דף הבית חוק ומשפט רשלנות רפואית רשלנות רפואית בלידה
רשלנות רפואית בלידה
הגר 24/09/17 |  צפיות: 11453

היות והליך הלידה טומן בחובו סיכונים וסיבוכים פוטנציאליים רבים לעובר וכן ליולדת, ישנן פגיעות עקב סיבוכים בלתי נמנעים במהלך הלידה. עם זאת, לעיתים הנזקים נגרמים כתוצאה מטעויות או חוסר זהירות של הרופא המיילד או הצוות המטפל. רשלנות רפואית בלידה נקבעת רק במידה ומוכח כי האם או היילוד נפגעו כתוצאה מרשלנות במהלך הלידה או במעקב שלאחריה.


נזקי רשלנות רפואית בלידה

רשלנות רפואית בלידה עלולה לגרום ליולדת לנזקי גוף שונים, ביניהם פגיעה באיברים פנימיים כגון הרחם, הנרתיק, צוואר הרחם, אגן הירכיים או שלפוחית השתן. כמו כן, היולדת עלולה להיוותר עם נזק נוירולוגי, בעיות לב, בעיות קרישה, הפרעה בתפקודי הכליות, זיהום, בעיות גב ועוד. קיימים סיבוכים שונים במהלך הלידה אשר מובילים במקרים מסוימים להסרה של הרחם, לשיתוק, פגיעה בפוריות, ובמקרים חמורים במיוחד, אף למות היולדת.

לא פעם, סיבוכים כגון תסחיף, דימומים וזיהומים מתגלים לאחר הלידה, והיולדת עלולה לסבול מפגיעות אם הם אינם מזוהים בזמן. לכן, מוטלת אחריות על הצוות הרפואי לבצע מעקב אחר מצב היולדת גם לאחר הלידה, לבצע בדיקות ולהיות קשובים לתלונותיה.

ישנן נסיבות רבות אשר יכולות להביא לפגיעה ביולדת ולהוות עילה לתביעת רשלנות רפואית בלידה, ביניהן:

 • אי ביצועבדיקות נדרשות עם הגעת היולדת לבית החולים
 • מתןמינונים לא נכונים של הורמון זירוז לידה
 • מתןזריקת אפידורל באופן לא תקין
 • אינוכחות של רופא בכיר במהלך הלידה.
 • שליה אשרלא הוצאה במלואה מגוף האם
 • ניהוללקוי של תהליך הלידה וכישלון באבחון בעיות וסיבוכים במהלכה
 • ביצוערשלני של לידה מכשירנית
 • איחורבהפניית היולדת לביצוע ניתוח קיסרי או אי הפנייתה למרות נסיבות רפואיותשהצריכו זאת.
 • רשלנותבעת ביצוע ניתוח קיסרי או ביצועו על ידי רופא בלתי מיומן.
 • ביצועניתוח קיסרי למרות שלא היה צורך רפואי בכך.
 • רשלנותבהשגחה ומעקב על היולדת לאחר הלידה, וסיבוכים אשר לא אובחנו או לא טופלוכראוי.


אי הסכמה מדעת לניתוח קיסרי

תביעות רבות של רשלנות רפואית בלידה מוגשות על רקע ניתוח קיסרי, אשר טומן בחובו סיכונים שונים ליולדת, ביניהם פגיעה באיברים פנימיים, זיהום, אובדן דם ואף מוות. הניתוח כרוך בסיכונים ובשיעורי תחלואה גבוהים יותר מאשר בלידה רגילה. לכן, בית המשפט קבע כי חלה חובה להביא בפני היולדת את האופציות השונות העומדות בפניה; לידה רגילה, לידה מכשירנית וניתוח קיסרי, בהתאם למצב, ולהסביר מה הן המשמעויות והסיכונים הכרוכים בדרכי היילוד השונות, ולחתימה על טופס הסכמה לפני ביצוע הניתוח.

מצב בו האם לא קיבלה לפני ביצוע הניתוח את מלוא האינפורמציה לגבי הסיכונים, ההשלכות, תופעות הלוואי שלו וכו', אינו מאפשר לה לקבל את ההחלטה הנכונה והבטוחה ביותר בעיניה. מצב כזה אינו מביא בחשבון את עמדות היולדת, פוגע באוטונומיה שלה, ומנוגד לזכויותיה. הדבר נכון בין אם מדובר על ניתוח אשר נעשה מתוך בחירה של האישה או עקב מצב חירום, וזאת בהנחה שמצב היולדת מאפשר זאת. במקרי חירום רפואיים, ניתן להסתפק בהסכמה בעל פה בלבד של היולדת, או לנתח ללא הסכמתה, וזאת בתנאי ששלושה רופאים נתנו אישור לביצוע הניתוח.


תביעת רשלנות רפואית בלידה

כאמור, פגיעה אצל היולדת במהלך הלידה או בעקבותיה, אינו מעיד בהכרח על רשלנות רפואית. בכדי לקבוע האם מדובר ברשלנות, יש צורך בבדיקה יסודית של נסיבות המקרה ובחינת התיעוד הרפואי. רשלנות רפואית תיקבע רק במקרים בהם הנזק יכול להימנע, והוא נגרם עקב רשלנות מצד הצוות המטפל.

על תביעות רשלנות רפואית בלידה חלה תקופת התיישנות של 7 שנים מיום הלידה במקרים של פגיעה ביולדת. עם זאת, כמו בכל תביעת רשלנות רפואית, מומלץ לפנות לעורך דין רשלנות רפואית בסמיכות לאירוע ככל שניתן, בכדי שיהיה קל יותר להכין את כתב התביעה ולהציג בו עובדות רלוונטיות, מסמכים ותיעוד רלוונטיים הנדרשים לחיזוק טענות התביעה. בכדי להגיש תביעה משפטית יש צורך בחוות דעת של רופא מומחה מתחום הגניקולוגיה המיילדותית ולעיתים מתחומים רפואיים נוספים, בהתאם לפגיעתה של האישה.

במסגרת תביעת רשלנות רפואית בלידה, היולדת יכולה לדרוש פיצוי על הפגיעות הפיזיות שנגרמו לה עקב הלידה, הוצאות שונות כגון טיפולים ואביזרים רפואיים, הוצאות סיעודיות, והפסד ימי עבודה, וכן על הסבל, הכאב, ופגיעות רגשיות מהן היא סובלת. פעמים רבות, נדרש במקרים של רשלנות רפואית בלידה סכומי פיצוי גבוהים ביותר.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 הגר


 


מאמרים נוספים מאת הגר
 
בחירת אולם כנסים לאירוע עסקי
שלב משמעותי בהפקת אירוע עסקי הוא בחירת המקום בו ייערך האירוע. מדובר בשלב חשוב משום שהמיקום הפיזי והאפשרויות במקום יכולות להשפיע במידה רבה על הצלחת האירוע או כישלונו.

חופשה בהרי ירושלים
31/07/18 | בתי מלון
רוצים לבקר בירושלים, אך מצד שני מרגישים צורך לנפוש באזור מוקף טבע? יש לנו את הפתרון המושלם עבורכם – חופשה בהרי ירושלים. בחופשה כזו תוכלו ליהנות מכל העולמות; התארחות במלון, בית הארחה או צימר בטבע היפהפה של הרי ירושלים, בשילוב סיורים בעיר במהלך היום ובאזורי הבילוי בלילה, והכל במרחק נסיעה קצרה.

בחירת חברת התחדשות עירונית בירושלים
02/07/18 | נדל"ן
התחום של התחדשות עירונית צובר תאוצה, וכיום ניתן לראות בערים שונות בארץ, ובוודאי גם בירושלים, שכונות רבות בניינים בתהליכי שיפוץ, לעיתים בניין לצד בניין. למרות היתרונות של תהליכי התחדשות עירונית, יש גם סיכונים מסוימים בתהליכי התחדשות עירונית, ולא פעם בעלי דירות מחזיקים בלא מעט חששות. היות ומדובר בתהליכים ארוכים ומורכבים, והדירה פעמים רבות היא הנכס הכי יקר שלנו, חשוב לוודא שבעלי הדירות יבחרו בחברה אשר מתמחה בתחום של התחדשות עירונית בירושלים.

טיפול מוסך בירושלים – עלות שעת עבודה
13/11/17 | רכב
כמעט כל משפחה בישראל מחזיקה ברכב אחד לפחות, כאשר הוצאות אחזקת הרכב מהוות אחוז משמעותי מן ההוצאות הכוללות שלה. מעבר להוצאות השוטפות על הדלק, מעת לעת מצטרפות לכך הוצאות על טיפול במוסך, בין אם לצורך טיפול תקופתי או תיקון תקלה. היות ופעמים רבות מדובר על סכומים בלתי מבוטלים, חשוב להבין את מרכיבי עלות הטיפול.

מרכז כנסים במרכז
כמו בכל תחום בחיים גם בתחום של בחירת אולם או מרכז כנסים הוא אלמנט אשר בעזרתו האירוע יהיה מוצלח או ההפך ואז כבר לא יהיה רלוונטי מה היה באירוע עצמו. במקרה וברצונכם להעביר אירוע באולם כנים אך אתם מתלבטים איזה מרכז כנסים לבחור ובכללי איך לבחור את האולם האידיאלי, מאמר זה בשבילכם.

מתקני ספורט למגרשים חיצוניים
לאחרונה אנו עדים למצב בו היחס לתזונה נכונה הופך לטרנד עולמי וניתן לראות יותר ויותר אנשים משקיעים בתחזוקת הגוף שלהם. ברור לכולנו שתזונה נכונה היא רק חלק מהעניין וחשוב בנוסף לתזונה לבצע פעילות פיזית בתדירות קבוע אלמנת להבטיח איזון הורמונלי נכון ולא לפגוע בגוף.

בחירת חברה לשיווק באינטרנט
לאחרונה אנו שומעים יותר ויותר על אתרי מכירות רבים כגון אתרי בגדים, אביזרי חשמל, מחשבים ובכללי אתרי מכירות שכל הביצועיים והקנייה עצמה מתבצעת דרך האינטרנט. בעקבות כך עולה שאלה היכן בוחר גוגל למקם אתר כזה או אחר במנגנון החיפוש שלו ואם יש אופציה להשפיע על התהליך זה. ישנן שתי אופציות עיקריות אשר לקידום באינטרנט והן: קידום ממומן וקידום אורגני. אז לפני שנחליט באיזה חברה לבחור בוא תחילה נבין מה ההבדלים בין קידום ממומן לקידום אורגני במנוע החיפוש של גוגל.

פיצה מאכל העם
אוכל הוא דבר בלעדיו אנו לא מסוגלים לחיות. לכל אחד מאתנו יש את המאכל האהוד עליו שבלעדיו החיים נראים לא כמו שהיו פעם. אחד המאכלים הפופולריים ביותר שניתן לראות בכל עיר ומדינה הוא כמובן פיצה. פיצה היא מאכל שהגיע אלינו מאיטליה, ונחשב בעיני רבים כאחד מהמאכלים הכי פופולאריים ביותר בכל העולם. בגלל הפופולריות הרבה שיש לפיצה לא פלא שניתן למצוא במגוון מסעדות ומזנונים של אוכל מהיר גרסאות רבות של פיצה, עם מגוון תוספות כמו טונה, גבינות שונות ואפילו חתיכות בשר.

ניהול פרויקטים של נדל''ן
03/10/17 | שיפוצים
בתקופה האחרונה אנו זוכים לראות בארץ עלייה ניכרת בפרויקטים אשר קשורים לנדל'ן. עלייה זו נובעת מסיבות רבות שהבולטות ביניהן: התיישנות הבניין או בינוי פינוי של תמ''א 38. לנהל פרויקטים מהסוג תמ''א 38 היא משימה מורכבת מכיוון שיש הרבה אנשים והרבה גורמים לקחת בחשבון בזמן הפרויקט. ישנם הבדלים רבים בין לנהל פרויקט של בניין מגורים לבין פרויקט של בית פרטי.

רשלנות רפואית בלידה
כאמור, פגיעה אצל היולדת במהלך הלידה או בעקבותיה, אינו מעיד בהכרח על רשלנות רפואית. בכדי לקבוע האם מדובר ברשלנות, יש צורך בבדיקה יסודית של נסיבות המקרה ובחינת התיעוד הרפואי. רשלנות רפואית תיקבע רק במקרים בהם הנזק יכול להימנע, והוא נגרם עקב רשלנות מצד הצוות המטפל.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI