דף הבית מדעי החברה פסיכולוגיה פסיכולוג קליני עונה על שאלות 4- פידבק מהבוס
פסיכולוג קליני עונה על שאלות 4- פידבק מהבוס
עמית ורהפטיג 20/01/11 |  צפיות: 3655

עמית שלום

 אני בן 32, עובד כשנתיים בחברה לייעוץ ארגוני. הבעיה שלי היא, שכל פעם שאני מקבל ביקורת מהבוס, או תגובה לא מפרגנת מעובדים אחרים,  אני נשבר מזה, ונהיה מאוד מבואס.  זה ממש יכול להשפיע עלי למשך כמה ימים, שבהם כל ההתלהבות שלי מהעבודה נעלמת, כולם נראים לי מעצבנים, והמשימות  משעממות.  אשתי אומרת שאני צריך ללמוד לקבל ביקורת, ושגם באירועים חברתיים אני כל הזמן מספר על ההישגים וההצלחות שלי, ומחפש שיתנו לי מחמאות. אני לא מסכים, שאני מחפש מחמאות, אבל ברור שאני לא מתנגד.  כשאנשים מראים לי שהם מעריכים אותי, זה נותן לי אנרגיה וכח להמשיך, ואז אני מרגיש שאני יכול הכל. אולי אני צריך פשוט לחפש עבודה אחרת, ולהיות רק בסביבה שיש בה אנשים מפרגנים.                                                                                                                                                 אהוד 

 שלום אהוד,

אתה מתאר שתי חוויות השונות זו מזו באופן קיצוני. כשאתה מקבל מחמאות, אתה מתמלא כוחות, וחש התלהבות וערך עצמי גבוה, לעומת זאת כשאתה   מקבל ביקורת, אתה מאבד עניין, הופך מדוכא, ומרגיש שאתה מתמוטט.  כולנו רוצים להרגיש מיוחדים ושווים בעיני הסביבה, ואנחנו מתאכזבים, כשאנחנו לא משיגים זאת. אולם הקושי שלך נעוץ, לא בעצם החוויה, אלא בעוצמה  הגבוהה שלה. אני מניח שבמצבים כאלה, לא עוזר לך להזכר בעובדה שאתה אובייקטיבית עובד טוב ומוערך. כמו כן לא עוזרת לך האמירה ש"צריך ללמוד לקבל ביקורת".

 הרצון להרגיש מיוחד ושווה קיים כבר בילדות, למשל כשילד מראה לאמא את הציור שצייר בגן. דרך אחת לספק את הצורך הזה, היא להתפעל מהציור, להחמיא לילד שלך באופן ישיר, ולהגיד  לו כמה הוא מוכשר. דרך נוספת היא להתייחס אליו ולעולמו הפנימי: להתעניין איך צייר את הציור, מה הציור מבטא, למה בחר לצייר אותו וכד'. ההתייחסות למי שהוא ולמעשיו, גורמת לו להרגיש מיוחד, גם כשאין דגש על מחמאות. הוא לומד שיש מי שרואה אותו ומתעניין בו, ומפנים שיש בתוכו חלקים מעניינים ובעלי ערך. ניתן לדמות  את המחמאות הישירות לממתקים, ואת ההתעניינות והעיניים שרואות, לאוכל מזין שבונה את הגוף. נראה שאתה התרגלת להסתמך על ממתקים כמזון העיקרי שלך. הם אמנם נותנים תחושה טובה, אך היא רגעית בלבד.

אין טעם לעזוב את העבודה, בשום מקום לא תקבל תמיד מחמאות. זה בסדר גמור  שאתה רוצה להרגיש שווה, אך האתגר הוא להרחיב את מגוון המזון שנותן לך אנרגיה. המשימה היא להפנים שמלבד מחמאות, יש עוד התייחסויות, שתורמות לתחושת הערך העצמי. כך  אינטראקציה חברתית, שבה יש אכפתיות והתעניינות הדדית, עשויה לתרום לתחושה שאתה אהוב ומוערך, גם אם לא התפעלו ממך. אפילו סיטואציה שבה הבוס נותן הערות, ומסביר איפה טעית, עשויה למלא ולתת כח, כי הוא מתייחס אליך, משקיע בהכשרתך, וסומך עליך שתשתפר.

 לשינוי המצב דרושה עבודה פנימית. בפעם הבאה שתקבל ביקורת, או שתחסר לך מחמאה, נסה,  אם תוכל, לעצור, ולראות את הסיטואציה אחרת. כך עם הזמן ובהדרגה תשתנה העמדה הפנימית שלך. 

עוד על טיפול פסיכולוגי ופסיכולוגיה

פסיכולוג | פסיכולוג קליני מסביר על טיפול פסיכולוגי לצעירים


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 עמית ורהפטיג

עמית ורהפטיג, פסיכולוג קליני, מטפל בקליניקה לטיפול פסיכולוגי לצעירים

 יוצר הדרכות ברשת בנושא יישום עקרונות הטיפול הפסיכולוגי בחיי היום יום 


מאמרים נוספים מאת עמית ורהפטיג
 
פסיכולוג קליני - תהליך ההדחה באח הגדול ממבט פסיכולוגי
האם גם בנפש שלנו יש תהליך הדחה? מה אנחנו משליכים מתוכנו ולא מוכנים לקבל? פסיכולוג קליני כותב על פסיכולוגיה וטלוויזיה בשפה ברורה ובהירה

האח הגדול ממבט פסיכולוגי - ביקור בית של פסיכולוג
האח הגדול כמשל לנפש שלנו: האם ניתן ללמוד מהתכנית האח הגדול על מה שמתחולל בנפש שלנו. האם ניתן להשוות? ומה מסמל שימי הדג?

פסיכולוג קליני - מה מושך כל כך הרבה אנשים לצפות ב"אח הגדול"
עובד מסור מתפלא על עצמו שהוא מאוד נהנה לצפות באח הגדול גם כשהוא בעבודה, גם כשהוא בבית. האם אני עד כדי כך משועמם מהחיים שלי?? הוא שואל, וקצת בז לעצמו.

פסיכולוג קליני- המנהל לוקח תרופות אנטי דיכאוניות
האם צריך לחשוש כשעובד שלך לוקח תרופות אנטי דיכאוניות? האם יש חשש מפגיעה בתפקוד, או דוקא להיפך, זה אומר שהוא דואג לעצמו? האם יש סטיגמה לגבי תרופות פסיכיאטריות?

פסיכולוג קליני - החסרון של בוס ריכוזי
האם ריכוזיות היא תכונה טובה לבוס? מתי היא הופכת למכשול?

פסיכולוג קליני - אמא שמאוכזבת מהבן שלה ומחוסר ההצלחה שלו
איך מתמודדים עם בן שלא מצליח בחיים, ומבקש מההורים עזרה וכסף

פסיכולוג קליני - השותף לחדר בעבודה פשוט מסריח
מה עושים כשהשותף לחדר בעבודה מסריח, האם להגיד ךמנהל? האם להעיר לו? איך לעשות זאת בצורה שלא יעלב ויקבל את הביקורת

פסיכולוג קליני - מה קורה בחדר הפסיכולוג
שיחה בין פסיכולוג למטופל , מה קורה בחדר הטיפולים? הדגמה על ידי שיחה דמיונית.

פסיכולוג קליני - הצצה לתוך חדר הטיפולים של הפסיכולוג
שיחה בידיונית בין פסיכולוג ומטופלת.

פסיכולוג קליני עונה לשאלות 8- הבוס מספר בדיחות על הומואים
הומופוביה במשרד -איך מתמודדים? פסיכולוג קליני עונה לשאלה
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI