דף הבית חברה, פוליטיקה ומדינה דתות ההינדואיזם: במה הם מאמינים?
ההינדואיזם: במה הם מאמינים?
יואל כץ 22/01/20 |  צפיות: 3083
הבודהיזם, ההינדואיזם ודתות המזרח

מאת דניאל בלס

- ההינדואיזם: במה הם מאמינים?

ההינדואיזם הוא מקבץ של דתות הודיות לא מאורגנות, בלא מסורה או הדרכה ברורה, ובדומה לבודהיזם הן לא יותר מאשר דרך חיים להמונים. ההבדל היחיד בין ההינדואיזם לבין הבודהיזם, הוא שבהינדואיזם ניתן למצוא אמונה באלילים ופרשנויות דמיוניות לטבע.

ההינדים מאמינים באלילים שונים ומשונים, ועובדים אותו בכך שהם משתחווים לפסילים הנקראים בשם מורטיס. לשיטתם כל הפסילים והאלילים באים בסופו של דבר לייצג את בורא העולם האינסופי האחד והיחיד, אותו הם מכנים בשם "ברהמן". במילים אחרות, הם עובדים את בורא העולם בו גם אנו מאמינים (בעברית: אלוקים. באנגלית: גאד), אך עושים זאת באמצעות אמונה פרימיטיבית באלילים שונים והשתחוות לפסלים.

האלים והאלילים של ההינדים הם בעלי צורות שונות, גברים ונשים. יש מהם עם כמה ידיים, יש מהם חצאי דגים וחצאי אריות, יש מהם נשואים ויש כאלה רווקים. אך בסופו של דבר ההינדים עובדים אותם כמייצגים את הבורא האחד והיחיד.

ההינדים גם מאמינים בגלגול נשמות ומחזור חסר משמעות של העולם (כאשר יצורים מתגלגלים בסדר בלתי פוסק, בלא סוף, עולם הבא או תכנון).

- עבודת אלילים עם יותר ממיליארד מאמינים...

יש יותר ממיליארד המאמינים בהינדואיזם בעולם. מה שלא כל כך מרשים, לנוכח העובדה שבעבר רוב בני העולם חשבו שהעולם שטוח וניצב על ארבע פילים... כמות רבה של מאמינים בדבר מסויים לא הופך את הדבר לנכון.

היהדות כידוע, היא הדת היחידה בעולם המעבירה היסטוריה מדוקדקת לפרטי פרטים על האנושות מאז בריאת העולם. לפי היהדות, בתחילה היו כל בני האדם מאמינים באל אחד ויחיד. אלא שבימים עברו, ידעו אנשים סודות עליונים ובמקום לפנות מיד לבורא עולם בבקשותיהם, היו הם מתפללים למלאכים הממונים על גרמי הטבע (השרים אותם מינה הקב"ה בעולמו).

עם הזמן, פנו אנשים למלאכים בלבד ושכחו מהקב"ה, מה שהפך לעבודת אלילים, בו החלו לעבוד את אל השמש ואל הירח (כלומר, המלאכים הממונים על הירח והשמש) תוך ששכחו שהמלאכים הם רק הממונים והקב"ה האחד והיחיד הוא הבורא של כל אלו.

האמונה של ההידואיזם באלילים שונים המייצגים את האל האינסופי האחד והיחיד - מתאימה באופן יוצא מן הכלל להיסטוריה האנושית כפי שהיא מדווחת על פי היהדות.

אברהם אבינו היה החלוץ בימים עברו לחזור ולטעון לבורא עולם אחד ויחיד השולט בכל גרמי תבל. ההגיון של אברהם אבינו היה פשוט בגאוניותו.

תחילה התפלל אברהם אבינו לשמש, כי ראה שהיא מאירה את כל העולם, אך כאשר הגיע הירח, אמר לעצמו שהירח חזק מהשמש ותפס את מקומה ולכן הוא האל האמיתי, והחל מתפללל לירח כל הלילה עד הבוקר. בבוקר ראה שוב את השמש בשמים. אז הבין שיש אל אחד ויחיד השולט בכל גרמי השמים ומסדר אותם בזמנים ושנים. מאז אותו היום החל אברהם אבינו להתפלל לאל האחד והיחיד השולט בכל גרמי תבל וחוקי הטבע.

- בודהיזם: זו אפילו לא דת!

הבודהיזם נפוץ בסין, יפן, הודו ובכל רחבי העולם. מספר המאמינים הכללי הוא 300 מיליון איש. הרושם הכללי שלי מהבודהיזם: זוהי דרך חיים, לא יותר מספר התעמלות או דיאטה. אין בדת זו דבר על בורא עולם, מאיפה הגענו ולאיפה אנו הולכים.

שמו המלא של בודהה הוא סידהרתה גאוטמה. אדם זה חי ב 483-563 לפני הספירה שלהם. בודהה נולד בן למשפחת מלכים עשירה. אביו מנע ממנו, בכל דרך, לגלות שיש גם סבל בחיים.

כאשר גילה לבסוף בודהה את הסבל והייסורים הפוקדים כל אדם, התבודד חמישים יום תחת עץ וזכה ל"הארה" רוחנית. אז כתב את תורתו. תורתו של בודהה מתנגדת לכל סמכות או עקרונות. תורתו מלמדת שכל דבר בחיינו כרוך בסבל ובייסורים בגלל הצימאון והתשוקה לחיות. על האדם לבטל את צימאונו ותשוקתו לחיות ובכך להגיע לנירוונה. הדת הבודהיסטית מעודדת אנשים להשתחוות לפסלים (מאמיני הדת משאירים תשורה לרגלי הפסל של בודהה וכורעים על ברכיהם לפניו), לעיתים אף לעמוד בעינויים פיזיים קשים כדי להגדיל את עוצמת הנפש, אך בדרך כלל סתם להעביר את הזמן במנזר רגוע בלי הרבה מחשבה או התערבות בחיים.

דת זו אינה טוענת לקיומם או לאי-קיומם של אלים או תורות. מבחינה מעשית היא חסרת משמעות, כאשר אין בה הדרכה ברורה לגבי שום דבר בחיים: האם יש אלוקים, מה מותר ומה אסור, כיצד מתחתנים או מתגרשים, האם יש עולם הבא, כיצד נברא העולם וכו' וכו'.

למעלה מזאת, כל אדם מסוגל למסור הדרכה אישית לחיים טובים יותר. לא ניתן להוכיח איזו דרך נכונה יותר. כאשר שאלתי בודהיסטים למה לפנות אליהם ולא לדת השינטו, ההינדוהיזם או הזן, הם אמרו לי שעלי לבחור את מה שמתאים לי לפי "הקראמה" שלי...

נוצרים הציעו לי לבוא לכנסייה כדי להרגיש את ישו במקהלת הנשים וקול העוגב. מוסלמים פשוט אמרו לי שהם מאמינים כי מאמינים. רק תורת היהודים מציעה הוכחות שכליות והיסטוריות לאמונה בה.

בהודו הדת הבודהיסטית נפוצה הכי מעט מכיון שתורת בודהה אינה מלמדת על שום כוח אלוקי עליון ולכן הם אינם מסווגים אותה כדת בכלל. (מתוך אינציקלופדית אביב, כרך 3, עמ" 28-29).

* העניין המיסטיקני היחיד הכרוך בדת זו היא האמונה בגלגולי נשמות. כאשר אדם יכול להתגלגל לתולעת, כלב וכדו' ואין הפסק בגלגולים שהרי, לדעתם, אין מכוון לגלגולים. דבר שהוא מופרך בשל עצמו, כי אם קיים גלגל, מישהו מוכרח לגלגל אותו...

- הביטו בשוני, והיווכחו!

ראו רק את השוני ותשכילו מייד שתורת ישראל אמת.

כל הדתות פועלות על עיקרון של אמונה מתוך אמונה: שום שכל, שום תיעוד, שום מסורת כתובה, רק רגש ואמונה בדבר שהיה. כולן, חוץ מהיהדות. חוץ מתורת האמת השונה מכל תורה אחרת.

תורת היהודים היא היחידה הטוענת למסורה, להיסטוריה בת-אלפי שנים, למעמד הר-סיני לנגד כל העם כולו, לנסים בקנה מידה שרק בורא עולם מסוגל לו, לעם אשר שורד נגד חוקי הטבע במשך אלפי שנים, למצוות מעשיות, ולאמונה שכלית בי"ג עיקרי אמונה.

מספיק להסתכל בדתות אחרות בעולם כדי לגחך לנוכח ההבדל התהומי שבין דתות ותורות העולם לבין תורת היהודים לאורך האלפי שנים האחרונות. אין אפילו מקום להשוואה, כאשר שתי הדתות הגדולות בעולם מבקשות לחקות אותה, והיא היחידה הניצבת בשם עצמה.

מקווה שעזרתי.

הברכה,

דניאל בלס.

המאמר הוגש בחסות סט זוהר מתוק מדבש


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 יואל כץ


 


מאמרים נוספים מאת יואל כץ
 
מה היא שיטת הפילאטיס?
03/02/20 | דתות
שיטת הפילאטיס היא התעמלות הכוללת בתוכה תנועה והתעמלות, השיטה הומצאה ע"י האיש ג'וזף פילאטיס בשנות העשרים, בשעה ש המטרה שלה זו, חיזוק ומתיחה של השרירים בשילוב של שיתוף פעולה בין הנפש לבין גוף. הטכניקה של ההתעמלות על ידי פילאטיס שיטה של כושר גופני מלא וכאשר היא בעצם מתבצעת באופן סדיר, מתרחשים בגוף שינויים חיוביים. השיטה שנקראת פילאטיס גם משלבת מודעות לעמוד השדרה,נשימה נכונה, אימוני כוח וגמישות.

האם התעמלות בשיטת פילאטיס מביאה פתרון לאנשים אשר יש להם מוגבלות גופנית?
03/02/20 | דתות
עידן|בעולם|בזמן} המודרני אשר בו כולנו מצויים, אתם נתקלים לא מעט בתופעות הגורמות לנזקים בריאותיים כגון משקל יתר, בעיות גב וכו', התעמלות בפילאטיס היא שיטה אשר פותחה ע"י ממציא השיטה ששמו ג'וזף פילאטיס, מציעה לכולנו שיטת תרגילי התעמלות ייחודיים. שיטה זו משלבת בתוכה עניינים רבים המתאימים לאנשים שמצב בריאותם תקין, כמו כן השיטה טובה גם לכאלה אשר סובלים מבעיות אורטופדיות כגון:

התעמלות מתקדמת - פילאטיס
03/02/20 | דתות
בזמן האחרון יותר ויותר נודעת תשומת לב גבוהה לפעילות גופנית , אין כיום רופא או אולי מטפל ראוי לשמו אשר לא ימליצו למטופליהם אודות פעילות גופנית לכל היותר חצי שעה כל יום. מצב זה התהווה כתוצאה מכך שכולנו למעשה משתמשים במכונות תחת בגופינו. למשל: בעבר במקום לכבס במכונה כיבסו ביד, במקום לקחת מים ישירות מהברז היו חייבים ללכת כברת דרך גדולה בשביל להגיע אל הבאר לשאוב מים.

האם יש התעמלות פילאטיס בתל אביב
03/02/20 | דתות
ממציא השיטה הוא גו'זף פילאטיס שהשיטה קרויה על השם שלו, הוא פיתח אותה למטרת החלמה ושיקום של פצועים, במשך הזמן נודע כי התרגילים בפילאטיס מביאים מענה לא רק להחלמה ושיקום אלא הם מהווים גורם חשוב מאד לחיטוב הגוף ע"י שילוב של חיזוק השריר והארכתו. אימונים בשיטת הפילאטיס הפכו להיות מאד פופולאריים עבור סוגים שונים של אנשים באוכלוסיה ולא רק לספורטאים ורקדנים, בגלל זה כיום נפתחו חוגי פילאטיס רבים עבור כל הציבור, לגברים ולנשים כאחד.

התעמלות במכשירי פילאטיס
03/02/20 | דתות
בשנים האחרונות אנשים,נהיים,נעשים יותר ויותר מודעים לחשיבות והמעלות הלא מעטים שגורמת לנו פעילות גופנית במהלך החיים, כמה ההשפעה שלה תורמת לבריאותינו, כבר ידוע שכל אחד שמשלב פעילות גופנית, כמובן, ביחד עם תזונה נכונה ובריאה, הוא מסייע לשמירה על אורח חיים רענן. ההתעמלות בשיטת פילאטיס צוברת תאוצה רבה ביותר בשנים האחרונות, כבר הוכח גם במחקרים שהתבצעו ואפילו על ידי די הרבה רופאים, כי לאימונים בפילאטיס ישנה חשיבות גבוהה להטבת תפקוד גוף האדם וגם לתפקוד הנפש.

תרגול בעזרת פילאטיס גורם להשפעה ותחושה מעולה על המתאמן
03/02/20 | דתות
ההתעמלות בשיטת פילאטיס צוברת תאוצה רבה מאד בעת האחרונה, כבר הוכח הן במחקרים שנעשו ואף עפ"י מה שמובא מאנשים העובדים בתחום הרפואה, כי לאימון בפילאטיס קיימת חשיבות רבה לגרום לשיפור של תפקוד הגוף כולו. יש אפשרות לתרגל פילאטיס במספר דרכים שאחת משיטות אלה הינה פילאטיס מכשירים. פילאטיס מכשירים מגיש לכולנו לבצעתרגילים בדרך הכי מדוייקת כמו כן הוא למעשה מסייע בידי מתאמנים מתחילים לעשות כהוגן את מרבית התרגילים באופן מדוייק בנוסף לכך הם הרבה פחות נדרשים להיות מרוכזים בביצוע ויותר בהאזנה לשרירים תוך שימת דג

פילאטיס מכשירים הינו השיטה היותר מתקדמת
03/02/20 | דתות
בעידן המודרני בו כולנו קיימים כולנו נתקלים לפעמים בתופעות הגורמות לנזקים בריאותיים כדוגמת משקל יתר, בעיות לב וכו', מסיבה זו יש חשיבות גדולה לשמור על אורח חיים מעולה ולשלב בנוסף פעילות גופנית. בנושא הספורט ישנם מגוון די רחב של אימונים, שאחד מאימונים אלה בזמן האחרון, צבר תאוצה עצומה והוא התעמלות בשיטת הפילאטיס.

האם פילאטיס מכשירים אמור להתאים לבני אדם הנזקקים לשיקום?
03/02/20 | דתות
בעולם הנוכחי בתוכו כולנו נמצאים, הרבה פעמים כולנו נתקלים בתופעות הגורמות לנזקים בריאותיים כדוגמת השמנה בקרב ילדים ומבוגרים, הפרעות לב וכו', מאידך גיסא, יש מודעות גדולה על הנחיצות לגרום לשמירה על תזונה בריאה כחלק מאורח חיים איכותי ביחד עם תרגילי ספורט. בתחום הספורט מצויים ענפים שונים אשר אחד מהם לאחרונה צבר פופולאריות עצומה הוא הפילאטיס

האימון בשיטת הפילאטיס הוא לא מורכב לביצוע
03/02/20 | דתות
יוצר השיטה הוא גו'זף פילאטיס שהשיטה קרויה עלשמו, הוא הקים שיטה זו לצורך מטרת החלמה ושיקום של אנשים אשר נפצעו, עם השנים הוא התפרסם כי התרגילים בפילאטיס מביאים תשובה לאו דוקא רק להחלמה ושיקום אלא הם הינם מהווים עניין חיוני לחיטוב הגוף על ידי שילוב של חיזוק השריר והארכתו. אימונים בשיטת הפילאטיס החלו להיות מאד נפוצים בשביל סוגים לא מעטים של שכבות הציבור באוכלוסיה ולאו דוקא רק לספורטאים ורקדנים, על כן בתקופה האחרונה הוקמו חוגי פילאטיס שונים לכל הציבור, לגברים ולנשים כאחד.

קיימים תרגילי פילאטיס שממזגים אומנויות לחימה או לחילופין המשלבים בהם יוגה
03/02/20 | דתות
במהלך, כולנו ממהרים ממקום למקום על מנת להספיק כמה שיותר דברים בלי להעניק תשומת לב לדבר ההכרחי ביותר וזהו הבריאות, בעיקר בתקופה אשר בה כולם נמצאים, התעשיה מתפתחת כל הזמן, אנו גורמים לגופינו מעט לזוז, בגלל זה יש מעלה רבה לעסוק בפעילות גופנית: הליכה, ריצה, מכוני כושר כאשר הפופולארית מבין כולם הינה התעמלות בשיטת פילאטיס. מצויים תרגילי פילאטיס אשר נעשים ברצפה ויש תרגילי פילאטיס המבוצעים על ידי מכשירים
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI