דף הבית בידור ופנאי ספרות עוז רוח או עזות מצח? / יונתן יבין
עוז רוח או עזות מצח? / יונתן יבין
הדס כהן 07/04/11 |  צפיות: 2370

לפני כשבועיים שיגר הסופר עמוס עוז עותק מספרו המצליח "סיפור על אהבה וחושך" לרב המחבלים הכלוא מרוואן ברגותי. עוז צירף הקדשה אישית באלו המילים: "הסיפור הזה הוא הסיפור שלנו. אני מקווה שתקרא ותבין אותנו טוב יותר, כפי שאנחנו משתדלים להבין אתכם. בתקווה שניפגש בקרוב בשלום ובחופש".

מיד קמה סערה בכל הארץ (כי איך אפשר בלי?). חוצפה שכזו, נזדעקו הנזעקים המקצועיים, לשגר מתנה כזו למחבל שנגזרו עליו חמישה מאסרי עולם בגין רצח ישראלים חפים מפשע ומעורבות בפיגועים רבים? הרי קורבנותיו של ברגותי עוד סובלים ומשתקמים, אוספים את הריסות חייהם, אם הדבר כלל אפשרי, והנה קם לו מר עוז האטום, ושולח לו פרסים.

בעקבות הסערה ביטל בית החולים "אסף הרופא" כנס בהשתתפותו של עוז, ומובן שבעקבות הביטול קמה זעקת-נגד משמאל (זעקה חלושה, השמאל לא אוהב לצעוק, זה הורס לו את הבוטוקס), על סתימת פיות וצנזורה אמנותית וכל הג'אז הזה. מיהר מנהל בית החולים והודיע שהכנס בכלל בוטל בגלל כשל לוגיסטי כלשהו. בסדר, וכולנו נולדנו אתמול (ולא באסף הרופא).

כעת, תלמידים ותלמידות, נעיין בדקדוק של שיעור ספרות בהקדשה האישית. ובכן, מה יש בה? ראשית, קביעתו הבלתי מדויקת להתמיה של אחד מידועי סופרנו, ש"הסיפור הזה הוא הסיפור שלנו". כי הסיפור הזה הוא לא הסיפור "שלנו", אלא של עוז, זה ספר אוטוביוגרפי שמגולל את עלילות משפחתו האינטימיות, ולא הסיפור שלי, שלה או "שלנו". אם הייתי חושב לשלוח לברגותי סיפור "שלנו", יש בערך מאה ספרים שהייתי משגר אליו קודם. לפחות אחד מהם של עוז, וזה לא "אהבה וחושך".

במשפט השני מביע עוז את תקוותו האפולוגטית שברגותי "ייקרא ויבין", והשאלה הנשאלת היא, כמובן: למה מי זה הברגותי הזה, שמר עוז מתבטל לפניו, מחלה את פניו ומייחל שייקרא את כתביו? ומה פירוש "יבין"? נו, מסתבר שבעייתו של מייסד גדודי חללי אל-אקצה אינה סוציופתיה אלימה באיצטלה אידיאולוגית, אלא בעיית הבנה מצערת. אוי, מכה לעצמה האם השכולה על מצחה, ברגותי פשוט לא הבין, האומלל, בגלל זה הוא רצח לי את הבת. נו, חבל שלא הסבירו לו טוב יותר.

אך הדובדבן נמצא בסופו של המשפט: "כפי שאנחנו משתדלים להבין אתכם". סליחה? מי משתדל להבין את הפלשתינים? אם מר עוז כבר מנכס לעצמו את עם ישראל במילים "אנחנו" ו"שלנו", שיהיה הגון מספיק לכתוב בהקדשה ש"אנחנו משתדלים להבין למה הדיחו את פרידה, ולשכוח שהפלשתינים בכלל קיימים". ואם "אנחנו" רומז לקבוצה אחרת, של אנשי רוח ישראלים, למשל, שיואיל מר עוז וייבחן את המציאות, שאז יגלה שרבים מעמיתיו דווקא מחכים שהפלשתינים יבינו סופסוף אותנו.

אך המשפט שהרתיח את הרתחנים המקצועיים היה ללא ספק זה האחרון, שבו הביע עוז תקווה לפגוש את ברגותי (רב מרצחים, כזכור), ולא סתם לפגוש, אלא "בקרוב", "בשלום" ו"בחופש". במילים אחרות, לדעת עוז תרחיש של הסכם כולל עם הפלשתינים הוא ריאלי וקרוב, והוא גם יוביל לשחרורו המיידי של ברגותי מהכלא, אשר כשלעצמו לא ישחת את זמנו על כל מיני שטויות כמו תכנון פיגועים חדשים, אלא ימהר ויזמין אליו את עמוס עוז לתה וביסקוויטים.

בין השיטין מסתתרת, איפוא, תפישתו של עוז שברגותי הוא איזה "לוחם חופש" או "אסיר פוליטי", ולא רוצח אלים שלפני מאסרו היה שוחט בחדווה ובלי למצמץ את כל בני משפחת עוז, אילו רק ניתנה לו ההזדמנות. קרן האור היחידה בכל הפרשה האומללה הזו - שאם עוז לא מתחרט עליה עדיין, מן הראוי שיתחרט - היא שאסיר קיבל ספר, שהוא כשלעצמו מקור לתקווה, ולא פעם פתח לישועה.

אפשרות אחרת היא שעוז לא חשב יותר מדי לפני שכתב את ההקדשה הקלישאתית הזו. וזה כבר די מביך. בשבילו, בשביל "כולנו".


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 הדס כהן


 


מאמרים נוספים מאת הדס כהן
 
מה ההבדל בין השתלות שיער באירופה להשתלות שיער בתורכיה?
בשנה האחרונה אנחנו עדים לתופעה שאלפי ישראלים נוהרים לתורכיה על מנת לבצע השתלות שיער במחירים שהם משמעותית נמוכים אל מול המחירים בארץ, באירופה ובארה"ב. במאמר זה ננסה להסביר מה הם ההבדלים בין מרפאות/רופאים באירופה אל מול מרפאות בתורכיה וננסה להבין האם מה שעולה בזול עלות לעלות אח"כ ביוקר.

נפתחת בפניכם דלת לעולם קל וחכם יותר
15/02/18 | אדריכלות
כמה חשיבות אנחנו מייחסים באמת לדלת הכניסה שנפתחת מאליה כשאנחנו נכנסים, או לכל מוצר חשמלי שמקל על החיים שלנו? לדלתות האוטומטיות יש הרבה יותר חשיבות ממה שאנחנו חושבים.

ידע זה כוח
הלימודים בבתי הספר הם מסגרת מצוינת, אבל בשל העומס הגדול לא תמיד ניתן לקבל בהם את מלוא תשומת הלב לכל תלמיד, לכן ישנה אפשרות חיצונית להרחיב את השעורים.

כמה באמת עולה אמנות
גיליתם תכשיט עתיק או פריט היסטורי שזקוק להערכת מחיר או בדיקת מקוריות? אל תהססו, יש סיכוי שיש בידכם הון גדול.

נתנאל סמריק - כשהסינים רוצים לקרוא בעברית הם פונים לקונטנטו נאו
01/06/17 | ספרות
קונטנטו נאו היא הוצאה לאור שמתמחה בהוצאת ספרים ישראליים לאור בחו"ל, אחרי תרגומם לשפות שבהן יש להם את הפוטנציאל הגדול ביותר לדבר לקהל המקומי. ההוצא הקמה מייסודו של נתנאל סמריק, מקים ההוצאה האם קונטנטו דה סמריק לפני כעשור.

תפקידו של נוטריון בתל אביב
נוטריון הינו למעשה עורך דין אשר עבר את ההדרכה ואת ההסמכה המתאימה מטעם משרד המשפטים לספק שירותים נוטריונים שונים. תפקידו של נוטריון בתל אביב הוא תפקיד יוקרתי, ולא כל עורך דין יכול להיות גם נוטריון. מבין שלל תפקידו של הנוטריון, ניתן למנות אישורים משפטים או חוקתיים שונים, עריכת תרגום נוטריוני, מתן ייפוי כוח ועוד.

תרגום נוטריון לספרדית
בכדי לקבל תרגום של מסמך לשפה הספרדית בעל אישור של נוטריון, עלינו לפנות אל נוטריון המספק שירותי תרגום מסמכים. על מנת לקבל תרגום נוטריון לספרדית אנחנו לא חייבים למצוא דווקא נוטריון הדובר את השפה, אלא נוטריון אשר פועל אל מול מתרגמים בשפות שונות.

שירותי נוטריון לאנגלית
יש לא מעט מסמכים שדורשים תרגום נוטריוני מוסמך מהשפה האנגלית לעברית ומהשפה עברית לאנגלית. לרוב המסמכים קשורים למגוון סטטוסים שונים, כך שבין היתר מדובר בתעודת נישואין, תעודת תושב, תעודת רווקות, תעודת מקצוע וכו', כאשר בין היתר גם ניתן למצוא מגוון תרגומים של פסקי דין.

שירותי נוטריון לצרפתית
02/09/16 | כללי
כאשר פונים לקבל שירות של נוטריון, אין צורך להשוות מחירים, וזאת כי עבור כל סוג של שירותי נוטריון ניתן למצוא מחיר אחיד, וזאת ללא הבדל אם פונים למשרד נוטריונים כזה או אחר.

שירותי נוטריון לרוסית
לא חסרים מקרים בגינם עשוי להתעורר צורך למצוא נוטריון לרוסית. בין היתר ייתכן ומדובר על מגון מסמכים שמשרד הפנים מבקש את מעורבותו של נוטריון לרוסית (תרגום תעודה עבור שינוי שם, תרגום ת"ז, תרגום רישיון נהיגה וכו')
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI