דף הבית ביטוח ביטוח רכוש התרשלות מאריכת התיישנות
התרשלות מאריכת התיישנות
חיים קליר,עו"ד 03/09/08 |  צפיות: 2106

התרשלות מאריכת התיישנות

1983-2007© חיים קליר ושות' http://www.kalir.co.il

באחד הימים פרץ שטף אדיר של מים לדירתם של בני משפחת סליקטר. לשיטפון גרמה תקלה בצינור העובר במפלס העליון של הדירה.

הדירה הייתה מבוטחת בחברת הביטוח כלל וסליקטר דווחו לחברה על הארוע.

פוליסת כלל מחייבת את המבוטחים לתקן נזקי נוזלים אך ורק על ידי חברה בשם ש.ח.ר.

ואכן בהמשך אותו היום הגיעו אל הדירה שני בחורים מטעם ש.ח.ר. הבחורים הודיעו כי אין מה לעשות, אלא להמתין שהמים יתייבשו.

התשובה נראתה מוזרה. סליקטר פנו שוב לכלל. הפעם נשלחו עובדים של חברה אחרת בשם שריט. אלה הגיעו עם פרוז'קטורים, ייבשו את ארון החשמל, העלו לעלייתֿ הגג מכונות לשאיבת מים, ואחרי שעתיים ניתן היה לשוב ולהיכנס לבית.

חלפו 8 חודשים ורצפת הדירה עדיין נותרה רטובה.

ש.ח.ר שלחה שוב בעלי-מקצוע. הרטיבות לא נפתרה. הסתבר כי אי החלפת מצע החול הרטוב בתחילת הדרך גרמה לנזקי רטיבות קבועים ויש לחזור ולבצע את כל העבודות מחדש.

בני משפחת סליקטר נואשו מכלל, ממומחיה ומבעלי המקצועות שלה. הם לקחו בעלי מקצועות משלהם וביצעו את התיקונים הדרושים.

בין לבין חלפו להם 3 שנים.

כידוע בתחום הביטוח קיימת תקופת התיישנות מקוצרת. תביעה לתגמולי ביטוח מתיישנת תוך 3 שנים מקרות מקרה הביטוח.

כאשר פנו בני משפחת סליקטר אל בית משפט השלום בתל אביב, בתביעה להחזר הכספים ששולמו על ידם לתיקון הנזקים על ידי בעלי המקצוע מטעמם, ביקשה כלל למחוק את התביעה על הסף בטענת התיישנות.

אכן קובע השופט אליהו בכר, תביעה לתגמולי ביטוח מתיישנת תוך 3 שנים מקרות מקרה הביטוח. אולם תקופת התיישנות מקוצרת זו חלה אך ורק על תביעות ביטוח. אין היא חלה על תביעות בהן התרשלה חברת הביטוח בטיפול בתביעת המבוטח. במילים אחרות, אם כלל התרשלה בהתנהלותה, כי אז נפתח הפתח לתביעה בעילת רשלנות, תביעה המתיישנת תוך 7 שנים מיום האירוע, ולא תוך 3 שנים.

במקרה זה קובע השופט בכר, החול בדירת המבוטחים לא הוחלף על ידי ש.ח.ר. בתחילת הדרך. מכאן שהתיקון לא בוצע כפי הנדרש.

האם בעובדה שש.ח.ר לא ביצעה את מלאכתה כנדרש יש כדי להוות רשלנות מטעם כלל, הקשה השופט.

לאחר שמיעת העדויות, השופט קובע כי כלל מתחילת הפרשה כלל ביצעה בדירת סליקטר תיקונים חלקיים בלבד. "אין לי אלא לראות בכך משום רשלנות כלל באמצעות שלוחה, חברת ש.ח.ר".

"משהופרה החובה להשיב את המצב לקדמותו, מקום בו כל חברת ביטוח סבירה, באמצעות שלוחיה, הייתה מביאה להשבת המצב לקדמותו, כי אז יש לראות בכלל כמי שחבה כלפי מבוטחיה בנזקיהם בגין עוולת הרשלנות".

כך נפתחה הדרך בפני השופט לקבוע כי תקופת ההתיישנות המקוצרת של 3 שנים אינה חלה על תביעת סליקטר ובסופו של דיון אף חייב את כלל לפצות את בני הזוג עבור כל עלויות התיקונים בדירתם.

                                                          חיים קליר,עו"ד

מסמך מספר 646


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 חיים קליר,עו"ד


 


מאמרים נוספים מאת חיים קליר,עו"ד
 
מדריך להתמודדות עם חוקרי חברת הביטוח
מיד לאחר הגשת תביעת הביטוח לחברת הביטוח, המבוטח מוצא את עצמו במרכז תשומת הלב של סוללת מומחים וביניהם חוקרים, הממונים על ידי חברת הביטוח. המגע עם אלה יכול להכריע את גורל תביעתו של המבוטח. הנה מספר טיפים למבוטחים להתמודדות עם חוקרי חברת הביטוח

קורס רענון
25/10/08 | ביטוח רכב
תוקף רישיונה של המבוטחת פג והיא שכחה לחדשו. היא גם לא קיבלה את הזימון לקורס רענון שהיה עליה לעבור. כשנה וחצי לאחר שפג תוקף הרישיון, המבוטחת נפגעה בתאונה. האם קיים כיסוי ביטוחי? את התשובה נותנת השופטת עירית כהן, מבית משפט השלום בירושלים.

מאמא תרזה
נשיא בית הדין האזורי לעבודה בחיפה, השופט רם כהן, דן ביחסה של אחות בריאות הציבור, כלפי קשיש סיעודי, שפנה לביטוח הלאומי למימוש זכויותיו.

האלה הכלבה
ביטוח תאונות לתלמידים. תלמיד בכיתה י"ב טבע בים. להורים נודע על אודות קיומו של הביטוח רק לאחר שחלפה תקופת ההתיישנות. האם חברת הביטוח פטורה מכל תשלום? את התשובה נותן השופט אברהם רובין, מבית משפט השלום בירושלים.

המדריך לנפגעי תאונות דרכים מהדורת 2008
הפגיעה בתאונת דרכים, היא טראומתית וכרוכה, בנוסף לפגיעה הגופנית והנפשית, גם בפגיעה כלכלית. כדי להקל עליך, הנפגע, בשעה קשה זו, הכנו מדריך המפרט את זכויותיך העיקריות ואת המידע והמסמכים הדרושים למימוש זכויותיך. מטרתו של המדריך לאפשר לך לקבל פיצויים גבוהים ככל האפשר, שיאפשרו לך שיקום מלא, והמשך החיים, חרף הפגיעה בתאונה, ללא חסרון כיס כלשהו, וברווחה.

המדריך לתובעים תגמולי ביטוח מהדורת 2008
מדריך זה, לתובעים תגמולי ביטוח, נועד להציג בפניך את האמצעים והכלים העומדים לרשותך כדי לאלץ את תאגידי הביטוח לקיים את התחייבויותיהם ולשלם לך את כל המגיע לך. מטרתנו היא לאפשר לך שיקום כלכלי מלא, ללא חסרון כיס כלשהו.

מכסא הנהג לכס המנהל
נהג אמבולנס שעבד כעוסק עצמאי, איבד את כושרו לעבוד כנהג. אתה יודע לרשום חשבוניות מס, טענה חברת הביטוח, לך תנהל עסקי אמבולנס. שלוש ערכאות דנו בסוגייה והנה התוצאה לפניכם.

ידיעה ממשית - תנאי לשלילת זכויות
19/09/08 | ביטוח רכב
המבוטח נהרג בתאונת דרכים. חברת הביטוח גילתה כי נהג במכוניתו בתקופת פסילה. בתביעת הפיצויים, המשפחה טענה והוכיחה כי המנוח לא היה נוכח בדיון כאשר ניתן נגדו גזר דין עם עונש של פסילה בפועל. גזר הדין הומצא למענו רק לאחר מותו. השופט שמואל ברוך, מבית המשפט המחוזי בתל אביב, דן במחלוקת.

הסיבה הבלעדית-אוטם שריר הלב
17/09/08 | ביטוח
המבוטח לקה באוטם שריר הלב, כאשר הרים במקום עבודתו משא כבד. הוא נותר עם נכות צמיתה. הביטוח הלאומי הכיר בכך שהאירוע מהווה תאונת עבודה. חברת הביטוח, שביטחה אותו מפני נכות מתאונה, סירבה. התאונה לא הייתה הסיבה הבלעדית לנכות, טענה חברת הביטוח, קדמה לה טרשת עורקים רבת שנים. השופטת זהבה אגי, מבית משפט השלום בתל אביב, דנה בפרשנות הנאותה של "הסיבה הבלעדית".

אחריות לאונס בין כתלי בית הספר
13/09/08 | הורות
ילד בן 8 נאנס בתוך כיתת בית הספר על ידי השרת, עובד בית הספר. האנס הורשע ונדון למאסר. האם לבית הספר יש אחריות אזרחית בנזיקין למעשה האונס? האם העובדה שהילד לא בא להעיד על נסיבות האונס עומדת לו לרועץ? את התשובה נותן השופט כרמי מוסק, מבית משפט השלום בירושלים.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI