דף הבית חוק ומשפט חוק ומשפט - אחר האם על פי דיני צבא חייל יכול לדרוש ייצוג של עורך דין אזרחי?
האם על פי דיני צבא חייל יכול לדרוש ייצוג של עורך דין אזרחי?
אלעד שניר 07/09/14 |  צפיות: 4320

בית דין צבאי דן על פי החוק בעבירות צבאיות או פליליות בלבד. סמכותו חלה על חיילים בשירות סדיר, חיילי מילואים ואזרחים הנמצאים תחת מרותו מתוקף חוק שירותי הביטחון או חוקים אחרים. מערכת החוק הצבאית לא פחות נוקשה מהאזרחית והיא מייצגת את המוסד הרשמי העומד לרשות הצבא בבואו לשפוט חיילים. יחידת בתי הדין הצבאיים היא זו שאחראית בישראל על הפעלת בתי הדין והיא מורכבת מבתי דין קבועים ובתי דין ארעיים. מבחינת ייצוג, נאשמים בבית דין צבאי יכולים לבחור בין שלוש אפשרויות: ייצוג על ידי סניגור מטעם הצבא, ייצוג עצמי או ייצוג באמצעות עורך דין אזרחי המתמחה בדיני צבא.

כפי שניתן לראות, על פי דיני הצבא יכול כל חייל בישראל לדרוש ייצוג של עורך דין אזרחי. הייצוג תקף במגוון של עבירות שונות לרבות עבירות משמעת, עריקות, סמים, אלכוהול, אלימות, פגיעה מינית, פגיעה ברכוש, גניבה ועוד. אם אתם רוצים להתייעץ על עבירות שנעשו במסגרת הצבא אתם מוזמנים להתייעץ בפורום דיני צבא.

מדוע לבחור ייצוג של עורך דין אזרחי?

הדילמה העיקרית של חיילים היא האם להעדיף ייצוג של עורך דין אזרחי המתמחה בדיני צבא על פני ייצוג של סנגור צבאי. את הדילמה הזו ניתן לבחון לפי מספר קריטריונים. בראש ובראשונה, כדאי בכל מקרה לוותר על ייצוג עצמי. אין סיבה להסתפק בייצוג עצמי במקרה של עמידה לדין בבית דין צבאי היות ורק לעורך דין ואנשי מקצוע יש את הכלים הדרושים להתמודדות מן הסוג הזה. שנית, בסמכותו של בית הדין הצבאי לשפוט את החייל ולפתוח לו תיק פלילי הגורר רישום פלילי. רישום כזה פוגע בסיכוייו של החייל בעתיד ועומד לו לרועץ במהלך השתלבות במקום עבודה, קבלה ללימודים וכן הלאה. כתוצאה מכך בוחרים חיילים רבים שלא להסתפק בייעוץ הניתן על ידי הסנגוריה הצבאית ולשכור את שירותיו של עורך דין פרטי המתמחה בתחום.

יש עוד יתרון שבא לידי ביטוי במהלך ייצוג על ידי עורך דין אזרחי והוא ההיערכות לקראת הדיון. עורך דין אזרחי עם ניסיון ורקע מקצועי הולם יכול להכין את החייל לקראת חקירת מצ"ח, לעמוד לרשותו בכל מקרה של התלבטות ולהעניק לו תמיכה נפשית. אם החייל או האזרח כופרים באשמה, יש להיערך בהתאם ולשכור את שירותיו של עורך דין אזרחי. התנאי היחיד עבור הייצוג הוא אישור מטעם בתי הדין הצבאיים. האישור מאפשר לעורך דין אזרחי להגיע לשטח בתי הדין ולייצג את הלקוח שלו לכל אורך המשפט.

מה תפקידו של עורך הדין?

עורך דין המתמחה בדיני צבא מסייע ללקוחות בכל הליכי וסוגי התביעות. הדבר החשוב הוא לבחור היטב את עורך הדין ולהבטיח את מעורבותו בחקירות מצ"ח, מעצרים, שחרור בערבות, דיונים שונים בין כתלי בין הדין הצבאי וכן הלאה. עורך דין אזרחי מלווה את החייל גם בעבירות פליליות וגם בעבירות משמעת ייחודיות לצבא כמו היעדרות ללא רשות, עריקות, נפקדות או פגיעה במשמעת. הוא יכול לעזור לו עם כתב אישום הגורס התרשלות במילוי תפקיד, שהייה בצבא תחת השפעת סמים ושימוש ברכוש צה"ל שלא למטרות צבאיות. עורך הדין מספק ייעוץ וליווי לנאשם ולבני המשפחה והוא גם מטפל בבקשות לביטול כתבי אישום, ערעורים על גזר הדין ומחיקת רישום פלילי.

לסיכום, מי שעומד לדין צבאי לא צריך להתלבט ועליו לנצל את זכותו לקבל ייצוג מטעם עורך דין אזרחי. עורך דין המתמחה בדיני צבא עדיף על ייצוג עצמי ועל נציג הסנגוריה הצבאית ויש לו יתרונות רבים.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 אלעד שניר

כותב מאמרים משפטיים 


מאמרים נוספים מאת אלעד שניר
 
מהי רשלנות רפואית בלידה?
רשלנות רפואית בלידה מתייחסת לכל מה שסובב את הלידה כולל ההיריון ואף טיפול בילוד לאחר הלידה. מהן התכונות של רשלנות רפואית בלידה?

הקשיים העומדים מול נוטריון במהלך ההכשרה
תהליך ההכשרה והשגת הרישיון עבור עורך דין המעוניין להיות נוטריון כולל קשיים רבים ונחשב לתהליך מסובך. מהם הקשיים העומדים מול נוטריון במהלך ההכשרה?

ההיבט הרגשי של רשלנות רפואית בלידה
ההיבט הרגשי של תהליך תביעת רשלנות רפואית בלידה חשוב לא פחות מההיבט המשפטי. כיצד על ההורים לנהוג כדי להצליח לעבור את החודשים הקשים של ניהול התביעה?

בקשה לביטול רישיון נוטריון
למרות שמשרד המשפטים מאפשר לעורכי דין בעלי רישיון נוטריון להגיש בקשה לביטול הרישיון, הליך זה כרוך בשורה ארוכה של השלכות. כיצד מגישים את הבקשה?

סוגיות במתן שירותים נוטריוניים
סעיף 7 לחוק הנוטריונים מונה את תפקידיו של הנוטריון אך לא כולל הבהרה לגבי סוגיות חשובות בנוגע לתפקידיו. במאמר זה נעמוד על הסוגיות הללו.

ליטל יעקובוביץ על הסדרי ראייה ומשמורת
02/02/15 | משפחה
אחד הנושאים החשובים עליהם חובה להגיע להסכמה הוא משמורת על הילדים. בד"כ המשמורת תינתן לאם, אך כיצד מתקבלת ההחלטה לגבי ההורה המשמורן?

מה הורים מיועדים צריכים לדעת על פונדקאות?
במאמר זה נמנה מספר דברים שעל הורים מיועדים לדעת בכל הקשור בתהליך פונדקאות ומה משמעותו בטווח הקצר והארוך.

מה עושים אחרי רשלנות רפואית בלידה?
חשוב כי כל אזרח ידע כי הוא זכאי למימוש זכויות לאחר רשלנות רפואית בלידה ואל לו לוותר על התמודדות משפטית. מה כדאי לעשות אחרי רשלנות רפואית בלידה?

האם על פי דיני צבא חייל יכול לדרוש ייצוג של עורך דין אזרחי?
נאשמים בבית דין צבאי יכולים לבחור בייצוג עורך דין אזרחי. מדוע כדאי לבחור ייצוג של עורך דין אזרחי וכיצד הוא יכול לעזור בהליכי משפט צבאי?

רשלנות רפואית בהריון חוץ רחמי
הריון חוץ רחמי מעמיד את האישה ההרה ואת העובר בסכנה והוא מחייב אבחון מוקדם ומקצועי. מהן התלונות העיקריות במהלך הריון חוץ רחמי?
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI