דף הבית עסקים מחקרי שוק בחינת מוצר, שירות וצרכי השוק
בחינת מוצר, שירות וצרכי השוק
ערן רגב 02/03/14 |  צפיות: 13010

רוב היזמים ממהרים לפתוח עסק מתוך הרצון לממש את הרעיון העסקי שלהם מבלי לבצע תוכנית עסקית מפורטת ומסודרת, לכדאיות הקמת העסק. אם אתה יזם כזה עצור! חובה לכתוב תכנית עסקית ולבחון את כדאיות המוצר. חלק חשוב מהתכנית העסקית עוסק בבחינת מוצר חדש ובהתאמתו למסגרת העסק העתידי. להלן שאלות שונות אשר יאפשרו לכם לבחון בצורה מעמיקה יותר את המוצרים שלכם:

 

 1. המוצר נותן מענה?

  ראשית' עליכם להגדיר מהו המענה שהמוצר שלכם מספק. אם המוצר לא מספק צורך כלשהו הקיים בשוק, כיצד נצפה שאנשים יהיו מוכנים לשלם עליו?!

  לדוגמא, נניח ואנו רוצים לייצר ממתיק המהווה תחליף לסוכר למשקאות חמים, במקרה זה אנו מגדירים שהמוצר שלנו, נותן מענה של תוספת סוכר באמצעות הממתיק לשתייה שלנו. האם ישנם אנשים אשר ירצו את הממתיק? ובכן, אנו יודעים שישנו פלח שוק רחב של אנשים המחפשים תחליף לסוכר, בין אם זה לצרכים בריאותיים או לדיאטה, ולכן אנו יודעים בוודאות שקיים צורך בשוק למוצר שלנו.

 2. התועלות של המוצר ברורות?

  שיווק המוצר הוא כלי מרכזי בהבטחת הכנסות עתידיות לעסק. הבנה נכונה של המוצר על ידי הלקוח תאפשר לעסק לבסס את היקף המכירות שלו בצורה טובה יותר. למשל, נעליים אורתופדיות, הינו מוצר בעל תועלת ברורה מאוד. שים את הנעליים, יהיה לך יותר נוח וזה ימנע כאבי גב. האם תועלות של מוצר כגון מכנס הם תועלות ברורות ומובנות לכולם, או האם הם משתנות ממתחרה למתחרה ומלקוח אחד לאחר? בחינת מוצר חדש נשענת על תועלת הלקוח.

 3. קיימים תחליפים?

  לא די בכך שיהיה לעסק שלכם מוצר. עליכם גם לבחון את האפשרויות האחרות העומדות מול הלקוח. האם הלקוח יכול לבחור במספר אלטרנטיבות שונות להשגת המטרה שהמוצר שלכם מספק? נניח שאדם רוצה לשתות שתייה ממותקת. הוא יכול לבחור בין שלל המיצים הקיימים על המדףולכן מנקודת המבט של חברת המשקאות, כל האלטרנטיבות האחרות (קולה, מיץ, מים וכו') יכולות להשפיע על ההכנסות של החברה. ולכן בחינת מוצר חדש תוך בדיקת המוצרים התחליפיים ורמתם הינו פרט חשוב.

 4. יש ביקוש בשוק?

  בשלב זה, לאחר שהגעתם למסקנה שהמוצר שאתם רוצים לייצר נותן מענה לתועלות הלקוח, יש לבדוק את מצב הביקוש בשוק והיקף המתחרים בו. ייצור מוצר לשוק המוצף במתחרים יכול להגביל את הכנסות העסק וליצור חסמי כניסה גבוהים מדי, מה שיוצר חוסר כדאיות בייצור המוצר העתידי. נחזור לדוגמא שלנו לגבי הממתיק. עלינו לשאול את עצמנו האם שוק התחליפי סוכר אינו מוצף בעשרות יצרני כאלו. כיצד נוכל למכור את המוצר שלנו, טוב ואיכותי ככל שיהיה, בשוק שבו ללקוחות יש אלטרנטיבות מרובות? בחינת מוצר חדש כדאית יותר בשווקים בהם הביקוש נמוך יותר.

 5. מהי ההשקעה הראשונית שעל העסק לבצע בכדי לייצר את המוצר?

  במידה ועברתם את 4 השאלות הראשונות והחלטתם שכדאי לכם לייצר את המוצר לשוק, עליכם להעריך את ההשקעה הראשונית הנדרשת לייצור המוצר. האם עלות ההשקעה הראשונית של דוכן תכשיטים שווה לעלות ההשקעה הראשונית של מפעל לייצור פלסטיק?

  עלות ההשקעה יכולה להשפיע רבות על פעילות העסק, הן מבחינת מבנה הפעילות והן מבחינת אפיק המימון שאליו תפנו לצורך פתיחת עסק. מוצר בעל עלות השקעה ראשונית נמוכה מאפשר לממן לרוב את פתיחת העסק באמצעות ההון עצמי בלבד. לעומת זאת, עלות השקעה ראשונית גבוהה מצריכה לרוב גיוס הלוואות לעסקים מהבנק, הלוואות מדינה או משקיע חיצוני. הערכה מדויקת של ההשקעה הראשונית שגורר אופי המוצר תאפשר לכם להקים את העסק שלכם בצורה נבונה ומושכלת יותר.

 

בחינה מקיפה ונבונה של מוצר חדש לעסק בהקמה היא חשובה מאוד לעתיד העסק שלכם. כיזמים אתם מחויבים להשקיע מאמצים רבים בתכנון העסק ובבחינת כדאיותו, ולכן הכנת תכנית עסקית יכולה לחזק את סיכויי הצלחת העסק העתידי שלכם. קיימת אפשרות שהיא מומלצת, להשתמש בשירותיה של חברת ייעוץ עסקי המתמחה במתן סיוע לעסקים קטנים שתוכל לעזור לכם בהכנת תוכנית עסקית.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 ערן רגב

ערן רגב, מוסמך במימון (MBA), מנכ"ל מנועי צמיחה - ייעוץ עסקי.



 


מאמרים נוספים מאת ערן רגב
 
שיפור התנהלות העסק מול הבנקים – חוזק לעסק
ישנן יתרונות רבים להתנהלות נכונה מול המערכת הבנקאית. התנהלות נכונה תוביל להתחזקות פיננסית של העסק ותאפשר המנעות מבעיות עתידיות כגון בעיות תזרימיות, צורך במימון לצורך צמיחה ועוד. פגישה עם מנהל הבנק ושיפור מספר מצומצם של נקודות בחשבון יפתרו בעיות אלו ושיפרו משמעותית מצבו של העסק.

הלוואה חוץ בנקאית היא מנועי הצמיחה של המשק
06/03/14 | הלוואות
עסקים רבים נמנעים תכופות מלקחת הלוואה חיצונית או לפגוע באובליגו הבנקאי שלהם אך לעיתים קרובות ישנו צורך במימון חיצוני בעקבות קשיי תזרים או צרכי השקעה וצמיחה.

פתיחת עסק, זכיינות וכל מה שבניהם
בשנים האחרונות צצה שיטה עסקית חדשה בשם זכיינות, שיטה זו מאפשרת לבצע פתיחת עסק בצורה מהירה ויעילה יותר. במאמר הבא ננסה לענות על השאלה: מהי בעצם זכיינות והאם היא מתאימה לכל אחד?

קרן תבור ויתרונות ערבות מדינה
04/03/14 | הלוואות
קרן תבור הינה גוף מקשר לקרן סיוע לעסקים קטנים ובינוניים. מטרת הקרן היא סיוע לעסקים קטנים ובינוניים שחשופים הרבה יותר לקשיים וקריסה.

מסלולי קרן סיוע לעסקים ומי זכאי להגשה
04/03/14 | הלוואות
קרן סיוע לעסקים הינה קרן תמיכה שנוצרה ביוזמה ממשלתית על ידי משרד האוצר. מטרת הקרן הינה הענקת הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים בהתאם למגוון סיבות ובעיות. הקרן פועלת למעשה ב-2 מסלולים עיקריים: מסלול הון חוזר ומסלול השקעה.

ניהול עסק – מעשה פשוט או אתגר גדול
ניהול עסק קטן הינו אתגר גדול. ניהול נבון של עסק מצריך רכישת ניסיון לאורך זמן, וברוב המקרים מצריך גם קבלת עזרה.

בחינת מוצר, שירות וצרכי השוק
02/03/14 | מחקרי שוק
כל יזם המעוניין לפתוח עסק חייב לבחור, בראש ובראשונה, את היתכנות המוצר, שירות וצרכיה שוק שאותם הוא מעוניין לספק. יזמים רבים המבצעים בחינה נבונה וראויה של המוצר אותו הם מתכוונים לספק, יכולים להגדיל את סיכויי הצלחת העסק.

תפיסת החזון העסקי בעסק שלכם
מעטים רואים בחזון עסקי כמרכיב חשוב בהקמת עסק אך זאתי תפיסה לא נכונה. חזון מתווה את הדרך של העסק ומתווה דרך עסקית.

גיוס אשראי בקרב עסקים קטנים והקושי המתקיים בגיוס אשראי בקרב עסקים קטנים
17/02/14 | הלוואות
הדוח האחרון של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים שפועלת במסגרת משרד הכלכלה מעיד על נתונים קשים של מצב המשק בכל הנוגע לגיוס אשראי. לפי נתוני הדוח, עסקים קטנים ובינוניים מדווחים על על קושי בגיוס אשראי ומימון כקושי משמעותי בניהול העסק.

ייעוץ עסקי לעסקים - הקלה על עסקים קטנים ובינוניים
קרן סיוע לעסקים הינה יוזמה של הרשות לעסקים קטנים ובינוניים אשר מטרתה להעניק הלוואות לעסקים בערבות מדינה וכך להקל על עסקים בשלבי צמיחה ובקשיים תזרימים.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI