דף הבית חוק ומשפט פלילי אישום פלילי - חקירה פלילית כאמצעי להפעלת לחץ על אנשי עסקים
אישום פלילי - חקירה פלילית כאמצעי להפעלת לחץ על אנשי עסקים
שרון נהרי 21/01/13 |  צפיות: 4475

זה מכבר פנו עורך הדין שרון נהרי ועמיתו עורך הדין יורם שפטל, סניגוריו של איציק אברג'יל, הגישו לפרקליטות המדינה בקשה לאפשר למרשם לרצות את שארית מאסרו, שלוש וחצי שנות מאסר בשטחי מדינת ישראל ולא בארצות הברית שבשטחה הוא נמצא כעת. עוד לפני שהוסגר אברג'יל לארצות הברית ניהל עורך הדין שרון נהרי משא ומתן מוצלח עם רשויות התביעה על מנת למחוק חלק מהסעיפים אשר הופיעו בכתב האישום המקורי. זוהי רק דוגמה אחת הממחישה את חשיבותו של הייצוג המשפטי בהליכי ההסגרה.

מאת: עורך דין פלילי שרון נהרי

חקירה פלילית כאמצעי להפעלת לחץ על אנשי עסקים


העולם שלנו הוא כפר גלובלי. יותר ויותר אנשי עסקים מוצאים עצמם מנהלים את עסקיהם במדינות זרות או עם שותפים עסקיים ממדינות זרות. כך מוצא עצמו איש העסקים חשוף לדיני המדינות הזרות, בין אם הוא חשוד בעבירה פלילית, ובין אם שותפיו העסקיים מעורבים בפלילים. כמו כן, פעולות עסקיות רבות נעשות בימינו באופן מקוון, כך שייתכן כי פעולה אשר מוגדרת כחוקית במדינה אחת אינה חוקית במדינה אחרת.

פעולות אלה חושפות אנשי עסקים לחקירות וכתבי אישום במדינות זרות, במקרים חמורים המדינות הזרות פונות למדינת ישראל בבקשה להסגיר לידיהם את החשודים בעבירות. במקרים אחרים רשויות זרות לא בוחלות באמצעים ופותחות בחקירה פלילית נגד איש עסקים זה או אחר על מנת ללחוץ על אותו איש עסקים להפליל את שותפיו העסקיים. העבירות המועדפות על הרשויות החוקרות, הן עבירות כלכליות כדוגמת עבירות המס והלבנת הון.

מהם התנאים שבהם חייבת לעמוד המדינה המבקשת את ההסגרה?

משרדנו צבר מומחיות רבה בייצוג אנשי עסקים אשר נקלעו לתסבוכות אשר תוארו בפסקה הקודמת. אדם שנמצא בישראל ומבוקש על ידי מדינה זרה, זכאי להגנות אותם מקנה הליך ההסגרה בישראל. דיני ההסגרה קובעים כי על מנת שאדם יוסגר, יהיה על בית המשפט בישראל להכריזו כבר הסגרה. על מנת שאדם יוכרז בר הסגרה, קובע חוק ההסגרה מספר תנאים אשר על המדינה המבקשת הסגרה לעמוד בהם.

ראשית, על המדינה המבקשת להראות שהעבירה בגינה מבוקשת הסגרה הינה עבירה פלילית הן לפי הדינים שלה והן לפי דיני מדינת ישראל. בכל הנוגע לעבירות כלכליות שעניינן מרמה, הרי שלעיתים הדבר אינו פשוט כלל. זאת ועוד, ישנן עבירות אשר הגם שהן עבירות הסגרה, הרי שמבחינת שיקולי המדיניות ביחסי ההסגרה שבין מדינות, שני הצדדים לא ששים לנהל בהם כל הליך הסגרה.

שנית, על המדינה המבקשת להציג ראיות מספיקות להעמדה לדין בישראל. לא מדובר על דבר של מה בכך שכן על תיק החקירה שבידי המדינה המבקשת להיות מוכן לצורך ניהולו של ההליך פלילי. כמו כן, הדבר יחייב את אותה רשות זרה לחשוף בפני המבוקש את חומר הראיות שבידה, באם היא רוצה לנהל הליך הסגרה בישראל.

החשיבות הגדולה שבמשא ומתן מקדים בין הצדדים בדיני הסגרה

קיימים תנאים נוספים להסגרה. אחד מהם הוא כי העבירה בגינה מבקשים הסגרה לא התיישנה על פי דיני מדינת ישראל. והתנאי האחרון הוא שההסגרה אינה סותרת את תקנת הציבור בישראל. למשל אם מאחורי בקשת ההסגרה עומדים התעמרות או שיקולים זרים של הרשות הזרה הנושא יועלה בהליך ההסגרה וייתכן כי למבוקש תהיה הגנה מפני הסגרה.

משרדנו צבר ניסיון רב ביצירת קשר עם עורכי דין מחו"ל וכן ביצירת קשר עם רשויות אכיפה במדינות זרות, לצורך ניהול משא ומתן להגעה להסדר אשר יאפשר לאותו המבוקש "לנקות שולחן" במדינה הזרה אליה הוא צפוי להגיע.

הקושי הטמון בניהול הליך הסגרה מהווה כלי יקר ערך בידי המבוקש במסגרת המשא ומתן, והכרת הדינים הזרים והליך ההסגרה מאפשרים לאיש העסקים לשים בצד את הפרשה אשר בגינה הוא מבוקש מוקדם ככל הניתן ולהמשיך לאחר מכן בחייו במצב אופטימאלי. מעבר לכך, אף אם ניהולו של הליך ההסגרה אפשרי בעניינו של מבוקש זה או אחר, אל נא לכם לשכוח כי מדובר בהליך שאורך לעיתים למעלה משלוש שנים, אשר במהלכם משרדנו ייצור קשר וינהל משא ומתן מעמיק עם הרשות הזרה.

עו"ד לשימוע פלילי שרון נהרי - מהבולטים במשפט הפלילי בישראל.
משרד עו"ד לעבירות פלילים שרון נהרי הוקם בשנת 1998
ומאז עוסק שרון נהרי עורך דין פלילי בתל אביב - באישום פלילי, רישום פלילי, דיני הסגרה, הלבנת הון, עו"ד לחקירת משטרה, קובלנה פלילית ועוד...


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 שרון נהרי


 


מאמרים נוספים מאת שרון נהרי
 
עו"ד לחקירת משטרה - האם להורה מותר לשהות בקרבת הקטין לאחר חשד בהתעללות?
05/11/13 | פלילי
תושבת קריית גת חשודה כי פגעה בבתה בת השנה, פגיעה שהובילה למספר שברים ברגליה. האישה הגיעה לבי"ח ברזילי באשקלון עם הפעוטה, והרופאים אבחנו שברים בעצם השוק שלה.

שימוע פלילי - האם יש אפשרות להקלות בעבירת רצח?
על דניאל מעוז נגזרו שני מאסרי עולם מצטברים, אחרי שהורשע ברצח הוריו, נורית ונח, באוגוסט 2011. מהי המשמעות של שני מאסרי עולם שניתנים לאדם על עבירות רצח והאם יש אפשרות להקלות?

עו"ד לרישום פלילי על חשיבותו של תסקיר המבחן
03/04/13 | פלילי
חוק המרשם הפלילי מאפשר למספר גופים בעיקר נבחרי ציבור ועובדי מדינה בכירים במיוחד לעיין במרשם לפני ביצוע מינויים לתפקידים בתחומי אחריותם. בין גופים אלה נמנים הוועדה לבחירת שופטים, שר ומנכ"ל משרדו לצורך מינוי בסיווג "סודי ביותר", נציב שירות המדינה לגבי עובדי מדינה, מבקר המדינה לגבי עובדי משרדו ונציב שירותי בתי הסוהר לגבי סוהרים. עוד הותר העיון במקרים הכרוכים בבטחון המדינה, לשר הפנים לגבי הענקת אישורי כניסה ארצה, לבית המשפט במקרים ספציפיים ולגורמים נוספים.

מה החוק אומר לגבי הלבנת הון?
25/02/13 | פלילי
לפני מס' שבועות הגישה פרקליטות מחוז מרכז כתב אישום נגד 14 חשודים בארגון פשיעה מאזור טייבה וערי המשולש בחשד לסחיטה באיומים, הלבנת הון וביצוע שורת עבירות מס. על פי כתב האישום, היו 11 מהנאשמים מאוגדים בארגון פשיעה הפועל בתבנית מאורגנת, היררכית ושיטתית. במאמר שלפניכם נבקש להרחיב ולעמוד על אופיה של אחת העבירות העומדות במרכזו של כתב האישום – והיא עבירת הלבנת ההון.

עו"ד לחקירת משטרה - עבירה פלילית של בעילה אסורה בהסכמה
07/02/13 | פלילי
זה מכבר, מורה בן 45, נשוי ואב לילדים, המלמד בבית-ספר תיכון באזור השפלה הודה בחקירתו במשטרה, כי קיים יחסי מין עם תלמידה בת 15 מכיתה י'. הרומן האסור התגלה לאחר שהנערה סיפרה לחברתה ושוכנעה לפנות ליועצת בית-הספר. ההנהלה דיווחה להורים, ואלה התלוננו בתחנת המשטרה בסוף השבוע האחרון.

אישום פלילי - חקירה פלילית כאמצעי להפעלת לחץ על אנשי עסקים
21/01/13 | פלילי
זה מכבר פנו עורך הדין שרון נהרי ועמיתו עורך הדין יורם שפטל, סניגוריו של איציק אברג'יל, הגישו לפרקליטות המדינה בקשה לאפשר למרשם לרצות את שארית מאסרו, שלוש וחצי שנות מאסר בשטחי מדינת ישראל ולא בארצות הברית שבשטחה הוא נמצא כעת. עוד לפני שהוסגר אברג'יל לארצות הברית ניהל עורך הדין שרון נהרי משא ומתן מוצלח עם רשויות התביעה על מנת למחוק חלק מהסעיפים אשר הופיעו בכתב האישום המקורי. זוהי רק דוגמה אחת הממחישה את חשיבותו של הייצוג המשפטי בהליכי ההסגרה.

עו"ד לעבירות פלילים - ביצוע עבירות מין כלפי קטינים
01/01/13 | פלילי
לפני כארבע שנים פרסם בערוץ 10 העיתונאי דב גילהר כתבת תחקיר שעסקה בפדופילים המוצאים את קורבנותיהם באמצעות רשת האינטרנט. במסגרת הכתבה, נעשה שימוש בתחקירנית שהתחזתה לילדה בת 13 אשר יצרה קשר עם הפדופילים ותיאמה עמם מפגש למטרות מיניות. מהתחקיר עולה כי אותם הגברים כלל לא היו מגיעים לדירה, אילמלא עידוד פעיל מצדה של התחקירנית.

אי קיום חובת השימוע הפלילי
15/11/12 | פלילי
לפני מספר ימים החליט בית המשפט השלום בתל-אביב לדחות את פתיחת משפטו של בעלי הפועל תל-אביב לשעבר, אלי טביב בגין תקיפה לכאורה של נער אשר הגיע לביתו, וזאת נוכח העובדה שלא נערך לטביב שימוע לפני הגשת כתב האישום. החלטת בית המשפט מחדדת איפוא את ההלכה לפיה כללי הצדק הטבעי מחייבים את רשויות החוק להעניק לכל אדם את הזכות לשטוח בפניהן את טענותיו בטרם יוגש כנגדו כתב אישום.

אי הרשעה בעבירות סמים - עו"ד לעבירות פלילים
07/11/12 | פלילי
ההחזקה והשימוש בסמים נתפסים לעיתים על ידי הציבור כעבירה שאינה חמורה שכן מדובר בעבירה נפוצה למדי בקרב אנשים צעירים וקטינים שלרוב התנהגותם היא נורמטיבית. בה בעת, חשוב לזכור כי החזקת מריחואנה או חשיש במשקל מעל 15 גרם מקימה חזקה לפיה החזקת הסם אינה מיועדת לצריכה עצמית בלבד. כמו כן, שימוש בסמים בחבורה מקימה לעיתים עבירה של אספקת סם לאחר. רוב החשודים, בהיותם אנשים נורמטיביים מודים הן בהחזקת סמים לצריכתם העצמית ובמקרים רבים מתוך תמימות מודים כי השתמשו בסמים במפגשים חברתיים. מאת: עורך דין פלילי שרון נה

עו"ד לעבירות אלימות - אי הרשעה בעבירות של תקיפת בני זוג
04/11/12 | פלילי
כמעט מדי יום ביומו אנו נחשפים לפרשה במסגרתה מואשם גבר בתקיפת בת זוגו, בין אם מדובר באשתו ובין אם בחברתו או בידועה בציבור. העבירה של תקיפת בת זוג, קלה כחמורה, נתפסת על ידי בתי המשפט כעבירת אלימות חמורה ביותר.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI