דף הבית חוק ומשפט חקירות על חוק המעצרים מאת עו"ד לחקירת משטרה
על חוק המעצרים מאת עו"ד לחקירת משטרה
שרון נהרי 15/07/10 |  צפיות: 2886

פליט סודני שנעצר בחשד כי ביצע מעשה מגונה בתושבת רמלה שוחרר בשל "תקלה טכנית" - השוטרים שעצרו אותו איחרו את המועד האחרון להביאו בפני שופט על פי חוק.

האיש נעצר ביום שישי בצהריים על ידי שוטרי משטרת רמלה, אך בשל הקרבה לכניסת השבת לא הספיקו השוטרים לחקור אותו ולהביאו בפני שופט.

מאת: שרון נהרי - עורך דין פלילי

סעיף 29(א) לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה-מעצרים), התשנ"ו- 1996, ("חוק המעצרים") קובע, כי חשוד שנעצר בידי הקצין הממונה וטרם הובא בפני שופט, יובא בפניו בהקדם האפשרי ולא יאוחר מ- 24 שעות מעת מעצרו, זאת במטרה לדון בדבר הארכת מעצרו (השופט רשאי להאריך את מעצרו ב- 15 יום) או שחרורו.

כאשר מועד הבאת החשוד חל בשבת או חג, יש להביא את העצור בפני שופט בטרם כניסת השבת או החג, כך קובע סעיף 29(ב) לחוק. במקרה דנן, היה על השוטרים להביא את החשוד בפני שופט בטרם כניסת השבת, מאחר והחזקת החשוד במעצר מעבר ל- 24 שעות איננה מותרת על פי חוק, אין למשטרה כל סמכות להחזיק את החשוד במעצר מעבר למה שהחוק מתיר לה וכל פרק הזמן שמעבר ל- 24 שעות הינו מעצר לא חוקי הפוגע בזכויותיו הבסיסיות של החשוד, בחירותו ועל כן פגיעה בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו.

מאחר והמשטרה, שתפקידה לשמור ולאכוף את החוק, למעשה עברה על החוק, השופט החליט שלא להשתמש בסמכותו להורות על מעצרו מחדש של החשוד, זאת כדי ללמד את המשטרה לפעול להבא על פי חוק והביא עצורים לבית משפט בזמן.

ואולם, קבעה הפסיקה כי אין המשטרה אחראית על סדר העבודה בבית המשפט ודי על הבאת העצור אל כתלי בית המשפט במועד והמתנה לשמיעת עניינו (ראה ב"ש 3204/05 (נצ') אלון גבאי).

זאת ועוד, גם משנתקיים מעצר בלתי חוקי והעצור מובא בפני שופט באיחור ניכר, הרי שלא תמיד בית המשפט ישחרר את העצור. לבית המשפט שיקול הדעת אם לשחררו או לחדש את מעצרו, תוך שבין היתר, נשקלת חומרת העבירה ומסוכנותו של החשוד, ובית המשפט מבקש לאזן בין זכויותיו של החשוד לבין האינטרס הציבורי להחזיקו במעצר. כבר נפסק בבית המשפט העליון לפני כשנתיים שאין לשחרר חשוד בעבירות חמורות כעבירת רצח ובריחה, אך בשל החזקתו במעצר בלתי חוקי (וראה גם בש"פ 6908/03).המאמר התפרסם לראשונה באתר של עו"ד פלילי שרון נהרי

לעיון בפסקי דין שונים - עו"ד לחקירת משטרה


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 שרון נהרי


 


מאמרים נוספים מאת שרון נהרי
 
עו"ד לחקירת משטרה - האם להורה מותר לשהות בקרבת הקטין לאחר חשד בהתעללות?
05/11/13 | פלילי
תושבת קריית גת חשודה כי פגעה בבתה בת השנה, פגיעה שהובילה למספר שברים ברגליה. האישה הגיעה לבי"ח ברזילי באשקלון עם הפעוטה, והרופאים אבחנו שברים בעצם השוק שלה.

שימוע פלילי - האם יש אפשרות להקלות בעבירת רצח?
על דניאל מעוז נגזרו שני מאסרי עולם מצטברים, אחרי שהורשע ברצח הוריו, נורית ונח, באוגוסט 2011. מהי המשמעות של שני מאסרי עולם שניתנים לאדם על עבירות רצח והאם יש אפשרות להקלות?

עו"ד לרישום פלילי על חשיבותו של תסקיר המבחן
03/04/13 | פלילי
חוק המרשם הפלילי מאפשר למספר גופים בעיקר נבחרי ציבור ועובדי מדינה בכירים במיוחד לעיין במרשם לפני ביצוע מינויים לתפקידים בתחומי אחריותם. בין גופים אלה נמנים הוועדה לבחירת שופטים, שר ומנכ"ל משרדו לצורך מינוי בסיווג "סודי ביותר", נציב שירות המדינה לגבי עובדי מדינה, מבקר המדינה לגבי עובדי משרדו ונציב שירותי בתי הסוהר לגבי סוהרים. עוד הותר העיון במקרים הכרוכים בבטחון המדינה, לשר הפנים לגבי הענקת אישורי כניסה ארצה, לבית המשפט במקרים ספציפיים ולגורמים נוספים.

מה החוק אומר לגבי הלבנת הון?
25/02/13 | פלילי
לפני מס' שבועות הגישה פרקליטות מחוז מרכז כתב אישום נגד 14 חשודים בארגון פשיעה מאזור טייבה וערי המשולש בחשד לסחיטה באיומים, הלבנת הון וביצוע שורת עבירות מס. על פי כתב האישום, היו 11 מהנאשמים מאוגדים בארגון פשיעה הפועל בתבנית מאורגנת, היררכית ושיטתית. במאמר שלפניכם נבקש להרחיב ולעמוד על אופיה של אחת העבירות העומדות במרכזו של כתב האישום – והיא עבירת הלבנת ההון.

עו"ד לחקירת משטרה - עבירה פלילית של בעילה אסורה בהסכמה
07/02/13 | פלילי
זה מכבר, מורה בן 45, נשוי ואב לילדים, המלמד בבית-ספר תיכון באזור השפלה הודה בחקירתו במשטרה, כי קיים יחסי מין עם תלמידה בת 15 מכיתה י'. הרומן האסור התגלה לאחר שהנערה סיפרה לחברתה ושוכנעה לפנות ליועצת בית-הספר. ההנהלה דיווחה להורים, ואלה התלוננו בתחנת המשטרה בסוף השבוע האחרון.

אישום פלילי - חקירה פלילית כאמצעי להפעלת לחץ על אנשי עסקים
21/01/13 | פלילי
זה מכבר פנו עורך הדין שרון נהרי ועמיתו עורך הדין יורם שפטל, סניגוריו של איציק אברג'יל, הגישו לפרקליטות המדינה בקשה לאפשר למרשם לרצות את שארית מאסרו, שלוש וחצי שנות מאסר בשטחי מדינת ישראל ולא בארצות הברית שבשטחה הוא נמצא כעת. עוד לפני שהוסגר אברג'יל לארצות הברית ניהל עורך הדין שרון נהרי משא ומתן מוצלח עם רשויות התביעה על מנת למחוק חלק מהסעיפים אשר הופיעו בכתב האישום המקורי. זוהי רק דוגמה אחת הממחישה את חשיבותו של הייצוג המשפטי בהליכי ההסגרה.

עו"ד לעבירות פלילים - ביצוע עבירות מין כלפי קטינים
01/01/13 | פלילי
לפני כארבע שנים פרסם בערוץ 10 העיתונאי דב גילהר כתבת תחקיר שעסקה בפדופילים המוצאים את קורבנותיהם באמצעות רשת האינטרנט. במסגרת הכתבה, נעשה שימוש בתחקירנית שהתחזתה לילדה בת 13 אשר יצרה קשר עם הפדופילים ותיאמה עמם מפגש למטרות מיניות. מהתחקיר עולה כי אותם הגברים כלל לא היו מגיעים לדירה, אילמלא עידוד פעיל מצדה של התחקירנית.

אי קיום חובת השימוע הפלילי
15/11/12 | פלילי
לפני מספר ימים החליט בית המשפט השלום בתל-אביב לדחות את פתיחת משפטו של בעלי הפועל תל-אביב לשעבר, אלי טביב בגין תקיפה לכאורה של נער אשר הגיע לביתו, וזאת נוכח העובדה שלא נערך לטביב שימוע לפני הגשת כתב האישום. החלטת בית המשפט מחדדת איפוא את ההלכה לפיה כללי הצדק הטבעי מחייבים את רשויות החוק להעניק לכל אדם את הזכות לשטוח בפניהן את טענותיו בטרם יוגש כנגדו כתב אישום.

אי הרשעה בעבירות סמים - עו"ד לעבירות פלילים
07/11/12 | פלילי
ההחזקה והשימוש בסמים נתפסים לעיתים על ידי הציבור כעבירה שאינה חמורה שכן מדובר בעבירה נפוצה למדי בקרב אנשים צעירים וקטינים שלרוב התנהגותם היא נורמטיבית. בה בעת, חשוב לזכור כי החזקת מריחואנה או חשיש במשקל מעל 15 גרם מקימה חזקה לפיה החזקת הסם אינה מיועדת לצריכה עצמית בלבד. כמו כן, שימוש בסמים בחבורה מקימה לעיתים עבירה של אספקת סם לאחר. רוב החשודים, בהיותם אנשים נורמטיביים מודים הן בהחזקת סמים לצריכתם העצמית ובמקרים רבים מתוך תמימות מודים כי השתמשו בסמים במפגשים חברתיים. מאת: עורך דין פלילי שרון נה

עו"ד לעבירות אלימות - אי הרשעה בעבירות של תקיפת בני זוג
04/11/12 | פלילי
כמעט מדי יום ביומו אנו נחשפים לפרשה במסגרתה מואשם גבר בתקיפת בת זוגו, בין אם מדובר באשתו ובין אם בחברתו או בידועה בציבור. העבירה של תקיפת בת זוג, קלה כחמורה, נתפסת על ידי בתי המשפט כעבירת אלימות חמורה ביותר.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI