דף הבית חוק ומשפט פטנטים עקרונות רישום פטנטים
עקרונות רישום פטנטים
יעל בקר 06/04/11 |  צפיות: 11756

תפקידו של תהליך רישום הפטנטים הינו להגן על זכויות היוצרים והקניין של אדם או ארגון אשר פיתח המצאה מסוג כזה או אחר, בין אם המדובר במוצר, בשירות או ביישום ייחודי. על פניו, ברור כי מטרתה של החקיקה המסדירה את נושא הפטנטים הינה חיובית.

עם זאת, כמו כל דבר אחר, גם פטנטים ניתן לנצל לרעה.

דוגמה טובה לבעייתיות נושא הפטנטים ניתן למצוא בתעשיית התרופות – תעשייה המגלגלת מיליארדי דולרים מדי שנה בשנה. תהליך המחקר והפיתוח הכרוך בייצור תרופה או ציוד רפואי, משלב הרעיון ועד להגיעם למדף הינו ארוך, מורכב ויקר להחריד. כמו כן, בשל התחרות העזה בין החברות השונות, הסיכון לריגול תעשייתי הוא גדול ועבודה של שנים יכולה לרדת בקלות לטמיון.

כאשר מצליחה חברת תרופות עם רישום פטנט על תרופה מסוימת, על תהליך או על טכנולוגיה חדשה, ביכולתה לאכוף את זכויותיה ולמנוע מחברות אחרות לעשות שימוש בפטנטים שבבעלותה. החברות האחרות המתחרות על רישום הפטנט, אשר הפסידו במרוץ, יכולות להפסיד, למעשה, את זכותן לעשות שימוש בכלים ובמוצרים אותם פיתחו. הדרך היחידה להמשיך ולעשות שימוש בהם היא למצוא דרך לנצל דברים אלו באופן חדש ומובחן לחלוטין מזה שנרשם ומבלי לעשות שימוש בפטנט רשום.

כעסקים לכל דבר ועניין, התחרות העזה בין חברות התרופות מובנת בהחלט. עם זאת, לא ניתן להתכחש לכך שחברות תרופות אינן ככל חברה. המוצרים אותם הן מפתחות ומשווקות נוגעים לבריאות האדם, לרווחתו ולאיכות חייו. לפיכך, ישנו פן מוסרי מאוד משמעותי אשר נלווה למוצרים ולשירותים הללו.

אחת מן הבעיות הנלוות לנושא הפטנטים בענף התרופות הינה בכך שחברות אשר הפסידו במרוץ אחר הרישום, חברות חדשות או כל חברה אחרת אשר מבקשת לעשות שימוש בדברים אשר נמצאים תחת פטנט, על מנת לייצר מוצרים דומים או שונים, אינם יכולים לעשות זאת. כך, למעשה, נמנעת האפשרות לפתח תרופות ו/או תהליכים רפואיים אשר יכולים היו לשמש כדי להציל חיים, וכל זאת, על מנת לשמור על זכותה של בעלת הפטנט. כדי להבהיר את הנקודה – יכולה חברת תרופות להחזיק בפטנט, ואף לא לפעול בנושא פיתוח יישום רפואי כזה או אחר, אך גם למנוע ממישהו אחר לעשות זאת. כך, תרופות אשר יכולות היו להיות מפותחות אינן מפותחות.

בעיה נוספת, היא שפטנטים מסוג זה עלולים לפגוע ביכולת לפתח תחרות, וכך לעודד יצירה של מונופול. חברות חזקות, מבוססות ובעלות אמצעים יכולות למנוע מחברות קטנות וחדשות לקבל אפילו דריכת רגל ראשונית בשוק, וכך למנוע התפתחות של תחרות. מי שיוצא נפסד בסופו של דבר, הוא הצרכן, אשר יכול היה ליהנות מתרופות מגוונות ואולי אפילו טובות יותר ובמחירים טובים יותר. בעל המאה הוא בעל הדעה, ודעתו של הצרכן אשר זקוק לתרופה, ולעתים קרובות אינו במקום בו ביכולתו למחות או להתמקח מתבטלת.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 יעל בקר


 


מאמרים נוספים מאת יעל בקר
 
שירותי הסעות ציבוריים ופרטיים
האסוציאציות שמעלה המילה "אוטובוסים" הן לא תמיד בהכרח חיוביות. אולם איזו תהום רחבה פעורה בין האוטובוסים של חברות התחבורה הציבורית לאלו שמסופקים על ידי חברת הסעות פרטית! אין כלל וכלל מקום להשוואה בין השניים.

דודי שמש ומערכות סולאריות
אין זה סוד שללא מקורות אנרגיה קבועים וזמינים לא יתכנו חיים אנושיים מודרניים על פני כדור הארץ. עם זאת, עם השנים "מקור אנרגיה" הפך להיות שם נרדף לדלק ומוצריו. ובכן, מתברר שהטבע מזמן לנו מקורות אנרגיה זמינים יותר וזולים מאוד, מה שמאפשר חיסכון אדיר בכסף, ומה שחשוב יותר, צמצום בזיהום הסביבה. דודי השמש, הקיימים כיום בכל בית בישראל, ממחישים את הנקודה הזאת בצורה הטובה ביותר.

דודי שמש ומערכות סולאריות
אין זה סוד שללא מקורות אנרגיה קבועים וזמינים לא יתכנו חיים אנושיים מודרניים על פני כדור הארץ. עם זאת, עם השנים "מקור אנרגיה" הפך להיות שם נרדף לדלק ומוצריו. ובכן, מתברר שהטבע מזמן לנו מקורות אנרגיה זמינים יותר וזולים מאוד, מה שמאפשר חיסכון אדיר בכסף, ומה שחשוב יותר, צמצום בזיהום הסביבה. דודי השמש, הקיימים כיום בכל בית בישראל, ממחישים את הנקודה הזאת בצורה הטובה ביותר.

אפשרויות לחימום הבית
הקיץ כבר מאחורינו והחור, אוטוטו כבר כאן. זה בדיוק הזמן לחשוב על פתרונות לחימום הבית. חימום תת רצפתי הוא אופציה נהדרת, אך אינה זולה. על כך במאמר הבא.

קצת על לידה
אחד מהתהליכים המדהימים ביותר הוא הלידה. אין דבר שיכול להשתוות לזה. עם זאת, מדובר בתהליך מפחיד מאוד וכואב. הכל על לידה במאמר הבא.

טיפול בחיות מחמד
16/10/11 | חיות מחמד
אם יש לכם חיית מחמד בבית, ולא משנה אם מדובר בכלב, בחתול, באוגר או באיגואנה, מומלץ מאוד שיהיה לכם גם במקום נגיש שכולם יכירו גם מספר טלפון של וטרינר חירום. על תפקידו של וטרינר חירום במאמר הבא.

קצת על פלדות
מהי פלדה? הפלדה היא מתכת חזקה המיוצרת מברזל היציקה. פלדות נבדלות מברזל בתכולת הפחמן הנמוכה שיש בהן (בין 0.5% ל- 1.5%), עובדה אשר הופכת את הפלדות לעמידות יותר בפני מכות וזעזועים בהשוואה לברזל. לכן, אנו עדים ליותר ויותר מוצרים המיוצרים מפלדות ובאים לידי שימוש במגוון רחב של תעשיות ותחומים.

פטנטים שהומצאו על ידי נשים
המצאות פטנטים הם עולם גברי? לאו דווקא? במאמר שלפניכם המצאות ופטנטים שהומצאו על ידי נשים.

אפשרויות חימום הבית
לקראת החורף מאמר הסוקר את אופציות חימום הבית

קצת על מלגזות
על סוגי מלגזות ושימושיהם במאמר הבא
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI