דף הבית ספורט וכושר גופני דיאטה מדוע מזון מטוגן איננו מומלץ?
מדוע מזון מטוגן איננו מומלץ?
יסמין חיו 26/06/12 |  צפיות: 4157

השומנים הם כידוע אחד משלושת אבות המזון, לצד הפחמימות והחלבונים. אבות המזון הם מרכיבים בתזונתנו שהם החשובים ביותר לגופנו ואנו חייבים לצרוך אותך דרך קבע על מנת לספק למערות גופנו את כל אשר הן צריכות על מנת לתפקד. הפחמימות ידועות כאחראיות ליצירת אנרגיה בתוך תאי הגוף, החלבונים חשובים לבניית תאי שריר ולפירוק ובנייה של חומרים בגוף. אך מה תפקידיהם של השומנים? אם הם נחשבים לאחד מאבות המזון, הרי שיש להם תפקידים מועילים: הם מספקים אנרגיה לגוף, יוצרים בידוד העוזר בשמירה על חום גוף, הם מרכיבים חלקים חשובים בממנה התאים ואחראים על תהליכים נוספים, למשל בהתפתחות המוח.

אם כן, השומנים אינם בהכרח חומר מזיק שיש להימנע ממנו. אפילו בדיאטה, יש לצרוך כמות מתאימה של שומנים מידי יום, כאשר הכמות המומלצת היא כ-30 אחוזים מן התפריט. שומנים קיימים במזונות רבים שאנו ממילא אוכלים, כך שבדרך כלל אין צורך להוסיף לתפריט מרכיבי שומן מיוחדים. יחד עם זאת, ישנם סוגי שומן המזיקים לגוף ומהם באמת רצוי להימנע, לא רק במסגרת דיאטות, אלא בכלל, אם חשובה לכם בריאותכם.

שומני טראנס הינם שומנים מלאכותיים המיוצרים בתהליך כימי ואינם קיימים באופן טבעי בתזונתנו. התהליך הכימי הזה יוצר שומנים בעלי מוצקות (כמו למשל מרגרינה), אך לצד יתרון זה קיים גם חיסרון - שומנים אלה מזיקים לגופנו ולכן אכילתם מסכנת את בריאותנו. לכן, אם אתם משתמשים במרגרינה לטיגון, רצוי להחליפה בחמאה או בשמן נוזלי רגיל (למשל שמן קנולה, שמן זית וכולי).

טיגון בשומנים

רבים מאתנו יודעים כי טיגון מזון בשמן עמוק נחשב לצורת בישול לא בריאה, מעבר לכמות הקלוריות העצומה שמזון כזה מכיל. הסיבה לכך היא שבשיטה זו, השמן מגיע לטמפרטורה גבוהה מאוד, וכאשר הוא מגיע לנקודת השריפה שלו, ישנו שחרור של רדיקליים חופשיים - חומרים מזיקים לגוף ואף מסרטנים. בנוסף לרדיקלים החופשיים המשתחררים מן השמן עצמו, גם הרכב המזון שאנו מטגנים עלול להשתנות בגלל עצמת החום. הבעיה היא בעיקר עם חלבונים - שעלולים להתפרק לחומרים מסוכנים לגופנו.

הנה כמה המלצות כיצד להתגבר על הבעיה:

  • לבחור שמן אשר נקודת השריפה שלו היא בטמפרטורה גבוהה (למשל שמן קנולה עדיף על פני שמן זית).
  • בזמן הטיגון, אם רואים שהשמן מתחיל להישרף ולהשחיר - רצוי להחליפו בשמן חדש ולהקפיד על להבה נמוכה יותר.
  • אם ניתן, לוותר כליל על טיגון בשמן עמוק, וכתחליף ניתן לאפות, לבשל בסיר, או לאדות את המזון - אלו הן שיטות בישול בריאות יותר וגם דלות יותר בקלוריות.

דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 יסמין חיו


 


מאמרים נוספים מאת יסמין חיו
 
הכשרת מאמנים אישיים
מאמן אישי שעבר הכשרה מקצועית, הוא בעל כל הכלים והידע הדרושים על מנת לעזור למתאמנים שלו להשיג את המטרות שהם מציבים לעצמם בתהליך האימון האישי.

למה רפואה טבעית?
מהם יתרונותיה של הרפואה הטבעית על פני הרפואה המערבית? כיום רבים פונים לרפואה משלימה על מנת למצוא מזור לבעיות שונות שלא נמצא להן פתרון אצל רופא המשפחה.

למה אני לא מצליח בדיאטה לבד?
כשאנו ננסים לעשות דיאטה בעצמנו, ללא ליווי תזונאית או קבוצת תמיכה, הרבה פעמים הסיכויים נגדנו, ואנו לא מצליחים לרזות ולשמור על התוצאות. מה הסיבה לכישלון הדיאטות?

מה שותים בזמן דיאטה?
בזמן דיאטה חשוב מאוד להקפיד על שתייה של מים בכמות מספקת. מדוע זה כה חשוב? ומה אפשר לעשות כדי לשתות נכון במהלך היום?

איך לאכול מגוון גם בזמן דיאטה?
11/10/12 | דיאטה
הצעות מעניינות לגיוון של התפריט שלכם בזמן דיאטה. ארוחת בוקר, ערב, צהריים או ארוחת ביניים יכולה להיות מעניינת - ולא חייבים לאכול כל יום אותו דבר!

אחרי החגים מגשימים חלומות
זהו הקץ לדחיינות. כעת אנו רוצים באמת להגשים את החלומות שלנו ולהתגבר על המכשולים המונעים מאיתנו להצליח. אימון אישי עם מאמן אישי מוסמך מסייע מאוד בהגשמת היעדים.

המלצות לתפריט מאוזן בזמן חופשה
12/09/12 | דיאטה
יוצאים לחופשה בחג או בסוף השבוע? נפלא. רק חבל להרוס את הדיאטה בגלל כמה ימים של כיף. הכנו עבורכם כמה המלצות כיצד לצאת לנופש ולהינות, אך עדיין להישאר במסגרת המותר לפי הדיאטה שלכם.

נמאס לך מהעבודה - מה עושים?
לאחר שנים רבות באותו תפקיד ובאותה חברה, לאנשים רבים נמאס ורוצים לעשות שינוי בקריירה. אחת האפשרויות היא להקים עסק עצמאי בתור מאמן אישי. המאמר מסביר מהם היתרונות של עסק עצמאי, ומדוע כדאי לפנות לאימון אישי.

טיפים לבישול בריא לדיאטה
02/08/12 | דיאטה
לרבים מאתנו חשוב אכול מזון בריא ולהכין כמה שיותר מן המזון בבית ולא לקנות מזון מוכן המזיק לבריאות. אם גם לכם חשוב לאכול בריא, יש לנו כאן כמה עצות עבורכם כיצד לעשות זאת בבית.

מדוע מזון מטוגן איננו מומלץ?
26/06/12 | דיאטה
כידוע, אכילת שומנים איננה מומלצת בדיאטה. אבל מדוע? ומה ההבדל בין שומנים מסוגים שונים? מאמר זה מסביר על הצורך בשומנים בגופנו, ומדוע כדיא להימנע מטיגון בשמן, לא רק בשמן דיאטה.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI