דף הבית חוק ומשפט חוק ומנהל פאונדרס- תקופת האמנציפציה
פאונדרס- תקופת האמנציפציה
דנה הראלי 15/09/11 |  צפיות: 3294

פאונדרס- תקופת האמנציפציה

 

 

 המדינות מתנערות מהדת (ב-1648 היה סוף מלחמת הדתות בעולם ונחתם "הסכם ווסטפליה") וטוענות שהשכל יפתור את בעיות העולם, ע"י התפתחות המדע. עולה השאלה מה עושים עם היהודים ומתחילה תקופת האמנציפציה, שוויון זכיות ונפתחת תקופה חדשה בתוך הקהילה היהודית. לפני כן יהודי היה חי בתוך הקהילה היהודית הלכתית והחלופות שלו היו או מעבר לקהילה אחרת או התבוללות. עם תחילת תקופת האמנציפציה ונאורות- מדינות מגבילות את כוח הקהילות כדי לתת תוקף לפרט וכך מתחיל תהליך של שבירת הקהילות. כתוצאה מכך צומח מעמד ביניים שהפסיק לעשות ביטוח בריאות בחו"ל להיות דתי אך לא נדרש להתנצר. יחד עם האמנציפציה הייתה ירידה בסמכות של הרבנים בנושא המשפט העברי. במאה ה- 14 נידוי היה עונש מרכזי אך במאה ה-17 אי אפשר להשתמש בעונש זה כי אפשר לגבש חיים חילופיים והקהילה כמרכז החיים מאבדת את תוקפה ומחולקת לקהילה שבפנים וקהילה שבחוץ:

 

•·         ההלכה מפסיקה להיות חוק מחייב של הקהילה.

 

•·         יציאה מהקהילה- מעבר מקהילה גיאוגרפית לקהילה וולונטרית (ע"פ מנחם פרידמן סוציולוג מבר- אילן) ."היה יהודי בביתך ואדם בצאתך" (הירש). הרב צריך יותר לשכנע ולהיות קשוב לרחשי הציבור. ויש מעבר להלכות הנוגעות לספרה הדתית בלבד (ופחות לספרה הציבורית- מדינית). הסיבה ללמה אני עושה /לא עושה לא קשורה למערכת הענישה של התורה. היהדות הפכה להיות ממוקדת בתחום הפולחני ופחות בספרה הציבורית, והוגלתה מהתחום המדיני.

 

•·        

תגובה לאמנציפציה

אורתודוקסיה- "החדש אסור מהתורה" (החכם סת"ם)- היציאה מהקהילה יוצר את תנועת האורתודוקסיה, המינוח אורתודוקסיה- דרך האמת. הקהילה היהודית ניסתה להגן על עצמה מול הנאורות (חומות מול התבוללות) ע"י דרך האמת של הדת ולכן מי שכן נשאר בקהילה עובר תהליך של סגירה והתכנסות בתוך הקהילה והתנגדות לשינויים המודרניים ואף הקצנה בפסיקה. הלכות ממרים, פרק ב', עמ' 77:

 

הלכה יג'- התורה אומרת במפורש שאסור להוסיף או לגרוע והרי בה"ד יכול להוסיף ולגרוע - אומר הרמב"ם שבה"ד בא ואומר כי לא הבנו את התורה ומפרש לפי הבנתו שלו.

 

התנועה הקונסרבטיבית - כל המקורות רלבנטיים (גם חילוניים) אך אנו מחויבים לכלל גוף ההלכה ולא רק לפסקי ההלכה הספציפיים, כלומר ניתן לפתח את כללי ההלכה בצורה שאנו רוצים אך לא מחויבים ספציפית לכללי ההלכה. הקונסרבטיביים בוחרים לעצמם מתוך כלל ההלכה את מה שהם רוצים בהתאם לשינויי הזמן. הרצון לשינוי בא מבחוץ אך העבודה של הפסיקה הקונסרבטיבית היא עבודה הלכתית מבפנים (הצדקה לפי מקור ישן/דעת מיעוט), עבודה עם המקורות לא כתרבות והשראה אלה כתרבות הלכתית.

 

הרפורמים - המשפט העברי בשימוש כהשראה תרבותית. אנו לא מחויבים לפסקי ההלכה ואנו נקבע את ה"שורה התחתונה" ונשתמש בהלכה אבל נקודת המוצא תוכל להיות מבחוץ ולאו דווקא מההלכה עצמה (ראייה בשתי עיניים תרבותית יהודית וראייה מודרנית). ה' לא קובע את אורכות החיים אחד לאחד אלה נותן להם משמעות.ואפשרות לצילום אירועים של הזמן האחרון

 


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 דנה הראלי


 


מאמרים נוספים מאת דנה הראלי
 
ערן שלזינגר- הדפסת חולצות לאירועים מיוחדים
באירועים כמו חתונה ובת או בר מצווה, חלק חשוב בארגון האירוע הוא בחירת מתנות לאורחי המסיבה. יש שבוחרים מחזיקי מפתחות, פרחים או תמונות מגנטיות אך חולצות עם הקדשה או הדפסה הומוריסטית גם מהוות מתנה חביבה וגם יוצרות שיח משעשע בין האורחים.

אורי עצמון- הדפסת חולצות בית ספר
עיצוב חולצה לילדים לבית הספר – זו חולצה שמלווה את הילד לכל אורך היום – בשיעורי החינוך הגופני ובהפסקות, מתחת לבגדים או כמלבוש העיקרי לבית הספר.

דנה תדמור מציגה: מצלמות סמויות - לתעד כל רגע במעקב
עוד חידוש כללי בעולם הבילוש, ובייחוד המצלמות למעקב וגם המצלמות הנסתרות הוא שדרוגן לאיכות צילום בHD. הדבר מבטיח תיעוד של המתרחש בצורה חלקה יותר שניתן מיידית להבין את המתרחש בה.

אקסיום אופנת בגדים לילדות
כשהולכים לאירועים לילדים או למבוגרים ויש צורך להיראות יפה ומגונדר, ישנן שמלות מיוחדות לאירועים כמו גם שמלות ערב. פריטי לבוש אלו עולים לרוב סכומי כסף גבוהים יותר, ומי שאינו מעוניין מטעמיו – שלו להזין את פרטיו באתר יכול ליצור קשר טלפוני עם החנות ולהמשיך את הטיפול בתשלום באופן שנוח לו.

פאונדרס הלבשה - חולצות לחתונה - קלאסיות או מפתיעות ?
09/04/13 | חתונות
אחד מן השלבים המשעשעים והכיפיים ביותר בחתונה, הוא שלב הריקודים עם החברים. בשלב זה של החתונה הזוג סוף משחרר לחץ, נהנה ומבלה. בשנים האחרונות, נכנסה מודה חדשה לעולם החתונות והיא חולצות החתונה.

פאונדרס- הפקות ארועים לכל כיס
הפקת ארועים בשנים האחרונות הפכו להיות אחת מההוצאות הגדולות ביותר עבור כל משפחה. בחירת הצלם, אולם ארועים, מעצב וכדומה הם רק חלק מההוצאות הנכנסות תחת קטגוריה זו של הפקת ארוע.

ערן שלזינגר- גן ארועים מה לבדוק?
הדבר החשוב ביותר בעת תכנון ארוע הוא בחירת המקום בו הוא ייתקיים. כיום אין ספק שארוע במקום פתוח מספק חוויה מדהימה לעומת ארוע במקום סגור. שלל הריחות, הצבעים והאוויר הטבעי

עו"ד דנה תדמור- מכרזים-חוקים והגבלות
מכרז היא שיטה להצעת עבודה תמורת מחיר מסוים על פי בקשה. בשיטת המכרז נלקח הספק אשר מציע את איכות העבודה הטובה ביותר תמורת המחיר הנמוך ביותר. מכרז הוא הליך משפטי

אריאל אורי עצמון- משחקים לתינוקות בני שנתיים
20/03/13 | הורות
אם אתם מצפים לתינוק חדש במשפחה, וודאי אתם מתארגנים כבר מבחינת כל הציוד הדרוש. אך מה לגבי משחקים? משחקים לתינוקות הפכו לדבר יקר במיוחד, ובמציאות בה יוקר המחיה גבוה

אקסיום- התפתחות וצעצועים לתינוקות
20/03/13 | הורות
ההתייחסות לילדים ובמיוחד לתינוקות עברה שינוי מהפכני בעשרות השנים האחרונות ואם בעבר ילדים יצרו שעשוע עבור עצמם, כיום תעשיית המשחקים מציעה שפע של אפשרויות לצעצועים
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI