דף הבית חוק ומשפט פלילי סקירת חוק איסור הלבנת הון
סקירת חוק איסור הלבנת הון
שרון נהרי 24/08/10 |  צפיות: 2945

חוק הלבנת הון מורה להקים מאגר מידע של דיווחים, שיסייעו לאסוף את איסור הלבנת ההון.

חקיקה זו הינה חלק ממאבק בינלאומי בתופעת הלבנת ההון והיא מהווה אמצעי מרכזי בניסיון מניעת ולחימה בתופעות מימון ארגוני הטרור והפשע המאורגן.

כמקובל בעולם גם כאן נקבעו בחוק חובות דיווח לגופים הפיננסיים השונים כמו בנק הדואר, בנקים, מנהלי תיקים, מבטחים וסוכני ביטוח, קופות גמל, נותני שירות מטבע, חברי בורסה וכו' לגבי פעולות שונות שבוצעו ע"י הלקוחות. יתרה מזאת, נקבעה אף חובת דיווח של הנכנסים לישראל ושל היוצאים ממנה לגבי כל הקשור להעברות כספים.

הדיווחים המתקבלים מן הגופים הפיננסיים השונים נחלקים לשני סוגים:

  • דיווחים מכח החוק - דיווחים בנוגע להעברת כספים לפי גובה הסכום וסוג הפעולה כמפורט בצווים שהוצאו מכח חוק, ללא שיקול דעת מצידו של הגורם הפיננסי.
  • דיווחים לפי שיקול המוסד הפיננסי - דיווחים בנוגע לפעולה בלתי רגילה שבוצעה ע"י בעל החשבון, עפ"י שיקול דעתו של המוסד הפיננסי.

המועד הקובע לתחילתם של הדיווחים הוא 17.2.2002 וממועד זה ואילך חלה חובת דיווח כאמור בחוק.

מהו מאגר המידע?

עפ"י החוק הרשות הוסמכה לנהל את מאגר המידע בו יש לרכז את הדיווחים כאמור לעיל, ואף לעבד ולאבטח אותם. ראש הרשות הוא שהוסמך להעביר את המידע, לפי שיקולו לרשויות שהן גורם מוסמך לקבלו בכדי ליישם את החוק.

העברת מידע יכולה להיות ביוזמתה של הרשות ויכולה להינתן כתשובה לבקשה מנומקת של מי מהגופים האוכפים.

המוסמכים לבקש מידע הנאגר ברשות ואף לקבלו הם - משטרת ישראל ושרות הביטחון הכללי. כמו כן, נוסף לאלה הרשות רשאית להעביר מידע לגופים מקבילים לה במדינות אחרות והיא אף יכולה להיענות לשיקול דעתה לבקשות מידע אותן יוזמים גופים אילו.

חשוב לציין כי מאגר המידע הוא כזה שמכיל פרטים רגישים בנוגע לפרטיות של אזרחי מדינת ישראל ותושביה. לפיכך על הרשות לשמור על המידע ולאבטחו בהתאם לכללים ונוהלים נוקשים. מסירת מידע מהמאגר תיעשה עפ"י הוראות החוק רק בהוראות ראש הרשות ורק למטרה שנועדה לכך בחוק.

פעולות הרשות הנוגעות למאגר המידע לטובת איסור הלבנת הון

הרשות הוקמה בינואר 2002, ונמצאת בשלבי גיוס כ"א ורכש ציוד מחשב להקמת מאגר המידע. הרשות כוללת מחלקת איסוף ובקרה (תפקידה ליצור קשר עם הגורמים המדווחים, לקבל להזין ולמיין את הדיווחים למערכת הממוחשבת), מחלקת מחקר והערכה (שתפקידה לעבד את המידע שדווח על מנת לגלות באם קיימים דפוסי הלבנת הון כלליים כמו גם מקרים פרטניים המצדיקים פתיחת חקירה), מחלקה משפטית וגם מחלקת טכנולוגיה, מחשוב ותקשורת.

קשרים בינלאומיים של הרשות

אחד מתפקידיה החשובים של הרשות הוא לקיים קשר עם גופי מודיעין פיננסיים מקבילים בחו"ל.
הרשות התקבלה במהלך חודש יוני 2002 כחברה מן המנין בארגון , EGMONT GROUPשמאגד 69 יח' מודיעין פיננסי הפעילות בעולם ועומדות בתנאי הסף של הארגון.

החברות בארגון מקנה את הזכות להתחבר לרשת אינטרנט מאובטחת של הארגון ובאמצעותה להחליף מידע עם יחידות מודיעין מקבילות. בנוסף על כך , בזכות חברות זו מתאפשרת היכרות אישית עם נושאי התפקידים הבכירים ביחידות המודיעין המקבילות. הדבר מקל על חילופי המידע בין הרשות לבין אותן יחידות ואף מאפשר חתימה על מזכרי הבנה להחלפת מידע. כמו כן, החברות כמובן מבססת את מעמדה של ישראל כמדינה השותפה למלחמה הבינלאומית כנגד הלבנת הון. חשוב לציין שהעבר זו מתבססת על עקרונות הדדיות וסודיות.

סיועה של הרשות בחקיקה

הרשות מסייעת למשרד המשפטים בריכוז והכנת הצעות לתיקוני חקיקה שנדרשים כתוצאה מן הנסיון שיצטבר ביישום הוראות החוק, וכן עליה ליזום תיקוני חקיקה ככל שהדבר יידרש.

מימונה ותיקצובה של הרשות

הרשות היא חלק ממש' המשפטים ומתוקצבת כחלק בלתי נפרד ממנו.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 שרון נהרי


 


מאמרים נוספים מאת שרון נהרי
 
עו"ד לחקירת משטרה - האם להורה מותר לשהות בקרבת הקטין לאחר חשד בהתעללות?
05/11/13 | פלילי
תושבת קריית גת חשודה כי פגעה בבתה בת השנה, פגיעה שהובילה למספר שברים ברגליה. האישה הגיעה לבי"ח ברזילי באשקלון עם הפעוטה, והרופאים אבחנו שברים בעצם השוק שלה.

שימוע פלילי - האם יש אפשרות להקלות בעבירת רצח?
על דניאל מעוז נגזרו שני מאסרי עולם מצטברים, אחרי שהורשע ברצח הוריו, נורית ונח, באוגוסט 2011. מהי המשמעות של שני מאסרי עולם שניתנים לאדם על עבירות רצח והאם יש אפשרות להקלות?

עו"ד לרישום פלילי על חשיבותו של תסקיר המבחן
03/04/13 | פלילי
חוק המרשם הפלילי מאפשר למספר גופים בעיקר נבחרי ציבור ועובדי מדינה בכירים במיוחד לעיין במרשם לפני ביצוע מינויים לתפקידים בתחומי אחריותם. בין גופים אלה נמנים הוועדה לבחירת שופטים, שר ומנכ"ל משרדו לצורך מינוי בסיווג "סודי ביותר", נציב שירות המדינה לגבי עובדי מדינה, מבקר המדינה לגבי עובדי משרדו ונציב שירותי בתי הסוהר לגבי סוהרים. עוד הותר העיון במקרים הכרוכים בבטחון המדינה, לשר הפנים לגבי הענקת אישורי כניסה ארצה, לבית המשפט במקרים ספציפיים ולגורמים נוספים.

מה החוק אומר לגבי הלבנת הון?
25/02/13 | פלילי
לפני מס' שבועות הגישה פרקליטות מחוז מרכז כתב אישום נגד 14 חשודים בארגון פשיעה מאזור טייבה וערי המשולש בחשד לסחיטה באיומים, הלבנת הון וביצוע שורת עבירות מס. על פי כתב האישום, היו 11 מהנאשמים מאוגדים בארגון פשיעה הפועל בתבנית מאורגנת, היררכית ושיטתית. במאמר שלפניכם נבקש להרחיב ולעמוד על אופיה של אחת העבירות העומדות במרכזו של כתב האישום – והיא עבירת הלבנת ההון.

עו"ד לחקירת משטרה - עבירה פלילית של בעילה אסורה בהסכמה
07/02/13 | פלילי
זה מכבר, מורה בן 45, נשוי ואב לילדים, המלמד בבית-ספר תיכון באזור השפלה הודה בחקירתו במשטרה, כי קיים יחסי מין עם תלמידה בת 15 מכיתה י'. הרומן האסור התגלה לאחר שהנערה סיפרה לחברתה ושוכנעה לפנות ליועצת בית-הספר. ההנהלה דיווחה להורים, ואלה התלוננו בתחנת המשטרה בסוף השבוע האחרון.

אישום פלילי - חקירה פלילית כאמצעי להפעלת לחץ על אנשי עסקים
21/01/13 | פלילי
זה מכבר פנו עורך הדין שרון נהרי ועמיתו עורך הדין יורם שפטל, סניגוריו של איציק אברג'יל, הגישו לפרקליטות המדינה בקשה לאפשר למרשם לרצות את שארית מאסרו, שלוש וחצי שנות מאסר בשטחי מדינת ישראל ולא בארצות הברית שבשטחה הוא נמצא כעת. עוד לפני שהוסגר אברג'יל לארצות הברית ניהל עורך הדין שרון נהרי משא ומתן מוצלח עם רשויות התביעה על מנת למחוק חלק מהסעיפים אשר הופיעו בכתב האישום המקורי. זוהי רק דוגמה אחת הממחישה את חשיבותו של הייצוג המשפטי בהליכי ההסגרה.

עו"ד לעבירות פלילים - ביצוע עבירות מין כלפי קטינים
01/01/13 | פלילי
לפני כארבע שנים פרסם בערוץ 10 העיתונאי דב גילהר כתבת תחקיר שעסקה בפדופילים המוצאים את קורבנותיהם באמצעות רשת האינטרנט. במסגרת הכתבה, נעשה שימוש בתחקירנית שהתחזתה לילדה בת 13 אשר יצרה קשר עם הפדופילים ותיאמה עמם מפגש למטרות מיניות. מהתחקיר עולה כי אותם הגברים כלל לא היו מגיעים לדירה, אילמלא עידוד פעיל מצדה של התחקירנית.

אי קיום חובת השימוע הפלילי
15/11/12 | פלילי
לפני מספר ימים החליט בית המשפט השלום בתל-אביב לדחות את פתיחת משפטו של בעלי הפועל תל-אביב לשעבר, אלי טביב בגין תקיפה לכאורה של נער אשר הגיע לביתו, וזאת נוכח העובדה שלא נערך לטביב שימוע לפני הגשת כתב האישום. החלטת בית המשפט מחדדת איפוא את ההלכה לפיה כללי הצדק הטבעי מחייבים את רשויות החוק להעניק לכל אדם את הזכות לשטוח בפניהן את טענותיו בטרם יוגש כנגדו כתב אישום.

אי הרשעה בעבירות סמים - עו"ד לעבירות פלילים
07/11/12 | פלילי
ההחזקה והשימוש בסמים נתפסים לעיתים על ידי הציבור כעבירה שאינה חמורה שכן מדובר בעבירה נפוצה למדי בקרב אנשים צעירים וקטינים שלרוב התנהגותם היא נורמטיבית. בה בעת, חשוב לזכור כי החזקת מריחואנה או חשיש במשקל מעל 15 גרם מקימה חזקה לפיה החזקת הסם אינה מיועדת לצריכה עצמית בלבד. כמו כן, שימוש בסמים בחבורה מקימה לעיתים עבירה של אספקת סם לאחר. רוב החשודים, בהיותם אנשים נורמטיביים מודים הן בהחזקת סמים לצריכתם העצמית ובמקרים רבים מתוך תמימות מודים כי השתמשו בסמים במפגשים חברתיים. מאת: עורך דין פלילי שרון נה

עו"ד לעבירות אלימות - אי הרשעה בעבירות של תקיפת בני זוג
04/11/12 | פלילי
כמעט מדי יום ביומו אנו נחשפים לפרשה במסגרתה מואשם גבר בתקיפת בת זוגו, בין אם מדובר באשתו ובין אם בחברתו או בידועה בציבור. העבירה של תקיפת בת זוג, קלה כחמורה, נתפסת על ידי בתי המשפט כעבירת אלימות חמורה ביותר.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI