דף הבית רפואה ובריאות הריון ולידה אילון לחמן - מהם הסיכונים בלידה רגילה לאחר לידה קיסרית?
אילון לחמן - מהם הסיכונים בלידה רגילה לאחר לידה קיסרית?
אילון לחמן 18/07/12 |  צפיות: 4757

כאשר אישה יולדת בניתוח קיסרי ולאחר מכן נכנסת שובלהריון, ישנם מספר גורמים המשפיעים על קביעת צורת הלידה: האם תהיה זו לידהרגילה או לידה בניתוח קיסרי.

מאת: אילון לחמן

במקרים בהם בוצע הניתוח הקיסרי לאור בעיה או מום במבנה הרחםאו האגן של האישה, יש לחזור על הניתוח הקיסרי. אך זהו המיעוט הקטן של שלהמצבים המחייבים הוראה ללידה באמצעות ניתוח קיסרי.

רוב הניתוחים הקיסריים, מתבצעים בעקבות בעיות המתגלות לקראת סוף ההיריון, כמו למשל:

  • תנוחת העובר: כאשר העובר נמצא במצג עכוז ואיננו מתהפך.
  • סימנים למצוקה עוברית.
  • הערכת משקל גדולה (מעל 4 וחצי ק"ג).

במידה והאישה ילדה בניתוח קיסרי כתוצאה מאחת מהסיבות שצויינו, היא יכולה לבחור, בהיריון הבא, בניסיון של לידה רגילה.

בכדי שתוכל לנסות זאת, צריכים להתמלא מספר תנאים:

-          העובר צריך להיות במצג ראש

-          משקלו של העובר פחות מ-4 ק"ג

-          הלידה היא ספונטנית (לא מקובל לבצע גרימת לידהמאפס לאישה שיש לה צלקת ניתוחית ברחם, כפי שלמשל מבצעים לעיתים כאשר ליולדתיש למשל לחץ דם גבוה וחייבים לילדה דחוף).

-          עובר יחיד (במקרה של תאומים, ישנו לעתים צורך בהוצאה ידנית של התינוק השני, מה שעשוי לסכן את הצלקת ברחם).

-          כמובן – רצונה של האם לכך.

במהלך קבלת ההחלטות וההכנות, כל המחשבה סובבת סביב גרימת סיכון נמוך ככל האפשר לצלקת הניתוחית ברחם והמנעות מקריעתה.

כמו כן, הלידה שלאחר ניתוח קיסרי, חייבת להתבצע בבית חוליםולא במקומות אלטרנטיביים (בבית, בבריכה וכו'), כאשר תוך כדי הלידה עצמה,מתבצע מעקב אחר התפתחותה ושלום העובר, האם והצלקת. מתוך הידע הרפואי כיום,ניתן לאשר שלפחות כחמישים אחוז מהניסיונות הללו עוברים בהצלחה.

הסיכונים בתהליך

במהלך הלידה, ישנו סיכון לקריעת הצלקת הניתוחית מהניתוחהקיסרי. במקרים שכאלו, עשוי להתפתח דימום פנימי חזק מאוד ולכן מכינים מראשמנות דם ליולדת, עירוי נוזלים למהלך הלידה וכמובן – השגחה צמודה לאורךהתהליך כולו.

כמו כן, במידה והצלקת הניתוחית נקרעת, ישנו סיכון לכך שהתינוקיצא דרכה אל חלל הגוף במקום דרך צוואר הרחם. במקרים שכאלו, מבצעים כמובןניתוח חירום דחוף ביותר לאור הסיכון הגבוה שבמצב זה.

כמובן, שישנן גם מעט נשים, אשר ניגשות ללידה קיסרית מבחירהומרצונן החופשי, מבלי שקיימת סיבה רפואית לכך. יותר מכך, לעידוד הנשים אשרלא יכולות לנסות לידה רגילה לאחר קיסרית, היום כבר אין הגבלה על מספרהניתוחים הקיסריים שניתן לעבור (בניגוד להגבלה ל-3 שהיתה בעבר).

ד"ר אילון לחמן הוא בוגר הפקולטה לרפואה בטכניון ומומחה בכיר לגיניקולוגיה ומיילדות ומנתח בעל מוניטין.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 אילון לחמן

ד"ר אילון לחמן, רופא נשים (גניקולוגיה ומיילדות). בוגר הפקולטה לרפואה בטכניון ומומחה בתחום הגניקולוגיה ומיילדות ומנתח בעל שם ומוניטין. 


מאמרים נוספים מאת אילון לחמן
 
איילון לחמן - מה צריך לדעת על כריתת רחם נרתיקית?
כריתות רחם הן ניתוח נפוץ בקרב נשים. ניתוח זה מתבצע דרך הבטן או הנרתיק, בהתאם לאופי הבעיה: רחם שרירני, גידולים ממאירים, דימומים שאינם סדירים, צניחת רחם ועוד.

ד"ר אילון לחמן - הנזקים העלולים להיגרם לאם ולעובר בלידה בבית
חלק מהנשים ההרות מרגישות שהן עצמאיות מספיק ומעוניינות "להרגיש" את חווית הלידה, ולכן בוחרות ללדת בבית בלידה טבעית. בישראל מדובר במיעוט של נשים שבוחרות ללדת בבית.

כל מה שצריך לדעת על הריון חוץ רחמי - ד"ר לחמן
הריון חוץ רחמי כשמו כן הוא הריון, הממוקם מחוץ לרחם. המקום השכיח ביותר זה בחצוצרה. כזכור החצוצרה מחברת את השחלה בה נמצאות הביציות לבין גוף הרחם.

מדריך ההריון של ד"ר לחמן: שבוע 11
עד סוף שבוע זה הרחם צומח ונמוש מעל עצמות האגן הקדמיות בתחתית הבטן. אורכו מקצה הראש עד העכוז הוא בערך 70 מ"מ, משקלו כ-14 ג'. בבדיקת העל קול נוכל לראות את מרכזי הסידן ברוב העצמות, נצפות אצבעות הרגליים והידיים. העור והציפורניים מתפתחים ואף מתחילה צמיחת שערות. אברי המין מראים השתנות לכוון זכר או נקבה. העובר מתחיל להניע איבריו. כליות העובר מתחילות לתפקד ולייצר שתן.

אילון לחמן - מהם הסיכונים של קרישיות יתר?
הטקסט נכתב על ידי ד"ר אילון לחמן - בוגר הפקולטה לרפואה בטכניון ומומחה בכיר לגיניקולוגיה ומיילדות ומנתח בעל מוניטין. דוקטור אילון לחמן הוא מנתח בכיר בבית חולים "אסותא" ומיילד באופן פרטי בבית-חולים "לניאדו".

אילון לחמן - מהם הסיכונים בלידה רגילה לאחר לידה קיסרית?
כאשר אישה יולדת בניתוח קיסרי ולאחר מכן נכנסת שוב להריון, ישנם מספר גורמים המשפיעים על קביעת צורת הלידה: האם תהיה זו לידה רגילה או לידה בניתוח קיסרי.

אילון לחמן - הריון בסיכון גבוה - אין סיבה לדאגה
הריון בסיכון גבוה מוגדר כהריון בו לאם או לעובר קיים סיכון בשכיחות גבוהה יותר מאשר אצל שאר הנשים ההרות. גם אם האישה ההרה שייכת לקבוצת הסיכון הגבוהה, אין צורך להיכנס לדאגה או ללחץ, כי בסופו של דבר התוצאה הסופית היא אפילו טובה יותר מאשר אצל שאר הנשים ההרות – זאת עקב המעקב הקפדני בו היא נמצאת על ידי הגורמים הרפואיים ובראשם רופא הנשים.

אילון לחמן - תופעות וסיבוכים שיכולים לקרות בזמן המחזור
המחזור היא תופעה הורמונלית המתבטאת בכך שרירית הרחם, שהתפתחה באופן ביולוגי כדי לקלוט הריון והריון לא הגיע, נושרת ומתחילה להתפתח רירית חדשה עד כדי בשלות והמחזור הבא. כמות הדימום בזמן המחזור שונה מאישה לאישה. באופן ממוצע, המחזור מגיע אחת ל 28 ימים. הכאבים מתרחשים בדרך כלל אצל נשים שטרם עברו לידה והם נובעים מכך שברגע שנוצר הדימום בחלל הרחם, שלמעשה בנוי משריר, הוא מתכווץ כדי להפריש את הדם החוצה.

ד"ר לחמן - מדוע נשים מבצעות הפסקת הריון?
הפסקת הריון איננה מהלך של מה בכך. מאחורי ההחלטה עומדות בדרך כלל סיבות לא פשוטות וגם לא מעט ביורוקרטיה. על התהליך ושיטות הביצוע, נפרט בהמשך.

ד"ר לחמן - בדיקת מי שפיר, לא לכל אחת...
15/05/12 | נשים - אחר
לא מעט נשים נתקלות בהפתעה במושג "בדיקת מי שפיר", כאשר הדיעותלגביה הן חלוקות והמידע לעיתים לא ברור לחלוטין. אז האם לעבור את הבדיקה אולא? על כך במאמר הבא.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI