דף הבית עסקים חקלאות גידול ירקות או לא להיות
גידול ירקות או לא להיות
natali.d 06/12/10 |  צפיות: 14678

בשבוע שעבר החלטתי לעשות הסבת קריירה, לזנוח את הקריירה שלי בהיי טק ולעבור לתחום של גידול ירקות. כאילו לא דיי במחירים המופקעים (99 ש"ק לק"ג תותי שדה?), וכאילו שלא סבלנו מספיק ממחסור בפירות וירקות בעקבות נזקי מזג האוויר (מי חיפש עגבניות ולא קיבל?), בשבוע שעבר החקלאים פתחו בשביתה כללית. במסגרת השביתה החקלאים הפסיקו להעביר פירות וירקות לשווקים הסיטונאיים, במחאה על הקיצוץ במכסת העובדים הזרים לחקלאות.

כמוני, לא מעט אזרחים במדינה נותרים מתוסכלים לנוכח הכוח העצום שיש לחקלאים, ובעיקר לנוכח העובדה שמחירי הירקות והפירות עולים חדשות לבקרים, ובכך גוזרים עלינו לאכול סלטים קטנים ודלים יותר מאי פעם.

רבים חושבים שמחירי הירקות והפירות הם בבחינת גזירה שאין לנו כל השפעה עליה. ואכן, המחירים, הנקבעים על ידי החקלאים העוסקים בגידול ירקות ופירות, הסיטונאים והקמעונאים, מושפעים מפרמטרים שונים כמו: עלות גידול הירקות והפירות, עלות כוח העבודה, כמות המשקעים ואפילו עומסי החום בקיץ האחרון. אולם הסברה כי לנו, הצרכנים, אין כל השפעה על המחיר היא שגויה. לכן, רציתי לשתף גם אתכם בשיטה מוצלחת, שבאמצעותה כולנו נוכל להוזיל את מחירי הפירות והירקות.

קנייה חכמה של פירות וירקות

כמו בכל שוק, גם מחיריהם של הפירות והירקות מושפעים מההיצע ומהביקוש. אלא שבניגוד לשווקים אחרים, אנו הצרכנים יכולים לשלוט על מחירי הפירות והירקות. במקום להגיע לשווקים ולרשתות השיווק ולהתפלא כל פעם מחדש "איך ייתכן שגידול ירקות עולה היום פי שניים ממה שעלה בשבוע שעבר?", כל אחד מאיתנו יכול להיכנס לאתר של משרד החקלאות בו מתפרסם מדי יום (א' – ה') דו"ח עדכני עם מחירי התוצרת החקלאית הטרייה בשלושת השווקים הסיטונאיים בארץ. באתר תמצאו נוסחא פשוטה, שבאמצעותה תוכלו לדעת בקלות האם המחירים שאתם רואים בשוק או בסופר אכן משקפים את עלות המוצר, או שפערי התיווך מוגזמים.

על פי הנוסחא, למחיר הרשום באתר של ירקות יש להוסיף עלות של 100% כדי לקבל את המחיר המקסימלי, ולמחיר הרשום של פירות יש להוסיף עלות של 50%. אם בשוק או בסופר דורשים מכם יותר מהמחירים המומלצים הללו – סימן שמישהו מנסה לגרוף קופה על חשבונכם. אם דורשים מכם מחיר נמוך יותר, סימן שהעסק מוכן להפחית רווחים, ולו רק כדי שלא ייאלץ לזרוק את הסחורה שתירקב.

במקום שמחירי התוצרת החקלאית יקבעו באופן שרירותי וגס, בהסתמך על פרמטרים כמו עלות גידול הירקות והפירות, מהן מכסות העובדים הזרים שהוקצו לטובת גידול ירקות ופירות וכדומה, משרד החקלאות מציע פתרון פשוט. בחישובו את המחיר הסופי לצרכן נלקחו בחשבון אך ורק הפרמטרים הבאים: עלויות הקמעונאי בהובלה, אחסון, תשלום שכר דירה או השמדה של תוצרת רקובה ואת הרווח שאמור המוכר להשיג.

אז לעבור לגידול ירקות או לא...?

בינתיים החלטתי לא להתפטר מעבודתי הנוכחית. הנוסחא הפשוטה שמצאתי באתר מאפשרת לי לבדוק בכל יום את המחירים המומלצים לירקות ולפירות לפני היציאה לקניות. כך אני יכול לדעת בדיוק היכן כדאי לי לקנות ומאילו מקומות עדיף להימנע.

אם כולנו ננהג על פי שיטה זו נוכל בקלות להביא להוזלה משמעותית של המחירים, כי במקומות שבהם הביקושים ירדו – גם המחירים ירדו במהרה כדי להחזיר את הלקוחות. יחד עם זאת, כדאי לזכור ששיטה זו יעילה רק כשמדובר בימים שגרתיים. לקראת החגים, למשל, כשאנו מעדיפים לרכוש ירקות ופירות טריים, המחירים עולים בכל מצב, ועל כך אין לנו שליטה.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 natali.d


 


מאמרים נוספים מאת natali.d
 
הובלות בשרון
19/01/11 | מעבר דירה
אם כרגע אתם מצויים בתהליך מעבר הדירה, מתגוררים באזור השרון ומחפשים חברת הובלות בשרון, תוכלו למצוא כמה עצות מועילות שיסיעו לכם במעבר המהיר שנכפה עליכם.

שירות הדפסה על קנבס
הרבה בתי דפוס מציעים שירות של הדפסת תמונות על קנבס, אתם מוזמנים לקרוא על כך ובמיוחד על מה צריך לשים דגש.

גידול ירקות או לא להיות
06/12/10 | חקלאות
לעבור לתחום של גידול ירקות ולזנוח את העבודה של הייטקיסט? עם המחירים המופקעים שדורשים היום על פירות וירקות זו מתחליה
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI