דף הבית רפואה ובריאות בריאות נשים כמו קלידוסקופ
כמו קלידוסקופ
רוני לבנון 30/05/13 |  צפיות: 12870

מה משותף לאנג'לינה ג'ולי, קיילי מינוג, כריסטיאנה אפלגייט, שריל קרו, אוליביה ניוטון ג'ון, סינת'יה ניקסון (מירנדה מ"סקס והעיר הגדולה") ואידי פלקו ("סופראנוס")? מלבד היותן נשים מפורסמות, המכנה המשותף הוא שכולן התמודדו עם סרטן השד. יחד עם נשים מפורסמות נוספות, הן חשפו את סיפור ההתמודדות שלהן עם המחלה בתקשורת, על-מנת להעלות את המודעות למחלה.

 

העלייה בשכיחות מחלת סרטן השד היא תופעה מדאיגה. המושג "אחת מתשע" כבר לא רלוונטי; השכיחות היא אחת ל-7.5 כפי שפורסם בדו"ח חדש של משרד הבריאות. עליית השכיחות בסרטן בכלל ובסרטן השד בפרט, מעסיקה חוקרים רבים בעולם, ובמחקר שנערך בבריטניה לאחרונה, נמצא כי עד 2040 תעלה עוד יותר השכיחות של מחלת הסרטן בכלל וסרטן השד בפרט. כיום אחוז החולות בסרטן מקרב האוכלוסיה מעל גיל 65 בבריטניה הוא 59.4%. על-סמך מודל החיזוי של החוקרים הבריטיים, צפוי אחוז זה לעלות ובשנת 2040 יעמוד על 73.1%, סרטן השד הוא סוג הסרטן שיתרום באופן המשמעותי ביותר לעליה זו. בקרב גברים תהיה גם כן עליה משמעותית – ובגברים סרטן הערמונית הוא הגורם העיקרי לעליה. אחת המסקנות של המחקר היא כי מספרים מדאיגים אלו, בעיקר בקרב אוכלוסיה מבוגרת, עלולים להוביל לקריסה של מערכות הבריאות. ולכן יש חשיבות רבה לאבחון מוקדם.

 

ואכן, הצד האופטימי של סרטן השד הוא, כי 92% מהנשים שמגלות אותו בשלב מוקדם של המחלה תחלמנה ותחזורנה לחיים רגילים, הגילוי המוקדם יגרום לטיפול הרבה יותר פשוט וקל ולתקופת מחלה הרבה יותר פשוטה.

 

סל הבריאות כולל בדיקת ממוגרפיה מגיל 50 עד 74 אחת לשנתיים, ולנשים בסיכון משפחתי מגיל 40 אחת לשנה. ואולם בשנים האחרונות מצביעים הנתונים על כך שחמישית מהחולות הן מתחת לגיל 50. לכן מאוד חשוב שנשים תהיינה ערניות, וכבר מגיל 30 מומלץ להתחיל ללכת לכירורג שד, וניתן לעבור בדיקת אולטרסאונד ללא קרינה, שאינה יקרה (לעומת ממוגרפיה, הכוללת קרינה). בדיקה אחרת שמאפשרת אבחון מוקדם של המחלה, היא בדיקת MRI. בדיקת MRI מומלצת לנשים עם היסטוריה משפחתית-גנטית והנשאיות מוטציות בגנים BRCA שמעלות את הסיכון לחלות בסרטן השד והשחלה. טכניקה זו יעילה במיוחד גם אצל נשים שיש להם רקמת שד צפופה (צעירות) כאשר בממוגרפיה קשה יותר לאבחן גידולים ברקמת שד צפופה.

 

הדעה הרווחת היא כי MRI היא צילום פשוט של רקמת הגוף."טכנולוגיית ה-MRI היא כמו קלידוסקופ; באמצעותה ניתן להסתכל על אותו איבר במספר שיטות ובכל פעם לראות תמונה אחרת. כל סוג תמונה מדגיש אינפורמציה אחרת על המחלה." אומרות ד"ר אפרת ששון, וד"ר תמר קציר, מקימות חברת ביואימג'. " MRI מאפשר מעקב מדויק אחר גודלו של גידול סרטני בתלת ממד, לפני מתן תרופה ואחריו. תמונה אחרת שניתן לקבל מאפשרת למדוד את צפיפות הרקמה. עלייה בערכים של הסריקה הזו מעידה על תהליך תמותה של תאי גידול סרטני, עוד לפני שניתן לזהות את הקטנת הגידול, למשל לאחר טיפול כימותרפי, בהקרנה או בטיפול תרמי. (איור 1). כמו כן אפשר באמצעות MRI, לאחר הזרקת חומר ניגוד, לזהות את מערכת כלי הדם המזינות את הגידול לפני ובמהלך הטיפול. תרופות רבות פועלות להרס כלי הדם שמזינים את הגידול, וכך מביאות לתמותת התאים הסרטניים עצמם. שיטות MRI מתקדמות מאפשרות מדידה של זרימת הדם ושל חדירות כלי הדם ברקמה סרטנית (איור 2). שיטה זו מאפשרת להבחין בין רקמה צלקתית שנוצרת לאחר הטיפול או הניתוח לבין הישנות הסרטן".

 

אצל נשים עם שתלים בשדיים, MRI מאפשר אבחון סרטן שד (שתלים מקשים על האבחון בממוגרפיה). MRI גם מאפשר לבדוק חשד לדליפות בשתלים.

 

אחת ההתמודדויות שנשים שלקו בסרטן השד נאלצות לעבור היא כריתת שד, חלקית או מלאה. כריתה כזו גורמת לפגיעה בדימוי הגוף של נשים, ומוסיפה עוד קושי. חברת אייסקיור הישראלית מפתחת אלטרנטיבה לכריתת הגידולים - הרס תאי הגידול באמצעות הקפאה, בעזרת מחט מיוחדת (cryoabalation). טיפול זה אושר לסוג מסוים של גידולי שד שפירים (פיברואדנומה) כאלטרנטיבה לניתוח. חברת אייסקיור פועלת כיום להרחיב את הטיפול גם לגידולים ממאירים. בדיקות MRI שנערכו במסגרת מחקר שערכה החברה בחולות סרטן השד, הדגימו הן ויזואלית והן כמותית כי הגידול עובר תהליך תמותה לאחר הטיפול, כשהאנליזה בוצעה ע"י חברת ביואימג'. חברת ביואימג', חברה ישראלית ייחודית מסוגה בארץ, הוקמה ע"י שתי נשים - דר' אפרת ששון ודר' תמר קציר. ביואימג' מבצעת מחקרי הדמיה מתקדמים פרה-קליניים וקליניים לחברות התרופות, לחברות המכשור הרפואי, לחוקרים בתחום הביו-רפואי ולרופאים.

 

"אנליזות מתקדמת של פרמטרים כמותיים מאפשרות קבלת אינפורמציה חשובה למחקר, מעלות אף יותר את רגישות השיטה, ובכך משלימות את האבחון הרדיולוגי עבור חברות תרופות וציוד רפואי. שיטות הדמיה שימושיות בפיתוח תרופות וטיפולים חדשים, משיגה תוצאות במהירות יחסית לשיטות המסורתיות במחקר, ויכולה לסייע בתהליך קבלת החלטות בצמתים חשובים במחקר הרפואי. החלטות נכונות בשלבים מוקדמים במחקר יכולות לחסוך משאבים רבים", אומרות ד"ר ששון וד"ר קציר.

 

סיפור הקמת חברת ביואימג' יכול להוות השראה לנשים רבות. אפרת ותמר הקימו את החברה במהלך לימודי הדוקטורט בחקר המוח באוניברסיטת תל-אביב. במסגרת עבודת הדוקטורט השתמשו ב-MRI ככלי למדידת שינויים מוחיים בהזדקנות. במהלך הדוקטורט נחשפו לצורך של חברות תרופות וחוקרים מתחומים שונים בשימוש בשיטות MRI. מאז שהקימו את החברה נמנו בין לקוחותיהן חברות תרופות מובילות במשק, וחברות הזנק בתחום הביו רפואי בתחומים רבים, כגון מחלות נוירולוגיות, מחלות וסקולריות, חקר הסרטן אורטופדיה ועוד, וחוקרים מובילים באקדמיה בתחומי מחלות אוטואימוניות, שיתוק מוחין, מחלות פסיכיאטריות ועוד.

 

IATI-ביומד ישראל 2013

מעל 6000 מבכירי השחקנים בתעשיית הביומד, מדענים, חוקרים, יזמים, מעצבי דעת קהל בתחום, מנהלי קרנות הון סיכון ומשקיעים פרטיים, יגיעו לקחת חלק השנה ב-"IATI-ביומד ישראל 2013", שייפתח ב-10 ביוני 2013 בתל אביב. שבוע "ביומד ישראל" הפך במעל לעשר שנות קיומו, לכנס בינלאומי בו לוקחים חלק מדי שנה השמות הגדולים (והחמים) ביותר בעולם מענפי הביוטכנולוגיה, התרופות והמכשור הרפואי. מארגני האירוע, האיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות - IATI - וחברת "כנס", מעריכים כי בין אלפי המשתתפים הצפויים יהיו גם למעלה מ-1,000 אורחים מחו"ל.

אתר האירוע:  http://www2.kenes.com/biomed/Pages/Home.aspx

 

מקורות

British Journal of Cancer (2012) 107, 1195–1202. doi:10.1038/bjc.2012.366 www.bjcancer.com Published online 14 August 2012. Projections of cancer prevalence in the United Kingdom, 2010–2040. J Maddams1, M Utley2 and H Møller1 http://www.nature.com/bjc/journal/v107/n7/full/bjc2012366a.html


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 רוני לבנון

רוני לבנון, דוניצה תקשורת 


מאמרים נוספים מאת רוני לבנון
 
המקרנים הניידים החדשים של אפסון למשרד ולכיתה: קטנים, קלי משקל ומפגינים קישוריות ועבודה ברשת
קו המקרנים החדש מגיע עם תוכנה להקרנה ממחשבים מרובים, המאפשרת הצגת בו-זמנית של תוכן מארבעה מכשירים, לרבות מחשבים, מחשבי טבלט וסמארטפונים

ההצטיינות משתלמת
חברת אפסון ישראל, ערכה במתחם הסינמה סיטי בראשון לציון, ערב הוקרה לעובדים המצטיינים של שותפתה העסקית, אופיס-דיפו.

מדפסת פוטו חדשה של אפסון - SC-P800 - תאפשר לצלמים ואמנים להדפיס עבודות איכותיות במיוחד והכל עד לגודל A2
אפסון, המובילה העולמית בחדשנות וטכנולוגיות הדמיה, מכריזה על ה- SureColor SC-P800, התוספת החדשה לקו מדפסות הפוטו של החברה. המדפסת אידיאלית עבור צלמים מקצועיים ואמנים, ומפיקה תמונות מציאותיות ובאיכות גבוהה עם מעברי צבעים וגוונים 'חלקים'. המדפסת הערוכה לטפל בגדלי דף של עד לגודל A2, מגיעה גם עם יחידה אופציונלית לנייר בגליל, כך שצלמים ואמנים יכולים כעת ליצור הדפסות איכותיות וגדולות, דוגמת כרזות.

חברת המחקר FCL: אפסון היא יצרנית המקרנים מספר אחת בעולם
התואר, המוענק לחברה זו השנה ה- 14 ברציפות, מציין כי לחברה יש את נתח השוק הגדול ביותר בעולם של מקרני 500 לומן ומעלה. מנכ"ל אפסון ישראל: "חלק מההצלחה שלנו טמון בהיותנו מובילי חדשנות גלובאליים"

FESPA 2015 - תערוכת הדפוס הגדולה בעולם: אפסון תציג פנים דירה שעוצב והודפס על מגוון חומרים בשיתוף המעצבת הטרנדית ביירוני בנג'-אבוט
27/05/15 | תעשייה
עשרות אלפי המבקרים הצפויים לבקר ב-FESPA 2015, תערוכת הדפוס הגדולה בעולם, יקבלו השנה הזדמנות לחזות מקרוב בשלל רעיונות עיצוביים שיתעוררו לחיים בסביבה "ביתית". התצוגה יוצאת הדופן תקרה בביתן חברת אפסון, והיא תוצאת שיתוף פעולה שיצרה ענקית ההדמיה עם אחד מהכוחות העולים בזירה הגלובלית - מעצבת הטקסטיל ביירוני בנג' אבוט.

מגזין The3DZone: ההדפסה בתלת מימד היא מהמקצועות המבוקשים בעולם
מנכ"ל מכללת מדיאטק ג'ון ברייס: "מקצועות ההדפסה בתלת מימד שכלל לא היו קיימים בישראל עד לפני שנתיים, הולכים וצוברים תאוצה רבה. זו הזדמנות מצויינת לקריירה חדשה במקצוע חדשני שהדרישה אליו רק הולכת ומתעצמת

אפסון היא הזוכה הגדול של פרסי TIPA היוקרתיים לשנת 2015 עם מדפסת הפוטו הטובה ביותר, המקרן הטוב ביותר וסורק התמונות הטוב ביותר
שלושה מוצרים של חברת אפסון, זכו השנה בתארים הנחשקים ביותר בתעשייה שהוענקו על ידי איגודTIPA (Technical Image Press Association), הנחשב כיום לאיגוד המקצועי הגדול והמשפיע ביותר בעולם בתחומי הצילום וההדמיה.

חוזרים להדפיס: למרות העלייה בשימוש במכשירי צילום דיגיטליים, ליותר מחצי מהאוכלוסייה חשוב לשמור עותק מודפס של תמונות
סקר גיאוקרטוגרפיה בשיתוף חברת EPSON חושף את הרגלי הדפסת התמונות בישראל • ישראלים רוצים תמונות בגלל הערך הסנטימנטלי ולא מתפשרים על האיכות

ה'מייקרים’ (Makers)הישראלים מתגייסים ל- 3 ימים ל-TOM-TLV - מייקאתון לטובת אנשים בעלי מוגבלויות
האירוע, בו יקחו חלק חברות טכנולוגיה דוגמת Makerbot, Intelו-Autodesk, יעסוק בפיתוח רעיונות ואבות טיפוס למוצרים עבור אנשים עם צרכים מיוחדים, שיאפשרו להם להתמודד עם אתגרים יומיומיים ויקלו על שילובם בקהילה. במפגש הראשון בסדרה פותחו, בין היתר, פרוטזת יד לילד, זרוע רובוטית המסייעת למשותקי גפיים וכובע מיוחד המתריע בפני עוורים על מכשולים

לקראת הבחירות המתחממות לנשיאות ארה"ב: MakerBot מאפשרת לבעלי מדפסות התלת מימד להדפיס לעצמם - בחינם - בובת הילארי קלינטון
חברת MakerBot, קובעת הסטנדרט למדפסות התלת-מימד השולחניות וסטודיו FCTRY הברוקלינאי, חברו למשימה שביבי/בוז'י היו צריכים לאמץ כבר מזמן: בובה מודפסת בתלת מימד. במרכז תשומת הלב: הגברת הראשונה לשעבר, הילארי קלינטון, המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב בבחירות 2016. תחילתו של הסיפור ב-2008 כשאובמה החל את צעדיו הראשונים במירוץ, כשחברה צעירה בשם FCTRY הוציאה לשוק מודל בובה ממוזערת של הנשיא העתידי, מכרה 150 אלף יחידות ועשתה הסטוריה.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI