דף הבית רפואה ובריאות השמנת יתר דיאטה, הרזיה, השמנה וספורט – קובי עזרא
דיאטה, הרזיה, השמנה וספורט – קובי עזרא
קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית 28/08/10 |  צפיות: 1819

דיאטה, הרזיה, השמנה וספורט – קובי עזרא

דיאטת הרזיה היא משטר דיאטה שמטרתו להביא לירידה במסת הגוף. העיקרון המרכזי בדיאטת הרזיה הוא יצירת פער בין הקלוריות הנצרכות לבין הקלוריות המנוצלות על ידי הגוף. אף על פי כן, לא כך הדבר תמיד?! כלומר אין ספק שאם נפחית את צריכת הקלוריות היומית שלנו אנו נאבד משקל גוף. אך השאלה מאיזה מאגרים הירידה במשקל ממן את ביטויה? האם ע"י פירוק מסת שרירים יקרה? האם ע"י איבוד מים, נוזלים ומלחי רקמות שונים? או איבוד חומצות שומן שמקורן בתאי השומן? ולאחרון אנו צריכים לשאוף!

חברים רבים שואלים אותי רבות, כיצד אנו שורפים שומנים? והבלבול הגדול, ממש כמו בהלה  לזהב... כך בהלה כיום לשרוף שומנים. האים שורפים? איך שורפים?  אז החלטתי להסביר אודות תהליך ההרזיה...

מטופלים רבים מספרים לי כי לפני שהגיעו אלי לקליניקה וטופלו בשיטתי Diet2all, הם ביצעו אין ספור דיאטות שונות, ואכן איבדו משקל גוף, אך יחד עם זאת לא חשו כפי שהם מרגישים בשיטת Diet2all. כלומר גם כשמטופלת X הגיע אל משקל היעד שלה כ-50 קילוגרם בקירוב בשיטת Diet2all, היא חשה יותר רזה, חטובה, ואנרגטית בהשוואה לדיאטות שונות ומשונות שהיא בצעה בעבר! זאת בגלל שהיא פירקה בעבר (בדיאטות שונות) יותר מדי מסת שריר ופחות מדי מסת שומן.

קודם כל לא שורפים שומנים אלא מחמצנים שומנים כך הופכים את מקורות המזון ומאגרי האנרגיה בגוף לאנרגיה זמינה יותר לפעולת השרירים, והיא פרודות (מולקולות) ATP  ובהן סיבי השריר יודעים להשתמש. פעילות גופנית היא דרך המעשית להגדלת הוצאת הקלוריות  וחמצון השומנים, כחלק מטבוליזם  (חילוף חומרים) בגוף והקטנת מאגרי שומן.

שתי מקורות עיקריים לשומנים המחומצנים במאמץ

חומצות שומן החופשיות (Free Fatty Acids - FFA): נישאות בפלזמה ע"י חלבוני הדם (אלבומין). מקרן בפרוק שומנים מורכבים (טריגליצירים).

1. חומצות שומן טריגליצרידים TG) ), המצויים ברקמת השומן (מאגרי שומן), כמות האנרגיה בטריגליצרידים יכולה לספק את הצורך האנרגטי להליכה של כ- 800 קילומטר ואפילו באדם רזה. הטריגליצרידים עוברים פירוק (ליפוליזים) ומשחררים חומצות שומן חופשיות המעוברות ע"י זרם הדם לחמצון במיטוכונדריות (מפעל ליצור אנרגיה) שבתאי השרירים.

2. לחומצות השומן מהטריגליצרידים שבמאגרי השומן בשריר  (מאגר קטן יחסית) מועברות ישרות למיטוכונדריות  בשריר.

מה קורה במאמץ קשה/אקוטי ?

1. בעת מאמצים בעצומות  נמוכות (כגון: הליכה ב-25% - מיכולת צריכת חמצן מרבית - צח"מ ): יש עלייה כמעט פי- 5 בהופעת חומצות שומן החופשיות בפלזמה, לעומת מצב המנוחה! ואם הפעילות הגופנית הינה לאחר צום, חמצן חומצות שומן החופשיות מהפלסמה תורם את מרבית האנרגיה במאמץ, ותרומת סוכרי הדם - גלוקוזה אשר ברקמת השריר מועטה יחסית.

2. בעת מאמצים בעצימות עולה עד 65% מצח"מ  (עצימות בינונית, כגון: ריצה בקצב המאפשר התמדה ממושכת), מאגרי הגליקוגן   (מאגר הסוכר) מספקים חלק גדל  והולך מסך הנצרכת במאמץ.  

נקודה למחשבה: אומנם קצב הופעת חומצות השומן החופשיות פלסמה יורד ככל  שהעצימות עולה, אך סך ניצול השומנים מחילוף החומרים עולה (לפי מדידה  קילורי-מטרית, ניצול קלוריה פאר מטר). כיצד זה אפשרי? ההסבר ההגיוני הוא שהטריגליצרידים ברקמת השריר תורמים  חלק גדול יותר.

3. בעת מאמצים בעצימות מעל ל- 85% מצח"מ : הגליקוגן (הגליקוגן הינו רב סוכר, המורכב מגלוקוז ומשמש לשימור עתודות אנרגיה זמינה) הופך למקור דלק עיקרי וניצול חומצות השומן החופשיות מפלסמה יורד עם ירידת קצב הופעתן בפלסמה. התופעה עלומה מאחר והעלייה בריכוז קטכולאמינים (הורמוני מתח/דחק, STRESS) מגבירה את פרוק ברקמת השומן (ליפוליזם), אך חומצות השומן החופשיות אינן מסיסות בדם וזקוקות לנשא האלבומין).

להסיק שעדיף לבצע פעולות בעצימות נמוכה מכאן נתן לחמצן יתר שומנים? לא נכון.

1.חישוב זה אינו מתחשב בעלייה כולל בהוצאת אנרגיה: בהתאוששות היחסית של חמצן  השומנים

 (ב-% בלבד), אך לא התרומה המוחלטת (אף עולה, כפי שנאמר), וכן עולה הוצאה קלורית  כוללת –שורפים יותר! לא מתחשב בהשפעת העצימות על ניצול המאגרים לאחר מאמץ יותר!

2.חישוב זה גם גם כאן, מנצחת העצימות הגבוהה! מחקר הראה כי פעולות בעצימות גבוהות גורמות לדלדול מאגר הגליקוגן, מגברה את החמצון  השומנים בהתאוששות עד 44 שעות לאחר מאמץ. מכן גם נובע שיש להתחשב בהשפעת העצמות על תקופת ההתאוששות במאמץ.

הערות נוספות וסיכום

1. רוב המחקר על ניצול המאגרים במאמץ בעצימות  שנה (85% 65% 25% צח"מ) נערך באתלטים  מאומנים יש לשער כי באותה עצימות, אנשים לא מאומנים ישתמשו יותר במאגרי גליקוגן ופחות במאגרי השומן.

2. פעילות גופנית סדירה מגבירה יכולת לנצל מאגרי פחמימות ושומנים.

3. חמצון שומני היא תרומה האנרגטית היחסית גבוהה יותר בפעילות בעצימות נמוכה ובינונית, וחמצון פחמימות היא העיקרית בעצימות גבוה יותר של שומנים הוא מוקדם יותר, אך עדיין תלויי בעצימות מאמץ.

4. מכאן מלמד שהזמן חשוב לכולנו-מתי זה קורה? באיזה דקה של מאמץ? אינו פשוט ואינו קל לחישוב.ככל שהעצימות עולה והאדם פחות מאומן, הניצול היחסי של שומנים נמוך יותר ומתרחש לאחר זמן ממושך יותר. מאידך, נימול השומנים הכולל  (הכולל בהתאוששות) עולה עם עליה העצימות.

תזונה נכונה, דיאטה, הרזיה, חיטוב הגוף, בטן, שרירים, פיתוח-גוף, חיטובים, בודיבילדינג, דיאטות, אבקות חלבון, כושר, IsraelBody, ישראל-בודי, תזונת ספורט, פעילות גופנית, תוספי תזונה, נוער, חלבונים, מי גבינה, נשים הרות, נטורופתיה, שורף שומן, תזונה,סקס, בריאות

יעקב עזרא מומחה לרפואה נטורופתית (לטיפול בתחלואות שונות, דיאטות ותזונת ספורטאים). לפגישת יעוץ בקליניקה: 0528567140 www.HealthNFit.org   www.diet2all.net 


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית

קובי עזרא Ph.D מומחה לרפואה נטורופטית, ומאמן כושר. מרצה במכון מור (לאוסטאופורוזיס) ובבית הספר להסמכות מאמנים של וינגייט - באוניברסיטת ת"א (אימונים לפיתוח הגוף ותזונה).

כתב את הספרים:
1. אבן הפינה בתחום פיתוח הגוף.
2. ספורטולוגיה - המדריך לספורטאי.
3. סטרואידים-כל מה שרצית לדעת? ולא העזת לשאות!

בעל קליניקה לרפואה נטורופטית ונותן שרותים:
* טיפול במחלות שונות (כולסטרול, מחלות לב, סוכרת ועוד...).
* דיאטות הרזייה ועיצוב הגוף.
* פיתוח גוף - עיצוב וחיטוב הגוף.
לפגישת יעוץ בקליניקה: 0528567140
אתר: פיתוח גוף, אתר: דיאטה מהירה

דיאטה מהירה1, סוכרת הריון, אנטי אייג'ינג

פיתוח גוף

דיאטה מהירה | דיאטה אישית 


מאמרים נוספים מאת קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית
 
צמיחה וגדילה בגובה - קובי עזרא PhD
צמיחה וגדילה בגובה - קובי עזרא PhD, צמיחה וגדילה בגובה נוצרת ע"י התארכות עצמות הארוכות, כתוצאה מכונדרוגנזה בצלחות האפיפיזאליות, המכונות גם צלחות הגדילה. תהליך זה נובע מהתרבות כונדרוציטים, היפרטרופיה והפרשת מטריקס חוץ תאית. המאורגן על ידי רשתות מורכבות של גורמים תזונתיים, תאיים, פרצרין ואנדוקריניים. ניתן להגדיר את גיל ההתבגרות כתקופת המעבר מילדות דרך התפתחות מאפיינים מיניים משניים ועד השגת הגובה הסופי בבגרות. מהירות הצמיחה מוגברת בתחילת המוקדמות או באמצע החיים, ידועה כגידול הפוברטלי.

קריאטין - קובי עזרא
קריאטין - קובי עזרא היא חומצה אורגנית חנקנית הנוצרת באופן טבעי. תפקידו העיקרי של הקריאטין הוא להקל על מיחזור של אדנוזין טריפוספט (ATP), מטבע האנרגיה של התא, בעיקר ברקמת השריר והמוח.

דיאטה מהירה מאוד
05/04/15 | דיאטה
דיאטה מהירה. דיאטות לירידה במשקל. ישנן סיבות שונות לאיזון המשקל ודיאטות שונות: החל ממראה חיצוני, עיסוק בספורט ובריאות, לרבות בריאות הלב וכלי הדם ומניעת סרטן....

חיטוב הגוף - קובי עזרא
21/06/14 | דיאטה
בדיאטת דיאט2אול אוכלים כמעט הכל! אך לרוב הדיאטה נקבעת בהתאם למה שהמטופל אוכל באורח ה"נורמאלי" שיגרתי. וכמובן בשילוב המזונות הייחודי! מניב את התוצאות האופטימאליות לחיטוב הגוף באופן מקסימאלי ומהיר ביותר.

מניעת סוכרת מסוג 2
יש חוקרים הטוענים שניתן למנוע סוכרת מסוג 2, זאת ע"י שינוי בהרגלי החיים. היות ותוכנית תזונה ודיאטה נכונה המותאמים לפרט בשילוב תוכנית אימונים אכן עשויים למנוע את התפתחות הסוכרת מסוג 2. סוכרת מסוג 2 או סוכרת מבוגרים בלשון העם, בעלת מרכיב גנטי חזק יותר, תזונה ואורח חיים משפיעים על הסיכוי שהמחלה תתרחש בגיל צעיר יותר-40 או מבוגר יותר 60 ומעלה או אולי לעולם לא?!. הסיכון לסוג להופעת סוכרת מסוג 2 וסוכרת הריונית יכול להיות ירידה ע"י בשמירה על משקל תקין – כלומר השמנה יתרה ותזונה לא בריאה.

ויטמין d אוסטאופורוזיס
ויטמין d אוסטאופורוזיס ויטמין D או (Cholecalciferol) הוא ויטמין מסיס בשומן העוזר לגוף לספוג סידן. ויטמינים מסיסים בשומן מאוחסן ברקמות השומן של הגוף. בנוסף לסיוע לגוף לספוג סידן, ויטמין D גם מסייעת לגוף לשמור על כמות של סידן וזרחן בדם הנכונה. תוספת סידן וויטמין D מהווה טיפול הכרחי באוסטיאופורוזיס. מחלת האוסטאופורוזיס נמצאה מלווה באבחון שכיחות גבוהה של חסר בויטמין D. מקורות מזון ויטמין D מצויה במזונות הבאים: מוצרי חלב גבינה חמאה חלב מועשר (כל חלב בארה"ב הוא מועשר בויטמין D) דגים צדפות דגני בוקר

אוקסנדרולון וניוון שרירים דושן
אוקסנדרולון וניוון שרירים דושן

אוקסנדרולון (Oxandrolone) משפר סינתזת שרירי השלד ופרופיל ביטוי גנים הגלובלי בניוון שרירים דושן.

מחקרים קודמים הראו כי ירידה בשרירים הקשורים בניוון שרירים דושן (Duchenne muscular dystrophy) כרוכה בחוסר איזון בין שיעורי סינתזה והפירוק של חלבוני השרירים. למרות שמחקרים קודמים הציעו כי האוקסנדרולון עשוי להיות מועיל בניוון שרירים דושן, מנגנון הפעולה של האוקסנדרולון על השרירים בניוון שרירים דושן עדיין אינו ברור.

ביופסיות שריר הגסטרוקנמיוס (שרירי השוקיים) ודגימות דם נאס


טיפול תזונתי בסוכרת - ד"ר קובי עזרא
29/08/13 | רפואה
טיפול תזונתי בסוכרת מטרות הטיפול תזונתי בטיפול בסוכרת כוללות שליטה על רמת הסוכר בדם ברמות כמעט נורמליות, שמירה על לחץ דם תקין ורמות כולסטרול, והשגת משקל בריא. דבקות בתזונה בריאה, פעילות גופנית סדירה, ושימוש בתרופות בעת צורך יכול להשיג יעדים אלה ולמזער את הסיכון לסיבוכים. תחזוקת משקל תקין דיאטה אישית: הנחיות נוכחיות של איגוד הסוכרת האמריקאי רושמים תכנית ארוחת מבוקרת קלוריות המשתמשות ברשימות חליפי המזון. יש לשמור על צריכת פחמימות קבועה למדי לאורך כל היום. ההנחיות גם להגביל את צריכת השומן הרווי ו

דיאטה הרזיה ושתיית קפה
דיאטה הרזיה ושתיית קפה: הקפאין מגביר תגובת הליפוליזה (Lipolysis), תגובה זאת גורמת להבין כי צריכת הקפאין תגביר את תהליך ניצול השומנים לאנרגיה ובעיקר בעת פעילות גופנית אירובית. מה הקשר בין שתיית קפה ודיאטה למטרת הרזיה? האלקלואיד קפאין אשר מצוי בקפה ובמשקאות אחרים הינו גורם לעלייה בפעילות המטבולית, בדומה להורמוני הסטרס, לכן הקפאין משפר ומגביר את רמות האנרגיה בגוף.

דיאטה וקפאין - ד"ר קובי עזרא
דיאטה וקפאין: כולם יודעים ששתיית משקאות המכילים קפאין (בריכוז מתאים) מסייעים לנו לתהליך ההרזיה וחיטוב הגוף, לכן כל דיאטה או לפחות מרבית הדיאטות אינן מגבילות את צריכת הקפאין בהליך הדיאטה. כמו כן, הקפאין גורם לנו לחוש ערניות יתר ומפיג מהר כל עייפות, ישנם הרבה ספורטאים (ואנשים בכלל) אשר צורכים אותו לפני האימונים…
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI