דף הבית חוק ומשפט פלילי עו"ד פלילי גיל באיער על ההבחנה בין פציעה לחבלה חמורה
עו"ד פלילי גיל באיער על ההבחנה בין פציעה לחבלה חמורה
גיל באיער 03/11/13 |  צפיות: 12853


מה בין פציעה לחבלה חמורה?

פציעה מוגדרת בחוק העונשין הפלילי כמעשה שגרם לפגיעה בעורו של הקורבן, וזאת להבדיל מעבירת תקיפה הגורמת חבלה של ממש. במילים אחרות, הפציעה היא למעשה סוג אחר ומתון יותר של חבלה כאשר היא יכולה לבוא לידי ביטוי בשטפי דם, שריטות וכיוצא באלה. מנגד, חבלה חמורה מוגדרת בתור מעשה שיש בו בכדי להביא לפגיעה קשה  באחד מאיברי הגוף או בעור. כמו כן, קיימת עבירה של חבלה בכוונה מחמירה, כאשר מדובר בפציעה או בחבלה במטרה לגרום לקורבן נכות או מום.

הבחנה נוספת בין  העבירות מתייחסת גם לערכאות השיפוטיות שדנות בהן. תיק שעיקרו עבירת פציעה או חבלה חמורה – ידון בית המשפט השלום, ואילו תיק שעיקרו חבלה בכוונה מחמירה –  ידון בית המשפט המחוזי. באופן טבעי, גם העונשים בגין כל אחת מהעבירות הללו הם שונים – 20 שנות מאסר בגין חבלה בכוונה מחמירה,   7 שנות מאסר בגין חבלה חמורה ו-3 שנות מאסר "בלבד" בגין פציעה. חשוב לציין כי במידה שהפציעה נגרמה לקורבן תוך שימוש בסכין או בנשק אחר או יחד עם שותפים – יואשם התוקף בפציעה בנסיבות מחמירות.

מהו יכול עורך הדין לעשות למען מרשו?


למען הסר ספק, גם אם הוגש נגדכם כתב אישום באשמת גרימת פציעה או חבלה חמורה, אין זה סוף העולם שכן ככל שתקדימו לפנות לעורך דין פלילי ומנוסה שטיפל בעבר בכמות גדולה של תיקים דומים, כך יגדל הסיכוי כי תוכלו למזער את הנזק שייגרם לכם. ראשית, המשימה הראשונה שעומדת בפני הסניגור שייצג אתכם היא להביא לשחרורכם ממעצר  ולשלבכם בהליך טיפולי, כך שתסקיר המבחן שייכתב בעניינכם יהיה חיובי ככל הניתן.

התסקיר הוא מרכיב חשוב מאין כמוהו במקרים מסוג זה, משום שבמידה וקצינת המבחן תתרשם מכם לטובה – הרי שהרי שהדו"ח שתגיש עשוי לכלול המלצה מפורשת לאי-הרשעה או לענישה טיפולית שאינה כוללת מאסר בפועל.          יצוין עוד, כי המרתו של מעצר עד תום ההליכים לכדי מעצר בית תלויה גם היא בתסקיר מעצר משירות המבחן – אשר לקראתו יכין אתכם הסניגור.

לבסוף, אם כבר הוגש כנגדכם כתב אישום, יתמקד עורך דינכם בניסיון להראות כי גם אם אכן ביצעתם את המעשים המיוחסים לכם, הרי שלא ניתן לאתר בסיפור המעשה כולו את היסוד הנפשי (המנס ראה) המוכיח כי הייתה במעשיכם כוונה מוקדמת – יסוד חיוני המהווה תנאי סף להרשעה.

עו"ד פלילי גיל באיער מתמחה במשפט הפלילי מזה 15 שנים.
המשרד עוסק בייצוג חשודים ונאשמים בעבירות אלימות במשפחה,
מחיקת רישום פלילי,סגירת תיק משטרתי,גניבה ממעביד,הטרדה טלפונית ועוד.
לייעוץ ללא התחייבות התקשרו:
טל: 052-3877227


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 גיל באיער

עו"ד פלילי גיל באיער מתמחה במשפט הפלילי מזה 15 שנים.
המשרד עוסק בייצוג חשודים ונאשמים בעבירות אלימות במשפחה,
מחיקת רישום פלילי,סגירת תיק משטרתי,גניבה ממעביד,הטרדה טלפונית ועוד.
לייעוץ ללא התחייבות התקשרו:
טל: 052-3877227 


מאמרים נוספים מאת גיל באיער
 
עו"ד פלילי גיל באיער על עבירות רכוש, סמים ואלימות
18/02/14 | פלילי
חלק לא מבוטל מהעבירות שבגינן נפתחו תיקים ב-2012 היו עבירות רכוש ובכלל זה פריצות לבתי עסק – וגם לדירות ורכבים. במהלך השנה נפתחו 126 תיקים מסוג זה. 129 תיקים נפתחו בגין עבירות אלימות ו-132 תיקים נפתחו בגין עבירות סמים. תשעה תיקים עסקו בתחום עבירות המין.

סגירת תיק פלילי - מה צריך לדעת על "ההסדר המותנה"?
זה מכבר פרסם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, המשמש מתוקף תפקידו גם כראש התביעה הכללית, שורה של הנחיות חדשות שיחוללו מהפך של ממש במשפט הפלילי: הכירו את הליך "ההסדר המותנה".

עו"ד פלילי גיל באיער - כל מה שצריך לדעת על עבירת הרשלנות בהחזקת החיה
20/11/13 | פלילי
סעיף 338 לחוק העונשין כולל בתוכו מגוון של פעולות, שבמידה שאדם ביצע אותן ברשלנות או בפזיזות – הרי שהוא חייב בפלילים. אחד מסעיפי המשנה לסעיף זה הוא סעיף 338(6) הקובע כי במידה שאדם החזיק בעל חיים בדרך רשלנית שיש בה בכדי לגרום נזק לזולת – הרי שדינו שלוש שנות מאסר.

עו"ד פלילי גיל באיער על ההבחנה בין פציעה לחבלה חמורה
03/11/13 | פלילי
פציעה מוגדרת בחוק העונשין הפלילי כמעשה שגרם לפגיעה בעורו של הקורבן, וזאת להבדיל מעבירת תקיפה הגורמת חבלה של ממש. במילים אחרות, הפציעה היא למעשה סוג אחר ומתון יותר של חבלה כאשר היא יכולה לבוא לידי ביטוי בשטפי דם, שריטות וכיוצא באלה. מנגד, חבלה חמורה מוגדרת בתור מעשה שיש בו בכדי להביא לפגיעה קשה באחד מאיברי הגוף או בעור. כמו כן, קיימת עבירה של חבלה בכוונה מחמירה, כאשר מדובר בפציעה או בחבלה במטרה לגרום לקורבן נכות או מום.

תיק פלילי - מהו הליך "צדק מאחה"?
הליך הצדק המאחה הוא הליך חדש, יחסית, אשר החל לקרום עור וגידים בשנים האחרונות וזאת במטרה להביא לסיומו של ההליך המשפטי ללא הגשת כתבי אישום וענישה. כל זאת, כמובן בתיקים שבהם הצורך הטיפולי והשיקומי גדול יותר מהצורך העונשי – דבר המאפיין, על פי רוב, תיקים שבהם הנאשמים הם בני נוער. ניתן לראות,אפוא, כי הליך הצדק המאחה טומן בחובו רווח משולש: סגירת מעגל וחזרה לחיים נורמטיביים מצד הקורבן, שיקומו של החשוד והפחתת העומס על מערכת המשפט.

סגירת תיק פלילי - החשיבות של השיחה עם קצינת המבחן לנוער
21/07/13 | פלילי
בכל הנוגע לתיקים פליליים העוסקים בעבריינות נוער, ישנה חשיבות גדולה לתסקיר המבחן הנכתב על ידי קצינת המבחן לאחר פגישה אחת או יותר עם הנאשם. חשיבותו של תסקיר המבחן נעוצה בכך שיש בכוחה של קצינת המבחן להמליץ לבית המשפט שלא להרשיע את הנאשם ולאפשר לו להשתקם מהר ככל הניתן – על אחת כמה וכמה כאשר מדובר באדם צעיר שכל עתידו לפניו.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI