דף הבית עסקים ייעוץ עסקי תהליך קבלת החלטות בעסק או בחברה עסקית
תהליך קבלת החלטות בעסק או בחברה עסקית
דורון עמית 26/07/13 |  צפיות: 1417

בעלי עסקים מנהלי חברות חייבים מישהו לידם בגובה העיניים.

פיגורה פנימית או חיצונית אשר תאפשר לבעל העסק להישיר מבט בגובה העיניים עם מישהו מתוך העסק או יועץ חיצוני תאפשר לו לקבל החלטות קשות וכבדות משקל ביחס להתנהלות של העסק או החברה.

כמי שנותן ייעוץ עסקי אני יכול להצביע על מקרים רבים של בעלי עסקים או מנהלי חברות אשר הם הבעלים, המנהלים, הקניינים, אנשי המכירות ואפילו אלה שמנקים את החנות או המשרד המתנהלים בבדידות עסקית ומנהלית וזאת מחוסר ההבנה כי "עסק" אשר בעליו מתנהל כך לעולם לא יוכל לפרוץ את הגדרות ולהשתלב בין העסקים הגדולים או יותר נכון המרוויחים בענף בו הוא עוסק.

כמי שנותן ייעוץ עסקי מאד קשה לנהל עסק אשר ההחלטות ואולי גם המשימות מוטלים על בעל העסק או החברה. בדרך כלל בחברות גדולות מנהלי החברה או העסק מחזיקים עובדים ברמות ניהול שונות אשר הם סוברנים לקבל החלטות, או לתת המלצות למנכלים או לבעלי העסק, המלצות שיכולות להעיר את עיני המנכל ולבחון אלמנטים נוספים ע"פ ההמלצות או הדעות שקיבל מתוך המערכת. גם אז עדיין המנכל או בעל העסק הוא זה שצריך להחליט אך לכול הפחות קיבל עוד צדדים שיכולים לעזור לו בהחלטה.

גורם שני שיכול לקדם ולעזור בהחלטה של המנכל או בעל העסק הוא מינוי עובדים היכולים לקהל החלטות הם בעצמם, במקרה כזה המנכל או בעל העסק משוחררים מלקבל החלטות וההחלטות מתקבלות ע"י העובדים או השותפים (במידה ויש) המסוגלים להוריד מבעל העסק או המנכל את כוח השיפוט המושפע מניהול כללי של העסק או החברה דבר אשר משפיע על קבלת החלטות לפעמים אפילו שגוייה.

כ יועץ עסקי אני יודע כי מרבית העסקים או החברות חסרות את היכולת להעסיק עובדים אשר מסוגלים לקבל החלטות קרדינליות בנושא העסק או החברה, ואינם יכולים להעסיק עובדים בתפקידי מפתח אשר יכולים לקבל החלטות משמעותיות של העסק או החברה, או אז ההמלצה היא לשכור יועץ מלווה לעסק או החברה אשר הם אלה אשר יעזרו למנכל או לבעל העסק לקבל את ההחלטה הנכונה, ואפילו יעזרו או ייקחו על עצמם את הביצוע שלה.

קבלת החלטות עסקיות בפרט באקלים היום היא לפעמים משימה בלתי אפשרית, המידע הזורם למנכלים ולבעלי עסקים, התחרות הקשה, המכירות שיורדות, ההלוואות שבעלי העסקים והחברות נאלצים להכניס יד לכיסם ולמלא את קופת החברה הם אלה שפוגעות בהחלטות החשובות שמנכל החברה או בעל העסק צריך לקבל ולפעמים החלטה שגויה הנובעת משיקולים של לחץ עלולה להשפיע לרעה על ההחלטה דבר שיכול לקחת את העסק או החברה לכוון לא נכון.

כפי שאני נוהג לאמר לבעלי עסקים או מנכלים של חברות "הכול הוא קרי ניהול" וניהול הוא תוצאה של החלטות, וברגע שלהחלטות המתקבלות יש צבע של רגש, הפסד, החלטה מתוך לחץ, החלטה מתוך שיקול רגעי, החלטה מהיבט לא מקצועי, יכולה להשפיע חד וחלק על תפקודו של העסק/החברה לטווח הקצר וגם הארוך.

היה נכון לעשות הוא להתקשר עם יועצים חיצוניים אשר זה הוא תפקידם ולהתחיל להתנהל תוך קבלת החלטות נכונות, מקצועיות, נטולות כול עקבות, ואובייקטיביות לטובת החברה או העסק. התנהלות מקצועית שכזאת יכולה להואיל לעסקים ולא לגרוע מהם.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 דורון עמית

דורון עמית יועץ עסקי וגם מלווה בתחום הניהול, השיווק, המכירות, יועץ עסקי ויועץ שיווק 


מאמרים נוספים מאת דורון עמית
 
למה באמת צריך יועץ אסטרטגי
הייעוץ האסטרטגי מגיע מתוך תחום ה ייעוץ העסקי, כ יועץ עסקי אני לא מתחיל לעבוד עם עסק או חברה אשר אני לא יוצר את האסטרטגיה של העסק או החברה

היכן באמת ניתן להרויח כסף
ממעוף הציפור ניתן להבחין בדיוק מי מרויח באמת הרבה כסף. לא זה לא בעלי העסקים והחברות זה דווקה עובדי הציבור והחברות הציבוריות

רוצה לפתוח מסעדה, טיפים לניהול מסעדה
רבים הם האנשים הרוצים לפתוח מסעדדה, האומנם מסעדה זה העסק המתאים היום בישראל לפתיחה, האם נוכל להחזיק מסעדה לאורך זמן

האם יש עוד טעם לשכור יחצנים אנשי יחסי ציבור
14/11/13 | מכירות
נראה כי העולם הדיגיטלי קצת שינה את המפה של תחום יחסי הציבור בישראל, האומנם?

בשורה לבעלי העסקים זוגות העובדים יחד
כמה נחמד לקבל ידיעה לזוגות נשואים העובדים באותו חברה או עסק כי חישוב המס שלהם ייעשה עכשיו בנפרד

כיצד מנהלים משא ומתן
ניהול משא ומתן הוא מקצוע בפני עצמו האם אנו עושים אותו נכון, האם לנהל משא ומתן זה כמו משחק קלפים.

כיצד אני מגדילים את המכירות שלנו
02/08/13 | מכירות
שיטות המכירה של פעם כבר לא עובדות על שיטת המכירות היום, מה השתנה כיצד עלינו לפעול

ניהול פרויקטים, פרויקטים חדשים, כיצד מקימים פרויקט
הדור שאנו יודעים היום הוא הדור הנכון הפועל בגישה נכונה בכול מה שקשור למיזמים לעסקים חדשים, דור שיודע לנצל מיקור חוץ מקצועי ולהינות מקיצור התהליך

עסק שלא עושה כסף ורק מתגלגל הוא לא עסק
עסקים מעבר לתשלום הוצאות צריכים שירויחו כסף, עסק שרק מתגלגל ולא משפר את חיי בעליו הוא לא עסק. והשאלה מכאן לאן.

האם הפרסום בגוגל אכן שווה
רבים שואלים עם פרסום בגוגל אכן שווה, האמת זה תלוי, אך מי שרוצה לפרסם בגוגל בדפי העסקים החינמיים שלא יצפה לגדולות ונצורות
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI