דף הבית רפואה ובריאות רפואה משלימה ברונכיט ( Bronchitis- דלקת הסמפונות )
ברונכיט ( Bronchitis- דלקת הסמפונות )
ניר חוכיימה 08/03/10 |  צפיות: 1621

הברונכיט היא אחת ממחלות החורף. לעתים מתחילה המחלה כהצטננות פשוטה ומסתבכת לדלקת הסמפונות. המחלה נפוצה בעיקר בקרב מעשנים, חולי נפחת, חולי ברונכיט כרוניים (מחלות שאף הן נגרמות לרוב על רקע עישון) ואסטמטיים. הברונכיט מתבטא בשיעול, בייצור רב של ליחה מוגלתית, לעיתים בקוצר נשימה, בהרגשה כללית רעה, בכאבי ראש, בחום ובחולשה.
קיימים שני סוגי ברונכיט: ברונכיט אקוטי וברונכיט כרוני.

הברונכיט האקוטי הוא דלקת המלווה בשיעול קשה ומכאיב הנמשכת בדרך כלל מספר ימים.
בתחילה השיעול יבש מאוד, אך כאשר הריאות מפרישות ליחה נוספת כתגובה לדלקת, הוא נעשה קל יותר ופחות מכאיב שכן הליחה סכה את הסמפונות. ברונכיט אקוטי נובע בדרך כלל מדלקת ויראלית של דרכי הנשימה העליונות בעקבות הצטננות או כאב גרון המתפשטים אל הריאות.
הטיפול בשלביה הראשונים של המחלה
הארומתרפיה מסייעת במלחמה בדלקת, זאת על ידי הורדת החום, הקלה על השיעול והרחקת הליחה. בשלבים הראשונים, כאשר השיעול יבש ומכאיב, תתכן הקלה רבה באמצעות מכשיר לשאיפת אדים (מבער) ובו השמנים הבאים: בנזואין , אורן, ארז, בזיליקום , ג'ינג'ר(זנגוויל), הדס , לבונה (פרנקיסס), מור, מיורן, ברגמות , ניאולי , סנדלווד , ספירמנט ( נענע), אקליפטוס , לבנדר , או עץ האלמוג.
כל השמנים שהוזכרו הינם אנטיספזמודים, מכייחים ומרחיקי ליחה.
שמני הברגמות והאקליפטוס יעילים להורדת החום.
הטיפול משך המחלה
חשוב שלאדם הסובל מברונכיט יהיה חם, וכן עליו לנוח,רצוי במיטה. יש להימנע מכל דבר העלול להחריף את השיעול ולהקשות על הנשימה, כמו עישון ואוויר יבש. אם החימום בחדר מייבש את האוויר, דאגו לאדים בחדרו של החולה. קומקום האדים נועד בדיוק לשם כך, אך ניתן להשתמש במפזר אדים או להרתיח קומקום בחדר פעמיים או שלוש ביום. בנוסף,לפני השינה מומלץ להוסיף טיפות מאחד מן השמנים שהוזכרו לעיל.
הטיפול בשלביה המאוחרים של המחלה
בשלבים מאוחרים של המחלה, חשוב ביותר להיפטר מהליחה כדי למנוע סיבוכים. כל אחד מן השמנים האתריים המתוארים כמעלי כיח יעזרו לכך: ריחן , בנזואין, ברגמות, מיורן, מור, עץ האלמוג או קורנית. כולם יעילים, אך מניסיוני הבנזואין, הברגמות , עץ האלמוג, הקורנית והמיורן הינם המומלצים ביותר. המיורן /מיורם הינו אחד השמנים הטובים ביותר לטיפול בברונכיט ובהצטננות, שכן באדים הוא מקל על עוויתות ומגביר את הוצאת הליחה.
להקלה על נשימה צורבת מומלץ לעסות את אזור החזה עם שמן הדס, לקביעת המינון הנכון יש להתייעץ עם ארומתרפיסט מומחה.
כל אדם מתחבר לסוג השמן ולריח שהכי מתאימים לו, על כן ציינתי מגוון של שמנים, מהם יכול כל אדם לבחור את המתאים לו ביותר.
הטיפול לאחר המחלה
השיעול עלול להימשך זמן מה אחרי שיכוך הדלקת, אך שאיפת אדים, אמבטיות, עיסוי מקומי באזור החזה ועיסוי הצוואר עם שמנים מכייחים יזרזו את ההחלמה.
מרבית המבוגרים יתאוששו מהתקף ברונכיט מהר למדי וללא סיבוכים, זאת בתנאי שקיבלו טיפול הולם, אך לעומתם, קשישים, ילדים קטנים, חולי סכרת, חולי לב או בעלי היסטוריה של דלקות, זקוקים להשגחה יתרה.

אזהרה - הטיפול הארומתרפי אינו מהווה תחליף לביקור אצל רופא ולקבלת תרופות אנטיביוטיות או טבליות לקטובצילוס.

ברונכיט כרוני הוא מצב מתמשך ללא חום, המתאפיין בשיעול תמידי מלווה בליחה.
במצב תקין הריאות מייצרות כמויות קטנות של ליחה כל הזמן, וזו מורחקת על ידי הסמפונות באמצעות בליטות זעירות המכונות ריסים, אך כאשר מצטברת שכבה עבה של ליחה, המכסה את הריסים כך שהם אינם יכולים לבצע את עבודתם, הגוף יכול להיפטר מן הליחה רק באמצעות שיעול .
ברונכיט כרוני מדורג בדרך כלל לשלוש דרגות חומרה :
1. ברונכיט כרוני פשוט - ברונכיט מתון אך מתמשך , הליחה שקופה.
2. ברונכיט עם ריר מוגלתי ? ברונכיט הנובע מדלקת אנטי בקטריאלית, הליחה סמיכה וצהבהבה.
3. ברונכיט חוסם - כאשר נגרם נזק לריאות בשל הדלקת והשיעול המתמשכים .

הסמפונות מוצרים משום שהקרומים המרפדים אותם מתעבים והופכים מצולקים . הריאות מאבדות חלק מגמישותן והאדם מתקשה לנשום, משום שיש צורך המאמץ רב יותר כדי להכניס אויר לריאות. כמות הרקמה שהחמצן עובר דרכה אל הדם ודו תחמוצת הפחמן וחומרי הפסולת מופרשים באמצעותה קטנה בגלל הנזק . כתוצאה מכך על הלב לעבוד קשה יותר כדי להזרים מספיק דם לריאות .

אמצעי מניעה ? הימנעות ממגבירי הליחה
המעשנים עלולים למות מברונכיט כרוני יותר מאשר מסרטן, ולכן הפסקת העישון הוא אמצעי המניעה הראשון והחשוב ביותר. האמצעי השני הוא שינוי בהרגלי התזונה ובמיוחד הימנעות ממזונות מגבירי ליחה כגון מוצרי החלב והעמילנים המעובדים, כאשר מבין שניהם מוצרי החלב הם הגרועים ביותר. בהשוואה לחלב הפרה, חלב העיזים נמצא גורם פחות לליחה. מבין העמילנים השונים, מגביר הליחה העיקרי הינו הקמח הלבן ומוצריו. נוסף על אלו, יש להימנע גם כן מתוספות המזון כגון חומרי טעם וצבע וחומרים משמרים, שכן גם הם נמנים עם מגבירי הליחה.
ככלל, מומלץ לאכול מזונות הקרובים ביותר לצורתם הטבעית, דהיינו מזונות שאינם מעובדים, מיובשים, מוקפאים או מבושלים מראש, ובנוסף לאכול כמה שיותר ירקות ופירות טריים או מעט מבושלים.
השמנים המומלצים
השמנים האתריים המסייעים בהרחקת רעלים הינם: ארז, לבונה (פרנקיסס), ערער , מור , רוזמרין, אורן, אנג'ליקה והורד. על מנת להרחיק את הליחה מהריאות, מומלץ להוסיף לשמנים אלו שמן אחד או יותר מן השמנים המכייחים.
תרכובת נפלאה להרחקת הליחה הינה עירוב השמנים בנזואין, פרנקיסס ומור.
שיטת הטיפול המומלצת הינה אמבטיות או מבער, כאשר אני ממליץ על טיפול במבער.
שמן נוסף שאין נוהגים להזכירו לעיתים קרובות בהקשר ברונכיט כרוני אך מצאתיו מועיל במיוחד הינו שמן הזנגוויל (ג'ינג'ר). ברפואה הסינית המסורתית השתמשו בזנגוויל לכל מצב שבו הגוף לא מתמודד עם לחות פנימית או חיצונית. הברונכיט הכרוני הוא דוגמא אופיינית למצב כזה, כאשר הריאות אינן מתמודדות ביעילות עם הלחות הפנימית ? הליחה, מצבן מחמיר עוד יותר. כשישנה לחות חיצונית ניתן לפרוס שורש זנגוויל טרי ולחלוט אותו .

תרכובת למבער :
השימוש במבער- יש למלא מים חמים בתוך המבער ולהניח שני נרות במקום המיועד לכך.
( המבער הינו מוצר חובה בכל בית ואינו בגדר המלצה בלבד )
המלצתי לתרכובת-
3 טיפות שמן בנזואין
2 טיפות שמן מור
1 טיפה שמן פרנקיסס
מניחים את המבער בסמוך למטופל למשך כ-25 דקות.
פעולת הכיוח תעבוד מהר, תקל על הנשימה, תפתח את דרכי הנשימה, תקל על השיעול ותרחיק את הליחה. עוצמת השמנים ויעילותם בזכות תכונתם האנטי דלקתית חזקה ויעילה לדרכי הנשימה. בטיפול בייבוש קרומים ריריים, ניתן להשתמש בתרכובת זו בעיסוי, אך מומלץ להשתמש באדים.

** קוראים נכבדים - מאמר זה נכתב למענכם לשם הגברת המודעות והרחבת האופקים בנושאי מחלות החורף, ואין לראות בו הנחייה לטיפול ארומתרפי.
חובה להתייעץ עם ארומתרפיסט בכיר ומוסמך לפני כל תחילת טיפול.
אשמח לענות על שאלותיכם.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 ניר חוכיימה

ניר חוכיימה,מטפל הוליסטי רב תחומי,מזמין אותכם להתנתק מלחצי היום יום,ולחוות מסע אל עולם שכולו ,רגיעה,ניחוחות,ואיזון הגוף והנפש.
מטפל בטכניקות עיסוי שונות: עיסוי שוודי הוליסטי,עיסוי רקמות עמוק,עיסוי באבנים חמות,עיסוי ספורטאים,עיסוי עם צמחי מרפא,שיאצו,רפלקסולוגיה,ארומתרפיה,פרחי באך, ואיזון גוף-נפש.
כניסה  לאתר -htpp://www.artist-massage.co.il

; 


מאמרים נוספים מאת ניר חוכיימה
 
מסאז'ים עד הבית
כאשר מזמינים עיסוי עד הבית יש לברר פרטים על הטיפול ועל המעסה משך זמן טיפול ?מחיר? מצד אחד חשוב להישאר שפויים מצד שני זול מדי יתבטא באופיו של הטיפול. בחירת מעסה צריכה להיעשות בקפידה שכן הנאתך,גופכם,ומיטב כספכם על הפרק. שנות נסיון המטפל ?אתר אינטרנט חשוב כדי להתרשם מהמעסה?הציוד איתו מגיע?אמצעי תשלום ?

שמנים אתריים שימושים וטרינרים
אם אינכם רוצים להרטיב את פרוותם. שמני הלבנדר ועץ התה טובים לטיפול בפצעים קלים : הוסיפו מספר טיפות שמן למים רותחים ומצוננים מעט ומרחו על עקיצות,שריטות ופצעים אחרים. פציעות כתוצאה מנשיכות או שריטות עלולים להזדהם ולהתמלא מוגלה משום שהעור נסגר לפני שהרקמות העמוקות יותר נרפאו . הנחת רטיות חמות עם שמן עץ התה בתדירות גבוהה תמשוך את המוגלה החוצה ותחטא את הפצע כך שהוא יתרפא כראוי .שמן ברוש טוב כנגד פצעים באוזניים נגבו את פנים האוזן פעמיים ביום עם טיפת שמן על צמר גפן .

עיסוי רפואי יותר מרק מהנה
המודעות לעיסוי רפואי נוגעת בד בבד עם מצבים של מתח,עומס בעבודה,קירבה,תשומת לב,שחרור מעצורים רגשיים,איזון גוף ונפש המטרה היא למנוע כאב ומחלות עתידיות אשר אם לא נלמד ונקשיב לגוף הוא לא יאחר להגיע. ישנו קשר ישיר בין מתח מתמשך להפתחות מחלות כגון:בעיות עיכול,לחץ דם גבוה,מגרנות,אסטמה.

שמן עץ התה מאוסטרליה באהבה
שמן עץ התה אינו מגרה את העור,הוא אחד מן השמנים שאפשר להשתמש בהם ישירות על העור כאשר הוא אינו מדולל.מתאים למצבים של עור אדום,נפוח או מודלק,אקזמה,פטריות בציפרניים,פסוראזיס,דרמטיטיס,פצעיקור,אבעבועות רוח,הרפסים,יבלות,פצעי בגרות(אקנה),פצעונים המופיעים לפני מחזור(ממליץ על משחה ארומתרפית )טיפה יחידה של שמן עץ התה על הפצעון תביא להיעלמותו המהירה.

עיסוי מקצועי-קחו פסק זמן ממרוץ החיים
מסע החיים מוביל אותנו לרגעים טובים יותר או פחות הדאגה לרווחת המשפחה,המצב הכלכלי, העבודה ,התקדמות בחיים,קשיים מנטאלים,מסע החיים מזמן לנו לחץ,מתח,התרוצציות במרוצת הזמן . מרבית האוכלוסיה בישראל חיה במרוץ אחרי הזמן ולא תמיד שמים לב לעצמם,לגופם,ולצרכים החשובים בחיים .

עיסוי ארומתרפי
אנשים רבים פונים אל הרפואה המשלימה בכדי ליצור איזון גוף ונפש,טיפול במחלות עור שהרפואה הקוונציונלית לא נתנה להם מענה ,הקניית שלווה,רוגע ומנוחה . אחד האלמנטים החשובים ביותר אשר נותנים מענה להיקף רחב של בעיות הוא הארומתרפיה .

השמנת יתר פתרון והתמודדות
31/01/11 | השמנת יתר
השמנת יתר ,ירידה במשקל, דיאטה , נשמע מוכר ? כולנו רוצים להיות רזים יותר,להיראות טוב יותר ואין ספק שזה דבר שנותן לאדם להרגיש טוב יותר מבחינה מוראלית ורגשית . אנשים רבים מנסים דיאטות בכל צורה שהיא,בכל סגנון אפשרי וכל זאת על מנת להשיג תוצאה אחת וברורה להיראות טוב יותר . דיאטות אלה מציבות אתגר במישורים הרגשיים והפיזיים, במאמרי אסקור את הפתרונות ואת דרכי התמודדות.

המדריך הארומתרפי למחלות עור
ניתן לטפל בעזרת שמנים אתריים בכל סוג של עור ובמגוון רחב של בעיות עור כמו פצעי בגרות,סדקים,סימני מתיחה,אקזמה , פסוריאזיס יבלות,פריחות (גם באיברים מוצנעים) שלבקת חוגרת פצעי חום,פצעי קור,פצעונים(עקב שינוי הורמונאלי),אדמומיות וגירויי עור.

המדריך ליולדת - הלידה
אין צורך להכביר במילים על כמה משמעותית, אדירה ועצומה היא חווית הלידה לאישה. כל מי שעומדת לעבור את החוויה או עברה אותה מתכוננת פיזית נפשית ורוחנית לרגעים הללו. הנה כמה טיפים לגבי צמחי מרפא, צמחים ושמנים אתריים שיכולים להעצים את החוויה, להקל במקרי כאב, לזרז ריפוי ולהנעים בכלל

הזדקנות העור
נשים רבות נלחמות בתופעת שמירת העור מפני הזדקנותו. האם באמת אפשר לשמר את העור שיראה מטופח עד מאוד? מאמר זה יענה על שאלותיכם הרבות, ייתן לכם טיפ לשמירה על העור מפני הזדקנותו. העור מזדקן בדרכים שונות עם הגיל ,ייתכן שינוי צבעו, יובש, חספוס ורפיון, לפעמים, גם מופיעים ורידים דקים בלחיים. טיפולי ארומתרפיה ומשחות המיוצרות ע"י צמחי מרפא יכולים להקטין בעיות אלה עד למינימום.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI