דף הבית עסקים נדל"ן השקעה בקרקע חקלאית – שאלות חובה
השקעה בקרקע חקלאית – שאלות חובה
צבי אדלר 28/03/13 |  צפיות: 4017

1. החברה המשווקת


מיהי החברה המשווקת את האדמות? מי הם בעלי החברה? מהו ניסיונם בענף הנדל"ן החקלאי? האם הוגשו תלונות או תביעות משפטיות נגד החברהעל ידי לקוחות קודמים? האם פרויקטים קודמים של החברה הסתיימו באישור הפשרת הקרקעות ששווקו? הקדשת מספר דקות לחיפוש בגוגל תספק לכם מענה ראשוני לשאלות אלו, ובסיס לבדיקה מול נציגי החברה.


2. מצבה התכנוני של הקרקע החקלאית המוצעת לרכישה


מהי ההתייחסות לחלקת הקרקע המוצעת בתוכנית המתאר הארצית הרלוונטית (תמ"א 35), בתוכנית המתאר המחוזית הרלוונטית ובתוכנית המתאר המקומית הרלוונטית? יש לציין כי עבור קרקעות חקלאיות המוקצות לשימוש חקלאי בתוכניות המתאר הרלוונטיות קיים סיכוי קטן ביותר לאישור שינוי ייעוד במהלך עשרות השנים הקרובות, אם בכלל.


האם תוכננה כבר תוכנית בניין ערים לקרקע המשווקת? ואם כן היכן עומד תהליך אישור התוכנית: האם הוגשה לוועדת התכנון המקומית? האם הוגשה לוועדת התכנון המחוזית? תשובות מוסמכות וממוסמכות לשאלות אלו יאפשרו לכם להעריך בצורה רציונלית את רמת הסיכויים והסיכונים הטמונים בקניית הקרקע (כמובן ביחס למחיר הרכישה).


3.הסכם שיתוף ועלויות נלוות


מרבית החברות המשווקות אדמות חקלאיות מתנות את הרכישה בחתימה על הסכם שיתוף,המיועד בעיקרו לשפר את הסיכויים לאישור הפשרת הקרקע על ידי הגבלת הרוכשים בהגשת התנגדויות לועדות התכנון וכובלת אותן למנגנון קבלת החלטות מסודרהמשותף לכל בעלי החלקות. אולם ישנן חברות המוסיפות להסכם זה סעיפים שונים המתייחסים לסוגיות נוספות.


על כן, מומלץ לבדוק את נוסח החוזה היטב ולקבל מענה מפורט לשאלות: על מי מוטל התשלום על הוצאות שוטפות של אחזקת הקרקע (ארנונה, מיסים שונים וכו'), על מי מוטל תשלום הוצאות הנלוות לקידום התוכנית לבנייה על הקרקע (לדוגמא תשלום לאדריכל, תשלום לייעוץ משפטי וכו'),על מי יוטל תשלום הוצאות הפיתוח במידה ותאושר הבנייה על הקרקע? מהי רמת הסחירות של חלקת הקרקע הנרכשת? האם הקונה מחויב באופן כלשהו לחברה המשווקת בעת מימוש זכותו לבנייה על הקרקע? האם לחברה (או ליועץ משפטי מטעמה) יש זכות וטו או יכולת השפעה על החלטות רוב שיקבלו רוכשי האדמות?


מידע נוסף אודות השקעה בקרקעות חקלאיות ניתן למצוא באתר אגרילנד.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 צבי אדלר


 


מאמרים נוספים מאת צבי אדלר
 
קרקע חקלאית – חישוב ערך
15/10/13 | נדל"ן
לפני כשבועיים פרסם השמאי הממשלתי, יחידה במשרד המשפטים, את נוסחו של תקן שמאות חדש עליו עמלו אנשי המקצוע ביחידה בשבועות האחרונים. תקן 22, כך פורסם, נועד לייצר תקנות ברורות וחדשות לגבי עריכת שומה לקרקעות חקלאיות, אשר יבטיחו כי זו תציג תמונת מצב שלמה, מפורטת ואמינה לגבי ערכן של קרקעות חקלאיות, במיוחד אלה המשווקות על בסיס הציפייה כי הקרקע תופשר לבנייה.

אייפון S5 – האייפון הזול?
האם הדגם הבא במשפחת אייפון יסמן כניסה של תאגיד אפל לנישה חדשה? סיכום השמועות וההערכות בסוגיה.

דור 1 עד דור 4, איך מתבצעת תקשורת סלולרית?
מספר חודשים לפני הגעתן של רשתות סלולר דור 4 לישראל, שווה להקדיש כמה מילים להצגת הטכנולוגיה העומדת מאחורי רשתות הסלולר

השקעה בקרקע חקלאית – שאלות חובה
28/03/13 | נדל"ן
ההשקעה ברכישת קרקע חקלאית הפכה בשנים האחרונות לאופציה אפשרית ונפוצה למדי בקרב ציבור המשקיעים הממוצע בישראל. לעניין זה תרמו בעיקר עליית מחירי הנדל"ן, הירידה בכדאיות הכלכלית של תחומי השקעה אחרים ובעיקר כניסתן של חברות המשווקות קרקע חקלאית בסכומים נגישים למשקיע הממוצע.

מטבע הדברים ההיצע בתחום השקעה זה כולל אופציות במגוון סיכונים וכדאיות כלכלית ולמרבה הצער גם אופציות הגובלות במעשה רמייה. על מנת לסייע לכם להלן רשימת שאלות חובה, אשר התשובות עליהן יבהירו לכם טוב יותר את טיב ההשקעה המוצעת.


בגדי הריון, מגוון אפשרויות במגוון מחירים
21/11/12 | צרכנות
במאמר זה ננסה לסקור את האופציות השונות העומדות בפני נשים הרות בישראל ברכישת בגדי הריון, מתוך מתן דגש מסוים לעלות הכלכלית הנלווית לאופציות אלו.

רכישת עגלות לתינוק, קווים מנחים
21/11/12 | קניות
רשימה של מספר קווים מנחים רלוונטיים באיתור ומציאת המוצר המתאים עבורכם.

חשיבות התוכן במהלכי קידום אתרים
לפניכם כמה טיפים רלוונטיים בנוגע לפעילות קידום אתרים
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI