דף הבית חינוך ולימודים לימודי תעודה ומקצוע על אהבה וחיות אחרות – סוגיית האהבה בטיפול נפשי
על אהבה וחיות אחרות – סוגיית האהבה בטיפול נפשי
אילה 23/06/11 |  צפיות: 3840

הפקולטה ללימודי תעודה והתמחות במכללת אורנים מקיימת יום עיון בנושא האהבה לבני אדם ולבעלי חיים וכיצד היא מסייעת בטפולים נפשיים. זאת, במסגרת הקורס הייחודי 'הקניית מיומנויות לטיפול ריגשי הנעזר בבעלי חיים'.

בין הדוברים בכנס, ד"ר שי שפיר, זואולוג, ביולוג ומרצה בכיר באורנים ורכזות הקורס, הפסיכולוגיות, ד"ר שרית לב ארי וענבר בראל.

 

ד"ר שפיר: "אהבה הינה רגש מאד מיוחד. אהבה גורמת לנו לתחושה מאד נעימה במוח, לעיתים אפילו לערפול חושים, היא משנה התייחסות ולעיתים קרובות גם משנה התנהגות.

יש הטוענים כי מותר האדם מן הבהמה ביכולתו לחוות רגשות, אך מה עם רגשות בבעלי חיים? האם מה שאנו רואים בהתנהגות בעלי החיים הוא האנשה שלנו? האם יש להם רגשות אמיתיים?"

בהרצאה ינסה ד"ר שפיר לברר סוגיה זו ודרכה להגיע לשאלה המסקרנת של כיצד באה לידי ביטוי האהבה בבעלי החיים.

"מנקודת המבט האנושית אנו מחלקים את רגש האהבה למספר סוגים. בהרצאה נבדוק כיצד באה לידי ביטוי אהבת אם/אב בקרב בעלי חיים? האם קיימים רגשות אהבה בין בני זוג ומה מטרתם? האם התשוקה והאהבה נפגשים גם אצל בעלי חיים או שזהו מפגש ייחודי רק לנו?"


ד"ר שרית לב-בן דב וענבר בראל, פסיכולוגיות הנעזרות בטיפול הנפשי בבעלי חיים מגוונים מאוד (אפילו מקלון, או צב), יביאו דוגמאות מן החיים האמיתיים.

כמו למשל, נ', ילד פנימיה שנשלח מביתו על ידי הוריו, המשחזר את מעגל הדחייה בכל קשריו הבינאישיים. המטפלת התקשתה לקבל אותו, להכיל את צדדיו הדוחים, ולאהוב אותו. הקשר שהתפתח בין נ' עם החתול הטיפולי, מאפשר לו וגם למטפלת להתחבר לרגשות אמפטיה וקבלה, אמון וקירבה.

גם מ' בת ה-15 אינה מסוגלת לאהוב ולהיות נאהבת, בשל קשריה הבעייתיים עם אימה. היא לא אפשרה למטפלת להתקרב אליה וליצור עימה קשר קרוב ומשמעותי. תחילתו של השינוי התאפשר בזכות כלב טיפולי, שבאופיו ובהתנהגותו מכניס באופן ישיר אהבה לחדר הטיפולים.

בטיפול הנעזר בבעלי חיים קיימת אהבה בחדר. זו כמעט אקסיומה מקצועית לה שותפים מרבית העוסקים בתחום. אבל מה מאפייניה של אהבה זו? מה תפקידה? מה היא מאפשרת? האם היא משנה מהותית את המערך והתהליך הטיפולי בהשוואה לפסיכותראפיה הקלאסית? בכך תעסוק ההרצאה של השתיים.

 

על אהבה וחיות אחרות- יום עיון במכללת אורנים, בקרית טבעון, יום שישי 24 ביוני, בין  8:45-14:00

 


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 אילה


 


מאמרים נוספים מאת אילה
 
שונאים ללמוד חשבון? ממש לא מבינים את שיעורי התורה?
פרופ' צביה מרקוביץ, ראש החוג לחינוך מתמטי במכללה האקדמית לחינוך אורנים פיתחה יחד עם גב' צ'רנה נשר, תוכנית לימודים חדשנית, המורכבת מבעיות מתמטיות שנלקחו מפרשות השבוע.

לא רק תירס חם - על אוכל בספרות ילדים
מכללת אורנים מציינת את יום ההולדת ה-102 של סופרת הילדים האהובה מרים רות ז"ל, באירוע רב משתתפים שיעסוק בנושא 'היה היה טעם – על אוכל בספרות ילדים'

להיות דולפין - יום עיון בנושא טיפול נפשי בסיוע בעלי חיים, מכללת אורנים
מכללת אורנים מציעה תוכנית לימודים ייחודית העוסקת בהקניית מיומנויות טיפוליות הנעזרות בבעלי חיים. זוהי תוכנית שיקומית/טיפולית המכשירה מטפלים לעבודה עם מטופל וחיית מחמד (לבחירת המטופל). התוכנית מיועדת לסטודנטים בתחום הפסיכולוגיה, פסיכותראפיה, זואולוגיה או ביולוגיה שעברו ראיון אישי לבדיקת התאמתם לנושא. את התוכנית מרכזות הפסיכולוגיות שרית לב בן דב וענבר בראל, המקיימות בשבוע הבא (27.1) יום עיון מרתק בנושא זה.

המרחב הציבורי – עכשיו באקדמיה ובאמנות במכללת אורנים
"הקורס הוא מעגל עיון והעמקה בשאלות שעלו במהלך הקיץ האחרון בקשר ליחס שבין המרחב הפרטי והציבורי, לעיצוב של המרחב הציבורי והסימנים ההופכים אותו שלנו או של אחרים. למשל הנוף הלשוני, השלטים והכתובות, מבנים והריסות, חורבות , גרפיטי, האוהל והמאהל, המעגל והמצעד ועוד. וגם, כיצד המרחב מגלם יחסי הון- שלטון, הפרטה, תפיסות לאומיות, זיכרון והשכחה ועוד.

תערוכת בוגרי המכון לאמנות - מכללת אורנים
17/07/11 | אמנות
בתערוכה עבודות ציור, פיסול, וידיאו, אנימציה, צילום והדפס, בכולן, שאלות ותכנים העוסקים בחברה הישראלית, מנקודת מבט אישית, ומתוך מודעות לבחירת השפה האמנותית. מן העבודות משתקף המבנה הייחודי של המכון לאמנות, המפגיש סטודנטים ממגזרים שונים ללימוד השיח האמנותי, התרבותי והביקורתי.

מכללת אורנים,חינוך,הוראה,תואר ראשון
"האתגרים העומדים בפני מחנכי המאה ה-21 מורכבים מאי פעם. משימתנו היא, להוות עבורם בית אקדמי – מקצועי המכשיר אותם להתמודדות זו".

יום הולדת 60 למכללת אורנים
שר החינוך מר גדעון סער, ברך ואמר כי המכללות לחינוך הוקמו עשור לפני המוסדות האקדמיים האחרים במדינת ישראל, והן מילאו תפקיד אידיאולוגי וחינוכי חשוב, "גם כיום," אמר השר, "תפקידה של אורנים שהכשירה מורים ומחנכים גדולים, לא הסתיים. אורנים מעצימה את החינוך בישראל, והיא הייתה ונשארה פורצת דרך."

Master Teaching בהוראה
"ייחודה של התוכנית המהפכנית", אומר נשיא המכללה, פרופ' יאיר קארו, "בכך שהיא מאפשרת לימוד משולב של תואר שני ותעודת הוראה על בסיס לימודי התואר הראשון, ובכך פותחת את הדלת בפני אקדמאים, בוגרי מקצועות שונים, חסרי תעודת הוראה, שהם בעלי רצון, יוזמה וחזון להשתלב במערכת החינוך ולחולל בה שינויים מבורכים."

על אהבה וחיות אחרות – סוגיית האהבה בטיפול נפשי
"אהבה הינה רגש מאד מיוחד. אהבה גורמת לנו לתחושה מאד נעימה במוח, לעיתים אפילו לערפול חושים, היא משנה התייחסות ולעיתים קרובות גם משנה התנהגות. יש הטוענים כי מותר האדם מן הבהמה ביכולתו לחוות רגשות, אך מה עם רגשות בבעלי חיים? האם מה שאנו רואים בהתנהגות בעלי החיים הוא האנשה שלנו? האם יש להם רגשות אמיתיים?"

יום פתוח במכללה האקדמית לחינוך - אורנים
13/06/11 | לימודים
מכללת אורנים מזמינה אותך להצטרף לנבחרת המובילה, ביום פתוח שייערך ביום שישי, 17.6 בין השעות 9:00-12:00 בואו להתרשם ממוסד אקדמי מוביל, בסביבה אקדמית גבוהה ותומכת על גבעה ירוקה סביב חורש טבעי יפהפה וצוות מרצים מהשורה הראשונה המעניק יחס אישי וכיתות לימוד קטנות.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI