דף הבית חברה, פוליטיקה ומדינה מיעוטים ד"ר אורי עצמון- אי שוויון בישראל בין מזרחים לאשכנזים לאור ההגירה של שנות ה-50
ד"ר אורי עצמון- אי שוויון בישראל בין מזרחים לאשכנזים לאור ההגירה של שנות ה-50
דנה הראלי 25/06/12 |  צפיות: 13988

ד"ר אורי עצמון- אי שוויון בישראל בין מזרחים לאשכנזים לאור ההגירה של שנות ה-50

בבואנו לבחון את אי השוויון בישראל בין מזרחים לאשכנזים לאור ההגירה של שנות ה50 יש להתייחס למערכת הפוליטית- שפירא (1994) טוען כי הדמוקרטיה הישראלית בתחילת ימיה הייתה חסרת מהות דמוקרטית ליבראלית. במשך שלושה עשורים (עד מלחמת יום כיפור ב1973) הייתה מפלגת שלטון אחת גדולה שנקראה מפא"י.

ראשי מפלגה זו הגיעו מרוסיה וחזו בהפיכתה של רוסיה לדיקטטורה קומוניסטית. בעקבות אירועים אלו ובעקבות הבנתם כי רדיפת היהודים ואפלייתם לא תפסק גם ברוסיה הסובייטית, החליטו לעלות לארץ ולהקים מדינה סוציאליסטית בארץ ישראל. בהיעדר מפלגה אופוזיציונית חזקה ביטוח חובה , מפא"י קבעה את סדר היום החברתי, מבלי שתהיה לה התנגדות משמעותית. כך קרה שכאשר עלו יהודים מארצות המזרח בשנות החמישים,ללא ממון או קשרים חברתיים, הם לא יכלו להוות גורם פוליטי-חינוכי-כלכלי בעשורים הראשונים של המדינה.

מאחר ולא התאגדו במסגרות פוליטיות-ארגוניות, היו נתונים לחסדי ההגמוניה האשכנזית. בין היתר, באה לידי ביטוי תפיסה מתנשאת זו, בהתווית מדיניות "כור ההיתוך".  העולים המזרחיים, אולצו למעשה לוותר או להצניע את המורשת והתרבות שהביאו עמם מארצות מולדתם ולאמץ תרבות חדשה, "צברית", שפעמים רבות התנכרה לתרבותם ולשורשיהם. הנקודה השנייה שיש להתייחס אליה הינה מערכת החינוך- כידוע, ערכיה החברתיים והאידיאולוגיה של האליטה השלטת, הם אלו שמתווים את אופי החינוך במדינה. בישראל זוהי הציונות. עגלות תינוק לפסטרנק (2001) מתארת במאמרה כיצד בשנות ה- 50 הייתה בארץ כמות גדולה של עולים מזרחיים אשר מוקמו בפריפריה המרוחקת. עבור ילדי העולים הללו הוקמו בתי ספר בו למדו הילדים ללא מגע עם ילדי הוותיקים.

התגלו פערים גדולים בכול הקשור ברמה ומהיקף של כוח ההוראה, המבנים, הציוד והריהוט ובכמות ספרי הלימוד. מעט מורים הסכימו להרחיק על מנת ללמד בישובי-ספר אלו, בנוסף נוצר מצב שמורים אשכנזיים לימדו את הילדים המזרחיים, וכך נוסף גוון נוסף של התנשאות ועליונות תרבותית. קייטרינג התכנים שנלמדו היו לקוחים מתוך עולמם של התושבים הוותיקים, וביטאו הלך רוח אשכנזי-מערבי- אשר לא תאם את התפיסות המסורתיות עימן הגיעו העולים המזרחיים.

מגמת הפער וההפליה בין המזרחיים לאשכנזים לא תמה: מכתבה שפורסמה ב- ynet בשנת 2005 עולה  כי רק 22.4% מקרב המזרחיים סיימו תיכון לעומת 31.1% אשכנזים. ניתן לראות כי מערכת החינוך היום למעשה התנערה מהאחריות על קידום המזרחיים בחברה הישראלית, וכי מגזר זה עדיין סובל מאי-שוויון גם במאה ה21.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 דנה הראלי


 


מאמרים נוספים מאת דנה הראלי
 
ערן שלזינגר- הדפסת חולצות לאירועים מיוחדים
באירועים כמו חתונה ובת או בר מצווה, חלק חשוב בארגון האירוע הוא בחירת מתנות לאורחי המסיבה. יש שבוחרים מחזיקי מפתחות, פרחים או תמונות מגנטיות אך חולצות עם הקדשה או הדפסה הומוריסטית גם מהוות מתנה חביבה וגם יוצרות שיח משעשע בין האורחים.

אורי עצמון- הדפסת חולצות בית ספר
עיצוב חולצה לילדים לבית הספר – זו חולצה שמלווה את הילד לכל אורך היום – בשיעורי החינוך הגופני ובהפסקות, מתחת לבגדים או כמלבוש העיקרי לבית הספר.

דנה תדמור מציגה: מצלמות סמויות - לתעד כל רגע במעקב
עוד חידוש כללי בעולם הבילוש, ובייחוד המצלמות למעקב וגם המצלמות הנסתרות הוא שדרוגן לאיכות צילום בHD. הדבר מבטיח תיעוד של המתרחש בצורה חלקה יותר שניתן מיידית להבין את המתרחש בה.

אקסיום אופנת בגדים לילדות
כשהולכים לאירועים לילדים או למבוגרים ויש צורך להיראות יפה ומגונדר, ישנן שמלות מיוחדות לאירועים כמו גם שמלות ערב. פריטי לבוש אלו עולים לרוב סכומי כסף גבוהים יותר, ומי שאינו מעוניין מטעמיו – שלו להזין את פרטיו באתר יכול ליצור קשר טלפוני עם החנות ולהמשיך את הטיפול בתשלום באופן שנוח לו.

פאונדרס הלבשה - חולצות לחתונה - קלאסיות או מפתיעות ?
09/04/13 | חתונות
אחד מן השלבים המשעשעים והכיפיים ביותר בחתונה, הוא שלב הריקודים עם החברים. בשלב זה של החתונה הזוג סוף משחרר לחץ, נהנה ומבלה. בשנים האחרונות, נכנסה מודה חדשה לעולם החתונות והיא חולצות החתונה.

פאונדרס- הפקות ארועים לכל כיס
הפקת ארועים בשנים האחרונות הפכו להיות אחת מההוצאות הגדולות ביותר עבור כל משפחה. בחירת הצלם, אולם ארועים, מעצב וכדומה הם רק חלק מההוצאות הנכנסות תחת קטגוריה זו של הפקת ארוע.

ערן שלזינגר- גן ארועים מה לבדוק?
הדבר החשוב ביותר בעת תכנון ארוע הוא בחירת המקום בו הוא ייתקיים. כיום אין ספק שארוע במקום פתוח מספק חוויה מדהימה לעומת ארוע במקום סגור. שלל הריחות, הצבעים והאוויר הטבעי

עו"ד דנה תדמור- מכרזים-חוקים והגבלות
מכרז היא שיטה להצעת עבודה תמורת מחיר מסוים על פי בקשה. בשיטת המכרז נלקח הספק אשר מציע את איכות העבודה הטובה ביותר תמורת המחיר הנמוך ביותר. מכרז הוא הליך משפטי

אריאל אורי עצמון- משחקים לתינוקות בני שנתיים
20/03/13 | הורות
אם אתם מצפים לתינוק חדש במשפחה, וודאי אתם מתארגנים כבר מבחינת כל הציוד הדרוש. אך מה לגבי משחקים? משחקים לתינוקות הפכו לדבר יקר במיוחד, ובמציאות בה יוקר המחיה גבוה

אקסיום- התפתחות וצעצועים לתינוקות
20/03/13 | הורות
ההתייחסות לילדים ובמיוחד לתינוקות עברה שינוי מהפכני בעשרות השנים האחרונות ואם בעבר ילדים יצרו שעשוע עבור עצמם, כיום תעשיית המשחקים מציעה שפע של אפשרויות לצעצועים
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI