דף הבית חוק ומשפט קנין רוחני חוק זכויות יוצרים מכיר בשתי זכויות יוצרים חדשות
חוק זכויות יוצרים מכיר בשתי זכויות יוצרים חדשות
אלעד שניר 16/09/12 |  צפיות: 13323

המשמעויות של הסעיפים

בחודשים האחרונים כאמור, נקבעו שני סעיפים חדשים, אשר יצטרפו אל חוק זכויות יוצרים. הסעיפים הללו חשובים מאד לכל אדם שיש לו זכויות יוצרים על יצירה מסוימת, משום שהם מרחיבים עוד יותר מה מותר לו לעשות ויתרה מזו - מה אסור לעשות, בהנחה שאין לאדם אחר זכויות יוצרים על יצירה מסוימת. הסעיף הראשון שהתווסף כאמור אל חוק זכויות יוצרים נוגע ליצירה שנגזרת מיצירה שעליה יש זכויות יוצרים. כלומר - הזכות של בעל הזכויות ליצור יצירה חדשה, אשר תהיה מבוססת במידה מלאה או במידה חלקית אך ניכרת, על היצירה הקודמת שלו.

הסעיף השני שהתווסף אל חוק זכויות יוצרים נוגע לזכויות שידור והצגה של יצירה מסוימת, בזמן ובמקום אשר ניתנים לבחירתו של הציבור הרחב או חלק מן הציבור. לשני הסעיפים הללו יש הרבה מאד משמעויות ופרשנויות שונות, ובחרנו להציג לכם מספר דוגמאות שונות, שיעזרו לכם להבין במה בדיוק מדובר.

מספר דוגמאות להמחשה של חוק זכויות יוצרים

1. הסרטה או המחזה של יצירה כתובה: אם אדם רוצה לקחת יצירה כתובה, ולהפוך אותה לסרט קולנוע, או להצגה - עליו להיות עם זכויות יוצרים על היצירה לפי הסעיף החדש. במילים אחרת - יצירה חדשה זו, איננה מנותקת מהיצירה הקודמת, ואין שום אפשרות לראות אותה כיצירה עצמאית ובלתי תלויה. לפי חוק זכויות יוצרים בכדי ליצור הצגה אשר מבוססת על ספר שעדיין חלות עליו זכויות היוצרים - יש לרכוש את הזכויות עליו, או לעשות זאת כאמור בהסכמת בעל הזכויות. בכל מקרה נדרש תיאום כלשהו.

2. שידור בטלוויזיה של יצירה: אם אדם לדוגמה מתחיל לצלם הופעה שבה מוצגים שירים שחלים עליהם חוקי זכויות היוצרים, אזי לפי הסעיף החדש של חוק זכויות יוצרים, אם ירצה לשדר מופע זה בטלוויזיה - עליו לרכוש את הזכויות על השירים שהוצגו, או לעשות זאת בהסכם עם בעל זכויות היוצרים. מכל מקום, בהנחה שישדר את המופע בטלוויזיה (בין אם בשידור חי, ובין אם בשידור מוקלט) ללא שהתבצע כל תיאום - הרי שזוהי עבירה על החוק לכל דבר ועניין.

3. שידור באינטרנט של היצירה: לעניין זה, קבע הסעיף החדש של חוק זכויות יוצרים כי שידור - הוא גם שידור באינטרנט. הדבר נהיה חשוב מאד בעולם שבו סרטונים רבים מועלים אל אתרים כמו YouTube. אין אדם את הזכות להעלות שיר מוקלט, קטע מהופעה, או כל קטע אחר אל אתר אינטרנט מסוים, מבלי שניתנה לו הרשות או שקיימות לו זכויות היוצרים המלאות. משום שכיום רשויות החוק והאכיפה מתחילות לשים לב לנושא זה, חשוב מאד למלא אחר ההוראות, ולא להסתבך בתביעות. גם כאן חשוב להבין, כי לפי חוק זכויות יוצרים גם שידור חי באינטרנט (Streaming) דורש שמירה על זכויות יוצרים, אפילו אם הציבור הרחב לא באמת מסוגל לבחור את הזמן והמקום (שהרי מדובר על שידור חי).

תמיד דאגו לבדוק את הזכויות

מצד אחד, שני הסעיפים החדשים שהתווספו אל חוק זכויות יוצרים הם בשורה טובה מאד לכל האנשים שיש להם זכויות יוצרים על יצירות שונות, בפרט יצירות ויזואליות או יצירות ווקאליות שונות. מהצד השני, הסעיפים הללו מחייבים את כל שאר הגורמים והצדדים לנהוג במשנה זהירות בקשר ליצירות הללו. יש לברר תמיד מהם זכויות היוצרים על היצירות האחרות, ולברר איזה שימוש אתם רשאים לעשות בהן.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 אלעד שניר

כותב מאמרים משפטיים 


מאמרים נוספים מאת אלעד שניר
 
מהי רשלנות רפואית בלידה?
רשלנות רפואית בלידה מתייחסת לכל מה שסובב את הלידה כולל ההיריון ואף טיפול בילוד לאחר הלידה. מהן התכונות של רשלנות רפואית בלידה?

הקשיים העומדים מול נוטריון במהלך ההכשרה
תהליך ההכשרה והשגת הרישיון עבור עורך דין המעוניין להיות נוטריון כולל קשיים רבים ונחשב לתהליך מסובך. מהם הקשיים העומדים מול נוטריון במהלך ההכשרה?

ההיבט הרגשי של רשלנות רפואית בלידה
ההיבט הרגשי של תהליך תביעת רשלנות רפואית בלידה חשוב לא פחות מההיבט המשפטי. כיצד על ההורים לנהוג כדי להצליח לעבור את החודשים הקשים של ניהול התביעה?

בקשה לביטול רישיון נוטריון
למרות שמשרד המשפטים מאפשר לעורכי דין בעלי רישיון נוטריון להגיש בקשה לביטול הרישיון, הליך זה כרוך בשורה ארוכה של השלכות. כיצד מגישים את הבקשה?

סוגיות במתן שירותים נוטריוניים
סעיף 7 לחוק הנוטריונים מונה את תפקידיו של הנוטריון אך לא כולל הבהרה לגבי סוגיות חשובות בנוגע לתפקידיו. במאמר זה נעמוד על הסוגיות הללו.

ליטל יעקובוביץ על הסדרי ראייה ומשמורת
02/02/15 | משפחה
אחד הנושאים החשובים עליהם חובה להגיע להסכמה הוא משמורת על הילדים. בד"כ המשמורת תינתן לאם, אך כיצד מתקבלת ההחלטה לגבי ההורה המשמורן?

מה הורים מיועדים צריכים לדעת על פונדקאות?
במאמר זה נמנה מספר דברים שעל הורים מיועדים לדעת בכל הקשור בתהליך פונדקאות ומה משמעותו בטווח הקצר והארוך.

מה עושים אחרי רשלנות רפואית בלידה?
חשוב כי כל אזרח ידע כי הוא זכאי למימוש זכויות לאחר רשלנות רפואית בלידה ואל לו לוותר על התמודדות משפטית. מה כדאי לעשות אחרי רשלנות רפואית בלידה?

האם על פי דיני צבא חייל יכול לדרוש ייצוג של עורך דין אזרחי?
נאשמים בבית דין צבאי יכולים לבחור בייצוג עורך דין אזרחי. מדוע כדאי לבחור ייצוג של עורך דין אזרחי וכיצד הוא יכול לעזור בהליכי משפט צבאי?

רשלנות רפואית בהריון חוץ רחמי
הריון חוץ רחמי מעמיד את האישה ההרה ואת העובר בסכנה והוא מחייב אבחון מוקדם ומקצועי. מהן התלונות העיקריות במהלך הריון חוץ רחמי?
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI