דף הבית רפואה ובריאות בריאות נשים השורה האדומה red blood cell system
השורה האדומה red blood cell system
קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית 27/04/10 |  צפיות: 3786

השורה האדומה red blood cell system

כדורית דם אדומה כד"א erythrocyteרקע:

כד"א היא התא הנפוץ ביותר בגוף כ-4.5 מיליון למ"מ מעוקב דם באשה כ-5 מליון למ"מ מעוקב דם בגבר. תפקידן של כד"א הו לעביר חמצן מהריאות לתאי הגוף, ולפנות פחמן דו חמצני מהתאים שברקמות השונות לריאות. מעבר גזים זה מתבצע בעזרת קישור למולקולות ההמוגלובין הרבות שנמצאות בכל כדורית.כד"א נוצרות במח העצם בעצמות הגוף השונות, אין לתא יכולת להתרבות כאשר הוא במחזור הדם.כד"א חיה כמאה ועשרים יום, כאשר היא מזדקנת או כאשר חלים שנויים במבנה שלה היא מפונת ממחזור הדם בטחול.ישנם כ-270 מיליון מולקולות של המוגלובין בכל כד"א, ההמוגלובין הוא למעשה טטרמר המורכב מארבעה מולקולות של המוגלובין (טטרמר – tetramer הינו חלבון המורכב מארבע שרשרות פוליפפטידיות. סגירה). במרכז המולקולות ברזל, החמצן הנקשר בהמוגלובין למולקולות הברזל, כך שכל מולקולה של ההמוגלובין יכולה לשאת ארבעה מולקולות של חמצן, מכאן שיכולת נשיאת חמצן בגוף היא אדירה. לכדורית דם אדומה צורה מיוחדת של דיסקוס קעור, צורה עגולה עם שקע במרכזה, הן גמישות מאוד, תכונה העוזרת להם לעבור כלי דם קטנים.אנמיה anemia

הגדרה:

זהו מצב שנוצר עקב פגיעה בחולת העברת חמצן מהריאות לרקמות השונות בגוף, את סוגי האנמיות מחלקים לאנמיות שנוצרות מבעיות של יצור הכדוריות, בעיות של דימום ובעיות של הרס מוגבר של כד"א.אנמיות עקב פגם ביצור - הפגם יכול להיות בכל אחד מהשלבים בייצור כדוריות.* אנמיה חוסר ברזל - זוהי האנמיה הנפוצה ביותר,הברזל הוא אבן הבניין של המולקולות ההמוגלובין אם הוא לא נימצא בכמות מספקת בגוף נוצרת אנמיה זו. אנמיה זו נפוצה אצל זקנים עקב בעיות של חוסר תזונה מספקת, אצל אנשים אם בעיות ספיגה, אצל נשים בהריון ועוד. אנמיה זו מאפיינת בכך שכד"א קטנה יותר מגודלה הרגיל בדם ההיקפי.* אנמיה עקב חוסר של ויטמין 12 bאו עקב חוסר בחומצה פולית - אלו שני המרכיבים הדרושים לבניית שכד"א במח העצם. אנמיה זו מופיעה אצל אנשים עם תזונה לקויה או בעיות בעיקול, אנמיה זו מאפיינת בכך שכד"א גדולה יותר מגודלה הרגיל בדם ההיקפי.* אנמיה עקב פגם ביצור חלבוני המוגלובין – המוגלובינופתיות – קימות סיבות רבות לפגעה בחלבונים אלה. קיימות ארבעה שרשראות המוגלובין בכל מולקולות המוגלובין: שתיים מסוג אלפא ושתיים מסוג ביתא. שתיים מהמחלות נפוצות הן תלסמיה (thalasemia) אנמיה חרמשית

(sca-sickle cell anemia) בתלסמיה כד"א היא קטנה יותר מגודלה הרגיל בדם ההיקפי, ב- sca צורה רגילה כד"א אך בזמן התקף של המחלה הכדורית מקבלת צורה של חרמש ונתקעת בכלי דם הקטנים במקומות שונים בגוף.* אנמיה עקב בעיה בדופן הכדורית – לדופן הכדורית מבנה מיוחד ואם ישנה בעיה במבנה דופן הכדוריות לא תוכלנה לתפקד כהלכה, אחת המחלות הנפוצות היא ספירוציטוזיס (sphrocitosis) זוהי מחלה תורשתית בה אין כד"א מבנה של דיסק,והכדוריות עגולות.הטחול מזהה שהן אינן תקינות מפנה אותם מהדם וכך אין כמות מספקת של כד"א בדם.* אנמיה של הריון – עקב ריבוי כמותי שלנפח הדם אצל האם נוצר מצב של חוסר יחסי של כד"א הגוף מנסה לפצות על מצב זה ביצור מוגבר של כד"א אך חסרות לו לעיתים אבני בנין שונות ובייחוד ברזל.* אנמיה אפלסטית (aplastic anemia) – זו אנמיה מסוכנת אן יצור של כד"א במח העצם בשל בעיות שונות במח העצם.

אנמיה עקב דימום – בדימום נאבד דם ובתוכו כד"א אך המערכות היוצר של כד"א בגוף לא נפגעות. כך כאשר נשלט על מקור הדמום במידה ויש לגוף אבני בנין הרצויות הוא ייצור כד"א חדשות במהרה.בכל שנייה נהרסות ונבנות במקביל שלושה מיליון כד"א, אך הגוף יכול ליצור כמות גדולה מזו בשעת דחק. באנמיה זו כד"א גודל נורמאלי.אנמיה עקב הרס מוגבר (hemolytic anemia)- הרס מוגבר של כד"א יכול להתבצע בטחול עקב בעיות שונות במחזור הדם לכול אורכו. למשל, בעיה במסתמי הלב, יכולה ליצור בעיה של כד"א שנשברות על מסתמי הלב, וכתוצאה מכך תיוצר אנמיה, באנמיה כזו מצטברת כמות גדולה של בילירובין (תוצר לוואי לפרוק ההאם- heme ממולקולות ההמוגלובין). לבילירובין השפעות שליליות בגוף לאחר שהוא מצטבר ועובר רמה מסוימת ולכן חייבים לאתר את מקור הבעיה ולפתור אותה, באנמיה זו כד"א גודל נורמאלי.נהוג לחלק את סוגי האנמיה על פי כדורית: גדולה macrocituc anemia נורמאלי - normochromic anemia והקטנה micr0citic anemia

ועל פי כמות המולקולות ההמוגלובין כד"א רבה - hypochromit נורמאלית normochromic anemia ומעטה – hypochromic anemiaאבחנה:

את כמות הדם נהוג לעריך בשתי שיטות:א.מדידת כמות ההמוגלובין בדם כ- 12 מ"ג ל 100 סמ"ק של דם באישה, ו- 14 מג" ל-100 סמ"ק של דם בגבר.ב. מדידת היחס בן מרכיבי דם השונים לנפח הדם - המטוקריט - hematocirt היות שכד"א מהוות את רב מרכיבי הדם מבחנת כמותית, ניתן להשתמש במדד זה-כ-47 אחוז בגברים וכ- 42 אחוז בנשים, את גודל צורת הכדוריות בודקים בצפייה בדגימת דם תחת מיקרוסקופ.קליניקה:

לאנמיה ביטויים קליניים שונים, כאשר קיים איבוד דם מהיר תהיה ירדה בלחץ הדם והגוף ינסה לפצות על חוסר הדם בדפיקות לב מהירות (עד כדי הרגשה של דפיקות לב). בנשימה תכופה (עד כדי קוצר נשימה) חיוורון והתעלפות. כל זאת עכב בעיה דחופה בהספקת החמצן לרקמות הגוף השונות, כאשר האנמיה מתפתחת באופן הדרגתי הגוף וידע לפצות על מחסור כד"א ובמקרם קלים החולה לא ירגיש דבר.טיפול:

הטיפול באנמיה הוא למעשה הסיבה לאנמיה כאשר ניתן. כמו אי ספקת ברזל, ויטמין b 12 וחומצה פלית על פי הצורך. במקרה של חוסר כד"א, או במקרה שכד"א קיימות אך לא מתפקדות כשורה בגלל המוגלוביטופטיות שונות, ניתן לתת עירוי דם.פוליציטמיה polycthmiaהגדרה:

זהו מצב בו יש כמות גדולה מהרגיל של כד"א בדם. מבחינים בן שני מצבים פוליציטמיה ראשונית-אמיתית (vera) לבן משנית.פוליציטמיה אמיתית– קיים יצור מוגבל של כד"א במח העצם עקב בעיה במח העצם.

פוליציטמיה משנית – מצב זה נוצר באופן משני למצבים בהם רמת החמצן ברקמות נמוכה לדוגמא:בקוצר נשימה מתמשך אצל חולים במחלות כרוניות חסימות של הריאה (אצל אנשים המתגוררים בהרים גבוהים (שם האוויר מדולל בחמצן). אצל ילודים (בהם כושר נשיאת החמצן על ידי ההמוגלובין מוגבל, בגלל סוג ההמוגלובין השונה אצלם מאשר אצל בוגר).

אצל מעשנים, אנשים עם בעיות בתפקוד הכליות או הכבד אנשים מיובשים ועוד.קליניקה:

הסימנים הקליניים הם סומק המופיע בלחיים של החולה, כאבי ראש , יתר לחץ דם, הפרעות בתפקודי קרשה ועוד...

יעקב עזרא הינו מרצה במכון מור (לאוסטאופורוזיס) ובבית הספר להסמכות מאמנים - באוניברסיטת ת"א (אימונים לפיתוח הגוף ותזונה). לפגישת יעוץ בקליניקה: 0528567140 www.HealthNFit.org   www.DietMe.co.il   www.2all.co.il/Web/Sites/diet-kobi 


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית

קובי עזרא Ph.D מומחה לרפואה נטורופטית, ומאמן כושר. מרצה במכון מור (לאוסטאופורוזיס) ובבית הספר להסמכות מאמנים של וינגייט - באוניברסיטת ת"א (אימונים לפיתוח הגוף ותזונה).

כתב את הספרים:
1. אבן הפינה בתחום פיתוח הגוף.
2. ספורטולוגיה - המדריך לספורטאי.
3. סטרואידים-כל מה שרצית לדעת? ולא העזת לשאות!

בעל קליניקה לרפואה נטורופטית ונותן שרותים:
* טיפול במחלות שונות (כולסטרול, מחלות לב, סוכרת ועוד...).
* דיאטות הרזייה ועיצוב הגוף.
* פיתוח גוף - עיצוב וחיטוב הגוף.
לפגישת יעוץ בקליניקה: 0528567140
אתר: פיתוח גוף, אתר: דיאטה מהירה

דיאטה מהירה1, סוכרת הריון, אנטי אייג'ינג

פיתוח גוף

דיאטה מהירה | דיאטה אישית 


מאמרים נוספים מאת קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית
 
קובי עזרא ויוסי אדרי תחרות מר ישראל, פיתוח גוף, פיתוח שרירים
קובי עזרא, יוסי אדרי, פיתוח גוף, פיתוח שרירים, תחרות מר ישראל, תחרות מר ישראל יוסי אדרי מנתניה הוא אלוף האלופים בתחרות מר ישראל: "עשור אני מחכה לגביע", היה שווה לחכות 40 שנה כדי להגיע ליום הזה", הוא אומר וחושף את הדיאטה המיוחדת שלו

דיאטה מנצחת תרופות לאנטי-אייגינג ובריאות מטבולית, קובי עזרא חוות דעת
21/11/21 | השמנת יתר
דיאטה מנצחת תרופות לאנטי-אייגינג ובריאות מטבולית, קובי עזרא חוות דעת. המחקר, שנערך בעכברים, הראה שלתזונה (כולל קלוריות כללית ומאזן מאקרו-נוטריינטים) הייתה השפעה גדולה יותר על ההזדקנות והבריאות המטבולית מאשר לשלוש תרופות הנפוצות לטיפול בסוכרת ולהאטת ההזדקנות. הממצאים מתפרסמים ב- Cell Metabolism.

איך להיות גבוה יותר? קובי עזרא
איך להיות גבוה יותר? קובי עזרא. ישנו הורמון בגוף האדם הידוע כהורמון גדילה אנושי (HGH, Human Growth Hormone) המווסת את הגובה. הורמון הגדילה מיוצר ע"י בלוטת יותרת המוח וחיוני ביותר לצמיחה של עצמות ארוכות וסחוס.

איך להיות גבוה יותר? קובי עזרא
איך להיות גבוה יותר? קובי עזרא. ישנו הורמון בגוף האדם הידוע כהורמון גדילה אנושי (HGH, Human Growth Hormone) המווסת את הגובה. הורמון הגדילה מיוצר ע"י בלוטת יותרת המוח וחיוני ביותר לצמיחה של עצמות ארוכות וסחוס.

צמיחה וגדילה בגובה - קובי עזרא PhD
צמיחה וגדילה בגובה - קובי עזרא PhD, צמיחה וגדילה בגובה נוצרת ע"י התארכות עצמות הארוכות, כתוצאה מכונדרוגנזה בצלחות האפיפיזאליות, המכונות גם צלחות הגדילה. תהליך זה נובע מהתרבות כונדרוציטים, היפרטרופיה והפרשת מטריקס חוץ תאית. המאורגן על ידי רשתות מורכבות של גורמים תזונתיים, תאיים, פרצרין ואנדוקריניים. ניתן להגדיר את גיל ההתבגרות כתקופת המעבר מילדות דרך התפתחות מאפיינים מיניים משניים ועד השגת הגובה הסופי בבגרות. מהירות הצמיחה מוגברת בתחילת המוקדמות או באמצע החיים, ידועה כגידול הפוברטלי.

קריאטין - קובי עזרא
קריאטין - קובי עזרא היא חומצה אורגנית חנקנית הנוצרת באופן טבעי. תפקידו העיקרי של הקריאטין הוא להקל על מיחזור של אדנוזין טריפוספט (ATP), מטבע האנרגיה של התא, בעיקר ברקמת השריר והמוח.

דיאטה מהירה מאוד
05/04/15 | דיאטה
דיאטה מהירה. דיאטות לירידה במשקל. ישנן סיבות שונות לאיזון המשקל ודיאטות שונות: החל ממראה חיצוני, עיסוק בספורט ובריאות, לרבות בריאות הלב וכלי הדם ומניעת סרטן....

חיטוב הגוף - קובי עזרא
21/06/14 | דיאטה
בדיאטת דיאט2אול אוכלים כמעט הכל! אך לרוב הדיאטה נקבעת בהתאם למה שהמטופל אוכל באורח ה"נורמאלי" שיגרתי. וכמובן בשילוב המזונות הייחודי! מניב את התוצאות האופטימאליות לחיטוב הגוף באופן מקסימאלי ומהיר ביותר.

מניעת סוכרת מסוג 2
יש חוקרים הטוענים שניתן למנוע סוכרת מסוג 2, זאת ע"י שינוי בהרגלי החיים. היות ותוכנית תזונה ודיאטה נכונה המותאמים לפרט בשילוב תוכנית אימונים אכן עשויים למנוע את התפתחות הסוכרת מסוג 2. סוכרת מסוג 2 או סוכרת מבוגרים בלשון העם, בעלת מרכיב גנטי חזק יותר, תזונה ואורח חיים משפיעים על הסיכוי שהמחלה תתרחש בגיל צעיר יותר-40 או מבוגר יותר 60 ומעלה או אולי לעולם לא?!. הסיכון לסוג להופעת סוכרת מסוג 2 וסוכרת הריונית יכול להיות ירידה ע"י בשמירה על משקל תקין – כלומר השמנה יתרה ותזונה לא בריאה.

ויטמין d אוסטאופורוזיס
ויטמין d אוסטאופורוזיס ויטמין D או (Cholecalciferol) הוא ויטמין מסיס בשומן העוזר לגוף לספוג סידן. ויטמינים מסיסים בשומן מאוחסן ברקמות השומן של הגוף. בנוסף לסיוע לגוף לספוג סידן, ויטמין D גם מסייעת לגוף לשמור על כמות של סידן וזרחן בדם הנכונה. תוספת סידן וויטמין D מהווה טיפול הכרחי באוסטיאופורוזיס. מחלת האוסטאופורוזיס נמצאה מלווה באבחון שכיחות גבוהה של חסר בויטמין D. מקורות מזון ויטמין D מצויה במזונות הבאים: מוצרי חלב גבינה חמאה חלב מועשר (כל חלב בארה"ב הוא מועשר בויטמין D) דגים צדפות דגני בוקר
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI