דף הבית רפואה ובריאות בריאות אחר טיפול במחלות אלרגיות
טיפול במחלות אלרגיות
קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית 12/10/10 |  צפיות: 1663

טיפול במחלות אלרגיות

דרכי הטיפול

  המטופל שפוסק "יש לי אלרגיה" אולי מתכוון לתפרחת אלרגית, לתגובה אלרגית לעקיצת דבורה או לגנחת (אסתמה) אלרגית. המשפט נכון לכל התופעות מבחינת סוג ההפרעה- "תגובת יתר" של מערכת החיסון כנגד גורם זר. אולם אין טיפול אחד ויחיד ל"מחלות אלרגיות" והטיפול התרופתי משתנה מאחת לאחרת.

לכל מחלה אלרגית ניתן אפוא טיפול תרופתי המיוחד לה ומלבדו נפנה האלרגולוג גם לצד האימונולוגי- אלרגי של המחלות.

כיוון שהמחלה מתפתחת עקב חשיפה לגורם חיצוני – אלרגן, הרי הטיפול המיטבי בכל המחלות האלרגיות הוא טיפול מונע. חוסר מגע עם האלרגן מביא לידי ריפוי מלא. לדוגמה: חולה שפיתח גנחת ונזלת אלרגית נמצא רגיש לאלרגן החתול. עם סילוק החתול הייתה הטבה ניכרת במצבו עד שהבריא. לכן הצעד הראשון וההכרחי במחלות האלרגיות הוא זיהוי האלרגן. אחר כך יקבע המומחה תכנית מתאימה והמלצות למניעת מגע עם הגורם.

טיפול חיסוני

הטיפול שנקרא גם "זריקות אלרגיה" מתאים למחלה אלרגית שמחוללים אלרגנים ונוגדנים מסוג IGE. הוא פועל על מערכת החיסון כדי לחסום ובהדרגה למנוע את הפעילות החיסונית האלרגית הגורמת למחלה.

הטיפול ניתן בהזרקת האלרגן פעמים חוזרות ונשנות, כדי להקנות הגנה מפני התופעות האלרגיות הקשורות בחשיפה לאלרגנים.

שלא כטיפול התרופתי, הטיפול הזה אינו פועל על תופעות המחלה אלא כנגד הגורם הבסיסי שלה. מטרתו אפוא להפחית את חומרת המחלה ולפעול  "לריפויה" ולא רק להקל את תסמיניה.

כיוון שמערכת החיסון מעורבת במחלה, הרי לפי ההיגיון המדעי יש טעם לנסות לשנות את מהלך התגובה האלרגית באמצעות טיפול חיסוני ואכן נעשו מחקרי מעבדה מתוחכמים שבהם הראו את השינויים שמחולל הטיפול בתגובה החיסונית וכן מחקרים מבוקרים רבים שהראו שיפור בתופעות המחלה ומיתון בחומרתה.

באילו מצבים החיסון יעיל?

הטיפול יעיל והוא ניתן לחולים לפי המדדים האלה:

א.      אי אפשר להימנע מהאלרגנים הגורמים למחלה.

ב.      הוכחה רגישות לגורם בתבחין עור או בבדיקת מעבדה.

ג.       תוצאות הטיפול התרופתי אינן משביעות רצון.

ד.      התופעות מתמידות יותר מעונה אחת.

ה.      המטופל מעוניין בטיפול והוא ישתף פעולה.\

המועמדים לטיפול הם הלוקים במחלות האלה

1.      תגובה מסכנת חיים לעקיצת דבורה או צרעה.

2.      נזלת אלרגית עונתית.

3.      דלקת לחמית עונתית.

4.      נזלת אלרגית כלל שנתית.

5.      אסתמה אלרגית.

אין כל הוכחות שהטיפול מועיל לאלרגיה למזון, לדלקת עור אטופית, לכאבי ראש צלחתיים (מיגרנה) וחרלת (אורטיקריה).

דרך הטיפול החיסוני

חומר הטיפול הוא תמיסה המכילה את החומר האלרגני המופק מהמקור המתאים. ארס דבורה מופק מדבורים על ידי גירוי חשמלי לעקיצה. אלרגנים אחרים עוברים תהליך של מיצוי מחומרי הגלם כמו גרגירי אבקה של עצים וצמחים, נבגים של עובש, הפרשות של קרדית אבק הבית וכדומה.

הטיפול המקובל ניתן בזריקות לתת עור בכמויות אלרגן הולכות וגדלות. הטיפול ניתן תחילה פעם-פעמיים בשבוע ולבסוף מגיעים בהדרגה למנת האחזקה המוזרקת אחת לשלושה ארבעה שבועות.

במשך הטיפול הרופא עוקב אחר השיפור במצב.

הטיפול אורך לרוב שלוש-חמש שנים. אם יש חשש להישנות המצב לאחר הפסקתו, ממשיכים בטיפול החיסוני תקופה ארוכה יותר.

הסיכון העיקרי בטיפול הוא תגובה אלרגית לזריקת האלרגן. לכן הטיפול ניתן רק בהשגחת רופא מומחה באלרגיה והוא יזהה סימנים מוקדמים של תגובה אלרגית. במרפאת אלרגיה יש תרופות ומכשור זמינים המאפשרים לתת בשלב מוקדם את הטיפול הדרוש.

נזלת אלרגית

נזלת אלרגית ואסתמה אלרגית נגרמות משאיפת חלקיקים זעירים של אלרגן לדרכי הנשימה.

נזלת אלרגית היא המחלה האלרגית הנפוצה ביותר – כ- 15-25 אחוזים מהאוכלוסייה לוקים בה. בחודשים הראשונים לטיפול יחול בדרך כלל שיפור – הקלת הנזלת, ההתעטשויות והגודש באף. עם הטיפול השיפור הולך וגדל ולרוב אפשר להפסיק ליטול תרופות או להפחית את כמותן. במקרים מעטים אין תגובה לטיפול והוא מופסק.

גנחת אלרגית

גנחת היא מחלה מורכבת ורב גונית ואלרגיה היא רק אחת הסיבות להחמרתה. אם האלרגן מחמיר את ההתקפים ואי אפשר להימנע ממנו, ממליצים לחולי גנחת לקבל טיפול חיסוני שיעילותו גבוהה.

טיפול בשלב המוקדם של המחלה יכול למנוע התפתחות של אסתמה קשה יותר.

תרופות רבות ניתנות כטיפול מונע לגנחת. הטיפול יעיל כל זמן שנוטלים את התרופות בסדירות. המחלה שבה ומופיעה עם הפסקת נטילת התרופות. הטיפול החיסוני הוא היחיד שמביא לידי הקלה ממושכת וארוכת טווח באסתמה וגם להפחתת הצורך בתרופות.

רגישות לעקיצות דבורניים

אנשים רגישים לארס דבורה או צרעה עשויים לפתח תגובה אלרגית קשה הנקראת גם תגובה אנפילקטית. התגובה מתבטאת בצורות שונות בעור, באף, בדרכי הנשימה העליונות-הלוע והגרון, בריאות, בלב ובכלי דם עד להתפתחות הלם (שוק) שנזקו בלתי הפיך.

תגובה שאינה מטופלת במועד עלולה להסתיים בתוצאה פטלית.

לסיכום

אלרגיה היא מחלה של מערכת החיסון. הגישה מתמקדת בשינוי התגובה החיסונית שואפת לחולל שינוי יסודי בתהליך המחלה ובריפויה, במקום להשיג הקלה זמנית.

לאחר שהובנו המנגנונים החיסוניים החל מחקר של טכניקות חדישות, שמטרתן לגרום לשינוי התגובה החיסונית האלרגית בכיוון הרצוי. זאת באמצעות מרכיבי האלרגן שישפיעו על התגובה החיסונית בלבד, ולא יסכנו את המטופל בהופעת תגובה אלרגית. ההתקדמות המהירה במחקר מטפחת את התקווה שבשנים הבאות נוכל להציע ריפוי ליותר ויותר חולים במחלות אלה.

יעקב עזרא הינו מרצה במכון מור (לאוסטאופורוזיס) ובבית הספר להסמכות מאמנים - באוניברסיטת ת"א (אימונים לפיתוח הגוף ותזונה). לפגישת יעוץ בקליניקה: 0528567140 www.HealthNFit.org   www.Diet2all.org    www.Diet2all.net  


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית

קובי עזרא Ph.D מומחה לרפואה נטורופטית, ומאמן כושר. מרצה במכון מור (לאוסטאופורוזיס) ובבית הספר להסמכות מאמנים של וינגייט - באוניברסיטת ת"א (אימונים לפיתוח הגוף ותזונה).

כתב את הספרים:
1. אבן הפינה בתחום פיתוח הגוף.
2. ספורטולוגיה - המדריך לספורטאי.
3. סטרואידים-כל מה שרצית לדעת? ולא העזת לשאות!

בעל קליניקה לרפואה נטורופטית ונותן שרותים:
* טיפול במחלות שונות (כולסטרול, מחלות לב, סוכרת ועוד...).
* דיאטות הרזייה ועיצוב הגוף.
* פיתוח גוף - עיצוב וחיטוב הגוף.
לפגישת יעוץ בקליניקה: 0528567140
אתר: פיתוח גוף, אתר: דיאטה מהירה

דיאטה מהירה1, סוכרת הריון, אנטי אייג'ינג

פיתוח גוף

דיאטה מהירה | דיאטה אישית 


מאמרים נוספים מאת קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית
 
צמיחה וגדילה בגובה - קובי עזרא PhD
צמיחה וגדילה בגובה - קובי עזרא PhD, צמיחה וגדילה בגובה נוצרת ע"י התארכות עצמות הארוכות, כתוצאה מכונדרוגנזה בצלחות האפיפיזאליות, המכונות גם צלחות הגדילה. תהליך זה נובע מהתרבות כונדרוציטים, היפרטרופיה והפרשת מטריקס חוץ תאית. המאורגן על ידי רשתות מורכבות של גורמים תזונתיים, תאיים, פרצרין ואנדוקריניים. ניתן להגדיר את גיל ההתבגרות כתקופת המעבר מילדות דרך התפתחות מאפיינים מיניים משניים ועד השגת הגובה הסופי בבגרות. מהירות הצמיחה מוגברת בתחילת המוקדמות או באמצע החיים, ידועה כגידול הפוברטלי.

קריאטין - קובי עזרא
קריאטין - קובי עזרא היא חומצה אורגנית חנקנית הנוצרת באופן טבעי. תפקידו העיקרי של הקריאטין הוא להקל על מיחזור של אדנוזין טריפוספט (ATP), מטבע האנרגיה של התא, בעיקר ברקמת השריר והמוח.

דיאטה מהירה מאוד
05/04/15 | דיאטה
דיאטה מהירה. דיאטות לירידה במשקל. ישנן סיבות שונות לאיזון המשקל ודיאטות שונות: החל ממראה חיצוני, עיסוק בספורט ובריאות, לרבות בריאות הלב וכלי הדם ומניעת סרטן....

חיטוב הגוף - קובי עזרא
21/06/14 | דיאטה
בדיאטת דיאט2אול אוכלים כמעט הכל! אך לרוב הדיאטה נקבעת בהתאם למה שהמטופל אוכל באורח ה"נורמאלי" שיגרתי. וכמובן בשילוב המזונות הייחודי! מניב את התוצאות האופטימאליות לחיטוב הגוף באופן מקסימאלי ומהיר ביותר.

מניעת סוכרת מסוג 2
יש חוקרים הטוענים שניתן למנוע סוכרת מסוג 2, זאת ע"י שינוי בהרגלי החיים. היות ותוכנית תזונה ודיאטה נכונה המותאמים לפרט בשילוב תוכנית אימונים אכן עשויים למנוע את התפתחות הסוכרת מסוג 2. סוכרת מסוג 2 או סוכרת מבוגרים בלשון העם, בעלת מרכיב גנטי חזק יותר, תזונה ואורח חיים משפיעים על הסיכוי שהמחלה תתרחש בגיל צעיר יותר-40 או מבוגר יותר 60 ומעלה או אולי לעולם לא?!. הסיכון לסוג להופעת סוכרת מסוג 2 וסוכרת הריונית יכול להיות ירידה ע"י בשמירה על משקל תקין – כלומר השמנה יתרה ותזונה לא בריאה.

ויטמין d אוסטאופורוזיס
ויטמין d אוסטאופורוזיס ויטמין D או (Cholecalciferol) הוא ויטמין מסיס בשומן העוזר לגוף לספוג סידן. ויטמינים מסיסים בשומן מאוחסן ברקמות השומן של הגוף. בנוסף לסיוע לגוף לספוג סידן, ויטמין D גם מסייעת לגוף לשמור על כמות של סידן וזרחן בדם הנכונה. תוספת סידן וויטמין D מהווה טיפול הכרחי באוסטיאופורוזיס. מחלת האוסטאופורוזיס נמצאה מלווה באבחון שכיחות גבוהה של חסר בויטמין D. מקורות מזון ויטמין D מצויה במזונות הבאים: מוצרי חלב גבינה חמאה חלב מועשר (כל חלב בארה"ב הוא מועשר בויטמין D) דגים צדפות דגני בוקר

אוקסנדרולון וניוון שרירים דושן
אוקסנדרולון וניוון שרירים דושן

אוקסנדרולון (Oxandrolone) משפר סינתזת שרירי השלד ופרופיל ביטוי גנים הגלובלי בניוון שרירים דושן.

מחקרים קודמים הראו כי ירידה בשרירים הקשורים בניוון שרירים דושן (Duchenne muscular dystrophy) כרוכה בחוסר איזון בין שיעורי סינתזה והפירוק של חלבוני השרירים. למרות שמחקרים קודמים הציעו כי האוקסנדרולון עשוי להיות מועיל בניוון שרירים דושן, מנגנון הפעולה של האוקסנדרולון על השרירים בניוון שרירים דושן עדיין אינו ברור.

ביופסיות שריר הגסטרוקנמיוס (שרירי השוקיים) ודגימות דם נאס


טיפול תזונתי בסוכרת - ד"ר קובי עזרא
29/08/13 | רפואה
טיפול תזונתי בסוכרת מטרות הטיפול תזונתי בטיפול בסוכרת כוללות שליטה על רמת הסוכר בדם ברמות כמעט נורמליות, שמירה על לחץ דם תקין ורמות כולסטרול, והשגת משקל בריא. דבקות בתזונה בריאה, פעילות גופנית סדירה, ושימוש בתרופות בעת צורך יכול להשיג יעדים אלה ולמזער את הסיכון לסיבוכים. תחזוקת משקל תקין דיאטה אישית: הנחיות נוכחיות של איגוד הסוכרת האמריקאי רושמים תכנית ארוחת מבוקרת קלוריות המשתמשות ברשימות חליפי המזון. יש לשמור על צריכת פחמימות קבועה למדי לאורך כל היום. ההנחיות גם להגביל את צריכת השומן הרווי ו

דיאטה הרזיה ושתיית קפה
דיאטה הרזיה ושתיית קפה: הקפאין מגביר תגובת הליפוליזה (Lipolysis), תגובה זאת גורמת להבין כי צריכת הקפאין תגביר את תהליך ניצול השומנים לאנרגיה ובעיקר בעת פעילות גופנית אירובית. מה הקשר בין שתיית קפה ודיאטה למטרת הרזיה? האלקלואיד קפאין אשר מצוי בקפה ובמשקאות אחרים הינו גורם לעלייה בפעילות המטבולית, בדומה להורמוני הסטרס, לכן הקפאין משפר ומגביר את רמות האנרגיה בגוף.

דיאטה וקפאין - ד"ר קובי עזרא
דיאטה וקפאין: כולם יודעים ששתיית משקאות המכילים קפאין (בריכוז מתאים) מסייעים לנו לתהליך ההרזיה וחיטוב הגוף, לכן כל דיאטה או לפחות מרבית הדיאטות אינן מגבילות את צריכת הקפאין בהליך הדיאטה. כמו כן, הקפאין גורם לנו לחוש ערניות יתר ומפיג מהר כל עייפות, ישנם הרבה ספורטאים (ואנשים בכלל) אשר צורכים אותו לפני האימונים…
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI