דף הבית חברה, פוליטיקה ומדינה חברה ומדינה דר אורי עצמון - אלימות פיזית כלפי נשים במשפט העברי - חקיקה והתניות
דר אורי עצמון - אלימות פיזית כלפי נשים במשפט העברי - חקיקה והתניות
דנה הראלי 11/09/12 |  צפיות: 13315

ד"ר אורי עצמון - אלימות פיזית כלפי נשים במשפט העברי - חקיקה והתניות

חכמי התלמוד קבעו כי כפית גט בישראל הינו מעשה כשר. אך אלימות הבעל לא נכללה בתלמוד כעילה לכפית הגט. חכמי התלמוד כמעט ולא עסקו בתופעת האלימות כלפי נשים. בתקופות מאוחרות יותר של הגאונים, ראשונים ואחרונים יש התייחסות רבה בקרב חכמי ישראל לתופעה .

יש מחלוקת בין חכמי ההלכה מתי כופים גט ומתי לא. המחלוקת היא על השאלה אם יש לראות ברשימה בתלמוד בה נקבע מתי כופים גט כרשימה סגורה עליה אין להוסיף דבר, או שהרשימה לא סגורה וניתן להוסיף דברים כגון אלימות כלפי נשים, או לחילופין אלימות כלפי נשים שמשתמשות במחשבים ניידים .היו חכמים שסברו שהכאת אישה מהווה עילה לגירושין, ולעומתם היו חכמים שחששו שהגט יהיה פסול ולכן פסקו שאין לכפות גט על בעל אלים.

הטלת עונשים- כהצעה אלטרנטיבית לכפית הגט, חכמים הציעו הטלת עונשים פליליים על הבעל בגין ההתנהגות האלימה, שבמקרה הקיצוני זה קיצוץ ידיו. הטלת כנסות-אחרים הציעו להטיל עליו כנסות כספיים או הגדלת הכתובה של האישה. ברירה- היו חכמים שהציעו שתהיה לבעל האפשרות או לקבל עונש, או לתת גט- זוהי כפית גט בדרך עקיפה. (בדרך זו צידד ה"בית יוסף").

דרך הברירה השנייה היא לתת לאישה מזונות או לתת גט (בכך צידד ה"בית מאיר"). רבים מהחכמים שהתנגדו לכפית גט בדרך ישירה, התנגדו גם לכפית הגט בדרך עקיפה-ברירה. אז איך יש לנהוג? לפי המחמירים או המקלים? רא"ש- מציע לנהוג לפי דעת המחמירים כדי להימנע מספק של גט לא כדין. חת"ם סופר- גם לדעתו יש להקפיד על דעת המחמירים בסוגיה של כפיית גט.לסיכום, דעות חכמי ההלכה אינן אחידות לגבי כפית הגט אם בכפיה ישירה ואם בעקיפה.

מה עושה בית הדין כשמובא לפניו מקרה של בעל אלים? האם הוא יכול לקבל את דעת המחמירים ולא לכפות עליו גט מתוך חשש לגט לא כשר, או שנוטה לדעת המקלים ? ואם הוא מחמיר ולא כופה גט, מה הוא כן עושה? חיוב, ציווי, שלום בית?

אלימות כלפי נשים כגורם משפיע על החלטת בית דין

בכל מקרה של טענה של בעל אלים בבית דין, נבדקה רמת האלימות של הבעל .

אלימות ראשונית- אלימות מקרית, לרוב חד פעמית הנובעת מהתפרצות רגעית של הבעל.

במקרה זה נשים רבות לא יגישו תביעות ויעברו עם זה על סדר היום . במקרים המפורטים,לדעת השופטים במקרים אלו אין לפסוק על כפיית גט על הבעל. אלימות משנית- אלימות קבועה של הבעל שהפכה אצלו לשגרה.במקרה זה נשים יגישו תביעה כי לא יחיו בצילו של אדם שזהו אורח החיים שלו.

דעת בית המשפט היתה שבמקרים של אלימות משנית שאין בה כדי לסכן את חיי האישה, אין כופים על הבעל גט. בית הדין לא מורה על "שלום בית" ומחליט לרוב על חוב במתן הגט. וזאת גם ללא טבעות אירוסין אנו רואים שגם אלימות ראשונית וגם משנית אינן עליות של בית הדין לפסוק כפית גט על הבעל. אבל באלימות משנית, בית המשפט לא שולח את בני הזוג ל"שלום בית" בקלות, ומגמתו להחליט על חיוב במתן גט לעיתים באמצעים נוספים כמו איום בכפית גט.למרות שגירושין צריכים להיות מרצון הצדדים

אלימות של בעל המופרע בנפשו

במקרה של אלימות כלפי אישה של בעל שהוא חולה בנפשו, הסיכון שהדבר יסתיים בפגיעה חמורה הוא גדול יותר מאשר אם בעל בריא מכה את אשתו, ולכן בית הדין מתייחס לזה בחומרה. על פי כמה מקרים ניתן לראות כי מופרעות של הבעל, אפילו אם היא מלווה בהתנהגות אלימה, תגרור במקרה הטוב חיוב בגט ולא כפיית גט.

בעל הפוצע את אשתו

כאן נידונו מקרים שבהם כתוצאה ממקרה האלימות האישה נפצעת. במקרים שנידונו ניתן לראות שמסוג זה של אלימות אף בית הדין אינו כופה מתן גט על הבעל, אלא מסתפק בחיוב במתן גט לאשתו.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 דנה הראלי


 


מאמרים נוספים מאת דנה הראלי
 
ערן שלזינגר- הדפסת חולצות לאירועים מיוחדים
באירועים כמו חתונה ובת או בר מצווה, חלק חשוב בארגון האירוע הוא בחירת מתנות לאורחי המסיבה. יש שבוחרים מחזיקי מפתחות, פרחים או תמונות מגנטיות אך חולצות עם הקדשה או הדפסה הומוריסטית גם מהוות מתנה חביבה וגם יוצרות שיח משעשע בין האורחים.

אורי עצמון- הדפסת חולצות בית ספר
עיצוב חולצה לילדים לבית הספר – זו חולצה שמלווה את הילד לכל אורך היום – בשיעורי החינוך הגופני ובהפסקות, מתחת לבגדים או כמלבוש העיקרי לבית הספר.

דנה תדמור מציגה: מצלמות סמויות - לתעד כל רגע במעקב
עוד חידוש כללי בעולם הבילוש, ובייחוד המצלמות למעקב וגם המצלמות הנסתרות הוא שדרוגן לאיכות צילום בHD. הדבר מבטיח תיעוד של המתרחש בצורה חלקה יותר שניתן מיידית להבין את המתרחש בה.

אקסיום אופנת בגדים לילדות
כשהולכים לאירועים לילדים או למבוגרים ויש צורך להיראות יפה ומגונדר, ישנן שמלות מיוחדות לאירועים כמו גם שמלות ערב. פריטי לבוש אלו עולים לרוב סכומי כסף גבוהים יותר, ומי שאינו מעוניין מטעמיו – שלו להזין את פרטיו באתר יכול ליצור קשר טלפוני עם החנות ולהמשיך את הטיפול בתשלום באופן שנוח לו.

פאונדרס הלבשה - חולצות לחתונה - קלאסיות או מפתיעות ?
09/04/13 | חתונות
אחד מן השלבים המשעשעים והכיפיים ביותר בחתונה, הוא שלב הריקודים עם החברים. בשלב זה של החתונה הזוג סוף משחרר לחץ, נהנה ומבלה. בשנים האחרונות, נכנסה מודה חדשה לעולם החתונות והיא חולצות החתונה.

פאונדרס- הפקות ארועים לכל כיס
הפקת ארועים בשנים האחרונות הפכו להיות אחת מההוצאות הגדולות ביותר עבור כל משפחה. בחירת הצלם, אולם ארועים, מעצב וכדומה הם רק חלק מההוצאות הנכנסות תחת קטגוריה זו של הפקת ארוע.

ערן שלזינגר- גן ארועים מה לבדוק?
הדבר החשוב ביותר בעת תכנון ארוע הוא בחירת המקום בו הוא ייתקיים. כיום אין ספק שארוע במקום פתוח מספק חוויה מדהימה לעומת ארוע במקום סגור. שלל הריחות, הצבעים והאוויר הטבעי

עו"ד דנה תדמור- מכרזים-חוקים והגבלות
מכרז היא שיטה להצעת עבודה תמורת מחיר מסוים על פי בקשה. בשיטת המכרז נלקח הספק אשר מציע את איכות העבודה הטובה ביותר תמורת המחיר הנמוך ביותר. מכרז הוא הליך משפטי

אריאל אורי עצמון- משחקים לתינוקות בני שנתיים
20/03/13 | הורות
אם אתם מצפים לתינוק חדש במשפחה, וודאי אתם מתארגנים כבר מבחינת כל הציוד הדרוש. אך מה לגבי משחקים? משחקים לתינוקות הפכו לדבר יקר במיוחד, ובמציאות בה יוקר המחיה גבוה

אקסיום- התפתחות וצעצועים לתינוקות
20/03/13 | הורות
ההתייחסות לילדים ובמיוחד לתינוקות עברה שינוי מהפכני בעשרות השנים האחרונות ואם בעבר ילדים יצרו שעשוע עבור עצמם, כיום תעשיית המשחקים מציעה שפע של אפשרויות לצעצועים
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI