דף הבית בידור ופנאי בידור תחביבים ופנאי - אחר 1780עונת אומנות על מסך-סיכום
1780עונת אומנות על מסך-סיכום
ELYBIKORET 16/10/19 |  צפיות: 6195

1780 עונת 'אמנות על המסך' -סיכום

צילומים-יח"ץ

אמשהסתיימה הקרנתה של סידרה מיוחדת מקסימה ונהדרת בשם'אומנות על המסך'.

זאתסידרה שיזמה קרולין בונה -מנכ"לית 'עדן סינמה בע"מ' שהופקה בשיתוף עם יועד עירוןבעל תואר שני בקולנוע שהיה הרוח הפעילה והדומיננטית בהפקה גדולה ומסובכת זו.עודהשתתפה בהפקה אנה מירסקי מטעם חברת 'עדן סינמה בע"מ'. לצידם שימש כיועץ אמנותישאולי בסקינד.

זאתלא היוזמה היחידה של קרולין אשר יזמה גם את פסטיבל הקולנוע הצרפתי,פסטיבל הקומדיותהצרפתיות, מייבאת לארץ סרטים צרפתיים ואחרים וכן בעבר הביאה גם אמנים צרפתייםשונים.

כאמורהסידרה הופקה בשיתוף פעולה הדוק עם יועד עירון אותו ראיינתי לצורך כתיבת סיכוםזה.הידע של יועד בהפקה רב.הוא הפיק כבר כמה סרטים ועובד גם במשרד יחסי ציבור שמייצגבין השאר גם את הסידרה הנוכחית.

המפיקיםהשתדלו שהסידרה תהיה מגוונת, שתכלול הופעות במה שצולמו בהופעה חיה כאשר הדגש היהלשלב בין הישן והחדש,בין המפורסם שהתפרסם משך השנים ובין דברים שהתפרסמו בעברובהווה בעולם, אך לא הועלו על הבמה להופעות בארץ או להקרנות מהם.

בסידרהראינו 15 מופעים מגוונים מאוד שכללו מחזות זמר כגון 'אמריקאי בפריז' שהפך למחזמרבעיקבות סרט מפורסם בכיכובו של ג'ין קלי לצלילי מוסיקה מאת גרשווין בביצוע תיאטרוןהשאטלה בפריז.זאת הפקה חדשה יחסית משנת 2017.

כלהסידרה נמשכה מ5.9.2019 ועד אתמול 11.10.2019 כאשר ההקרנות נערכו בשלושה מוקדיםשונים בתל אביב-הסינמטק,קולנוע לב תל אביב ומרכז סוזן דלל.

בנוסףלמחזמר שהזכרתי הוצג גם המחזמר -כולם מדברים על ג'יימי גם כן חדש, עלה לראשונה בשנת2017 שכבר הוזמן להקרנה נוספת בדצמבר השנה בקולנוע לב דניאל בהרצליה בהקרנה לאבמסגרת הסידרה.

הסידרהכללה גם אופרטה -יש המכנים אותה אופרה- ידועה של אופנבך 'הלנה היפה' הפקה עשירהמאוד,מוסיקה יפה,קולות נהדרים, סצינותהמוניות מקסימות,עושר צבעים וביצוענהדר.

לאיכולתי כמובן לראות את כל 15 המופעים שהיו בסידרה ,אך השתדלתי לראות כמה שאפשריותר-הכל היה תלוי בזמן הפנוי שלי, כי כל מופע היה מיוחד ומרשים.

ראיתיכמה בלטים וכולם היו מיוחדים.הרשים אותי ביותר בלט מוריס בז'אר לוזאן עם בלט טוקיועם התזמורת הפילהרמונית הישראלית בניצוחו של זובין מהטה עם מקהלות ענקיות, כאשר עלהבמה בצורת עיגול ענק הופיעו מעל ל-500 משתתפים-תזמורת כ-120 איש,רקדנים, מקהלה כלאחת כ-200 איש כאשר כולם כל הגוף הענק הזה ביצעו מחול בכוריאוגרפיה של בז'אר לצליליהסימפוניה התשיעית של בטהובן על כל פרקיה בשלמות.זאת היתה הופעה שהוצגה לראשונהלפני כ-50 שנה, היא הוקלטה בטוקיו בשנת 2015ועברה טיפול מיוחד, צבעים וקולמשופר.

הופעהנהדרת,מרשימה שקשה לתאר אותה במילים.

בלטנוסף שראיתי היה ג'יזל בביצוע הבלט האנגלי הלאומי בכוריאוגרפיה מיוחדת ומקסימה שלאקרם קאן. היה זה בלט קלאסי בכוריאוגרפיה מודרנית מיוחדת במינה הפקה חדשה משנת 2018שנאמר עליה ש'זהו אירוע המחול של השנה שכל חובב מחול אסור לו להפסיד.'

היוגם  שני מופעי שירה שיועד אמר עליהם שזכו להצלחה הגדולה ביותר והיה צורך להוסיףהקרנות נוספות כאשר גם אחרי ההוספה לא היה כרטיס אחד שלא נמכר.אלה היו שתי ההקרנותשל ענקי הזמר הצרפתי ז'אק ברל ששר בשתי הופעות שנערכו לפני 40 שנה באולם קנוקוהופעתו האחרונה באולם אולימפיה בפריז וז'ורז' ברסנס מהופעה בבובינו בו שר ממיטבשיריו הגדולים והמפורסמים חלקם ידועים מהמופע של יוסי בנאי.הופעה זו של ברסנס נערכהוצולמה ב 1969.סרטים אלו שוחזרו במיוחד ואיכותם היתה מעולה ואי אפשר היה להאמיןשצולמו מהופעות חיות לפני זמן כה רב.שתי ההופעות צולמו ונשארו בשחור לבן. השיריםתורגמו והוקרנו בעברית, דבר שעזר מאוד להבין גם לאלה שלא מבינים צרפתית את תוכןהשירים שמילותיהם נכתבו על ידי האמנים ושחלקם הגדול בוצעו בעברית או צרפתית על ידיאמנים ישראליים שונים.

לאהוזנח גם שטח הדוקומנטרי.הוצג סרט על נורייב עם חומר שמעולם לא הוקרן ולא היה ידועבארץ.הוקרן גם קונצרט מרשים של ארתור רובינשטיין שניגן שני קונצ'רטי לפסנתר של גריגושופן, הופעה משנת 1975.

היהגם סרט על האמנות המנוונת והקלאסית במשטר הנאצי שאראה מה עמד מאחורי הגדרותאלו.

היהיצוג גם לסרטים הקלאסיים של התקופות כגון 'סיראנו דה ברז'ראק'. היה זה עיבודלקולנוע של המחזה המפורסם של אדמונד רוסטאן משנת 1990בהשתתפות השחקן המעולה ז'רארדפרדייה.הסרט זכה בפרס האוסקר על התלבושות ופרס השחקן הטוב ביותר בפסטיבל קאן.כמוכן הוצג המחזה משנת 2017 בביצוע לה קומדי פרנסס והוא מוצג בהצלחה רבה עד היום ברחביצרפת.

כןהוצג הסרט 'הכל אודות חווה' -קלאסיקה קולנועית בעיבוד לבמה מהשנה וכולם היו בני-מחזה מאת ארתור מילר גם כן מהשנה.

היהגם מופע חריג במקצת בשם 'בטוטה' מאת ברטבאס שהנו גדול מאלפי הסוסים בימינו.המופעיםשלו הוצגו בכל רחבי העולם אך לא בישראל.היו בו שילוב של מוסיקה צוענית עם דהירתסוסים בלתי פוסקת.

אלההיו כל המופעים שהוצגו במהדורה הראשונה שהוצגה כעת.יועד עירון אמר בראיון שרוציםלהפיק סידרה זו כאירוע שנתי ואני מקווה שרצון זה יתגשם ובשנה הבאה נזכה לעוד מופעימופת הנערכים בעולם הרחב ואשר לא כולם -הייתי אומר -מעטים מובאים לארץ.

הפעםנבחרו מופעים שרובם הופקו והוצגו לראשונה  בעיקר בצרפת.המבחר השנה היהמרשים,מגוון,נהדר ואני מקווה ומצפה להמשך הסידרה במבחר עוד יותר יפה, עוד יותרמגוון ועוד יותר גדול בכמות ואיכות.

למרותההוצאות הגדולות בהבאת הסידרה לארץ,המחירים היו סבירים ושווים לכל כיס עם הנחותלסוגי אוכלוסיה שונים.

היתהזו סידרה מרגשת שהוקדשה למיטב האומנויות הבינלאומיות שהוקרנו כסרט מצולם מהופעה חיהעל המסך הגדול.

בסידרהזו ניתנה לצופה הישראלי הזדמנות לראות כמה מהאמנים הגדולים של המאות 20 ו- 21שהופיעו בהופעות חיות מעל בימות התיאטרונים בפריז,לונדון,ברודווי ועוד.

זאתהיתה סידרה מעולה,מעניינת ומגוונת. להביא סידרה כזו לארץ כרוכה בקשיים רבים,עבודהרבה,דבקות במטרה,סיכון גדולוהמארגנים והמפיקים התגברו על הכל בהצלחה גדולהמאוד.

כלאוהב תרבות שלא ראה לפחות כמה מהמופעים שהסידרה הציעה הפסיד ואני ממליץ כאשר תהיהמהדורה שניה של הסידרה לרוץ ולראות כמה שאפשר יותר ממנה-הכל תלוי בזמן ובתקציב,כיהמפיקים הראו טוב טעם,בחירה מעולה והביאו דברים שלא היתה וגם לא תיהיה,מסיבותאובייקטיביות בעיקר תקציביות אפשרות בעתיד להביאם לארץ לביצוע חי.אני בטוח שהמפיקיםימשיכו כך גם במהדורות הבאות של הסידרה.

טובשיש מפיקים שמטרתם הראשונה היא להביא תרבות איכותית ולקחת על עצמם סיכון שהקהל לאירצה ללכת לסרט מצולם מהופעה חיה.הבאת הסידרה הנוכחית הוכיחה שיש קהל לסוג כזה שלאמנות אם יודעים לבחור היטב את המוצע.

כלהכבוד ליזמים,למפיקים,למארגנים ובמיוחד לקרולין, לאנה, לשאולי וליועד, כל הכבודלבנק דיסקונט שהעניק את חסותו לסידרה 'אמנות על מסך'בחושבו שיש צורך כבנק להביאללקוחותיו וכל הקהל גם  קצת תרבות.

הפעםהסידרה נערכה רק בתל אביב.אני מצפה שלהבא, אם תהיה דרישה, שהמופעים יוקרנו בכל מקוםשיש אפשרות ודרישה כזו.

לראותאו לא לראות: ממליץ בפה מלא לראות כמה שאפשר יותר מופעים מהסידרה שתיהיהבעתיד.

 

 

נכתבעל ידי אלי ליאון  elybikoret ביום 12.10.2019 שעה 11.07

 

 

 

 

 

 


אלי ליאון

elybikoret@gmail.com

www.elybikoret.022.co.il

03-6856786
0542493488
עיתונאי-מבקר אמנות
תיאטרון,מחול,מוסיקה,קולנוע,פנאי

חבר אגודת העתונאים של תל אביב
ותא המבקרים שליד האגודה
מנהלקהילות התרבות והפנאי-אתר מוטקה

מבקר התרבות של דעתון ושל הפורטל שלנו

מבקר תרבות גם בעסקים,ק. דה מרקר,תפוז,פרשן

WORDPRESS


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 ELYBIKORET

אלי ליאון-ELYBIKORET 


מאמרים נוספים מאת ELYBIKORET
 
1822דב נבון-תיאטרון תמונע
12/07/20 | תיאטרון
הצגת יחיד

1823 הכוזרי-תיאטרון תמונע
10/07/20 | תיאטרון
עפי ספר של יהודה הלוי

1821 הבן- תיאטרון הקאמרי
27/06/20 | תיאטרון
מחזה מרגש ביותר

1818אלף לילה ולילה-תיאטרון יפו
30/05/20 | תיאטרון
4 מתוך סיפורי אלף לילה ולילה

1816אורית וולף דוד דאור-מסע בשניים
24/03/20 | מוסיקה
שירים מאלבום ובכלל

1813שבילי הזמן
01/03/20 | מוסיקה
סולן פסנתרן צעיר מעולה

1811אורית וולף-לימור עובד
15/02/20 | מוסיקה
קונצרט נפלא

1810ג'נטלי-מחזמר בתיאטרון חיפה
13/02/20 | מוסיקה
מחזמר על הפליה .רוב השחקנים כההי עור

1809חלבה בטעם מלבי-אחוה
09/02/20 | עיצוב
טעם שלא קיים בעולם בחלבה יחודי לאחוה

1808רומאו ויוליה-בלט מוסיקה פרוקופייב
08/02/20 | מוסיקה
ביצוע בולשוי בלט
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI