דף הבית חברה, פוליטיקה ומדינה זהות שתי מדינות לשני עמים / טל פרי
שתי מדינות לשני עמים / טל פרי
צו פיוס 02/03/11 |  צפיות: 15113

שוחחתי היום על השאלה מדוע פחות אנשים מגיבים לדבריי לאחרונה. אני סבור שזה כי לאחרונה נמנעתי מלהשמיץ דתיים. הגעתי למסקנה הזאת תוך כדי שיחה, והמשכתי ואמרתי, בלצון, כי אולי כדאי שאחזור להשמיץ דתיים, הרי זה הדבר הנכון לעשות. בן-שיחי הסכים שהרי באמת הם ראוים להשמצה. אפשר לדוגמא לדבר על "דב ליאור".

פה נדלקה לי נורה אדומה. אומנם יש לי ביקורת רבה לחברה הדתית, אני סולד מהאידיאלים שלה ותרבותה, עדיין אני לא חושב שהרב דב ליאור הוא מייצג שלה. אני מקווה שהרב דב ליאור הוא לחברה הדתית מה שפאסטור הייגי היא עבור החברה האמריקאית. כלומר דמות משמעותית אך לא מרכזית.

ונשארתי עם השאלה - מה בין לדבר על דב ליאור לצו פיוס? כלומר למה נראה לבן שיחי הגיוני שבמקום שבו מנסים להתפייס, המודל של הצד השני הוא דב ליאור?

הרי ביום שאני אתחיל לכלול את כל הדתיים תחת הכותרת של דב ליאור באמת שאסגור את הדלת האחרונה לפיוס. עם דב ליאור אני לא יכול להתפייס. כך אני אמרתי.

בן-שיחי הסכים שאי אפשר להתפייס עם דב ליאור, ולכן אי אפשר להתפייס "איתם", הדב-ליאורים, קרי כל הדתיים. שאנחנו הולכים לשתי מדינות לשתי עמים.

בשיחה אחרת עם אדם אחר, דנו בשתי מדינות לשני עמים במובן היותר שגור. במקרה זה נתקלתי בחוסר נכונות לשקול את הרעיון, כי "הם כולם חאלד משעל", קרי "דב ליאור". ועל הרעיון הזה, ש- "הם" כולם חאלד משעל, בכוח אם לא בפועל, אנחנו צריכים לגשת להתבונן במציאות.

אני מרגיש מאוד היפי לכתוב את זה, אבל לא נמאס לכם לשנוא? ומילא לשנוא, אבל לפחות תנסו להפסיק לשנוא? להושיט יד, לפצוח הגה, כדי לדבר עם מי שהוא חשוד להיות דב ליאור. אתה, שגר חמש דקות מיהודה ושומרון ומתייחס למתנחלים כאילו הם החייזרים מהנוסע השמיני, ואתה שגר שתי דקות מבית לחם ומתייחס לערבים כאילו הם נולדו עם תאוות דם.

די! קומו בבוקר, תסתכלו על מי שאתם מפחדים ממנו ותגידו לו "תשמע, אני מפחד ממך, אני סולד מכל מה שאתה מאמין בו, אני חושב שאתה רוצה להרוג אותי, לגזול לי את הרכוש ולקחת את אשתי. בוא נדבר על זה!"

זה מה שאני מנסה להגיד בבלוג הזה.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 צו פיוס


 


מאמרים נוספים מאת צו פיוס
 
ירושלים של זהב או של אור / מתי הורוביץ
מזה שנים אני מתפלא מדוע הפך "יום ירושלים" ליום שמחה דתי-ימני-לאומי, בעוד שירושלים שייכת לכולם - לכל החפצים בערכי צדק ושלום בעולם.

רדידות השיח הציבורי / אלחנן הורנמן
רבות הטענות על כך שהשיח הציבורי בישראל רדוד. בעיניי, הסיבה העיקרית לכך נעוצה בזה שקשה למצוא אנשים שיבחנו את הנושאים לעומק לפני שהם מביעים דעה.

"כְּאֶזְרָח מִכֶּם יִהְיֶה לָכֶם הַגֵּר הַגָּר אִתְּכֶם וְאָהַבְתָּ לוֹ כָּמוֹךָ כִּי-גֵרִים הֱיִיתֶם בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם"
14/04/11 | צדק חברתי
לעזאזל. לפעמים הדעת פשוט לא מסוגלת להבין מדוע ממשלה יהודית בארץ ישראל מקבלת החלטות כאלה. קבוצה של שרים, חרדים ברובם, הנלחמים חדשות לבקרים על שמירת הצביון היהודי של המדינה בנושאים של שבת וכשרות, מפרה בבוטות ובנבזות את אחד מחוקי התורה הברורים ביותר. כיצד ממשלה נבחרת במדינה דמוקרטית, מעיזה לסלק 400 ילדי עובדים זרים בחזרה לארצות המוצא של הוריהם, שהם עצמם מעולם לא גדלו בהן, ישראלים לכל דבר, שכל חטאם הוא בכך שהוריהם לא החזיקו באישור עבודה חוקי בזמן הוצאת 'פסק הדין' הדרקוני, ובכך שטרם מלאו להם 18 שנים.

לשאלה איך אתה עושה שלום / טל פרי
21/03/11 | מוסיקה
ברמת העיקרון אני חושב שזה מאוד נלוז לצטט שירים כדי להגיד אמירה עמוקה. לטעמי זה מעיד על דלות כושר הביטוי והעדר מקוריות המחשבה.

בחרתי לצטט את השיר הבא כי כבר כחודש שאני מתעסק בזהות שלי כיהודי, אומר לעולם ומגלה לעצמי שאני מבולבל, ונדרש לשאלה מה זה קשור לצו פיוס.


שתי מדינות לשני עמים / טל פרי
02/03/11 | זהות
שוחחתי היום על השאלה מדוע פחות אנשים מגיבים לדבריי לאחרונה. אני סבור שזה כי לאחרונה נמנעתי מלהשמיץ דתיים. הגעתי למסקנה הזאת תוך כדי שיחה, והמשכתי ואמרתי, בלצון, כי אולי כדאי שאחזור להשמיץ דתיים, הרי זה הדבר הנכון לעשות. בן-שיחי הסכים שהרי באמת הם ראוים להשמצה. אפשר לדוגמא לדבר על "דב ליאור".

מי שמאמין לא מחרטט / לינוי בר גפן
06/02/11 | זהות
מיהו חילוני? מי שמקפיד לאכול טרף אבל מתפלל בשעת מצוקה? ואולי מי שמדליק סיגריה מנר השבת? ומיהו חרדי? כל מי שמכריז על עצמו כזה או שמא הרב שלו? לינוי בר גפן תובעת אחריות בהגדרות.

שנה מכה / יונתן יבין
10/01/11 | אקטואליה
2010 לא באמת הייתה שנה נפלאה או מזעזעת. כמו שלא תהיה גם 2011. ובכל זאת אנחנו מרגישים צורך לסכם את העבר ולייחל לעתיד. כאילו שמישהו מרגיש בכלל את חילופי החודשים. יונתן יבין סופר לאחור

כאן גרים בכיף / עינת ברזילי
12/12/10 | דת ומדינה
מקסים ואלינה סרדיוקוב יתחתנו בעזרת השם ובעזרת בג"צ. אבל יש עוד אלפי גרים בארץ שרבנים מקומיים מסרבים לרשום לנישואים מטעמי עליונות על הממסד הדתי – ציוני. זה הזמן לרפורמה

צל ואור בירושלים / עו"ד יובל אלבשן
05/12/10 | אקטואליה
מעשה בדירת עמידר בירושלים, שהמוסדות המטפלים חסמו את חלונותיה ומנעו ממנה אור. החושך, לפעמים פירושו אטימות.

זהות יהודית במאה ה-21 – מה זה בכלל?
25/08/10 | דת ומדינה
תוהים מהי מבחינתכם זהות יהודית במאה ה-21? לכל ישראלי יש את התשובות שלו: יהיו שיגידו כי זהות יהודית היא ציון החגים היהודיים; אחרים יטענו כי זהות יהודית הינה שמירת כל מצוות התורה; ויהיו גם כאלה שיאמרו כי זהות יהודית היא לגור בארץ ולשמור על הפולקלור היהודי מבית אימא. יהדות היא אפוא מגוון נרחב של תשובות לשאלות בסיסיות.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI