דף הבית רפואה ובריאות בריאות הנפש מחלת אלצהיימר ובעיות זיכרון
מחלת אלצהיימר ובעיות זיכרון
קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית 12/10/10 |  צפיות: 2010

מחלת אלצהיימר ובעיות זיכרון

אלצהיימר הינה מחלה ניוונית חשוכת מרפא הפוגעת בלמעלה מ- 10% מהקשישים בחברה המערבית. מחלה זו פוגעת בתאי המוח וגורמת להפרעות בזיכרון, לירידה ביכולת הרגשית והאינטלקטואלית ובסוף לקריסת כל המערכות. למחלה יש פרדיספוזיציה גנטית, והיא קשורה להצטברות מתכות רעילות, בעיקר של אלומיניום וכספית, ולרמות גבוהות של הומוציסטאין.

לדברי החוקרים, קיימות עדויות כי תרופות או ויטמינים המגבירים את תכולת הקאטכולאמינים (כימיקאלים המשפיעים על תגובת הגוף לסטרס), ומגינים בפני פגיעות חימצוניות, מסוגלים להפחית את הנזק לעצבים ולהאט את מהלך מחלת האלצהיימר.

במחקר שנערך במספר מוקדים רפואיים, בקרב חולי אלצהיימר בדרגת חומרה מתונה, 341 החולים קיבלו סלג'ילין (10 מ"ג ביום), ויטמין E (2000 יח"בל ביום), את שניהם או פלסבו, למשך שנתיים. התוצאות נבדקו לפי הופעת הפרמטרים הבאים: מוות, אישפוז, איבוד היכולת לבצע מטלות יומיומיות בסיסיות, או דמנטיה חריפה (המוגדרת כדמנטיה קלינית דרגה 3). תוצאות המחקר הראו כי תוך 440 יום בממוצע, לפחות אחת מתופעות אלו אירעה בקבוצת החולים שקיבלו פלסבו. תופעות אלו אירעו באיחור של 230 יום לקבוצת הויטמין E ו- 215 יום לאלו בקבוצת הסלג'ילין.

סיכום המחקר: "אצל חולים הסובלים מאלצהיימר בדרגת חומרה מתונה, הטיפול בסלג'ילין או ויטמין E מאט את מהלך המחלה". ניתן לקבוע, כי נטילת ויטמין E עיכבה ב- 6 עד 7 חודשים תופעות מפתח של המחלה, כמו אבדן זיכרון או היכולת להתקלח ולהתלבש לבד.

החוקרים העלו השערה מעניינת, כי לויטמין E יכולה להיות השפעה רבה עוד יותר על חולי אלצהיימר בשלבים התחלתיים, עד כדי מניעת התהליך הניווני וכי הוא מסוגל אף למנוע את המחלה אצל אלו שעדיין בריאים (N Engl J Med 1997;336:1216-22.) .

 מלבד העובדה המסעירה לכשעצמה כי לויטמין E יש יכולת להאט את תהליכי המחלה ( מחקר זה רושם למעשה הצלחה ראשונה בתחום האטת תהליכי המחלה), קיימת חשיבות לעובדה כי למרות המינון הגבוה (2000 יחב"ל ) ולמרות משך השימוש הממושך (שנתיים), לא נרשמו תופעות לוואי משמעותיות בשימוש בויטמין E. עובדה זו, בתוספת ליכולתו המוכחת של ויטמין E להפחתת הסתברות למחלות כלי דם, מחלות לב וסוגים שונים של סרטן, מחזקת את ההנחה כי השלמה של ויטמין זה במינונים של 200 עד 600 יחב"ל ליום (תלוי בגיל ובאוכלוסיית הסיכון), הינה חיונית ביותר (רצוי בתוספת סלניום ).

מחקרים אחרים הראו כי לויטמינים וצמחים שונים יש השפעה מיטיבה על התפקוד ועל היכולת האינטלקטואלית והפיזית של החולים.

ויטמיני B חיוניים למניעת הצטברות הומוציסטאין. מצבים אלה של מחסור בויטמיני B ובמיוחד 6B, חומצה פולית ו- 12B שכיחים במיוחד אצל הקשישים, בעיקר עקב הרגלים תזונתיים לקויים ובעיות ספיגה.

גם לאבץ, לסלניום, ולחומצת שומן מטיפוס אומגה- 6 (GLA), יש השפעה מבורכת על מצב החולים (J of Nutritional Research 1:259-266).

חשיבות מיוחדת יש לתוספת ברזל וקו-אנזים -10Q (The Lancet Sep 1992;671).

בכל מה שקשור לבעיות זיכרון ושמירה על התפקוד התקין של המוח, אין לשכוח את חשיבותו של הצמח הסיני - גינקו בילובה. מחקר, שנעשה לאחרונה בארה"ב, היכה את עולם הרפואה בתדהמה, כאשר הוכיח שגינקו בילובה מסוגל לא רק לעכב את הידרדרות המחלה, אלא אף הביא לשיפור בסימפטומים שלה. במהלך המחקר, שארך כשנה, נבדקו 202 חולי דמנטיה ואלצהיימר בדרגות חומרה מתונה עד חריפה, שחולקו לשתי קבוצות: קבוצת חולים אחת קיבלה 120 מ"ג של תמצית גינקו בילובה תיקנית (סטנדרטית), ואילו קבוצה שניה, ששימשה כביקורת קיבלה פלסבו. החוקרים סיכמו את תוצאות המחקר : "התמצית התקנית של צמח הגינקו הוכחה כבטוחה והראתה יכולת לייצב, ואף להביא לשיפור ביכולת הקוגניטיבית ובתפקוד היומיומי של החולים הדמנטיים". (JAMA, 278:1327-32, 1997)

גורם מבטיח נוסף המסייע בעיכוב תהליכי המחלה ובהגנה על תפקודו התקין של המוח הוא חומר הנקרא פוספטידיל-סרין, פוספוליפיד (שומן הקשור לזרחן) אשר הוכח כמעכב תהליכים סניליים ובעל ערך רב במצבי אלצהיימר, (Dementia 5:88-89, 1994). חסרונו העיקרי של רכיב זה הינו מחירו הגבוה.

עדויות אלו מצביעות על היתרון העצום שיש בנטילת השלמות תזונתיות להקלה, למניעה ולטיפול בבעיות כרוניות וניווניות הקשורות לגיל בכלל ולמחלת אלצהיימר בפרט.

יעקב עזרא הינו מרצה במכון מור (לאוסטאופורוזיס) ובבית הספר להסמכות מאמנים - באוניברסיטת ת"א (אימונים לפיתוח הגוף ותזונה). לפגישת יעוץ בקליניקה: 0528567140 www.HealthNFit.org   www.Diet2all.org    www.Diet2all.net  


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית

קובי עזרא Ph.D מומחה לרפואה נטורופטית, ומאמן כושר. מרצה במכון מור (לאוסטאופורוזיס) ובבית הספר להסמכות מאמנים של וינגייט - באוניברסיטת ת"א (אימונים לפיתוח הגוף ותזונה).

כתב את הספרים:
1. אבן הפינה בתחום פיתוח הגוף.
2. ספורטולוגיה - המדריך לספורטאי.
3. סטרואידים-כל מה שרצית לדעת? ולא העזת לשאות!

בעל קליניקה לרפואה נטורופטית ונותן שרותים:
* טיפול במחלות שונות (כולסטרול, מחלות לב, סוכרת ועוד...).
* דיאטות הרזייה ועיצוב הגוף.
* פיתוח גוף - עיצוב וחיטוב הגוף.
לפגישת יעוץ בקליניקה: 0528567140
אתר: פיתוח גוף, אתר: דיאטה מהירה

דיאטה מהירה1, סוכרת הריון, אנטי אייג'ינג

פיתוח גוף

דיאטה מהירה | דיאטה אישית 


מאמרים נוספים מאת קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית
 
צמיחה וגדילה בגובה - קובי עזרא PhD
צמיחה וגדילה בגובה - קובי עזרא PhD, צמיחה וגדילה בגובה נוצרת ע"י התארכות עצמות הארוכות, כתוצאה מכונדרוגנזה בצלחות האפיפיזאליות, המכונות גם צלחות הגדילה. תהליך זה נובע מהתרבות כונדרוציטים, היפרטרופיה והפרשת מטריקס חוץ תאית. המאורגן על ידי רשתות מורכבות של גורמים תזונתיים, תאיים, פרצרין ואנדוקריניים. ניתן להגדיר את גיל ההתבגרות כתקופת המעבר מילדות דרך התפתחות מאפיינים מיניים משניים ועד השגת הגובה הסופי בבגרות. מהירות הצמיחה מוגברת בתחילת המוקדמות או באמצע החיים, ידועה כגידול הפוברטלי.

קריאטין - קובי עזרא
קריאטין - קובי עזרא היא חומצה אורגנית חנקנית הנוצרת באופן טבעי. תפקידו העיקרי של הקריאטין הוא להקל על מיחזור של אדנוזין טריפוספט (ATP), מטבע האנרגיה של התא, בעיקר ברקמת השריר והמוח.

דיאטה מהירה מאוד
05/04/15 | דיאטה
דיאטה מהירה. דיאטות לירידה במשקל. ישנן סיבות שונות לאיזון המשקל ודיאטות שונות: החל ממראה חיצוני, עיסוק בספורט ובריאות, לרבות בריאות הלב וכלי הדם ומניעת סרטן....

חיטוב הגוף - קובי עזרא
21/06/14 | דיאטה
בדיאטת דיאט2אול אוכלים כמעט הכל! אך לרוב הדיאטה נקבעת בהתאם למה שהמטופל אוכל באורח ה"נורמאלי" שיגרתי. וכמובן בשילוב המזונות הייחודי! מניב את התוצאות האופטימאליות לחיטוב הגוף באופן מקסימאלי ומהיר ביותר.

מניעת סוכרת מסוג 2
יש חוקרים הטוענים שניתן למנוע סוכרת מסוג 2, זאת ע"י שינוי בהרגלי החיים. היות ותוכנית תזונה ודיאטה נכונה המותאמים לפרט בשילוב תוכנית אימונים אכן עשויים למנוע את התפתחות הסוכרת מסוג 2. סוכרת מסוג 2 או סוכרת מבוגרים בלשון העם, בעלת מרכיב גנטי חזק יותר, תזונה ואורח חיים משפיעים על הסיכוי שהמחלה תתרחש בגיל צעיר יותר-40 או מבוגר יותר 60 ומעלה או אולי לעולם לא?!. הסיכון לסוג להופעת סוכרת מסוג 2 וסוכרת הריונית יכול להיות ירידה ע"י בשמירה על משקל תקין – כלומר השמנה יתרה ותזונה לא בריאה.

ויטמין d אוסטאופורוזיס
ויטמין d אוסטאופורוזיס ויטמין D או (Cholecalciferol) הוא ויטמין מסיס בשומן העוזר לגוף לספוג סידן. ויטמינים מסיסים בשומן מאוחסן ברקמות השומן של הגוף. בנוסף לסיוע לגוף לספוג סידן, ויטמין D גם מסייעת לגוף לשמור על כמות של סידן וזרחן בדם הנכונה. תוספת סידן וויטמין D מהווה טיפול הכרחי באוסטיאופורוזיס. מחלת האוסטאופורוזיס נמצאה מלווה באבחון שכיחות גבוהה של חסר בויטמין D. מקורות מזון ויטמין D מצויה במזונות הבאים: מוצרי חלב גבינה חמאה חלב מועשר (כל חלב בארה"ב הוא מועשר בויטמין D) דגים צדפות דגני בוקר

אוקסנדרולון וניוון שרירים דושן
אוקסנדרולון וניוון שרירים דושן

אוקסנדרולון (Oxandrolone) משפר סינתזת שרירי השלד ופרופיל ביטוי גנים הגלובלי בניוון שרירים דושן.

מחקרים קודמים הראו כי ירידה בשרירים הקשורים בניוון שרירים דושן (Duchenne muscular dystrophy) כרוכה בחוסר איזון בין שיעורי סינתזה והפירוק של חלבוני השרירים. למרות שמחקרים קודמים הציעו כי האוקסנדרולון עשוי להיות מועיל בניוון שרירים דושן, מנגנון הפעולה של האוקסנדרולון על השרירים בניוון שרירים דושן עדיין אינו ברור.

ביופסיות שריר הגסטרוקנמיוס (שרירי השוקיים) ודגימות דם נאס


טיפול תזונתי בסוכרת - ד"ר קובי עזרא
29/08/13 | רפואה
טיפול תזונתי בסוכרת מטרות הטיפול תזונתי בטיפול בסוכרת כוללות שליטה על רמת הסוכר בדם ברמות כמעט נורמליות, שמירה על לחץ דם תקין ורמות כולסטרול, והשגת משקל בריא. דבקות בתזונה בריאה, פעילות גופנית סדירה, ושימוש בתרופות בעת צורך יכול להשיג יעדים אלה ולמזער את הסיכון לסיבוכים. תחזוקת משקל תקין דיאטה אישית: הנחיות נוכחיות של איגוד הסוכרת האמריקאי רושמים תכנית ארוחת מבוקרת קלוריות המשתמשות ברשימות חליפי המזון. יש לשמור על צריכת פחמימות קבועה למדי לאורך כל היום. ההנחיות גם להגביל את צריכת השומן הרווי ו

דיאטה הרזיה ושתיית קפה
דיאטה הרזיה ושתיית קפה: הקפאין מגביר תגובת הליפוליזה (Lipolysis), תגובה זאת גורמת להבין כי צריכת הקפאין תגביר את תהליך ניצול השומנים לאנרגיה ובעיקר בעת פעילות גופנית אירובית. מה הקשר בין שתיית קפה ודיאטה למטרת הרזיה? האלקלואיד קפאין אשר מצוי בקפה ובמשקאות אחרים הינו גורם לעלייה בפעילות המטבולית, בדומה להורמוני הסטרס, לכן הקפאין משפר ומגביר את רמות האנרגיה בגוף.

דיאטה וקפאין - ד"ר קובי עזרא
דיאטה וקפאין: כולם יודעים ששתיית משקאות המכילים קפאין (בריכוז מתאים) מסייעים לנו לתהליך ההרזיה וחיטוב הגוף, לכן כל דיאטה או לפחות מרבית הדיאטות אינן מגבילות את צריכת הקפאין בהליך הדיאטה. כמו כן, הקפאין גורם לנו לחוש ערניות יתר ומפיג מהר כל עייפות, ישנם הרבה ספורטאים (ואנשים בכלל) אשר צורכים אותו לפני האימונים…
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI