דף הבית חוק ומשפט חוק ומשפט - אחר מה הורים מיועדים צריכים לדעת על פונדקאות?
מה הורים מיועדים צריכים לדעת על פונדקאות?
אלעד שניר 28/12/14 |  צפיות: 4330

תהליך פונדקאות בישראל מעוגן בחקיקה והוא מפוקח על ידי ועדת אישורים מיוחדת הכפופה למשרד הבריאות. התהליך מגן על ההורים המיועדים, האם הנושאת והילד והוא זוכה לגיבוי מטעם בתי המשפט ומוסדות המדינה. אף על פי כן, חלק גדול מההורים לא תמיד יודעים במה כרוך תהליך פונדקאות ומה משמעותו בטווח הקצר והארוך.

הדבר הראשון שיש לזכור הוא שתהליך פונדקאות מיועד לזוגות שלא יכולים להרות בשל בעיה רפואית. לא ניתן לבצע את התהליך מתוך בחירה וללא סימוכין רפואיים הולמים. תפקידה של ועדת האישור הוא לבחון את התנאים בהם עומדים ההורים, להעיזר במסמכים רשמיים ולהפעיל חוות דעת מקצועית טרם קבלת החלטה. שנית, הורים נדרשים להכיר את הוראות החוק ביחס לאם פונדקאית. זו אישה שהסכימה לשאת ברחמה ביצית מופרית השייכת להורים, ללדת את התינוק ולבסוף למסור אותו. הורים חייבים להקפיד על ביצוע תהליך ארוך, מורכב ומסודר לאיתור ובדיקת התאמתה של האם הפונדקאית.

הקשיים הנפשיים של תהליך פונדקאות

עוד היבט שצריך להתייחס אליו במהלך פונדקאות הוא התעוררות קשיים נפשיים. הרבה הורים לא מצליחים להשלים עם העובדה שאין ביכולתם להרות. התוצאה היא תחושת תסכול, עוגמת נפש ופגיעה בביטחון. הורים במצב נפשי מעורער יתקשו להתמודד עם תהליך הפונדקאות או אפילו למצוא מועמדת מתאימה לנשיאת העובר. על ההורים לערב כמה שיותר אנשי מקצוע בשלב מוקדם, להתייעץ עם מומחים המכירים את התחום ולהבין כי קיימת הגנה משפטית מלאה על זכויותיהם. הורים יכולים גם לבחור את תהליך הפונדקאות המתאים עבורם ולעבור את המסלול בסבלנות ובאיטיות.

ניתן להתייעץ עם מומחים גם טרם תחילת ההליך בפורום פונדקאות ולקבל את כל המידע המשפטי הנחוץ.

תהליך פונדקאות מתאפיין באינטנסיביות רבה. הוא טעון מבחינה רגשית, מלווה במערכת שיקולים מסובכת ויש לו משמעות אדירה על התא המשפחתי. ההחלטה לחפש מועמדת עבור תהליך פונדקאות היא אינה קלה ורבים מקבלים אותה בעזרת בני משפחה, חברים וקרובים. בסופו של דבר, המטרה של פונדקאות היא לעזור להורים ולהעמיד לרשותם את האפשרות להביא צאצאצים. מומלץ להיעזר בחוות דעת רפואית ופסיכולוגית ולעקוב אחר הוראות החוק בנוגע לתצהירים או זכויות ההורים הפונים לפונדקאות.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 אלעד שניר

כותב מאמרים משפטיים 


מאמרים נוספים מאת אלעד שניר
 
מהי רשלנות רפואית בלידה?
רשלנות רפואית בלידה מתייחסת לכל מה שסובב את הלידה כולל ההיריון ואף טיפול בילוד לאחר הלידה. מהן התכונות של רשלנות רפואית בלידה?

הקשיים העומדים מול נוטריון במהלך ההכשרה
תהליך ההכשרה והשגת הרישיון עבור עורך דין המעוניין להיות נוטריון כולל קשיים רבים ונחשב לתהליך מסובך. מהם הקשיים העומדים מול נוטריון במהלך ההכשרה?

ההיבט הרגשי של רשלנות רפואית בלידה
ההיבט הרגשי של תהליך תביעת רשלנות רפואית בלידה חשוב לא פחות מההיבט המשפטי. כיצד על ההורים לנהוג כדי להצליח לעבור את החודשים הקשים של ניהול התביעה?

בקשה לביטול רישיון נוטריון
למרות שמשרד המשפטים מאפשר לעורכי דין בעלי רישיון נוטריון להגיש בקשה לביטול הרישיון, הליך זה כרוך בשורה ארוכה של השלכות. כיצד מגישים את הבקשה?

סוגיות במתן שירותים נוטריוניים
סעיף 7 לחוק הנוטריונים מונה את תפקידיו של הנוטריון אך לא כולל הבהרה לגבי סוגיות חשובות בנוגע לתפקידיו. במאמר זה נעמוד על הסוגיות הללו.

ליטל יעקובוביץ על הסדרי ראייה ומשמורת
02/02/15 | משפחה
אחד הנושאים החשובים עליהם חובה להגיע להסכמה הוא משמורת על הילדים. בד"כ המשמורת תינתן לאם, אך כיצד מתקבלת ההחלטה לגבי ההורה המשמורן?

מה הורים מיועדים צריכים לדעת על פונדקאות?
במאמר זה נמנה מספר דברים שעל הורים מיועדים לדעת בכל הקשור בתהליך פונדקאות ומה משמעותו בטווח הקצר והארוך.

מה עושים אחרי רשלנות רפואית בלידה?
חשוב כי כל אזרח ידע כי הוא זכאי למימוש זכויות לאחר רשלנות רפואית בלידה ואל לו לוותר על התמודדות משפטית. מה כדאי לעשות אחרי רשלנות רפואית בלידה?

האם על פי דיני צבא חייל יכול לדרוש ייצוג של עורך דין אזרחי?
נאשמים בבית דין צבאי יכולים לבחור בייצוג עורך דין אזרחי. מדוע כדאי לבחור ייצוג של עורך דין אזרחי וכיצד הוא יכול לעזור בהליכי משפט צבאי?

רשלנות רפואית בהריון חוץ רחמי
הריון חוץ רחמי מעמיד את האישה ההרה ואת העובר בסכנה והוא מחייב אבחון מוקדם ומקצועי. מהן התלונות העיקריות במהלך הריון חוץ רחמי?
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI