דף הבית חוק ומשפט ביטוח מפתחות על טריבונה – לא הפקרות
מפתחות על טריבונה – לא הפקרות
חיים קליר,עו"ד 08/08/08 |  צפיות: 2011

מפתחות על טריבונה – לא הפקרות

1983-2007 © חיים קליר ושות' http://www.kalir.co.il

באחד הערבים נסע אוריאל שימונוב עם מכונית ההונדה סיוויק שלו לאימון ספורט באור יהודה.

שימונוב החנה את ההונדה, נעל אותה ונכנס לאולם הספורט. את מפתחות הרכב, יחד עם ארנקו הכניס בתוך שקית ניילון. את השקית הניח בסמוך לחפצים של יתר השחקנים, על שורת המושבים הראשונה של הטריבונות.

בסיום האימון ניגש שימונוב לקחת את השקית והבחין כי המפתחות נעלמו מתוכה. ליבו לא ניבא לו טובות. הוא רץ לחנייה וגילה כי הרכב נגנב.

שימונוב פנה לחברת הביטוח שלו, שירביט. הפקרת את מפתחות הרכב, נזפה שירביט בשימונוב. הפרת את התנאי בפוליסה שלי הדורש מהמבוטחים שלי "לשמור על מפתחות הרכב ולא להפקירם". לא מגיע לך דבר, סיכמה שירביט.

ומי יקבע כי הנחת מפתחות על מושב מהווה "הפקרה", הקשה שימונוב. מה שנחשב בעיניכם הפקרה, לא בהכרח ייחשב הפקרה בעיני המבוטחים שלכם.

בשביל זה בדיוק יש שופטים, ענו נציגי שירביט. יש שופטים שיראו בהתנהגותך הפקרות. שופטים אחרים יראו בה התנהגות סבירה. עליך לנסות את מזלך בבית המשפט ולקוות לטוב.

בשיטה זו, התעקש שימונוב, תשלום כל תביעה עובר דרך בית המשפט. בשביל זה קניתי פוליסה?

אנחנו רואים שאתה קולט מהר, ענו נציגי שירביט. אכן הפוליסה לא מהווה אלא כרטיס כניסה לבית המשפט. אבל אל דאגה. לא בכדי מבטיחה הפרסומת שלנו "שירביט - אתך לאורך כל הדרך". אנחנו מבטיחים לך כי תפגוש אותנו בבית המשפט לאורך כל הדרך שוב ושוב, עד שתיאות לקבל את מה שנציע לך או עד שיינתן פסק הדין.

שימונוב אכן פנה לבית המשפט ומייד נראה אם מזלו שיחק בידו.

התביעה הובאה בפני השופטת דליה גנות, מבית משפט השלום בראשון לציון (השופטת גנות מונתה בימים אלה לבית המשפט המחוזי בתל אביב).

האם אכן הנחת מפתחות בתוך שקית על הטריבונה הראשונה, יחד עם שקיות השחקנים האחרים, מהווה הפקרת המפתחות, שואלת השופטת גנות.

מדובר באולם ספורט אשר אינו כולל חדרים נוספים או ארונות נוספים, קובעת השופטת. בידי השחקנים לא הייתה ברירה אלא להניח את חפציהם האישיים קרוב ככל הניתן אליהם עצמם, דהיינו, על השורה הראשונה של הטריבונות.

התנהגותו של שימונוב, בשימו את השקית עם המפתחות על השורה הראשונה בטריבונה, הינה התנהגות הגיונית וסבירה. אין בה כל סטייה מרף התנהגות סביר ונורמטיבי המצופה מאדם בסיטואציה שכזו. בוודאי שאין מדובר בסטייה ניכרת מכללי הזהירות המקובלים. ולראייה, כל שחקני הקבוצה הניחו את חפציהם האישים באותו מקום בדיוק. האם התנהגותם של כל אותם אנשים לוקה בחוסר סבירות? לא ולא.

מעבר לכך, לא ניתן להאשים את שימונוב בפזיזות או באי איכפתיות. נהפוך הוא, שימונוב הבהיר הבהר היטב כי חשש מגניבה. לכן הסתכל על השקית לעיתים קרובות, על מנת למנוע גניבה.

בכל זאת, אמרה שירביט, הייתה פה רשלנות מצד המבוטח. אולי נפחית לו מתגמולי הביטוח, כגודל האשם התורם שלו?

השופטת גנות דוחה את הגישה כי ניתן להשתמש בתורת האשם התורם בתחום דיני הביטוח. תכליתו של חוזה הביטוח הינה לפצות את הניזוק בגין נזק שנגרם על ידי מזיק שדאג לכרות חוזה ביטוח עם המבטח. לא מצאתי בחוזה הביטוח, או בחוק חוזה הביטוח קביעה על פיה יישא המזיק באשם תורם. והרי מלכתחילה טורח המבוטח לכרות חוזה ביטוח אשר יוודא את תשלום נזקו של הניזוק, בין היתר במקרים בהם התרשל במידה כזאת או אחרת, וכל זמן שאין מדובר ברשלנות רבתי.

 השופטת מזהה את הקושי בהכנסת "אשם תורם" בדיני ביטוח: אם יתאפשר לחברות הביטוח לטעון טענות של אשם תורם "הרי שבכל תיק ותיק יידרש בית המשפט לקביעת אשמו התורם של המבוטח, דבר המנוגד הן לתכלית חוזה הביטוח והן לתכלית החוק".

בסופו של דיון אם כן, חייבה השופטת גנות את חברת שירביט לשלם לשימונוב את מלוא תגמולי הביטוח בתוספת הוצאות משפט ובצירוף שכ"ט עו"ד בשיעור של 20% ומ.ע.מ.

                                                          חיים קליר,עו"ד

משרד עו"ד חיים קליר מתמחה בייצוג והופעה בבתי המשפט, במשפטי ביטוח ונזיקין. לפרטים נוספים ראה באתר המשרד http://www.kalir.co.il
המשרד ממוקם בבית שרבט, רחוב קויפמן 4 ת.ד. 50092 תל אביב 61500.
טלפון: 03-5176626, פקס: 03-5177078.
סלולארי: 054-4400005
למשרד סניפים במודיעין: 08-9714884
ובחיפה: 04-8524531

מסמך 654


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 חיים קליר,עו"ד


 


מאמרים נוספים מאת חיים קליר,עו"ד
 
מדריך להתמודדות עם חוקרי חברת הביטוח
מיד לאחר הגשת תביעת הביטוח לחברת הביטוח, המבוטח מוצא את עצמו במרכז תשומת הלב של סוללת מומחים וביניהם חוקרים, הממונים על ידי חברת הביטוח. המגע עם אלה יכול להכריע את גורל תביעתו של המבוטח. הנה מספר טיפים למבוטחים להתמודדות עם חוקרי חברת הביטוח

קורס רענון
25/10/08 | ביטוח רכב
תוקף רישיונה של המבוטחת פג והיא שכחה לחדשו. היא גם לא קיבלה את הזימון לקורס רענון שהיה עליה לעבור. כשנה וחצי לאחר שפג תוקף הרישיון, המבוטחת נפגעה בתאונה. האם קיים כיסוי ביטוחי? את התשובה נותנת השופטת עירית כהן, מבית משפט השלום בירושלים.

מאמא תרזה
נשיא בית הדין האזורי לעבודה בחיפה, השופט רם כהן, דן ביחסה של אחות בריאות הציבור, כלפי קשיש סיעודי, שפנה לביטוח הלאומי למימוש זכויותיו.

האלה הכלבה
ביטוח תאונות לתלמידים. תלמיד בכיתה י"ב טבע בים. להורים נודע על אודות קיומו של הביטוח רק לאחר שחלפה תקופת ההתיישנות. האם חברת הביטוח פטורה מכל תשלום? את התשובה נותן השופט אברהם רובין, מבית משפט השלום בירושלים.

המדריך לנפגעי תאונות דרכים מהדורת 2008
הפגיעה בתאונת דרכים, היא טראומתית וכרוכה, בנוסף לפגיעה הגופנית והנפשית, גם בפגיעה כלכלית. כדי להקל עליך, הנפגע, בשעה קשה זו, הכנו מדריך המפרט את זכויותיך העיקריות ואת המידע והמסמכים הדרושים למימוש זכויותיך. מטרתו של המדריך לאפשר לך לקבל פיצויים גבוהים ככל האפשר, שיאפשרו לך שיקום מלא, והמשך החיים, חרף הפגיעה בתאונה, ללא חסרון כיס כלשהו, וברווחה.

המדריך לתובעים תגמולי ביטוח מהדורת 2008
מדריך זה, לתובעים תגמולי ביטוח, נועד להציג בפניך את האמצעים והכלים העומדים לרשותך כדי לאלץ את תאגידי הביטוח לקיים את התחייבויותיהם ולשלם לך את כל המגיע לך. מטרתנו היא לאפשר לך שיקום כלכלי מלא, ללא חסרון כיס כלשהו.

מכסא הנהג לכס המנהל
נהג אמבולנס שעבד כעוסק עצמאי, איבד את כושרו לעבוד כנהג. אתה יודע לרשום חשבוניות מס, טענה חברת הביטוח, לך תנהל עסקי אמבולנס. שלוש ערכאות דנו בסוגייה והנה התוצאה לפניכם.

ידיעה ממשית - תנאי לשלילת זכויות
19/09/08 | ביטוח רכב
המבוטח נהרג בתאונת דרכים. חברת הביטוח גילתה כי נהג במכוניתו בתקופת פסילה. בתביעת הפיצויים, המשפחה טענה והוכיחה כי המנוח לא היה נוכח בדיון כאשר ניתן נגדו גזר דין עם עונש של פסילה בפועל. גזר הדין הומצא למענו רק לאחר מותו. השופט שמואל ברוך, מבית המשפט המחוזי בתל אביב, דן במחלוקת.

הסיבה הבלעדית-אוטם שריר הלב
17/09/08 | ביטוח
המבוטח לקה באוטם שריר הלב, כאשר הרים במקום עבודתו משא כבד. הוא נותר עם נכות צמיתה. הביטוח הלאומי הכיר בכך שהאירוע מהווה תאונת עבודה. חברת הביטוח, שביטחה אותו מפני נכות מתאונה, סירבה. התאונה לא הייתה הסיבה הבלעדית לנכות, טענה חברת הביטוח, קדמה לה טרשת עורקים רבת שנים. השופטת זהבה אגי, מבית משפט השלום בתל אביב, דנה בפרשנות הנאותה של "הסיבה הבלעדית".

אחריות לאונס בין כתלי בית הספר
13/09/08 | הורות
ילד בן 8 נאנס בתוך כיתת בית הספר על ידי השרת, עובד בית הספר. האנס הורשע ונדון למאסר. האם לבית הספר יש אחריות אזרחית בנזיקין למעשה האונס? האם העובדה שהילד לא בא להעיד על נסיבות האונס עומדת לו לרועץ? את התשובה נותן השופט כרמי מוסק, מבית משפט השלום בירושלים.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI