דף הבית חברה, פוליטיקה ומדינה דתות להפעיל את ההגיון, להשתמש באובייקטיביות
להפעיל את ההגיון, להשתמש באובייקטיביות
יואל כץ 21/01/20 |  צפיות: 643
להפעיל את ההגיון, להשתמש באובייקטיביות

מאת דניאל בלס

- איך היית שופט את עצמך?

נתן הנביא נתן בידי דוד המלך את האפשרות לשפוט את עצמו דרך משל. נתן הנביא הציג לפני דוד המלך מקרה, ודוד המלך לא ידע שהוא נושא המקרה. דוד המלך פסק ואז גילה שהיה זה בעצם הוא.

תארו לעצמכם שבבית-דין של מעלה, במקום לשפוט אתכם, היו מעמידים לפניכם אדם זר לשפוט אותו. היה עליכם לשפוט אדם כלשהו על כל חטאיו. ורק לבסוף הייתם מגלים "אתה הוא האיש!", כך נגלה שאת עצמנו שפטנו ועל חטאינו אנו נענשים בעונשים שגזרנו על עצמנו...

- השימוש במשלים מאפשר אובייקטיביות!

זוהי אובייקטיביות. מכאן מבינים שאת האמת משיגים דרך לוגיקה, הגיון בריא.

אמור לאדם שיש בורא לעולם בגלל שהעולם מסודר ומורכב, יכול להיות שהוא לא יסכים איתך. זה מחייב, זה מפחיד. האדם איננו אובייקטיבי.

אך תן לאדם משל, ספר לו על שעון שהוא מצא ביער או פירמידה שנוצרה במקרה, ולפתע האדם יאמר לך באופן ברור ופשוט "לא יתכן הדבר במקרה". ואז אתה מקיש על העולם והחיים. לפתע האדם מבין שאת הנושא האחר הוא שפט. וכעת אין לו ברירה אלא להסכים.

זוהי אובייקטיביות, זוהי לוגיקה.

לוגיקה היא השכל האובייקטיבי. היא המחייבת אותנו להסיק מסקנות על ידי עקרונות של הסכמה או שלילה. באמצעותה נאלץ להסכים על דבר מה, או לשלול דבר מה. בגללה נאלץ להיות אובייקטיבים.

- שאלות מהותיות במקום שאלות כמותיות!

ואם אתה באמת אובייקטיבים, שאלו את עצמכם שאלות מהותיות.

למה זה פועל ככה? מהו? מזה? מה גורם לו לפעול כפי שהוא פועל? מדוע זה לא אחרת?

מדוע זה... מסודר?

"פני הירח מרוצפים בסלעים אפרפרים העשירים מאד בדו-תחמוצת הצורן (סיליקה), חומר שמחזיר אור מצוין. הירח פשוט מחזיר אלינו את אור השמש, וכשהאור הזה מגיע אלינו הוא מכיל, פחות או יותר, את כל קשת הצבעים. במלים אחרות - הירח לבן." - ואני שואל, הבמקרה הדבר?

ישנה הבנה מהותית וישנה הבנה כמותית. כדי לחשוב עלינו להשתמש בהבנה מהותית, לא רק לחשבן ולהניח במשוואות את מה שניצב מול עינינו, אלא לנסות ולהבין מה אנו רואים.

- מדוע מהירות האור היא כל כך מהירה?

קשת בענן, מה זה? הספקטרום של האור, שבירה של האור. אך מדוע האור נשבר דווקא כך? מדוע קיימים הצבעים ומדוע כך הם נשברים בדבר המופלא הזה הנקרא "אור"? ומהו בעצם "אור"?

הריק הוא שחור, אז מדוע השמים כחולים? כי הצבע הכחול "נמרח" באופן הטוב ביותר. אך מדוע הצבע הכחול הוא הנמרח באופן הטוב ביותר? מדוע אין זה הצבע הסגול או הירוק התופס פיקוד? מדוע מהירות האור היא כל כך מהירה?

- כמה אנחנו באמת מבינים את התחכום?

האם אנו מבינים כיצד חיידק מזערי מצליח להחליא גוף שלם?

ומהו ברק? אנו בסך הכל יודעים לקרוא לזה חשמל ולנסות לתאר את התנועה המתרחשת בו.

גילינו שאפשר להעביר קול דרך חוטי טלפון וקראנו לזה "המצאה". אך עד כמה אנו "גילינו" ואנו "עשינו" באמת? הרי כל המרכיבים כבר היו כאן לפנינו כדי שאנו נשתמש בהם, נגלה אותם... הכל היה מוכן בשבילנו.

מה היה קורא אם אלוקים לא היה בורא מציאות בה חוטי טלפון מעבירים קול?

מה היינו עושים אם פחם או דלק לא היה מועיל במאומה לכלי רכב? מה היינו עושים אם זכוכית אטומה לא היתה מאפשרת את תאורת הלהט במנורה?

חשבו! בקשו להיות אובייקיטיבים לשם שינוי, רק כך תגלו את האמת.

בברכה,

דניאל בלס.

המאמר פורסם בחסות  ספר תורה


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 יואל כץ


 


מאמרים נוספים מאת יואל כץ
 
מה היא שיטת הפילאטיס?
03/02/20 | דתות
שיטת הפילאטיס היא התעמלות הכוללת בתוכה תנועה והתעמלות, השיטה הומצאה ע"י האיש ג'וזף פילאטיס בשנות העשרים, בשעה ש המטרה שלה זו, חיזוק ומתיחה של השרירים בשילוב של שיתוף פעולה בין הנפש לבין גוף. הטכניקה של ההתעמלות על ידי פילאטיס שיטה של כושר גופני מלא וכאשר היא בעצם מתבצעת באופן סדיר, מתרחשים בגוף שינויים חיוביים. השיטה שנקראת פילאטיס גם משלבת מודעות לעמוד השדרה,נשימה נכונה, אימוני כוח וגמישות.

האם התעמלות בשיטת פילאטיס מביאה פתרון לאנשים אשר יש להם מוגבלות גופנית?
03/02/20 | דתות
עידן|בעולם|בזמן} המודרני אשר בו כולנו מצויים, אתם נתקלים לא מעט בתופעות הגורמות לנזקים בריאותיים כגון משקל יתר, בעיות גב וכו', התעמלות בפילאטיס היא שיטה אשר פותחה ע"י ממציא השיטה ששמו ג'וזף פילאטיס, מציעה לכולנו שיטת תרגילי התעמלות ייחודיים. שיטה זו משלבת בתוכה עניינים רבים המתאימים לאנשים שמצב בריאותם תקין, כמו כן השיטה טובה גם לכאלה אשר סובלים מבעיות אורטופדיות כגון:

התעמלות מתקדמת - פילאטיס
03/02/20 | דתות
בזמן האחרון יותר ויותר נודעת תשומת לב גבוהה לפעילות גופנית , אין כיום רופא או אולי מטפל ראוי לשמו אשר לא ימליצו למטופליהם אודות פעילות גופנית לכל היותר חצי שעה כל יום. מצב זה התהווה כתוצאה מכך שכולנו למעשה משתמשים במכונות תחת בגופינו. למשל: בעבר במקום לכבס במכונה כיבסו ביד, במקום לקחת מים ישירות מהברז היו חייבים ללכת כברת דרך גדולה בשביל להגיע אל הבאר לשאוב מים.

האם יש התעמלות פילאטיס בתל אביב
03/02/20 | דתות
ממציא השיטה הוא גו'זף פילאטיס שהשיטה קרויה על השם שלו, הוא פיתח אותה למטרת החלמה ושיקום של פצועים, במשך הזמן נודע כי התרגילים בפילאטיס מביאים מענה לא רק להחלמה ושיקום אלא הם מהווים גורם חשוב מאד לחיטוב הגוף ע"י שילוב של חיזוק השריר והארכתו. אימונים בשיטת הפילאטיס הפכו להיות מאד פופולאריים עבור סוגים שונים של אנשים באוכלוסיה ולא רק לספורטאים ורקדנים, בגלל זה כיום נפתחו חוגי פילאטיס רבים עבור כל הציבור, לגברים ולנשים כאחד.

התעמלות במכשירי פילאטיס
03/02/20 | דתות
בשנים האחרונות אנשים,נהיים,נעשים יותר ויותר מודעים לחשיבות והמעלות הלא מעטים שגורמת לנו פעילות גופנית במהלך החיים, כמה ההשפעה שלה תורמת לבריאותינו, כבר ידוע שכל אחד שמשלב פעילות גופנית, כמובן, ביחד עם תזונה נכונה ובריאה, הוא מסייע לשמירה על אורח חיים רענן. ההתעמלות בשיטת פילאטיס צוברת תאוצה רבה ביותר בשנים האחרונות, כבר הוכח גם במחקרים שהתבצעו ואפילו על ידי די הרבה רופאים, כי לאימונים בפילאטיס ישנה חשיבות גבוהה להטבת תפקוד גוף האדם וגם לתפקוד הנפש.

תרגול בעזרת פילאטיס גורם להשפעה ותחושה מעולה על המתאמן
03/02/20 | דתות
ההתעמלות בשיטת פילאטיס צוברת תאוצה רבה מאד בעת האחרונה, כבר הוכח הן במחקרים שנעשו ואף עפ"י מה שמובא מאנשים העובדים בתחום הרפואה, כי לאימון בפילאטיס קיימת חשיבות רבה לגרום לשיפור של תפקוד הגוף כולו. יש אפשרות לתרגל פילאטיס במספר דרכים שאחת משיטות אלה הינה פילאטיס מכשירים. פילאטיס מכשירים מגיש לכולנו לבצעתרגילים בדרך הכי מדוייקת כמו כן הוא למעשה מסייע בידי מתאמנים מתחילים לעשות כהוגן את מרבית התרגילים באופן מדוייק בנוסף לכך הם הרבה פחות נדרשים להיות מרוכזים בביצוע ויותר בהאזנה לשרירים תוך שימת דג

פילאטיס מכשירים הינו השיטה היותר מתקדמת
03/02/20 | דתות
בעידן המודרני בו כולנו קיימים כולנו נתקלים לפעמים בתופעות הגורמות לנזקים בריאותיים כדוגמת משקל יתר, בעיות לב וכו', מסיבה זו יש חשיבות גדולה לשמור על אורח חיים מעולה ולשלב בנוסף פעילות גופנית. בנושא הספורט ישנם מגוון די רחב של אימונים, שאחד מאימונים אלה בזמן האחרון, צבר תאוצה עצומה והוא התעמלות בשיטת הפילאטיס.

האם פילאטיס מכשירים אמור להתאים לבני אדם הנזקקים לשיקום?
03/02/20 | דתות
בעולם הנוכחי בתוכו כולנו נמצאים, הרבה פעמים כולנו נתקלים בתופעות הגורמות לנזקים בריאותיים כדוגמת השמנה בקרב ילדים ומבוגרים, הפרעות לב וכו', מאידך גיסא, יש מודעות גדולה על הנחיצות לגרום לשמירה על תזונה בריאה כחלק מאורח חיים איכותי ביחד עם תרגילי ספורט. בתחום הספורט מצויים ענפים שונים אשר אחד מהם לאחרונה צבר פופולאריות עצומה הוא הפילאטיס

האימון בשיטת הפילאטיס הוא לא מורכב לביצוע
03/02/20 | דתות
יוצר השיטה הוא גו'זף פילאטיס שהשיטה קרויה עלשמו, הוא הקים שיטה זו לצורך מטרת החלמה ושיקום של אנשים אשר נפצעו, עם השנים הוא התפרסם כי התרגילים בפילאטיס מביאים תשובה לאו דוקא רק להחלמה ושיקום אלא הם הינם מהווים עניין חיוני לחיטוב הגוף על ידי שילוב של חיזוק השריר והארכתו. אימונים בשיטת הפילאטיס החלו להיות מאד נפוצים בשביל סוגים לא מעטים של שכבות הציבור באוכלוסיה ולאו דוקא רק לספורטאים ורקדנים, על כן בתקופה האחרונה הוקמו חוגי פילאטיס שונים לכל הציבור, לגברים ולנשים כאחד.

קיימים תרגילי פילאטיס שממזגים אומנויות לחימה או לחילופין המשלבים בהם יוגה
03/02/20 | דתות
במהלך, כולנו ממהרים ממקום למקום על מנת להספיק כמה שיותר דברים בלי להעניק תשומת לב לדבר ההכרחי ביותר וזהו הבריאות, בעיקר בתקופה אשר בה כולם נמצאים, התעשיה מתפתחת כל הזמן, אנו גורמים לגופינו מעט לזוז, בגלל זה יש מעלה רבה לעסוק בפעילות גופנית: הליכה, ריצה, מכוני כושר כאשר הפופולארית מבין כולם הינה התעמלות בשיטת פילאטיס. מצויים תרגילי פילאטיס אשר נעשים ברצפה ויש תרגילי פילאטיס המבוצעים על ידי מכשירים
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI