דף הבית חינוך ולימודים לימודים אקדמאיים המרחב הציבורי – עכשיו באקדמיה ובאמנות במכללת אורנים
המרחב הציבורי – עכשיו באקדמיה ובאמנות במכללת אורנים
אילה 02/10/11 |  צפיות: 3848

הקורס שתוכנן להיפתח במכללת אורנים עודכן כך שיהיה אקטואלי וקשור לקיץ האחרון.
איך החליפו האוהלים את הפסלים החלולים מפיברגלס בשדרות רוטשילד?, איך השדרות 'של' בעלי ההון הפכו להיות נחלת הציבור?, ומה חדש בנוף הלשוני של המחאה? (על פי השלטים, הגראפיטי ועוד)

במסגרת  תכנון שנת הלימודים הקרובה בחוג לאמנות במכללת אורנים,  הוחלט כבר בתחילת הקיץ להציע קורס בחירה  חדש:  "המרחב הציבורי- עיון וביקורת" בהנחייתם של יוחאי אברהמי, אמן ומרצה וד"ר יעל גילעת, העוסקת באמנות ובתרבות חזותית.

כעת, לאחר החודשיים האינטנסיביים, בהם התעצבה מחדש התודעה הציבורית ועלו דרכי חשיבה ודיון נוספים, הוחלט במכללה לעדכן את הקורס על פי התובנות החדשות.

יוחאי אברהמי: "הקורס הוא מעגל עיון והעמקה בשאלות שעלו במהלך הקיץ האחרון בקשר ליחס שבין המרחב הפרטי והציבורי, לעיצוב של המרחב הציבורי והסימנים ההופכים אותו שלנו או של אחרים.

למשל הנוף הלשוני, השלטים והכתובות, מבנים והריסות, חורבות , גרפיטי, האוהל והמאהל, המעגל והמצעד ועוד. וגם, כיצד המרחב מגלם יחסי הון- שלטון, הפרטה, תפיסות לאומיות, זיכרון והשכחה ועוד. 

אנו נציע בקורס להסתכל על אירועי הקיץ דרך מבט על המרחב הציבורי של שדרות רוטשילד כמשל: מפסלים חלולים לאוהלים.

השדרות שהיו שייכות לבעלי ההון ושלוחותיהן ארחו עד לא מזמן את הציבור במגוון פעילויות בידוריות ריקות מתרבות, כשהמייצג שלהן הוא סדרות הפסלים החלולים.  פרוייקטים אלה, שנלקחו מערים גדולות בעולם, כללו הצבת פסלי חיות מפיברגלס שקושטו על ידי אמנים.  

את סדרת האירועים מפארי ההון והצעקניים הללו, שלא אמרו דבר, החליפה מחאת האוהלים.

המרחב הציבורי של השדרה שינה את פניו למקום של מעגלי שיח פנימיים שעודדו את הציבור להיות פעיל ולהרגיש שהוא חלק מקהילה. האוהלים, ולא הפסלים החלולים, הוציאו מאות אלפי בני אדם לרחובות.

אנו מקווים שההתבוננות שלנו על המרחב הציבורי החדש שנוצר תאיר את מושג מרחב ציבורי באור אקטואלי, רלוונטי והכרחי לאנשים שעניינם תרבות וחינוך."

בקורס יוצעו מאמרים לקריאה משותפת ודיון, ויוזמנו  פעילים ואמנים חברתיים מעורבים בנעשה. כמו כן הוחלט לאפשר את פתיחתו של הקורס לכל משתתף  שירצה לקחת חלק בו, ולא רק סטודנטים הרשומים  במכללה.

אברהמי: " אנחנו מזמינים את כל מי שמעוניין  להגיע למפגשים ולקחת חלק במעגל הדיון במסגרת המכללה ובחסותה ללא תשלום.  הקורס ימשיך לתפקד במקביל כשיעור אקדמי  לכל דבר בעבור הסטודנטים הרשומים אשר יכתבו עבודות שתהיה בהן תרומה לשיח הציבורי המתפתח."


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 אילה


 


מאמרים נוספים מאת אילה
 
שונאים ללמוד חשבון? ממש לא מבינים את שיעורי התורה?
פרופ' צביה מרקוביץ, ראש החוג לחינוך מתמטי במכללה האקדמית לחינוך אורנים פיתחה יחד עם גב' צ'רנה נשר, תוכנית לימודים חדשנית, המורכבת מבעיות מתמטיות שנלקחו מפרשות השבוע.

לא רק תירס חם - על אוכל בספרות ילדים
מכללת אורנים מציינת את יום ההולדת ה-102 של סופרת הילדים האהובה מרים רות ז"ל, באירוע רב משתתפים שיעסוק בנושא 'היה היה טעם – על אוכל בספרות ילדים'

להיות דולפין - יום עיון בנושא טיפול נפשי בסיוע בעלי חיים, מכללת אורנים
מכללת אורנים מציעה תוכנית לימודים ייחודית העוסקת בהקניית מיומנויות טיפוליות הנעזרות בבעלי חיים. זוהי תוכנית שיקומית/טיפולית המכשירה מטפלים לעבודה עם מטופל וחיית מחמד (לבחירת המטופל). התוכנית מיועדת לסטודנטים בתחום הפסיכולוגיה, פסיכותראפיה, זואולוגיה או ביולוגיה שעברו ראיון אישי לבדיקת התאמתם לנושא. את התוכנית מרכזות הפסיכולוגיות שרית לב בן דב וענבר בראל, המקיימות בשבוע הבא (27.1) יום עיון מרתק בנושא זה.

המרחב הציבורי – עכשיו באקדמיה ובאמנות במכללת אורנים
"הקורס הוא מעגל עיון והעמקה בשאלות שעלו במהלך הקיץ האחרון בקשר ליחס שבין המרחב הפרטי והציבורי, לעיצוב של המרחב הציבורי והסימנים ההופכים אותו שלנו או של אחרים. למשל הנוף הלשוני, השלטים והכתובות, מבנים והריסות, חורבות , גרפיטי, האוהל והמאהל, המעגל והמצעד ועוד. וגם, כיצד המרחב מגלם יחסי הון- שלטון, הפרטה, תפיסות לאומיות, זיכרון והשכחה ועוד.

תערוכת בוגרי המכון לאמנות - מכללת אורנים
17/07/11 | אמנות
בתערוכה עבודות ציור, פיסול, וידיאו, אנימציה, צילום והדפס, בכולן, שאלות ותכנים העוסקים בחברה הישראלית, מנקודת מבט אישית, ומתוך מודעות לבחירת השפה האמנותית. מן העבודות משתקף המבנה הייחודי של המכון לאמנות, המפגיש סטודנטים ממגזרים שונים ללימוד השיח האמנותי, התרבותי והביקורתי.

מכללת אורנים,חינוך,הוראה,תואר ראשון
"האתגרים העומדים בפני מחנכי המאה ה-21 מורכבים מאי פעם. משימתנו היא, להוות עבורם בית אקדמי – מקצועי המכשיר אותם להתמודדות זו".

יום הולדת 60 למכללת אורנים
שר החינוך מר גדעון סער, ברך ואמר כי המכללות לחינוך הוקמו עשור לפני המוסדות האקדמיים האחרים במדינת ישראל, והן מילאו תפקיד אידיאולוגי וחינוכי חשוב, "גם כיום," אמר השר, "תפקידה של אורנים שהכשירה מורים ומחנכים גדולים, לא הסתיים. אורנים מעצימה את החינוך בישראל, והיא הייתה ונשארה פורצת דרך."

Master Teaching בהוראה
"ייחודה של התוכנית המהפכנית", אומר נשיא המכללה, פרופ' יאיר קארו, "בכך שהיא מאפשרת לימוד משולב של תואר שני ותעודת הוראה על בסיס לימודי התואר הראשון, ובכך פותחת את הדלת בפני אקדמאים, בוגרי מקצועות שונים, חסרי תעודת הוראה, שהם בעלי רצון, יוזמה וחזון להשתלב במערכת החינוך ולחולל בה שינויים מבורכים."

על אהבה וחיות אחרות – סוגיית האהבה בטיפול נפשי
"אהבה הינה רגש מאד מיוחד. אהבה גורמת לנו לתחושה מאד נעימה במוח, לעיתים אפילו לערפול חושים, היא משנה התייחסות ולעיתים קרובות גם משנה התנהגות. יש הטוענים כי מותר האדם מן הבהמה ביכולתו לחוות רגשות, אך מה עם רגשות בבעלי חיים? האם מה שאנו רואים בהתנהגות בעלי החיים הוא האנשה שלנו? האם יש להם רגשות אמיתיים?"

יום פתוח במכללה האקדמית לחינוך - אורנים
13/06/11 | לימודים
מכללת אורנים מזמינה אותך להצטרף לנבחרת המובילה, ביום פתוח שייערך ביום שישי, 17.6 בין השעות 9:00-12:00 בואו להתרשם ממוסד אקדמי מוביל, בסביבה אקדמית גבוהה ותומכת על גבעה ירוקה סביב חורש טבעי יפהפה וצוות מרצים מהשורה הראשונה המעניק יחס אישי וכיתות לימוד קטנות.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI