דף הבית תחבורה ורכב רכב נושא גריטת כלי הרכב בישראל - אביהו הורוביץ (ייעוץ ליסינג)
נושא גריטת כלי הרכב בישראל - אביהו הורוביץ (ייעוץ ליסינג)
אביהו הורוביץ 19/12/13 |  צפיות: 2485


ב-ynet פורסם כי המשרד להגנת הסביבה הודיע בשבוע שעבר על חידושה של תכנית הגריטה לכלי רכב. במסגרת התכנית, שתחל בחודש נובמבר, יוענקו 3,000 ש"ח לבעליהם של כלי רכב שגילם 20 שנים ומעלה, בתמורה למסירה שלהם למגרשי פירוק.

מאת אביהו הורוביץ, יועץ ליסינג


מטרת התכנית ברורה – הפחתת הזיהום והסכנה הבטיחותית שנוצרים מהמכוניות הישנות, אבל התקציב שהוקצה לשם כך מגוחך למדי. כמו כן, בכתבה נטען כי החידוש של התכנית נעשה מבלי להתייחס כלל להמלצות של בכירים במשרדי ממשלה.

הנתונים הבעייתיים

בין השנים 2010 ל-2012, קנתה המדינה כ-27,000 כלי רכב ישנים שנמסרו לגריטה, וכך הופחתו מעל שלושה אחוזים מהפליטות שמקורן בתחבורה בשנה. סכום הכסף שנחסך מצמצום הזיהום בשנה הוערך ב-30 מיליון ש"ח. הצורך הברור בגריטת מכוניות קיים, אבל מדינת ישראל הקצתה תקציב של חמישה מיליון ש"ח בכל שנה בלבד, למשך חמש השנים הבאות, לגריטת מכוניות. החישוב פשוט: הסכום יספיק לכ-1,500 כלי רכב בשנה, ובמשך חמש שנים מדובר בכ-7,500 מכוניות בלבד. כיום נמצאות בישראל מעל 38 אלף מכוניות העונות על הקריטריונים.

כדי להבין עד כמה ההיענות גדולה מצד הציבור, בפעם הקודמת שבה חידשה הממשלה את התכנית בדצמבר 2012, נגרטו בתוך פחות מחודש כ-2,000 כלי רכב. המשמעות היא שהתקציב החדש והדל הוא טיפה בים, ובתוך ימים אחדים מחידוש התכנית, הוא ינוצל לגמרי.

בעבר טען (ובצדק) השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, כי תקציב הגריטה הראוי צריך לעמוד על כ-30-35 מיליון ש"ח בשנה. כיום הוא מביט על תקציב נמוך פי שישה מכך. כמו כן, דו"ח מקצועי שהוגש גם למשרד להגנת הסביבה וגם למשרד האוצר, המליץ להרחיב את הגריטה בשל הכדאיות שלה למשק. עוד הומלץ להעלות את גובה התשלום לכל כלי רכב ל-6,000 ש"ח ולאפשר לכלי רכב בני 18 שנה ומעלה להיכלל בתכנית.

חייבים לשנות את החשיבה

אין ספק שככל שהזמן עובר, המצב מחמיר יותר ומצריך שינוי בחשיבה. לא ייתכן שמצד אחד, הממשלה מעוניינת להיאבק בזיהום האוויר, אבל מצד שני לא משקיעה בכך. כיום נושא גריטת כלי הרכב בישראל מתנהל בחלמאות, ואנו משלמים על כך פעמיים: גם שוק כלי הרכב המשומשים בישראל הוא שוק רווי, וגם כלי הרכב המשומשים שנמצאים על הכביש מזהמים יותר ויותר.

תכנית גריטה רצינית לא מסתפקת בחמישה מיליון ש"ח בשנה. על התכנית להיות גדולה ומקיפה, כזו שתמצא פתרון ל"פקק" הגדול שנוצר – עשרות אלפי כלי רכב משומשים שעומדים ללא קונים. תכנית מקיפה שכזו צריכה להיות מתוקצבת בעשרות אם לא במאות מיליוני שקלים בשנה, ולכלול אפילו כלי רכב בני עשר שנים ומעלה. אין כאן סיכון תקציבי – הכנסות המדינה יצמחו בהרבה, על כל סכום שיושקע בתכנית. האדם המוכר כלי רכב ירכוש כלי רכב חדש, ואז המדינה תגלגל לכיסה רווחים גדולים ממיסים.

אביהו הורוביץ יזם את פעילות הליסינג התפעולי בישראל.

בימים אלו אביהו הורוביץ משמש כיועץ ליסינג

לפרטים נוספים לחצו - ייעוץ ליסינג - אביהו הורוביץ :

טל: 050-5332449

Horowitz.advisors@gmail.com


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 אביהו הורוביץ

אביהו הורוביץ, בעל חברה ליעוץ ליסינג.
החברה נותנת מענה לצורך הקיים לייעוץ מקצועי פיננסי וטכני גם בענף זה כמו ברבים אחרים בארץ.
החברה מעניקה שרותיה לחוג לקוחות רחב המונה גורמים פרטיים, חברות ציבוריותמובילות בענפי המזון, השירותים, ההייטק, עיריות ומועצות אזוריות ועוד.
בין היתר נמנים על קהל לקוחותיה חברת זוגלובק, טמפו, אופיסופט, פיתקית, אלקטרוטרם, יקבי ברקן ועוד. 


מאמרים נוספים מאת אביהו הורוביץ
 
נושא גריטת כלי הרכב בישראל - אביהו הורוביץ (ייעוץ ליסינג)
19/12/13 | רכב
ב-ynet פורסם כי המשרד להגנת הסביבה הודיע בשבוע שעבר על חידושה של תכנית הגריטה לכלי רכב. במסגרת התכנית, שתחל בחודש נובמבר, יוענקו 3,000 ש"ח לבעליהם של כלי רכב שגילם 20 שנים ומעלה, בתמורה למסירה שלהם למגרשי פירוק.

שינוי בשווי השימוש על בסיס רעיון הפחתת זיהום האוויר - אביהו הורוביץ (ייעוץ ליסינג)
השאלה הזו הנה שאלת המפתח אצל מעסיקים, אך לא פחות אצל העובדים. שמועות רבות נפוצות מעת לעת ואנו עומדים פעורי פה ולא יודעים. האמנם יחולו שוב שינויים? אם כן, מהם? מה תהיה ההשלכה על המשמשים וכיצד ניתן להתמודד? אנסה כאן להסביר מהן השמועות, מי מפיצן, ומה תהיינה ההשלכות כתוצאה מיישומן, אם אכן נגיע למצב הזה.

צריכת דלק: עלות מול תועלת - אביהו הורוביץ
מחיר הדלק בישראל הולך ונוסק. מחירו עובר את מחסום ה- 8 ₪ לליטר. ממש באותו הזמן,כבאורח פלא, דיווחו חברות השיווק על הפסדים. מחיר הדלקים בישראל הולך ומתייקר, כמו בכל העולם, אך ביתר שאת בעיקר נוכח המיסים הכבדים המוטלים עליו.

אביהו הורוביץ - מדוע ענף השכרת הרכב נחשב לקטן ולא משמעותי?
ענף השכרת הרכב בישראל לא זכה עד כה בסקירה מקיפה. בעוד ענף הליסינג נחשב לתחום המעניין צרכנים רבים ומשפיע רבות על היקפי הפעילות בתחום כלי הרכב בישראל, תחום השכרת הרכב נחשב בטעות לקטן ובלתי משמעותי.

אביהו הורוביץ - יתרונות וחסרונות של השכרת רכב לפי שעה
ענף השכרת הרכב הולך ומתפתח, ועימו שדרוגים רבים, הנותנים מענה לשוכרים בכל תחום שרק ירצו. כלי הרכב משמשים עדיין ככלי התחבורה הכדאי ביותר בעיקר בגלל נוחות.

אביהו הורוביץ - ההנחות המוטעות בכל הקשור לליסינג מימוני
רבים גורסים כי כל מה שאיננו ליסינג תפעולי הוא ליסינג מימוני. הנחה מוטעית- אך נפוצה. בסדרת מאמרים ננסה להציג מדוע אין גרסה זו נכונה, מהן האבחנות בין סוגי העסקות, ומהן ההשלכות לאבחון נכון בעיקר עבור עסקים.

אביהו הורוביץ - כל מה שרציתם לדעת על ליסינג למכוניות חשמליות
בדה-מרקר דווח השבוע כי חברת הליסינג הרץ חתמה אתמול על הסכם עם בטר פלייס, יצרנית המכוניות החשמליות של שי אגסי, של רכישת כ- 300 מכוניות, בהיקף של 37 מליון שקל, תחת חוזה החכר לארבע שנים.

אביהו הורוביץ - קבלו מספר טיפים על איך לחסוך בדלק
מחירי הדלק בישראל מתייקרים חדשות לבקרים, ומגיעים כבר למחירים דרקוניים (וזאת למרות הניסיון האחרון של ראש הממשלה להוזיל את המס על הדלק כדי למזער את עליית המחירים האחרונה).

סיטרואן DS4 – סיכום סקירות
סיטרואן מעלה על הכביש רכב המבוסס על דגם ה-C4 המוכר ומנסה להתייצב מול מתחרותיה באאודי וב.מ.וו, בעזרת שיפורים ומפרט רחב. האם היא הצליחה לעשות זאת?
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI