דף הבית חוק ומשפט חוק ומשפט - אחר בקשה לביטול רישיון נוטריון
בקשה לביטול רישיון נוטריון
אלעד שניר 12/03/15 |  צפיות: 4380

משרד המשפטים מאפשר לעורכי דין בעלי רישיון נוטריון להגיש בקשה לביטול הרישיון. זהו הליך מורכב מכפי שנהוג לחשוב, היות והוא כרוך בשורה ארוכה של השלכות. ראשית, חשוב להזכיר כי עורך דין עם רישיון מן הסוג הזה מוסמך בהתאם לחוק לאמת, לאשר, להעיד ולערוך מסמכים משפטיים.

חתימתו של עורך הדין המחזיק ברישיון נחשבת כאישור למקוריותו של מסמך ומסמכיו מיועדים לעיתים קרובות לשמש כראיה בפני בית המשפט. שנית, עורך דין יכול לקבל רישיון רק במידה והוא עומד בתנאים מחמירים. עליו להיות אזרח ישראל, חבר לשכת עורכי הדין, בעל ניסיון מעשי של 10 שנים לפחות בעריכת דין ונטול הרשעה בעבירה שיש עמה קלון או השעיה מלשכת עורכי הדין.

השאלה העיקרית היא מה עשוי לעודד נוטריון לוותר על הרישיון שלו. למרות שמדובר על מקרים יחסית נדירים, הם מתרחשים לא רק בישראל אלא גם במקומות נוספים בעולם. הבקשה לביטול יכולה להיות תוצאה של רצון לעסוק בתחום חדש, לפתוח משרד עם שותפים או לבצע פעולות האסורות על בעל רישיון לפי כללי האתיקה. לא רבים יודעים זאת, אך כללי האתיקה המוטלים על נוטריון הם בין החמורים ביותר בענף המשפט. לא כל בעלי הרישיון מצליחים להתמודד עם כללים אלו ולעבור בהצלחה את הביקורת של המחלקה לרישוי נוטריונים הפועלת בכפוף למשרד המשפטים.

כיצד מגישים את הבקשה?

נוטריון בתל אביב המקבל החלטה להגיש בקשה לביטול רישיון צריך לפנות אל המחלקה לרישוי נוטריונים. עליו למלא מסמך רשמי המוגש אל מחלקת יחידות מקצועיות במשרד המשפטים. במסמך זה מציין הנוטריון את שמו המלא ואת מספר תעודת הזהות שלו. המסמך מאפשר לעורך הדין לבקש משר המשפטים לבטל את רישיון וזאת על פי סעיף 43 לחוק. בנוסף, במסמך מופיע תאריך אשר החל ממנו מסכים בעל הרישיון להפסיק להנפיק או לערוך מסמכים נוטריוניים.

המסמך מציין בבירור כי בעל הרישיון מבין שאם יבקש בעתיד לחדש את הרישיון, יהיה עליו להגיש בקשה חדשה למתן רישיון ולעמוד בתנאי החוק. המסמך מסתיים בחתימה של הנוטריון ובכתיבת התאריך.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 אלעד שניר

כותב מאמרים משפטיים 


מאמרים נוספים מאת אלעד שניר
 
מהי רשלנות רפואית בלידה?
רשלנות רפואית בלידה מתייחסת לכל מה שסובב את הלידה כולל ההיריון ואף טיפול בילוד לאחר הלידה. מהן התכונות של רשלנות רפואית בלידה?

הקשיים העומדים מול נוטריון במהלך ההכשרה
תהליך ההכשרה והשגת הרישיון עבור עורך דין המעוניין להיות נוטריון כולל קשיים רבים ונחשב לתהליך מסובך. מהם הקשיים העומדים מול נוטריון במהלך ההכשרה?

ההיבט הרגשי של רשלנות רפואית בלידה
ההיבט הרגשי של תהליך תביעת רשלנות רפואית בלידה חשוב לא פחות מההיבט המשפטי. כיצד על ההורים לנהוג כדי להצליח לעבור את החודשים הקשים של ניהול התביעה?

בקשה לביטול רישיון נוטריון
למרות שמשרד המשפטים מאפשר לעורכי דין בעלי רישיון נוטריון להגיש בקשה לביטול הרישיון, הליך זה כרוך בשורה ארוכה של השלכות. כיצד מגישים את הבקשה?

סוגיות במתן שירותים נוטריוניים
סעיף 7 לחוק הנוטריונים מונה את תפקידיו של הנוטריון אך לא כולל הבהרה לגבי סוגיות חשובות בנוגע לתפקידיו. במאמר זה נעמוד על הסוגיות הללו.

ליטל יעקובוביץ על הסדרי ראייה ומשמורת
02/02/15 | משפחה
אחד הנושאים החשובים עליהם חובה להגיע להסכמה הוא משמורת על הילדים. בד"כ המשמורת תינתן לאם, אך כיצד מתקבלת ההחלטה לגבי ההורה המשמורן?

מה הורים מיועדים צריכים לדעת על פונדקאות?
במאמר זה נמנה מספר דברים שעל הורים מיועדים לדעת בכל הקשור בתהליך פונדקאות ומה משמעותו בטווח הקצר והארוך.

מה עושים אחרי רשלנות רפואית בלידה?
חשוב כי כל אזרח ידע כי הוא זכאי למימוש זכויות לאחר רשלנות רפואית בלידה ואל לו לוותר על התמודדות משפטית. מה כדאי לעשות אחרי רשלנות רפואית בלידה?

האם על פי דיני צבא חייל יכול לדרוש ייצוג של עורך דין אזרחי?
נאשמים בבית דין צבאי יכולים לבחור בייצוג עורך דין אזרחי. מדוע כדאי לבחור ייצוג של עורך דין אזרחי וכיצד הוא יכול לעזור בהליכי משפט צבאי?

רשלנות רפואית בהריון חוץ רחמי
הריון חוץ רחמי מעמיד את האישה ההרה ואת העובר בסכנה והוא מחייב אבחון מוקדם ומקצועי. מהן התלונות העיקריות במהלך הריון חוץ רחמי?
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI