דף הבית חוק ומשפט חוק ומשפט - אחר תיק פלילי - מהו הליך "צדק מאחה"?
תיק פלילי - מהו הליך "צדק מאחה"?
גיל באיער 14/10/13 |  צפיות: 3549


מהו הליך "צדק מאחה"?

הליך הצדק המאחה הוא הליך חדש, יחסית, אשר החל לקרום עור וגידים בשנים האחרונות וזאת במטרה להביא לסיומו של ההליך המשפטי ללא הגשת  כתבי אישום וענישה. כל זאת, כמובן בתיקים שבהם הצורך הטיפולי והשיקומי גדול יותר מהצורך העונשי – דבר המאפיין, על פי רוב, תיקים שבהם הנאשמים הם בני נוער. ניתן לראות,אפוא, כי הליך הצדק המאחה טומן בחובו רווח משולש: סגירת מעגל וחזרה לחיים נורמטיביים מצד הקורבן, שיקומו של החשוד והפחתת העומס על מערכת המשפט.

במסגרת הליך הצדק המאחה נפגש הקורבן עם המתלונן\ת (במידה שישנה, כמובן, הסכמה הדדית לפגישה זו) ומשוחחים על האירוע. בחלק גדול מהמקרים החשוד יתנצל בפני הקורבן וזאת במטרה להראות לו\לה ולקצינת המבחן כי החרטה הנה כנה ואמיתית.

מהי משמעותו המשפטית של ההליך?

מבחינה משפטית טהורה, יכול עורך דינו של החשוד ליזום את הליך הצדק המאחה בטרם הוגש כתב אישום כנגד מרשו וזאת על מנת להניא את הגורמים הרלוונטיים מהגשתו, מלכתחילה. אם הפרקליטות החליטה להגיש כתב אישום הרי שבמקביל לפגישות שמתקיימות בין הצדדים, או לאחריהן, יבקש עורך הדין של החשוד לשלוח את מרשו לתסקיר מבחן אצל קצינת מבחן וזאת כחלק מהרצון להראות לבית המשפט כי גם אם הדברים אירעו כפי שאירעו – הרי שמדובר במעידה חד פעמית שאין בכוחה להעיד על אופיו של הנאשם.

יודגש, כי עורך הדין לא רק יוזם את המפגש – אלא שהוא גם מנחה את מרשו כיצד להתנהל במהלכו. ההתנצלות היא, במידה רבה, חלק בלתי נפרד מהפגישה אך חשוב להבין כי זהו אינו  הדבר היחידי שעליו יש לתת את הדעת. בכל הנוגע להליכי הצדק המאחה בעבירות פליליות – רק עורך דין פלילי ומנוסה הבקיא בהליכים אלה יידע להכינכם לשיחה על הצד הטוב ביותר.

עורך הדין הפלילי הוא גם זה שיכין אתכם לקראת הפגישה עם קצינת המבחן, במידת הצורך – וזאת קודם כל ולפני הכל במטרה לאפשר לכם לצלוח את הפרשה הלא נעימה אליה נקלעתם מבלי שתענשו – ולמעשה, מבלי שבכלל יוגש נגדכם כתב אישום.

עו"ד פלילי גיל באיער מתמחה במשפט הפלילי מזה 15 שנים.

המשרד עוסק בייצוג חשודים ונאשמים בעבירות אלימות במשפחה,

מחיקת רישום פלילי,סגירת תיק משטרתי,גניבה ממעביד,הטרדה טלפונית ועוד.

לייעוץ ללא התחייבות התקשרו:

טל: 052-3877227


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 גיל באיער

עו"ד פלילי גיל באיער מתמחה במשפט הפלילי מזה 15 שנים.
המשרד עוסק בייצוג חשודים ונאשמים בעבירות אלימות במשפחה,
מחיקת רישום פלילי,סגירת תיק משטרתי,גניבה ממעביד,הטרדה טלפונית ועוד.
לייעוץ ללא התחייבות התקשרו:
טל: 052-3877227 


מאמרים נוספים מאת גיל באיער
 
עו"ד פלילי גיל באיער על עבירות רכוש, סמים ואלימות
18/02/14 | פלילי
חלק לא מבוטל מהעבירות שבגינן נפתחו תיקים ב-2012 היו עבירות רכוש ובכלל זה פריצות לבתי עסק – וגם לדירות ורכבים. במהלך השנה נפתחו 126 תיקים מסוג זה. 129 תיקים נפתחו בגין עבירות אלימות ו-132 תיקים נפתחו בגין עבירות סמים. תשעה תיקים עסקו בתחום עבירות המין.

סגירת תיק פלילי - מה צריך לדעת על "ההסדר המותנה"?
זה מכבר פרסם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, המשמש מתוקף תפקידו גם כראש התביעה הכללית, שורה של הנחיות חדשות שיחוללו מהפך של ממש במשפט הפלילי: הכירו את הליך "ההסדר המותנה".

עו"ד פלילי גיל באיער - כל מה שצריך לדעת על עבירת הרשלנות בהחזקת החיה
20/11/13 | פלילי
סעיף 338 לחוק העונשין כולל בתוכו מגוון של פעולות, שבמידה שאדם ביצע אותן ברשלנות או בפזיזות – הרי שהוא חייב בפלילים. אחד מסעיפי המשנה לסעיף זה הוא סעיף 338(6) הקובע כי במידה שאדם החזיק בעל חיים בדרך רשלנית שיש בה בכדי לגרום נזק לזולת – הרי שדינו שלוש שנות מאסר.

עו"ד פלילי גיל באיער על ההבחנה בין פציעה לחבלה חמורה
03/11/13 | פלילי
פציעה מוגדרת בחוק העונשין הפלילי כמעשה שגרם לפגיעה בעורו של הקורבן, וזאת להבדיל מעבירת תקיפה הגורמת חבלה של ממש. במילים אחרות, הפציעה היא למעשה סוג אחר ומתון יותר של חבלה כאשר היא יכולה לבוא לידי ביטוי בשטפי דם, שריטות וכיוצא באלה. מנגד, חבלה חמורה מוגדרת בתור מעשה שיש בו בכדי להביא לפגיעה קשה באחד מאיברי הגוף או בעור. כמו כן, קיימת עבירה של חבלה בכוונה מחמירה, כאשר מדובר בפציעה או בחבלה במטרה לגרום לקורבן נכות או מום.

תיק פלילי - מהו הליך "צדק מאחה"?
הליך הצדק המאחה הוא הליך חדש, יחסית, אשר החל לקרום עור וגידים בשנים האחרונות וזאת במטרה להביא לסיומו של ההליך המשפטי ללא הגשת כתבי אישום וענישה. כל זאת, כמובן בתיקים שבהם הצורך הטיפולי והשיקומי גדול יותר מהצורך העונשי – דבר המאפיין, על פי רוב, תיקים שבהם הנאשמים הם בני נוער. ניתן לראות,אפוא, כי הליך הצדק המאחה טומן בחובו רווח משולש: סגירת מעגל וחזרה לחיים נורמטיביים מצד הקורבן, שיקומו של החשוד והפחתת העומס על מערכת המשפט.

סגירת תיק פלילי - החשיבות של השיחה עם קצינת המבחן לנוער
21/07/13 | פלילי
בכל הנוגע לתיקים פליליים העוסקים בעבריינות נוער, ישנה חשיבות גדולה לתסקיר המבחן הנכתב על ידי קצינת המבחן לאחר פגישה אחת או יותר עם הנאשם. חשיבותו של תסקיר המבחן נעוצה בכך שיש בכוחה של קצינת המבחן להמליץ לבית המשפט שלא להרשיע את הנאשם ולאפשר לו להשתקם מהר ככל הניתן – על אחת כמה וכמה כאשר מדובר באדם צעיר שכל עתידו לפניו.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI