דף הבית מדעי החברה פסיכולוגיה פסיכולוג קליני - החסרון של בוס ריכוזי
פסיכולוג קליני - החסרון של בוס ריכוזי
עמית ורהפטיג 05/03/11 |  צפיות: 4393


עמית שלום

אני מנהל חברה , אותה עזרתי להקים ממש מאפס. כיום, הרבה בזכותי, זו חברה רווחית ומצליחה בתחומה.  לאחרונה החלטנו אני והבעלים, שבגלל העומס המוטל עלי, כדאי להכניס סגן, שיעזור  במשימות השוטפות, ויהיה  אחראי בהעדרי. האמת שחששתי מזה מאוד, הוא פחות מנוסה ממני, ולא הייתי בטוח שהוא יוכל להתמודד עם המורכבות של המערכת. החששות שלי התאמתו בשבוע שעבר, יום שבו לקחתי חצי יום חופש. אחד הלקוחות לא היה מרוצה מהשירות שקבל , ואיים לעזוב. לצערי, הסגן טיפל בבעיה בחוסר מקצועיות, ולבסוף זה נגמר בפיצוץ ובעזיבה של הלקוח. מה שעצבן אותי, זו לא התוצאה העגומה, אלא שהסגן, ניסה לטפל בבעיה לבד, ולא התקשר כדי להתייעץ איתי.  קבלתי על כך דיווח רק למחרת.אני מתלבט האם לפטר את הסגן . מצד אחד הוא לא עובד בשיתוף פעולה ולא מקבל סמכות, מצד שני אני עמוס מאוד. אשתי טוענת שאני צריך ללמוד לשחרר, ולהיות פחות ריכוזי.                                                                                                                                             אלי

שלום אלי

אכן נראה שאתה ריכוזי.  מהסיפור שלך נשמע שממש חיכית לרגע  שבו הסגן יעשה את הטעות הראשונה, כדי שתוכל לפטר אותו. כנראה שמאוד קשה לך להאציל סמכויות, גם כשטובתך  וטובת הארגון דורשות זאת.

אנשים ריכוזיים  חשים שהם חייבים להיות מעורבים בכל החלטה ובכל אירוע בארגון. זה נובע מתוך צורך עז בשליטה, ומתוך אמונה לא רציונאלית שרק הם יכולים לעשות את העבודה כראוי. רק הם מכירים את התמונה בכללותה, רק הם מצויים בכל הפרטים.

 ניתן לשער שמאחורי האמונה הלא רציונאלית הזו, עומד הצורך להרגיש חשובים ובעלי ערך, ושאי אפשר בלעדיהם. מתוך כך יש כאלה שמתוקף תפקידם כראשי הארגון, יבנו ויתפעלו אותו באופן כזה, שהכל יעבור דרכם, כך שבסופו של דבר, באמת אי אפשר בלעדי המעורבות האישית שלהם. 

אנשים שצריכים כל הזמן הוכחה שהם בעלי ערך, כנראה חוששים מאוד מההפך. בפנים מקננת בהם החרדה שהם לא שווים, ושניתן להחליף אותם בקלות. במקרים מסוימים החשש הופך לפרנויה, וכך כל האנשים המוכשרים בסביבה, הופכים בדמיונם למועמדים לרשת את מקומם. האם זה המקרה  פה? רק אתה תוכל להגיד.

 אנשים ריכוזיים נוטים להיות מסורים לעבודה באופן קיצוני. חלקם, כמוך, יכולים   להזיז הרים ולחולל נפלאות. אבל בנקודה מסוימת שבה העסק גדל מתרחב, אי אפשר כבר להסתמך  רק על אדם אחד, ואז הנטייה הריכוזית עלולה להפוך לגורם מעכב.  

נראה שנדרש ממך להבין את המצב, ולהסתגל לשינוי באופן מהיר. עליך לשנות את הנטייה הראשונית שלך, וללמוד להסתמך על אחרים . אחרת  יתגשם החשש  שלך, ובאמת לא תהיה בעל ערך לארגון. כעת אתה נדרש במשימות אחרות. סגן ועוזרים יוכלו לפנות את זמנך לתפקידים חשובים ואיכותיים כמו  תכנון לטווח ארוך, התוויית יעדים וחשיבה יצירתית.

בנוסף כדאי לעגן בנהלים ברורים את דרך העבודה בינך ובין הסגן, ולהבהיר היטב מהם תחומי האחריות של כל אחד מכם. כך גם יהיה ברור יותר, מתי הוא נדרש להתייעץ איתך ולדווח לך, כשאתה לא נמצא.

  עוד על טיפול פסיכולוגי לצעירים ועל פסיכולוגיה

פסיכולוג | פסיכולוג קליני מדריך על טיפול פסיכולוגי לצעירים


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 עמית ורהפטיג

עמית ורהפטיג, פסיכולוג קליני, מטפל בקליניקה לטיפול פסיכולוגי לצעירים

 יוצר הדרכות ברשת בנושא יישום עקרונות הטיפול הפסיכולוגי בחיי היום יום 


מאמרים נוספים מאת עמית ורהפטיג
 
פסיכולוג קליני - תהליך ההדחה באח הגדול ממבט פסיכולוגי
האם גם בנפש שלנו יש תהליך הדחה? מה אנחנו משליכים מתוכנו ולא מוכנים לקבל? פסיכולוג קליני כותב על פסיכולוגיה וטלוויזיה בשפה ברורה ובהירה

האח הגדול ממבט פסיכולוגי - ביקור בית של פסיכולוג
האח הגדול כמשל לנפש שלנו: האם ניתן ללמוד מהתכנית האח הגדול על מה שמתחולל בנפש שלנו. האם ניתן להשוות? ומה מסמל שימי הדג?

פסיכולוג קליני - מה מושך כל כך הרבה אנשים לצפות ב"אח הגדול"
עובד מסור מתפלא על עצמו שהוא מאוד נהנה לצפות באח הגדול גם כשהוא בעבודה, גם כשהוא בבית. האם אני עד כדי כך משועמם מהחיים שלי?? הוא שואל, וקצת בז לעצמו.

פסיכולוג קליני- המנהל לוקח תרופות אנטי דיכאוניות
האם צריך לחשוש כשעובד שלך לוקח תרופות אנטי דיכאוניות? האם יש חשש מפגיעה בתפקוד, או דוקא להיפך, זה אומר שהוא דואג לעצמו? האם יש סטיגמה לגבי תרופות פסיכיאטריות?

פסיכולוג קליני - החסרון של בוס ריכוזי
האם ריכוזיות היא תכונה טובה לבוס? מתי היא הופכת למכשול?

פסיכולוג קליני - אמא שמאוכזבת מהבן שלה ומחוסר ההצלחה שלו
איך מתמודדים עם בן שלא מצליח בחיים, ומבקש מההורים עזרה וכסף

פסיכולוג קליני - השותף לחדר בעבודה פשוט מסריח
מה עושים כשהשותף לחדר בעבודה מסריח, האם להגיד ךמנהל? האם להעיר לו? איך לעשות זאת בצורה שלא יעלב ויקבל את הביקורת

פסיכולוג קליני - מה קורה בחדר הפסיכולוג
שיחה בין פסיכולוג למטופל , מה קורה בחדר הטיפולים? הדגמה על ידי שיחה דמיונית.

פסיכולוג קליני - הצצה לתוך חדר הטיפולים של הפסיכולוג
שיחה בידיונית בין פסיכולוג ומטופלת.

פסיכולוג קליני עונה לשאלות 8- הבוס מספר בדיחות על הומואים
הומופוביה במשרד -איך מתמודדים? פסיכולוג קליני עונה לשאלה
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI