דף הבית בית משפחה וזוגיות זוגיות ואהבה רק בזכות המשבר הזוגי חזרו והכירו זה את זו
רק בזכות המשבר הזוגי חזרו והכירו זה את זו
גילי בר ויעל דורון 13/05/08 |  צפיות: 1652

עשרים שנה אחרי שנפגשו וחיו יחד, ורק בעקבות משבר זוגי עמוק, הכירו בני הזוג אחד את השני לראשונה....

עופר ושירה (שמות בדויים), בסוף שנות השלושים שלהם, נשואים והורים לשלושה ילדים, חיו יחד כמעט עשרים שנה, כשהאמת התפוצצה להם בפרצוף: הם לא באמת מכירים אחד את השני.

כשנפגשו, לפני 20 שנה, עופר היה חייל גבוה, חתיך ושרמנטי, ושירה נערה מצחיקה, חריפה ותאבת חיים. מהרגע הראשון שהכירו הם "נדבקו" זה לזו, ולמעשה עוד שנים רבות לפני שהתחתנו, כבר חיו יחד כזוג לכל דבר. יחד עברו את גיל ההתבגרות, את השירות הצבאי שלו, שלא היה פשוט בכלל, את השירות שלה, את הטיול לחו"ל אחרי הצבא ... לכל מקום הלכו יחד, וכשנאלצו להתרחק זה מזו, כתבו אינסוף מכתבים ודיברו בטלפון שעות ארוכות.... המשפחות הכירו אחת את השניה כבר שנים, כשהתקבלה ההחלטה הטבעית להתחתן.

אחר כך החל המירוץ להריון. עופר ושירה מגיעים ממשפחות חמות, קרובות ואוהבות ודי מהר אחרי החתונה רצו כבר ילדים משל עצמם. שנה שלמה של נסיונות ספונטאניים לא מוצלחים, הובילה לשנים ארוכות של טיפולי פוריות מפרכים, עד ההריון המיוחל, שהסתיים בלידה טראומטית ומסוכנת לאם ולפגים הקטנים. חודשים ארוכים אחר כך נפגשו בני הזוג רק ברחבת המעלית של בית החולים ? הוא בדרך החוצה, לעבודה, בסיומה של עוד משמרת לילה מתישה, בה שמר על המוניטורים של התינוקות, והיא בתחילתה של משמרת יום שכזו - שלא יפסיקו לנשום, שיעלו במשקל, שינצחו את הסטטיסטיקה הארורה, שחוזה לתינוקות כאלה מומים ונכות לכל החיים.

מתי בדרך שכחו את עצמם? שניהם לא יודעים לומר בודאות. אבל השנים לאחר מכן עברו עליהם בין חיתולים למחלות ילדות, בין חרדות לבין תחושה מתגברת והולכת של זרות וניכור ביניהם.

מתישהו במהלך הדרך עופר גילה את הרשת, ומאותו רגע ואילך מילא את לילותיו בשיטוטים אינסופיים בין חדרי צ'ט. מה חיפש שם? הוא בעצמו לא בטוח. אבל יודע לספר מה מצא ? פה רומן מזדמן טראנס-אטלנטי, שם סטוץ מרגש בין יבשתי. בכל הפעמים הקפיד ליצור יחסים רק עם נשים זרות ומרוחקות ? מתוך מחשבה שאין בכך שום בגידה. בכל פעם שהעניינים התחממו מדי, מיהר לנתק בבהלה את הקשר ולהבטיח לעצמו שזו היתה רק פנטזיה ועכשיו זה נגמר. אבל בכל פעם מחדש מצא את עצמו חוזר לרשת בלילות, ומתעורר בבקרים לעוד יום חסר סבלנות וסר טעם...

בנתיים הילדים גדלו והלכו לגן, ופתאום התפנו לשירה שעות של חסד בבקרים. עם הזמן גם שירה גילתה את נפלאות הרשת, וחיש מהר הפכה מנהלת של פורום חברתי מבוקש והומה אדם. שעות אחר הצהריים המשיכו להרגיש לה כמו מאבק אינסופי, בהתלבטויות אם היא אמא טובה, בחרדות סביב גידול הילדים ובשיגרה המעייפת. אבל שעות הבוקר התמלאו בחוויות, ריגושים ומפגשים וירטואלים. ולאחר כמה חודשים ? גם ברומן.

זה לא קרה מיד, ובדיעבד היא לא זוכרת שבכלל רצתה, אבל פתאום היה שם גבר אחר, והיו שיחות נפש אינסופיות, הבנה עמוקה וקשר רוחני ומרגש. לאט לאט הקשר הפך אמיץ וקרוב יותר, עד לפגישה הבלתי נמנעת ובעקבותיה ששה חודשים של רומן סוער, כמו בסרטים.

בסוף זה התפוצץ. הוא הרגיש, שאל, תחקר, התעקש לדעת. היא התבלבלה, לא ידעה אם רוצה להגיד את האמת או לא. בסוף התוודתה. וכך הגיעו אלי לקליניקה ? כעוסים, מבולבלים, לא יודעים מה לבחור, ובכלל איך להבין את מה שקרה וקורה ביניהם...

בחודשים הבאים הטלטלו עופר ושירה בסירת אי הודאות. למה זה קרה? למה דווקא עכשיו? מה זה אומר על הקשר שהיה שם קודם? מה זה אומר על מה שהם מרגישים אחד כלפי השני? האם ממשיכים יחד? איך עושים את זה?

המפנה הגדול בטיפול חל כשעופר ושירה הסכימו ביניהם שלמרות שהבגידה הביאה אותם לטיפול, היא לא הבעיה המרכזית שלהם. הבעיה היתה ה (אין) זוגיות. כעת, במקום לבקש "לחזור למה שהיה קודם" הם הסכימו לומר שמשהו היה מאד משובש בזוגיות שלהם כבר אז. איפשהו בדרך הם איבדו אותה, הרבה הרבה לפני ששמו לב...

בחודשים הבאים שירה ועופר התכנסו בתוך עצמם. הם כמעט לא עבדו, מיעטו לפגוש חברים וקרובי משפחה, והיו עסוקים מבוקר עד לילה בשיחות נפש ארוכות. בטיפול וגם מחוצה לו הם שאלו את עצמם מה היה שם, ביחסים של "פעם", איפה הטוב שהלך לאיבוד, ומה בעצם חסר ואולי אף פעם לא היה, האם אפשר למלא את מה שאיננו, ואיך מתגברים על צלקות ועלבונות?

התקופה הזו לוותה בטלטלות רגשיות עצומות, כשרעיון הפרידה והגירושין עולה מפעם לפעם על הפרק. כל אחד מבני הזוג שאל את עצמו שאלות נוקבות ? האם זו אהבה? זה מה שאני רוצה? מה אני צריך?
שתיקות של שנים הפכו למריבות זועמות. כעסים שהצטברו שנים יצאו החוצה, וקירות הקליניקה ספגו חבטות אגרופים מתוסכלים, בכי וצעקות.

אבל, בחלוף הזמן החלו לנשוב רוחות מרעננות: תוך כדי התהליך הארוך והמפרך של בחינת הזוגיות, שירה ועופר למדו על עצמם דברים שאף פעם לא ידעו. הם גילו בתוך עצמם כוחות נפש ויכולות התמודדות חדשות, הם למדו להעריך אחד את השני, לסמוך אחד על השני ולחוש שוב זוג. יותר ויותר פעמים הם ציינו בפני עצמם, שבעצם לא הכירו מספיק אחד את השני כל השנים קודם לכן. ואולי גם לא את עצמם... "הלכנו ליד החיים במקום לחיות אותם" הם אמרו. אחרי זמן מה אי אפשר היה שלא לשים לב לתחושה חדשה ומרגשת באויר: אהבה.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 גילי בר ויעל דורון

מכון זוגות למכון זוגות ניתן לפנות לטיפול פסיכולוגי אישי וזוגי, לצד אימון אישי ממוקד למציאת זוגיות ואימון למציאת קריירה. המכון משלב סינטזה של אימון ופסיכולוגיה בטיפול קבוצתי ממוקד בנושאי זוגיות, יחסים ותקשורת בין אישית. http://www.zoogot.co.il 


מאמרים נוספים מאת גילי בר ויעל דורון
 
בוחר כל פעם מחדש בנשים דומות לאמא שלו
17/08/08 | דייטינג
אילן נכנס לחדר, גבר גבוה, מרשים, כתפיים רחבות, התיישב ומיד התחיל לדבר, נראה היה שאילו היה שותק לעוד רגע, המילים לא היו יוצאות. "באתי כי אני מיואש, אני לא מצליח למצוא את האחת, אני מתחיל לחשוב שלעולם לא אגיע למקום הזה של המנוחה והנחלה, לאיזון ולהרמוניה עם עצמי", אמר.

תמיד יש לו מה להעיר על המראה שלי- או אקדח במערכה הראשונה
"שלום שמי עינב. אני בת זוג לעמיחי כבר שנתיים וחצי ואנו עומדים להינשא בעוד כחודש. (כבני 30). אני מרגישה שיש לנו זוגיות מאוד פתוחה, ואוהבת. בכל המריבות שהיו לנו, תמיד אמרנו שאנחנו לא רוצים לוותר אחד על השניייה אף פעם, עברנו פרידה לפני כחצי שנה, שהיתה למשך חודש וחצי.

התחושה בזמן הדייט: קיפאון, מחנק ויובש בפה
"הייתי כבר אצל כל מי שאפשר, פותחים בקפה, טיפולים בביו-אנרגיה, בסדנת משחק וכמובן בטיפול פסיכולוגי. שום דבר לא הצליח להפחית את הלחץ ואת הפאניקה שאני נתקפת בה במהלך דייט. הגעתי אליך ואני נואשת". זו הייתה יריית הפתיחה בתהליך האימון של חגית.

תודה
*תודה, על פי מילון אבן שושן : "הודיה, שבח וברכה למי שעשה מעשה רצוי"*תודה, על פי מילון אבן שושן : "הודיה, שבח וברכה למי שעשה מעשה רצוי"

להתאלמן ולהישאר בחיים - פסיכולוגיה של אבל ואלמנות
להתאלמן ולהישאר בחיים ? פסיכולוגיה של אבל ואלמנותלהתאלמן ולהישאר בחיים ? פסיכולוגיה של אבל ואלמנות

קושיות בסיבוב שני - ארבע שאלות שראוי לשאול בפרק ב'
אנשים שהתגרשו ופירקו משפחה נתונים לא פעם (אוביקטיבית, או לפחות במחשבה שלהם) בלחצים עצומים מצד הסביבה שלהם. למרות הפתיחות היחסית שקיימת בשנים האחרונות לגבי פירוק נישואים וגירושין, עדיין לא מעט גרושים וגרושות שומעים סביבם לשונות מצקצקות, ומרגישים נתונים לביקורת מתמדת.

כנגד ארבעה בנים דיברה תורה : ארבעה דפוסי תקשורת בזוגיות
בהגדת הפסח מתוארים ארבעת הבנים, עם השאלות והתשובות שמתאימות לכל אחד. במשפחה שלי, כמו בהרבה בתים אחרים בישראל, המסובים מתחלקים וקוראים את ההגדה לפי תור. אני זוכרת איך, בהיותי ילדה, הייתי מחשבת מראש את הפסקאות, מתוך תקווה שהשנה אזכה לקרוא את החכם או לפחות התם, ולא להרגיש שעלי מוטל העול לקרוא את (ולהרגיש כמו) הרשע שבחבורה....

בכל דור ודור :יציאה מעבדות לחירות בזוגיות חשבון נפש לקראת חג הפסח
"בכל דור ודור חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים""בכל דור ודור חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים"

שאלות שגרושים וגרושות שואלים לגבי היחסים עם האקס
"האם פירוד בין בני זוג למטרת חשיבה על הקשר בין השניים לרוב מוביל לגירושין
או יש סיכוי שהשניים יחזרו להיות ביחד? כרגע אחד מבני הזוג לא מרגיש אהבה לשני רוצה לבחון את הקשר ולא מוכן לטיפול זוגי. היתי רוצה לדעת גם מעט על הסטטיסטיקות".


שאלות שגרושים וגרושות שואלים לגבי קשרים חדשים ופרק ב'
מקבץ שאלות שנשאלו בפורום גרושים וגרושות בתפוז ובפורום מתגרשים בוואלה:מקבץ שאלות שנשאלו בפורום גרושים וגרושות בתפוז ובפורום מתגרשים בוואלה:
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI