דף הבית עסקים יזמות עסקית כל מה שאתם צריכים לדעת על קרנות הון סיכון בישראל
כל מה שאתם צריכים לדעת על קרנות הון סיכון בישראל
liran 13/01/15 |  צפיות: 6599

בישראל פועלות כיום עשרות קרנות סיכון מקומיות וזרות. הן החלו לפעול בישראל בשנות התשעים בעקבות שינויים רגולטורים והשקעה ממשלתית בקרנות הון סיכון בישראל שנועדו לקדם תעשיות היי טק וחברות סטארטאפ. כיום ישראל נחשבת לחממה של קרנות מסוג זה.

מה שמבדיל בין קרנות הון סיכון בישראל לבין משקיעים או קרנות רגילות הן היכולת והרצון של אותן קרנות להשקיע כספים רבים, בשלבים שונים של הקמה ופיתוח עסקים ומיזמים, שסביר להניח שלא יוכלו לגייס מימון מקרנות שמרניות יותר אשר מחפשות סיכון נמוך בהשקעה גם במחיר של תשואה נמוכה. קרנות הון סיכון בישראל או בכלל, עוזרות לתעשיות שמתקשות לגייס כספים (או שדורשות השקעות גבוהות), בגלל שיש להן צורך בהשקעה ראשונית גבוהה (לשם הקמה או פיתוח) והתשואה על ההשקעה מגיעה בשלבים מאוחרים יותר.


יתרונות וחסרונות של קרנות הון סיכון


כפי שציינו היתרון הגדול של קרן הון סיכון, עבור החברות המגייסות, הוא שלרוב קשה למצוא משקיעים שמוכנים לשים את כספם על חברת סטארטאפ או פיתוח ומחקר של מוצר או שירות שאין עליו רווח מובטח. במקרה כזה, קרן שמשתייכת למשקיעים שונים, לבית השקעות או לחברה מסוימת, יכולה לשים את כספה בהשקעה מתוך גישה שעם הזמן ההשקעה תחזור. ממשלות רבות, מקימות או תומכות בקרנות הון סיכון על מנת לקדם תעשיות היי טק, תקשורת, ביוטכנולוגיה ותעשיות נוספות שההשקעה עליהן גדולה והתשואה יכולה להגיע אחרי מספר שנים, אם בכלל.

החיסרון הגדול של קרנות הון סיכון בישראל ובכלל הוא שלא פעם הן מסבות הפסדים למשקיעים בהן. כך למשל היה בתחילת שנות האלפיים עם התפוצצות הדוט.קום. באותה תקופה הוקמו עשרות חברות סטארטאפ, ההשקעות בקרנות הון סיכון היו בשיא, אך עם התפוצצות הבועה התברר שמשקיעים רבים הפסידו את כספם. מאחר וההשקעה היא גבוהה והסיכון הוא גבוה, אז ההפסד הוא מן הסתם גבוה (יש לציין שגם דמי הניהול של קרנות אלה הן גבוה ואחת החסרונות הגדולים של קרנות הון סיכון בישראל לפחות, לא תמיד חושפים את התוצאות המלאות שלהן).


המספרים בישראל

 

על פי הערכות פועלות קרוב ל-30 קרנות הון סיכון בישראל, בעקבות התפוצצות בועת הדוט.קום, הן החלו ליפול ומאז הן מתקשות להתאושש (בין היתר בגלל המשבר הכלכלי ונפילת של טייקונים רבים שהיו מושקעים בהן), ממחקר שערך עיתון דה מרקר בשנת 2014 התברר שרק -4 קרנות הון סיכון השיגו תשואות יפות, עם זאת גם קרנות שהשיגו תשואות נמוכות הצליחו להשיג רווחים למשקיעים בהן והן הצליחו לקדם את תעשיית ההייטק בישראל.

המאמר באדיבות "לאומי טק" המסייעים לכם בהקמת סטארט אפ http://www.leumitech.com


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 liran


 


מאמרים נוספים מאת liran
 
סובחי טנוס: כך משלבים בהצלחה את המשפחה בעסק
שילוב דור הבנים בחברה משפחתית הוא אתגר מורכב. כך עשה זאת בהצלחה רבה סובחי טנוס מייסד חברת ס.ט.ר נדל"ן

הכנסה פסיבית – השקעות נדל"ן בארה"ב
20/01/15 | נדל"ן
לתת לכסף לעבוד בשבילנו : השקעות נדל"ן בארה"ב מהוות הזדמנות מצוינת ליצירת הכנסה פסיבית באמצעות השקעה סולידית ותשואה גבוהה.

חנות וירטואלית באינטרנט
חווית הקנייה שלנו וכיום יותר אנשים מעדיפים לחסוך זמן ועלויות נלוות לקניות אז במקום לצאת לקניונים או למרכזי הערים, הם מדליקים את המחשב בבית ונכנסים לחנות וירטואלית באינטרנט לעשות את הקניות שלהם

קורס ניהול עסק משפחתי
עד לפני מספר שנים התייחסו באקדמיה לעסק משפחתי כעסק לכל דבר, עם מאפיינים דומים לעסקים רגילים. השינויים בכלכלה ובניהול עסקים בפרט, הביא לפתיחת קורסים בניהול עסקים מסוגים שונים ובפרט עסק משפחתי.

כל מה שאתם צריכים לדעת על קרנות הון סיכון בישראל
בעולם העסקים יש שני סוגי משקיעים, משקיעים בטוחים שמוכנים לשים את כספם רק על השקעה שרמת הסיכון שלה נמוכה והסיכוי להרוויח ממנה הוא גבוה. מולם יש משקיעים שמוכנים לקחת סיכון, לשים את כספם בהשקעה בה הסיכון גבוה יותר וביחד עם זאת, התשואה היא גבוהה יותר. כשמדברים על קרנות הון סיכון, מתכוונים למשקיעים שמוכנים לקחת להמר בגדול.

החדשנות הבלתי פוסקת של צבי ויליגר (צביקה ויליגר)
למה מוסיפים האחים צביקה ויוסי ויליגר מוצרים חדשים לקטלוג של וילי פוד מדי שנה? איך הם הצליחו לתקוע יתד בשוק הגלידות ומה הייחוד של הקולה שלהם?

עיצוב חיפוי זכוכית לקיר
המטבח נחשב למקום בו אנו נמצאים בכל יום ולכן חשוב לדאוג למראה יפה. על בחירת חיפוי זכוכית לקיר המטבח במאמר שלפניכם.

שילוב של זכוכית מודרנית על ידי עופר שבירו
שילוב של עיצוב זכוכית מודרנית בבית יותר מראה מרשים למדי. על עיצוב זכוכית מודרנית על ידי עופר שבירו- במאמר שלפניכם

מיתוג אישי על ידי משרד פרסום
מיתוג אישי על ידי משרד פרסום יכול להשתלם מאוד לאדם שזקוק לו, משרד פרסום מקצועי יכול לעשות מהפך בתדמית אישית
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI