דף הבית חוק ומשפט כללי הגשת קובלנות נגד נוטריונים בישראל
הגשת קובלנות נגד נוטריונים בישראל
נוטריון רם אפרתי 13/04/11 |  צפיות: 3270

הגשת קובלנות נגד נוטריונים נועדה לחקור לעומק תלונות אשר מוגשות בשל עבירה משמעתית שעבר נוטריון במסגרת תרגום מסמכים או אישור נוטריוני של תרגום לאנגלית. במדינת ישראל, רק היועץ המשפטי לממשלה ונציגיו רשאים להגיש קובלנה לבית הדין של לשכת עורכי הדין בשל עבירה משמעתית - ורק הם רשאים להתייצב ולטעון טיעונים במהלך ההליך המשפטי של התביעה.

החוק הזה שונה מדיני המשמעת של עורכי הדין בישראל. למרות שהשיפוט בעבירות משמעת שעבר נוטריון במסגרת תרגום מסמכים נידון בבית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין, הלשכה עצמה איננה רשאית להגיש את הקובלנות.

במרבית המקרים בהם נידונה עבירת משמעת שנעברה במסגרת אישור נוטריוני של תרגום לאנגלית, נציג היועץ המשפטי לממשלה אינו מופיע בתור קובל בפני בתי הדין של הלשכה. במקום זה, היועץ מסמיך קובלים מתוך רשימות אשר מוגשות לו, והקובלים הללו הם אלה שרשאים לייצגו מתוקף סמכותו.

בשנים האחרונות נשמעה ביקורת בקרב נוטריונים המעניקים תרגום מסמכים לשפות שונות. חלק מהמבקרים הם גם חברי ועדת הנוטריונים של לשכת עורכי הדין - לטענתם, ראוי שגם הלשכה עצמה, דרך וועדת האתיקה שלה, תהיה רשאית להגיש קובלנות וכך גם למנות עורכי דין מטעמה אשר יופיעו בפני בית הדין. לטענת המבקרים, השיטה הקיימת הופכת למסורבלת ואף מסבכת יתר על המידה את ההליך המשפטי.

לטענת כותב שורות אלה, השיטה הקיימת איננה מסורבלת - היא פשוט איננה קיימת. כלומר, בפועל לא קיימת מערכת של הפעלת חוק בנושאי עבירות משמעת של נוטריונים המעניקים שירותי תרגום מסמכים או אישור נוטריוני. ברגע שקיים רצון להפעיל את מלאכת האכיפה כנגד נוטריון שעבר עבירת משמעת, רק אז ניתן יהיה לבדוק מיהו הקובל.

כמו כן, האפשרות להקנות ללשכת עורכי דין או לעורכי הדין סמכות להגיש קובלנות איננה סבירה ומעשית, בין היתר בגלל התחרות הפרועה הקיימת בין נוטריונים המעניקים תרגום לאנגלית או אישור נוטריוני על תרגום לאנגלית. המצב הקיים, במסגרתו נציג היועץ המשפטי הוא הרשאי להגיש את הקובלנה, הוא המצב הרצוי - משום שאותו נציג, הפועל מטעמו של נציג משפטי בכיר בדמות היועץ המשפטי לממשלה, חייב לנהוג ע"פ אמות מידה מחמירות במיוחד.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 נוטריון רם אפרתי


 


מאמרים נוספים מאת נוטריון רם אפרתי
 
הבעייתיות שבפרצה בשירותי התרגום של נוטריונים
האיכות של תרגום מסמכים או אישורי נוטריון הם אלה שיקבעו האם המשחק שיוגש לנציגות בישראל או בחו"ל יאושר, או שיהיה צורך להוציא כספים מיותרים עבור תרגום נוסף. החשיבות תרגום מסמכים תקין אצל נוטריונים הוא עצומה, ובעיקר התאמת המתרגם למטרה שלשמה מיועד המסמך. למרות שהחוק הסמיך נוטריונים להעניק אישורי נוטריון על תרגום משפטי שיאשר את נכונות התרגום, לא קיימת התייחסות לתחומים שונים במלאכת התרגום והאישור.

הגשת קובלנות נגד נוטריונים
23/05/11 | כללי
סעיף 36 לחוק הנוטריונים קובע שרק היועץ המשפטי לממשלה ונציגיו רשאים להגיש קובלנה לבית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין ערב עבירה משמעתית שביצע נוטריון, ורק לאנשי היועץ המשפטי יש את הסמכות להתייצב בדיונים ולטעון טענות בהליך המשפטי.

אילו סוגים של אישורים נוטריוניים קיימים בישראל?
11/05/11 | כללי
מלאכתו של נוטריון אינה מסתפקת בביצוע תרגום מסמכים. לאחר תרגומם, הוא גם נדרש להנפיק אישורי נוטריון – המתחלקים לשני תחומים. בעוד שהאחד מאשר את התרגום ע"י נוטריון, התרגום השני מהווה מעיין הצהרת מתורגמת המאשרת שאדם המחזיק בתפקיד נוטריון שולט בשפות היעד והמקור של המסמך.

הגשת קובלנות נגד נוטריונים בישראל
13/04/11 | כללי
הגשת קובלנות נגד נוטריונים נועדה לחקור לעומק תלונות אשר מוגשות בשל עבירה משמעתית שעבר נוטריון במסגרת תרגום מסמכים או אישור נוטריוני של תרגום לאנגלית. במדינת ישראל, רק היועץ המשפטי לממשלה ונציגיו רשאים להגיש קובלנה לבית הדין של לשכת עורכי הדין בשל עבירה משמעתית – ורק הם רשאים להתייצב ולטעון טיעונים במהלך ההליך המשפטי של התביעה.

כדאיות התעריף הנורטיוני הקבוע בישראל
בחוק הנוטריונים שנחקק בשנת 1973 נקבעו סמכויותיו של נוטריון אשר מעניק אישור על תרגום מסמכים וכן מעניק סוגים שונים של אישור נוטריון

האם כדאי לחפש נוטריון במנועי החיפוש?
בין אם מדובר על נוטריון או על אנשי מקצוע אחרים, תופעת החיפוש של נותני שירות במנועי החיפוש גוברת בשנים האחרונות. רבים מנצלים את הקלות היחסית והזמינות של חיפוש בגוגל כדי למצוא את מספק השירות הראוי עבור תרגום מסמכים או אישורי נוטריון. האם נוטריון אשר נמצא בראש דף החיפוש בגוגל הוא גם המומלץ ביותר עבור תרגום מסמכים או תרגום משפטי?

האם כדאי לאתר נוטריון דרך מנועי החיפוש?
בזכות מהפכת גוגל ומנועי החיפוש, עסקים רבים נוהגים לקדם לשלם לחברות כספים כדי שאלה יקדמו את האתר שלהם במנועים – כך שמי שיכתוב את מילת המפתח של העסק ימצא אותו במיקום גבוה ברשימת התוצאות. בפרט, רבים פונים לשירותי תרגום מסמכים וכן אישורי נוטריון שנמצאו במנועי החיפוש. מאחר ומדובר באתר שממוקם במיקום גבוה במנוע החיפוש, ההנחה היא שמדובר בעסק רציני ומצליח. האמנם?

תרגום מסמכים ע"י נוטריון
תרגום מסמכים ע"י נוטריון הוא שירות דרוש עבור רבים. בעת ההגשה של מסמכים עבור קבלת אשרת כניסה לחו"ל, לדוגמה, אנחנו זקוקים לשירותי תרגום נוטריוני או אישור נוטריון כדי שהמסמכים יתורגמו לשפה של המדינה המיועדת ויקבלו את התוקף החוקי שלהם. גם סטודנטים רבים אשר סיימו את לימודיהם בישראל, ומעוניינים להגיש מועמדות ללימודים בחו"ל, נדרשים להיעזר בשירותי תרגום מסמכים של נוטריון.

מדוע מומלץ להיעזר בשירותי עו"ד מקרקעין?
מדינת ישראל התפרסמה בשנים האחרונות בתור מקום עם תעשיית נדל"ן משגשגת. עסקאות רבות נערכות מדי שנה, רבים קונים ומוכרים נכסים, ואולם יחד עם זאת התגלו גם מספר רמאויות והונאות של אנשים המנצלים את הענף בכדי לבצע עסקאות לא חוקיות. לכן, יותר מאי פעם, החשיבות של עו"ד מקרקעין היא בהבנה של דיני מקרקעין וביכולת שלו לאשר את החוקיות המשפטית של עסקאות נדל"ן.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI