דף הבית רפואה ובריאות בריאות ילדים ותינוקות ילדים ופעוטות
ילדים ופעוטות
קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית 12/10/10 |  צפיות: 1841
ילדים ופעוטות חיזוק מערכת החיסון

מחלות זיהומיות, הצטננויות, דלקות אוזניים וגרון, ובעיות בדרכי הנשימה, שכיחות מאד בקרב ילדים. תדירות הופעתן מעידה באופן חד משמעי על ירידה בפעילות מערכת החיסון. בנוסף לטיפול ההומאופתי המטפל בשורש הבעיה, רצוי לפעול לחיזוק מערכת החיסון באמצעות מניעת חסרים ברכיבים תזונתיים שונים. כמובן, ניתן להיעזר גם בצמחי מרפא, שלהם השפעה מעוררת על מערכת החיסון ופעילות אנטי-בקטריאלית ואנטי-ויראלית לפני שפונים לטיפול אנטיביוטי. אין זה סוד, שאנטיביוטיקה כשלעצמה פוגעת ביכולת הגוף להתמודד עם המחלות ואף עלולה לדכא במידה מסוימת את מערכת החיסון. הדבר נכון במיוחד אם מדובר במצבים זיהומיים חוזרים, כגון: דלקות אוזניים חוזרות וכדומה.

כדי לשמור על מערכת חיסון חזקה, המסוגלת להגיב במהירות לסכנה של זיהומים ומחלות, חייבים לקחת בחשבון מספר גורמים:

סטרס - מחקרים רבים הראו שקיים קשר הדוק בין מצבי לחץ, סוג האישיות ורגשות מסוימים לבין התפתחות של מחלות. במצב של סטרס חלה עלייה בהורמונים קורטיקו-סטרואידיים וקטכולאמינים. חומרים אלה גורמים לעיכוב פעילות תאי הדם הלבנים ולדיכוי המערכת החיסונית בכלל, וכך משאירים את הגוף ללא הגנה מפני זיהומים, סרטן ומחלות אחרות.

שינה או הרפיה גורמות לשחרור של תרכובות התורמות לחיזוק תפקוד המערכת החיסונית.

תזונה - תת-תזונה נחשבת לגורם העיקרי האחראי לירידה בתפקוד המערכת החיסונית. אפילו מחסור ברכיב בודד עלול לפגום בפעילותה בצורה משמעותית.

רכיבים תזונתיים החיוניים לפעילות תקינה של מערכת החיסון:

חלבונים - חשוב להקפיד על צריכה נאותה של חלבונים, מאחר והם נחוצים לייצור הנוגדנים ורכיבים נוספים במנגנוני הגנה של הגוף .

ויטמין C - לויטמין C יש תפקיד חשוב במנגנוני חיסון רבים. למרות שלויטמין C עצמו פעילות אנטי-ויראלית ואנטי- בקטריאלית, ההשפעה האנטי-זיהומית העיקרית שלו היא באמצעות הגברת תנגודת הגוף. הוא משפר פעילות של תאי דם לבנים, מגביר ייצור נוגדנים ומעלה רמות של אינטפרון בדם.

ויטמין C שומר על שלמות רקמות חיבור (חיוני לייצור קולאגן) ובכך מונע התפשטות של זיהומים ודלקות שהם יוצרים. חשוב שויטמין C יילקח יחד עם ביופלבנואידים, כי הם מעלים את ריכוזו ברקמות ומגבירים את השפעתו. גם הביופלבנואידים עצמם מעודדים חיזוק של המערכת החיסונית ומסייעים במניעת זיהומים.

אבץ  - מינרל זה חיוני לקיום מנגנוני חיסון רבים בגוף. מחסור באבץ (שהינו, כידוע, נפוץ מאד) גורם לירידה בפעילות בלוטת התימוס ובכמות הלימפוציטים מסוג T. אספקה סדירה של אבץ חשובה במיוחד אצל קשישים וילדים. כזכור, גם עודף אבץ פוגע במערכת החיסון.

ויטמין 6B  - מחקרים מראים שמחסור בויטמין חשוב זה גורם לפגיעה קשה בתפקוד המערכת החיסונית. הוא גורם לירידה בייצור הנוגדנים, בפעילות הלימפוציטים ובמספרם בדם ולהתכווצות הרקמות הלימפטיות.

בטא-קרוטן  - מגביר את האפקט המעורר של אינטרפרון על מערכת החיסון, מגדיל את כמות הלימפוציטים מסוג T ומחזק את תנגודת הגוף לגידולים סרטניים. עבודות מדעיות רבות מצביעות על הקשר הקיים בין נטילת בטא-קרוטן טבעי למניעת גידולים סרטניים.

ויטמין A  -  שומר על שלמות הקרומים הריריים המצפים את דרכי השתן, העיכול ומערכת הנשימה ומהווה קו הגנה ראשוני של הגוף מפני פתוגנים שונים. נוכחותו דרושה לפעילות תקינה של מנגנוני חיסון רבים.

ברזל - רמת ברזל מספקת בגוף חיונית לשמירה על תפקוד תקין של מערכת החיסון. אפילו מחסור חלקי, שאינו מתבטא בירידה בהמוגלובין עלול לפגום בתנגודת הגוף למחלות. במצב של חסר חלה ירידה בפעילות המאקרופאגים, נאוטרופילים ולימפוציטים מסוג T.

מומלץ להפסיק נטילת תוספי ברזל בזמן זיהומים אקוטיים, במיוחד בילדים, מאחר והברזל דרוש גם להתפתחות החיידקים. יחד עם זאת, ילדים הסובלים מירידה בפעילות המערכת החיסונית, מזיהומים כרוניים וממחסור בברזל - חייבים להמשיך ולקבל השלמת ברזל.

צמחי מרפא לחיזוק מערכת החיסון:

אסטרגלוס - צמח סיני עתיק, בעל השפעה אדפטוגנית. האסטרגלוס ידוע ביכולתו המופלאה להגביר פעילות מנגנוני חיסון בלתי-ספציפיים בגוף. נמצא בשימוש נרחב למניעת שפעת וזיהומים אחרים של מערכת הנשימה. מכיל פולי-סכרידים, הפועלים כמתווכים בחיזוק פעילות בלתי ספציפית של מערכת החיסון ובתהליכים שמגבירים אותה.

לצמח השפעה אנטי-ויראלית חזקה והוא ידוע ביכולת השיקום של מערכת החיסון אצל מי שקיבל טיפול בקורטיקו-סטרואידים.

בשל היותו צמח מאכל מתאים לטיפול בילדים ובטוח לשימוש לטווח ארוך.

סמבוק שחור - ברפואת הצמחים המסורתית שימש הסמבוק להגברת תנגודת הגוף למחלות ולהקלה על שיעול והכיוח. פירות הצמח עשירים במיוחד בפוליפנולים (קבוצת נוגדי חימצון חשובה). לסמבוק תכונות אנטי-בקטריאליות ואנטי-ויראליות, מה שעושה אותו יעיל מאד בטיפול בהצטננות, שפעת וזיהומים אחרים בדרכי הנשימה העליונות.  

אכינצאה  -  הצמח מכיל תרכובות הפועלות כאנטיביוטיקה טבעית כנגד מגוון מיקרואורגניזמים מחוללי מחלות: וירוסים, חיידקים, פטריות וטפילי מעיים (protozoa). חוקרים גרמנים מדווחים על יעילות אכינצאה בטיפול בהצטננות, בשפעת, דלקות גרון, ברונכיטיס, פצעים, אבצסים ודלקות אוזניים. בנוסף לכך, הוכח לגבי הצמח כי הוא מסוגל לעורר פעילות מערכת החיסון ע"י סטימולציטה של מאקרופאגים ( תאים לבנים ה"נלחמים" בזיהום) ושל לימפוציטים מסוג T.

צמחים נוספים בעלי השפעה אנטי-זיהומית, המסייעים לחיזוק מערכת החיסון:

ליקוריץ (*ללא גליצריזין) , עלי זית, אונה די-גאטו

המלצות נוספות לשמירה על תפקוד תקין של מערכת החיסון:

כדאי לאמץ טכניקות של הרפייה על מנת להתמודד טוב יותר עם מצבי סטרס ולצמצם את הנזקים שהוא גורם.

מומלץ להפחית צריכה של סוכרים פשוטים, כי מחקרים הראו שצריכתו המוגברת גורמת לדיכוי מנגנוני החיסון של הגוף.

יעקב עזרא הינו מרצה במכון מור (לאוסטאופורוזיס) ובבית הספר להסמכות מאמנים - באוניברסיטת ת"א (אימונים לפיתוח הגוף ותזונה). לפגישת יעוץ בקליניקה: 0528567140 www.HealthNFit.org   www.Diet2all.org    www.Diet2all.net  


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית

קובי עזרא Ph.D מומחה לרפואה נטורופטית, ומאמן כושר. מרצה במכון מור (לאוסטאופורוזיס) ובבית הספר להסמכות מאמנים של וינגייט - באוניברסיטת ת"א (אימונים לפיתוח הגוף ותזונה).

כתב את הספרים:
1. אבן הפינה בתחום פיתוח הגוף.
2. ספורטולוגיה - המדריך לספורטאי.
3. סטרואידים-כל מה שרצית לדעת? ולא העזת לשאות!

בעל קליניקה לרפואה נטורופטית ונותן שרותים:
* טיפול במחלות שונות (כולסטרול, מחלות לב, סוכרת ועוד...).
* דיאטות הרזייה ועיצוב הגוף.
* פיתוח גוף - עיצוב וחיטוב הגוף.
לפגישת יעוץ בקליניקה: 0528567140
אתר: פיתוח גוף, אתר: דיאטה מהירה

דיאטה מהירה1, סוכרת הריון, אנטי אייג'ינג

פיתוח גוף

דיאטה מהירה | דיאטה אישית 


מאמרים נוספים מאת קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית
 
צמיחה וגדילה בגובה - קובי עזרא PhD
צמיחה וגדילה בגובה - קובי עזרא PhD, צמיחה וגדילה בגובה נוצרת ע"י התארכות עצמות הארוכות, כתוצאה מכונדרוגנזה בצלחות האפיפיזאליות, המכונות גם צלחות הגדילה. תהליך זה נובע מהתרבות כונדרוציטים, היפרטרופיה והפרשת מטריקס חוץ תאית. המאורגן על ידי רשתות מורכבות של גורמים תזונתיים, תאיים, פרצרין ואנדוקריניים. ניתן להגדיר את גיל ההתבגרות כתקופת המעבר מילדות דרך התפתחות מאפיינים מיניים משניים ועד השגת הגובה הסופי בבגרות. מהירות הצמיחה מוגברת בתחילת המוקדמות או באמצע החיים, ידועה כגידול הפוברטלי.

קריאטין - קובי עזרא
קריאטין - קובי עזרא היא חומצה אורגנית חנקנית הנוצרת באופן טבעי. תפקידו העיקרי של הקריאטין הוא להקל על מיחזור של אדנוזין טריפוספט (ATP), מטבע האנרגיה של התא, בעיקר ברקמת השריר והמוח.

דיאטה מהירה מאוד
05/04/15 | דיאטה
דיאטה מהירה. דיאטות לירידה במשקל. ישנן סיבות שונות לאיזון המשקל ודיאטות שונות: החל ממראה חיצוני, עיסוק בספורט ובריאות, לרבות בריאות הלב וכלי הדם ומניעת סרטן....

חיטוב הגוף - קובי עזרא
21/06/14 | דיאטה
בדיאטת דיאט2אול אוכלים כמעט הכל! אך לרוב הדיאטה נקבעת בהתאם למה שהמטופל אוכל באורח ה"נורמאלי" שיגרתי. וכמובן בשילוב המזונות הייחודי! מניב את התוצאות האופטימאליות לחיטוב הגוף באופן מקסימאלי ומהיר ביותר.

מניעת סוכרת מסוג 2
יש חוקרים הטוענים שניתן למנוע סוכרת מסוג 2, זאת ע"י שינוי בהרגלי החיים. היות ותוכנית תזונה ודיאטה נכונה המותאמים לפרט בשילוב תוכנית אימונים אכן עשויים למנוע את התפתחות הסוכרת מסוג 2. סוכרת מסוג 2 או סוכרת מבוגרים בלשון העם, בעלת מרכיב גנטי חזק יותר, תזונה ואורח חיים משפיעים על הסיכוי שהמחלה תתרחש בגיל צעיר יותר-40 או מבוגר יותר 60 ומעלה או אולי לעולם לא?!. הסיכון לסוג להופעת סוכרת מסוג 2 וסוכרת הריונית יכול להיות ירידה ע"י בשמירה על משקל תקין – כלומר השמנה יתרה ותזונה לא בריאה.

ויטמין d אוסטאופורוזיס
ויטמין d אוסטאופורוזיס ויטמין D או (Cholecalciferol) הוא ויטמין מסיס בשומן העוזר לגוף לספוג סידן. ויטמינים מסיסים בשומן מאוחסן ברקמות השומן של הגוף. בנוסף לסיוע לגוף לספוג סידן, ויטמין D גם מסייעת לגוף לשמור על כמות של סידן וזרחן בדם הנכונה. תוספת סידן וויטמין D מהווה טיפול הכרחי באוסטיאופורוזיס. מחלת האוסטאופורוזיס נמצאה מלווה באבחון שכיחות גבוהה של חסר בויטמין D. מקורות מזון ויטמין D מצויה במזונות הבאים: מוצרי חלב גבינה חמאה חלב מועשר (כל חלב בארה"ב הוא מועשר בויטמין D) דגים צדפות דגני בוקר

אוקסנדרולון וניוון שרירים דושן
אוקסנדרולון וניוון שרירים דושן

אוקסנדרולון (Oxandrolone) משפר סינתזת שרירי השלד ופרופיל ביטוי גנים הגלובלי בניוון שרירים דושן.

מחקרים קודמים הראו כי ירידה בשרירים הקשורים בניוון שרירים דושן (Duchenne muscular dystrophy) כרוכה בחוסר איזון בין שיעורי סינתזה והפירוק של חלבוני השרירים. למרות שמחקרים קודמים הציעו כי האוקסנדרולון עשוי להיות מועיל בניוון שרירים דושן, מנגנון הפעולה של האוקסנדרולון על השרירים בניוון שרירים דושן עדיין אינו ברור.

ביופסיות שריר הגסטרוקנמיוס (שרירי השוקיים) ודגימות דם נאס


טיפול תזונתי בסוכרת - ד"ר קובי עזרא
29/08/13 | רפואה
טיפול תזונתי בסוכרת מטרות הטיפול תזונתי בטיפול בסוכרת כוללות שליטה על רמת הסוכר בדם ברמות כמעט נורמליות, שמירה על לחץ דם תקין ורמות כולסטרול, והשגת משקל בריא. דבקות בתזונה בריאה, פעילות גופנית סדירה, ושימוש בתרופות בעת צורך יכול להשיג יעדים אלה ולמזער את הסיכון לסיבוכים. תחזוקת משקל תקין דיאטה אישית: הנחיות נוכחיות של איגוד הסוכרת האמריקאי רושמים תכנית ארוחת מבוקרת קלוריות המשתמשות ברשימות חליפי המזון. יש לשמור על צריכת פחמימות קבועה למדי לאורך כל היום. ההנחיות גם להגביל את צריכת השומן הרווי ו

דיאטה הרזיה ושתיית קפה
דיאטה הרזיה ושתיית קפה: הקפאין מגביר תגובת הליפוליזה (Lipolysis), תגובה זאת גורמת להבין כי צריכת הקפאין תגביר את תהליך ניצול השומנים לאנרגיה ובעיקר בעת פעילות גופנית אירובית. מה הקשר בין שתיית קפה ודיאטה למטרת הרזיה? האלקלואיד קפאין אשר מצוי בקפה ובמשקאות אחרים הינו גורם לעלייה בפעילות המטבולית, בדומה להורמוני הסטרס, לכן הקפאין משפר ומגביר את רמות האנרגיה בגוף.

דיאטה וקפאין - ד"ר קובי עזרא
דיאטה וקפאין: כולם יודעים ששתיית משקאות המכילים קפאין (בריכוז מתאים) מסייעים לנו לתהליך ההרזיה וחיטוב הגוף, לכן כל דיאטה או לפחות מרבית הדיאטות אינן מגבילות את צריכת הקפאין בהליך הדיאטה. כמו כן, הקפאין גורם לנו לחוש ערניות יתר ומפיג מהר כל עייפות, ישנם הרבה ספורטאים (ואנשים בכלל) אשר צורכים אותו לפני האימונים…
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI