דף הבית רוחניות פרשת השבוע ומכל זה מוכיח הגרש״ר יסוד גדול
ומכל זה מוכיח הגרש״ר יסוד גדול
Yafator 14/11/20 |  צפיות: 5537

ומכל זה מוכיח הגרש״ר יסוד גדול, שישנם שני סוגי מצוות, ישנן מצוות שכל גדרן מצוה כלפי שמיא, וחבירו הוא רק ההיכי תימצי לקיום המצוה לשמים, וישנן מצוות שגדרן "מצוה דממונא". וביאור הדבר, שלמרות שתחילת הדין משום מצוה, מ״מ גדר המצוה שהוי "מצוה לחבירו", שחבירו בע״ד לתבוע ממנו שיתן לו את הכסף לקיום המצוה, ולא רק בתור ההיכי תימצי לקיום המצוה, אלא כל מהות המצוה "לתת לחבירו". ואע״פ שאין לחבירו זכות ממון שמכוחה הוא תובע ממנו ולכן גם אין הנכסים משועבדים לחוב זה, וכל תביעתו רק מכח קיום המצוה, אעפ״כ נחשב בע״ד לתבוע חוב זה. ולפי״ז מבאר הגרש״ר, שזה עומק החילוק בין נשבע לתת מנה לחבירו, למצות המלוה להחזיר את כסף הריבית, כשראובן נשבע לתת מנה לשמעון אין כאן מצוה לראובן לשלם לשמעון, אלא יש לראובן חיוב כלפי שמיא לא לשקר בשבועה, ומכח זה מחוייב לתת מנה לשמעון, כדי לעמוד בשבועתו. ולכן שמעון נחשב רק כהיכי תימצי לקיום המצוה, ואין הוא חלק ממהות המצוה. ומובן שפיר שאין לו גדר של "תובע" כלפי ראובן, ולכן כשראובן כופר, לא שייך לחייבו שבועת היסת, שאין כאן תובע ונתבע שהם המרכיב העיקרי במחייב של שבועת היסת.

כאן נקרא על סגולה למכירת דירה

משא״כ מצות החזרת כסף הריבית, מהות המצוה שמצווה המלוה "כלפי הלווה" להחזיר לו את כספו, ומכיון שהוי מצוה לחבירו, לא בתור היכי תימצי לקיים חובתו כלפי שמיא, אלא הלווה הוא החפצא של המצווה, ולא החפצא שעמו מקיימים את המצוה, ומכיון שזה גדר המצוה, נחשב הלווה כבע״ד כלפי המלווה שיקיים את מצוותו כלפיו, ולכן כשהמלווה מודה במקצת מחויב בשבועת דאורייתא ככל תביעה ממונית, והגרש״ר מביא עוד דוגמא לגדר חדש זה של מצוה דממונא. מצוה לקיים דברי המת. דהנה חכמים תקנו שהמצוה ליתן נכסיו יש מצוה מדברי חכמים לעשות כרצונו. ובפשטות הוי כמצוה לשמים, ואין המקבל נחשב לבע״ד, ואין לו שם תובע, ומחדש הגרש״ר על פי כמה ראיות, שאין זו כמצוה לשמים, אלא "מצוה דממונא" והמצוה היא לתת ליורש, והוי כחיוב כלפי חבירו, ונ״מ שמקבל המתנה יכול להשביעו שבועה דאורייתא במקום שיהיה מודה במקצת. ונראה לחדש, שגדר זכות אכילת פועל למ״ד "שמשמים הוא אוכל", שהוי מצוה דממוניה, כמו מצות החזרת ריבית, וכמו מצוה לקיים דברי המת, שהמצוה היא לחבירו שהוא הפועל לתת לו זכות אכילה במה שעובד, והפועל הוא בע״ד לתבוע שיקיים את מצותו כלפיו. ונ״מ לפי הגרש״ר, שאם יהיה תביעה של הפועל מבעה״ב, והוא יכפור בכל, יהיה מחוייב להישבע שבועת היסת, וההבדל בין הצד שמשלו הוא אוכל, לצד שמשל שמים, שלהבנה שמשלו הוא אוכל, הכוונה שזכות אכילת הפירות לא נובעת מחובת המצוה, אלא מזכות הפועל לקבל תוספת למשכורתו והוי ככל חוב בעלמא, שיש לפועל זכות תביעה מחמת עבודתו לקבל שכר בדמות אכילת פירות, ולכן יכול לתת זכות זו גם לאשתו ובניו. משא״כ לפי ההבנה שמשל שמים הוא אוכל, אין לפועל ממון אצל בעה״ב, אלא יש מצוה לבעה״ב, אך אין זו מצוה לשמים, אלא מצוה דממוני׳, שגדר המצוה שהפועל יש לו זכות תביעה על בעה״ב לקיים מצותו אליו ולתת לו לאכול מפירותיו, אליו בלבד, ומכיון שתחילת הדין מחמת המצוה, הוי מצוה רק אליו ולא לאשתו ובניו, ומחמת שזו מצוה דממוניה מובן שפיר שגם בן נח מצווה בכך, שהוי בכלל הדינים שישנם גם בבן נח, אבל אם היה זה רק מצוה לשמים, לא היה מחוייב בכך בן נח.

מידע שניתן לקרוא רצח בחלום


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 Yafator


 


מאמרים נוספים מאת Yafator
 
היסטוריה קצרה של כתוביות סגורות
כתוביות וכתוביות היו חלק מהמדיה הנגישה מאז 1972 ומילאו תפקיד גדול בפיתוח זכויות נכים כמו גם זכויות אזרח בארצות הברית. נוצר בתחילה עבור חירשים וכבדי שמיעה, הוא מיושם בקנה מידה גדול מאז אותה תקופה בכל תוכניות טלוויזיה באמצעות כתוביות וידאו וכעת באינטרנט עם YouTube ושירותי שיתוף רבים אחרים

גלה את היתרונות של תמלול פודקאסטים
כשאתה יוצר תוכן, כפודקאסר חיוני להבין שתמלילים יכולים להיות חלק גדול וגוזל זמן מבסיס התוכן שלך. ישנן דרכים שונות לטרוף מידע, ולכל אחד חייבת להיות חיבה שונה. תוכן השמע הוא ללא ספק נוח

כיצד צביעות משפיעה על בריאותך הנפשית ועל האבולוציה הרוחנית שלך
משורר מנתח את העולם בצורה פואטית. המשמעות היא שמשורר מתבונן ומבקר את העולם בדרכים רבות. משורר הוא אמן, פילוסוף ופסיכולוג שקורא את מחשבותיהם של אנשים ומבין את רגשותיהם.

כתוביות פופ-און ו-Roll-Up מוגדרות
פופ-און ורול-אפ הם שני סגנונות ההצגה הנפוצים בכתוביות בטלוויזיה. כתוביות צבע על משמשות לעתים לאפקטים מיוחדים, אך הן הרבה פחות נפוצות. המק"ס תומכת בשימוש בסגנון הפופ-און עבור כל כתוביות הטלוויזיה. WebVTT תומך ב-Pop-on כמו גם ב-paint-on כתוביות.

ביקורת ספר על "בובה על שרשרת"
לא כל מה שנוצץ הוא זהב יהיה עוד כותרת מעוררת השראה לספר המחייב הזה של אליסטר מקלין. מקלין לוקח אותנו ברחובות אמסטרדם, שם המראה החיצוני מטעה ומסתיר באותה מידה שהוא חושף מציאות מלוכלכת שהיא של אלימות והתעללות בסמים שבה דמויות מכובדות לכאורה הן הכל מלבד אידיאליות.

תכונות מערכת טלפון שיכולות לשנות את הדרך שבה עסק מתקשר
תקשורת היא גורם ההצלחה העיקרי של כל עסק. מערכות טלפון יכולות לבצע מספר פונקציות שיכולות להיות מועילות עבור העסק. הם יכולים לעזור ביצירת תקשורת טובה יותר עם מחזיקי העניין השונים של העסק.

6 משרות מקוונות קלות לביצוע מהבית
אפשרויות כמו שירות לקוחות, הזנת נתונים, סקרים, עיצוב, משאבי אנוש ועוד. למשרות אלו יש ביקוש רב משתי סיבות ברורות. ראשית, הם משתלמים ושנית, הם נותנים לך את החופש לעבוד מהבית שלך.

הדרך הטובה ביותר להתחיל משא ומתן
כשאני עובד עם מנהלי משא ומתן שרוצים להשתפר, אחת השאלות שמוצגות לי לרוב היא לא לגבי סגנונות משא ומתן שונים או טכניקות משא ומתן, אלא "מהי הדרך הטובה ביותר להתחיל משא ומתן"

מדוע יצירה מחדש של סרט מסווגת כהתנהגות עותק
מדי פעם אתה מוצא יוצרי סרטים שלוקחים סרט פופולרי פעם ומשנים כמה מהתכונות שלו תוך שמירה על העלילה הראשית. יצירת סרטים מחדש הם תופעה נפוצה בכל המדינות והשפות. ייתכן שהטרנדים משתנים

שירות תמלול רפואי הוא מחליף משחק נהדר עבור פרמדיקי
הפרמדיקים כל כך עסוקים שהם בקושי מוצאים זמן להקליד נרטיב ברור של המפגש עם המטופל. לכן, לעתים קרובות בעיות כמו הבאות צצות ב-PCR שלהם ויוצרות בעיות עבור רופאים.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI