דף הבית חוק ומשפט כללי הגשת קובלנות נגד נוטריונים
הגשת קובלנות נגד נוטריונים
נוטריון רם אפרתי 23/05/11 |  צפיות: 3313

סעיף 36 לחוק הנוטריונים קובע שרק היועץ המשפטי לממשלה ונציגיו רשאים להגיש קובלנה לבית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין ערב עבירה משמעתית שביצע נוטריון, ורק לאנשי היועץ המשפטי יש את הסמכות להתייצב בדיונים ולטעון טענות בהליך המשפטי.

בשונה מדיני המשמעת של עורכי הדין, להם מוסמכים לדון גם אישים נוספים, הסמכות להגשת קובלנות נגד נוטריון המעניק תרגום מסמכים או אישורי נוטריון מוטלת על היועץ המשפטי ונציגיו בלבד. למרות שהדיון נערך בבית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין, הלשכה עצמה איננה רשאית להגיש את הקובלנות נגד נוטריון המספק תרגום מסמכים.

ברוב המקרים בהם נידון מקרה של תרגום מסמכים או אישורי נוטריון שעליו הוגשה הקובלנה, היועץ המשפטי לממשלה אינו מופיע באופן אישי כקובל בפני בית הדין של הלשכה - במקום זה, הוא מסמיך תחתיו קובלים מתוך רשימה המוגשת לו ע"י הלשכה, והם אלה המוסמכים לייצג אנשי נוטריון בהליך המשפטי.

לאחרונה הושמעה ביקורת רבה מצד נוטריונים המספקים אישורי נוטריון ואנשי מקצוע אחרים מהתחום, לפיה גם הלשכה צריכה להיות רשאית להגיש קובלנות וכן למנות מטענה עורכי דין שיופיעו בפני בית הדין. הטענה מסתמכת על כך שההליך הנהוג כיום נחשב למסורבל, ודורש עבודה בירוקרטית רבה.

ואולם, לדעת כותב שורות אלה, השיטה כיום אינה מסורבלת אלא פשוט לא קיימת. כלומר, לא קיימת מערכת של הפעלת סנקציות בגין עבירות משמעת של נוטריון המספק תרגום מסמכים או אישורי נוטריון. באם מערכת האכיפה תופעל ביום מן הימים, ניתן יהיה לדון בשאלה מי יהיה הקובל בבית הדין.

כמו כן, עקב התחרות הפקועה בין נוטריון לעורכי דין, אין אפשרות לתת להם את הסמכות להגיש קובלנות. המצב הקיים, לפיו היועץ המשפטי לממשלה הוא זה שאחרי על הגשת הקובלנות, הוא הדרך הרצויה כיוון והוא נדרש לנהוג לפי אמות מידה מחמירות במיוחד, כפי שנדרש מכל איש מקצוע בתפקיד בכיר. בשונה מעורכי דין, היועץ המשפטי לממשלה נמצא באור הזרקורים כך שהוא גם נתון לביקורת ופיקוח מחמירים יותר.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 נוטריון רם אפרתי


 


מאמרים נוספים מאת נוטריון רם אפרתי
 
הבעייתיות שבפרצה בשירותי התרגום של נוטריונים
האיכות של תרגום מסמכים או אישורי נוטריון הם אלה שיקבעו האם המשחק שיוגש לנציגות בישראל או בחו"ל יאושר, או שיהיה צורך להוציא כספים מיותרים עבור תרגום נוסף. החשיבות תרגום מסמכים תקין אצל נוטריונים הוא עצומה, ובעיקר התאמת המתרגם למטרה שלשמה מיועד המסמך. למרות שהחוק הסמיך נוטריונים להעניק אישורי נוטריון על תרגום משפטי שיאשר את נכונות התרגום, לא קיימת התייחסות לתחומים שונים במלאכת התרגום והאישור.

הגשת קובלנות נגד נוטריונים
23/05/11 | כללי
סעיף 36 לחוק הנוטריונים קובע שרק היועץ המשפטי לממשלה ונציגיו רשאים להגיש קובלנה לבית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין ערב עבירה משמעתית שביצע נוטריון, ורק לאנשי היועץ המשפטי יש את הסמכות להתייצב בדיונים ולטעון טענות בהליך המשפטי.

אילו סוגים של אישורים נוטריוניים קיימים בישראל?
11/05/11 | כללי
מלאכתו של נוטריון אינה מסתפקת בביצוע תרגום מסמכים. לאחר תרגומם, הוא גם נדרש להנפיק אישורי נוטריון – המתחלקים לשני תחומים. בעוד שהאחד מאשר את התרגום ע"י נוטריון, התרגום השני מהווה מעיין הצהרת מתורגמת המאשרת שאדם המחזיק בתפקיד נוטריון שולט בשפות היעד והמקור של המסמך.

הגשת קובלנות נגד נוטריונים בישראל
13/04/11 | כללי
הגשת קובלנות נגד נוטריונים נועדה לחקור לעומק תלונות אשר מוגשות בשל עבירה משמעתית שעבר נוטריון במסגרת תרגום מסמכים או אישור נוטריוני של תרגום לאנגלית. במדינת ישראל, רק היועץ המשפטי לממשלה ונציגיו רשאים להגיש קובלנה לבית הדין של לשכת עורכי הדין בשל עבירה משמעתית – ורק הם רשאים להתייצב ולטעון טיעונים במהלך ההליך המשפטי של התביעה.

כדאיות התעריף הנורטיוני הקבוע בישראל
בחוק הנוטריונים שנחקק בשנת 1973 נקבעו סמכויותיו של נוטריון אשר מעניק אישור על תרגום מסמכים וכן מעניק סוגים שונים של אישור נוטריון

האם כדאי לחפש נוטריון במנועי החיפוש?
בין אם מדובר על נוטריון או על אנשי מקצוע אחרים, תופעת החיפוש של נותני שירות במנועי החיפוש גוברת בשנים האחרונות. רבים מנצלים את הקלות היחסית והזמינות של חיפוש בגוגל כדי למצוא את מספק השירות הראוי עבור תרגום מסמכים או אישורי נוטריון. האם נוטריון אשר נמצא בראש דף החיפוש בגוגל הוא גם המומלץ ביותר עבור תרגום מסמכים או תרגום משפטי?

האם כדאי לאתר נוטריון דרך מנועי החיפוש?
בזכות מהפכת גוגל ומנועי החיפוש, עסקים רבים נוהגים לקדם לשלם לחברות כספים כדי שאלה יקדמו את האתר שלהם במנועים – כך שמי שיכתוב את מילת המפתח של העסק ימצא אותו במיקום גבוה ברשימת התוצאות. בפרט, רבים פונים לשירותי תרגום מסמכים וכן אישורי נוטריון שנמצאו במנועי החיפוש. מאחר ומדובר באתר שממוקם במיקום גבוה במנוע החיפוש, ההנחה היא שמדובר בעסק רציני ומצליח. האמנם?

תרגום מסמכים ע"י נוטריון
תרגום מסמכים ע"י נוטריון הוא שירות דרוש עבור רבים. בעת ההגשה של מסמכים עבור קבלת אשרת כניסה לחו"ל, לדוגמה, אנחנו זקוקים לשירותי תרגום נוטריוני או אישור נוטריון כדי שהמסמכים יתורגמו לשפה של המדינה המיועדת ויקבלו את התוקף החוקי שלהם. גם סטודנטים רבים אשר סיימו את לימודיהם בישראל, ומעוניינים להגיש מועמדות ללימודים בחו"ל, נדרשים להיעזר בשירותי תרגום מסמכים של נוטריון.

מדוע מומלץ להיעזר בשירותי עו"ד מקרקעין?
מדינת ישראל התפרסמה בשנים האחרונות בתור מקום עם תעשיית נדל"ן משגשגת. עסקאות רבות נערכות מדי שנה, רבים קונים ומוכרים נכסים, ואולם יחד עם זאת התגלו גם מספר רמאויות והונאות של אנשים המנצלים את הענף בכדי לבצע עסקאות לא חוקיות. לכן, יותר מאי פעם, החשיבות של עו"ד מקרקעין היא בהבנה של דיני מקרקעין וביכולת שלו לאשר את החוקיות המשפטית של עסקאות נדל"ן.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI