דף הבית חינוך ולימודים חינוך ילדים הילד שלך מתווכח אתך על כל דבר שאתה מבקש ממנו? תן לו לבחור!
הילד שלך מתווכח אתך על כל דבר שאתה מבקש ממנו? תן לו לבחור!
אבירם היכל 16/11/11 |  צפיות: 3938

שלום לך,

הפעם אני רוצה לתת לך טיפ מעשי מאוד בנושא של יצירת שיתוף פעולה עם הילדים. אם תפעל על פי הטיפ הזה בצורה נכונה אתה תצליח להגביר משמעותית את מידת שיתוף הפעולה שלך עם ילדך.

לטיפ הזה אנו קוראים כח הבחירה.


יש דבר מאוד חשוב שצריך לדעת כאשר מנסים לגרום למישהו אחר לעשות משהו. כאשר אתה כופה על אדם (וכן - גם ילד הוא בן אדם) לעשות משהו או מחייב אותו לעשות משהו, הוא לעיתים קרובות לא מרגיש נוח עם זה ומתנגד.


ישנו כלי שאנו משתמשים בו שנקרא כח הבחירה. כאשר אתה רוצה שילד יעשה משהו אתה נותן לו לבחור בין שתי אפשרויות. לדוגמה, אתה כהורה רוצה שילדך יכנס להתקלח, אתה פשוט אומר לו "אני חושב שהגיע זמן למקלחת, אתה רוצה להתנגב במגבת הזאת או במגבת הזאת? (במקום אתה צריך להתקלח עכשיו...) או "שמתי לך במקלחת שני סבונים, לך תבחר באיזה להשתמש ואני אנסה לנחש אחרי שתסיים באיזה סבון השתמשת".   אתה נותן לו שתי אפשרויות לבחור.

זה מתיישם עם כל נושא: "אתה רוצה לאכול חביתה או שניצל?" (במקום בוא לאכול), או "מה אתה מעדיף ללבוש את החולצה הירוקה או הכחולה?".

חשוב לתת לילד לבחור בין אפשרויות והוא יעשה בדרך כלל אחת מהן מבלי להתעקש או להתווכחמשום שנתת לו לבחור ולהחליט. יש לנו הורה שיישם את זה כך: הילד שלו תמיד היה מתווכח איתו על המקלחת. לאחר שלמד את הנתון הזה הוא חזר הביתה והחליט ליישם אותו. הוא אמר לילדו - הגיע הזמן להתקלח. הילד אמר עוד מעט. האבא אמר "אוקי בן - מה אתה מעדיף עוד שתי דקות או עוד 120 שניות?" הילד אמר "120 שניות" - האבא ספר על השעון לידו והם הלכו להתקלח (כמובן שאחרי כמה ימים הילד בא לאביו ואמר לו - אבא זה אותו הדבר). בכל מקרה - יישום של כח הבחירה יכול להתבצע בדרכים רבות. הפעל את הדמיון ותן לילדך לבחור.


למורים שבינינו - הנתון של כח הבחירה עובד נהדר גם עם תלמידים בכל גיל. דוגמאות: אתה רוצה שהתלמיד יעשה משימה כלשהי. תן לו שתי משימות ובקש ממנו לבחור מי תהיה הראשונה ומי השניה. או אתה רוצה שיקרא רשימת מילים והוא בדרך כלל מתנגד... אתה כותב 10 מילים ואומר לו לבחור 5 מתוכן שהוא רוצה לקרוא. תן לו לבחור והוא ישתף אתך פעולה בקלות גדולה הרבה יותר.


נכון שדרוש דמיון בריא ויצירתי  של ההורה או המורה כדי להשתמש בטיפ הזה - אז קדימה לדמיין.

בהערכה,

אבירם היכל.

תבונה - חינוך חדש בישראל

טלפון: 03-5743734

אי-מייל: [email protected]

אתר:http://www.tvuna-online.co.il/

 


© 2011 כל הזכויות שמורות ל'תבונה'. 'תבונה' הינו מרכז למידה בעל רישיון מטעם הגוף העולמי ללמידה יישומית ששמו באנגלית Applied Scholastics. 'תבונה' פועל על פי שיטת לימוד הקרויה טכנולוגיית הלמידה. הנתונים שבמאמר זה מבוססים על התגליות של המחנך והסופר ל. רון האברד. הציטוט שבמאמר מתוך הספר 'ללמוד כיצד ללמוד' נעשה באישור של ספריית ל. רון האברד הבינ"ל, פרטים נוספים על השיטה באתר האינטרנט: www.appliedscholastics.org .


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 אבירם היכל

אבירם היכל
תבונה - חינוך חדש בישראל
מאיר בעל הנס 12 רמת-גן
טלפון: 03-5743734
אי-מייל: [email protected]
אתר: http://www.tvuna-online.co.il/ 


מאמרים נוספים מאת אבירם היכל
 
'גירדולציה' - המחסום שמוריד לילד שלך את החשק!
טיפ מתוך סדרת הטיפים ללמידה יעילה עבור הילד שלך / מאת מנהל תבונה, חינוך חדש בישראל. והפעם: מוטיבציה...

למה אשת לוט הסתכלה אחורה?
מה לדעתך יקרה אם בכל נושא שאותו לומדים התלמידים בבית הספר הם יחשבו 'כיצד אפשר להשתמש בחומר בחיים' במקום 'האם זה יהיה בבחינה'? טיפ מתוך סדרת הטיפים ללמידה יעילה עבור הילד שלך.

בית הספר לוחץ לריטלין...איך מתמודדים?
המורה בבית הספר מספרת לך על 'נפלאות' הריטלין, אומרת לך שכדאי לך לשקול טיפול תרופתי, מספרת לך שזה יעשה לילדך שיפור מדהים בלימודים וכמה שזה עוזר לילדים אחרים, אבל אתה מנגד לא רוצה לתת כדורים לילד שלך....מה עושים?

פריצת דרך בתחום הקשב והריכוז
פריצת דרך חדשה נעשתה בתחום! הכותרת "בעיית קשב וריכוז" התגלתה כאוסף של תופעות אשר הגורמים להם לא נמצאים במוח או בגנים. המקור לבעייה נמצא במקום אחר לגמרי.

האם הפרעת קשב וריכוז היא מחלה?
בעוד שמחלה אפשר לבדוק בצורה אובייקטיבית (כמו סוכרת שאותה ניתן למדוד בבדיקות דם), הפרעת קשב וריכוז מאובחנת לפי סימפטומים מאוד כללים ולא מדויקים שיכולים להופיע יום אחד, ויום אחר לא. מאמר זה לקוח מתוך סדרת מאמרים בנושא "כל מה שלא מספרים לך על הפרעת קשב וריכוז".

הילד שלך מתווכח אתך על כל דבר שאתה מבקש ממנו? תן לו לבחור!
ילדים בד"כ לא אוהבים שאומרים להם מה לעשות, אז איך כן מניעים אותם לפעולה? במאמר הבא אציג לפניך את נפלאות כוח הבחירה בגידול ילדים ואלמד אותך להגביר משמעותית את מידת שיתוף הפעולה שלך עם ילדך.

האם ילדך סובל מלקויות הוראה?
מדינת ישראל היתה בשנות ה-80 מדורגת במקומות הראשונים במבחנים הבינלאומיים בהבנת הנקרא ובחשבון. כיצד קרה שכיום, שני עשורים אחרי, מדינת ישראל מדורגת במקומות ה- 40 בעולם בנושאים אלו?
הילדים בארץ הם מוכשרים מאוד, חכמים ומתוחכמים ובנוסף המודעות לקשיים של התלמידים עלתה, ההורים מתגברים בשיעורים פרטיים יותר מאי פעם ויחד עם זאת יש ירידה. האם באמת יש לילדים לקויות למידה או שאולי הם סובלים מלקות אחרת?


איך החליפין של הילד שלך?
מהו 'חליפין' ואיך הוא קשור לגידול ילדים? ילדים שניתנת להם הזדמנות לתת משהו בתמורה מרגישים הרבה יותר בעלי ערך. בנוסף, הדבר מעלה את רמת האחריות שלהם באופן ניכר. מאמר זה מציג את ארבעת סוגי החליפין וכיצד הם באים לידי ביטוי בחינוכם וגידולם של ילדים.

המחסום הגדול ביותר של ילדך בלימודים
ילדים רבים נתקלים בקשיים בלימודים. תופעות של קשב וריכוז, עייפות ושעמום הן תופעות שכיחות. הורים רבים מתלוננים על 'מלחמות' שמתנהלות בינם לבין הילדים על הכנת שיעורי הבית ולמידה למבחנים. על פי טכנולוגיית הלמידה ישנם 3 מחוסמים עיקריים שגורמים לתופעות אלה. במאמר זה מוצג המחסום החשוב ביותר מבין השלושה ומה באמת אחד המקורות העיקריים לקשיים בלימודים.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI