דף הבית בית משפחה וזוגיות הורות לפעילות גופנית השפעה חיובית על ילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז
לפעילות גופנית השפעה חיובית על ילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז
hopalach1 03/05/12 |  צפיות: 2600

 

הפרעת קשב וריכוז הינה הפרעה שכיחה בתחום הנוירולוגיה והפסיכיאטריה של הילד והיא בעלת השלכות על עתידם הרגשי, ההתנהגותי והלימודי של הילדים הלוקים בה. מחקרים מראים כי 5-10% מהילדים בגילאי בית הספר מאובחנים כבעלי הפרעה זו ורובם בנים.

קיימים שלושה מרכיבים של הפרעת הקשב והריכוז:

ליקוי בקשב: ילדים המתקשים להתרכז לטווח ארוך וכל גירוי חיצוני מסב את תשומת ליבם, יש גם קושי ב"התארגנות" נכונה- למשל, שוכחים ציוד ואינם מסיימים מטלות שהתחילו.

פעילות יתר: ילדים הסובלים מאי שקט פסיכו-מוטורי: הם קמים, יושבים, רצים, רבים עם אחרים ונמצאים בעימות מתמיד עם המבוגרים בסביבתם. ילדים אלה מפריעים בגן, בבית הספר ובבית.

אימפולסיביות: קושי לשלוט בדחפים. למשל, ילדים אלה עשויים להתקשות לכבד כללים של משחק כמו לחכות לתורם והם מתפרצים לדברי אחרים.

ד"ר איתי זיו מזכיר במאמרו "הפרעות קשב וריכוז והפעילות הגופנית" מחקר שנערך באוניברסיטת ניו-יורק אשר הראה שביצוע פעילות גופנית בקביעות שיפר באופן משמעותי את התנהגותם של ילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז בגילאי 5-12.

נראה כי פעילות גופנית משפיעה על ילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז בשלוש רמות:

1)      ילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז מאופיינים באי שקט ובתנועתיות יתר. פעילות גופנית היא דרך מצוינת להורדת המתח ולשליטה בתנועתיות והיא עוזרת לנתב את האנרגיות למטרות רצויות ומועילות. השתתפות בפעילות גופנית משחררת עודף אנרגיה, אשר מהווה את אחד התסמינים הבולטים של הפרעת קשב וריכוז, בצורה מקובלת ומוערכת.

2)      ההשתתפות בספורט מפעילה תגובות שרשרת הורמונליות, אשר משפיעות לחיוב על מצב הרוח ועוזרות להגיע למצב של רגיעה ושקט ולחיזוק יכולת הריכוז, ההקשבה והמיקוד במשימות שונות. פעילות גופנית מאומצת משפיעה על המוח באופן דומה לנטילת ריטלין.  

3)      ילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז מאופיינים לעיתים כבעלי ביטחון עצמי נמוך וככאלו המתקשים ביצירת קשרים חברתיים. השתתפות מוצלחת בפעילות גופנית תורמת לחיזוק ההערכה העצמית והדימוי העצמי של הילד, מעניקה לו תחושת הישג ומסייעת לו גם בכך שמספקת לו הזדמנות ליצירת קשרים חברתיים.

חשוב לציין כי ממחקרים עולה כי ההשפעה הטובה ביותר על הפחתת פעילות יתר ועל העלאת המיקוד מתקיימת בזמן פעילות גופנית מאומצת.

לסיכום, לילדים עם הפרעת קשב וריכוז יש הזדמנות פז להצטיין בשיעור החינוך הגופני, בפעילות גופנית ובספורט ולכך יכולה להיות תרומה ניכרת להעלאת הערך העצמי והדימוי העצמי שלהם. 

פעילות גופנית המשולבת עם שיטות התערבות נוספות הינה דרך יעילה, קלה ופשוטה לעזור לילדים שאובחנו כבעלי הפרעת קשב וריכוז להתמודד עם בעיותיהם. לפעילות גופנית מאומצת יתרונות רבים והם מגובים מבחינה מחקרית. כאשר הפעילות מותאמת לילד הלוקה בהפרעת קשב וריכוז היא עשויה לסייע להתפתחותו הפיזית, החברתית והפסיכולוגית.

ולסיום, גם לנו יש המלצה: מתנפחים להשכרה מהווים דרך מהנה ויעילה מאוד לעודד פעילות גופנית אצל ילדים. השימוש במתקנים מתנפחים מדרבן את הילדים להיות אקטיביים: לקפוץ, לרוץ ולהשתולל כאוות נפשם. קיימים מתקנים מתנפחים אותם ניתן לשכור וניתן להשתמש בהם כמעט בכל מקום. הם קלים לנשיאה, ניפוחם אורך פחות מדקה ובתום השימוש הם מתקפלים בקלות ונכנסים לתא המטען של רכב פרטי. מתנפחים  הם חגיגה של ממש עבור ילדים, הם משלבים הנאה, צחוק וכיף יחד עם פעילות גופנית. מתקנים מתנפחים מתאימים לשימוש בגני ילדים ובקייטנות ולאחרונה התקבלה חוות דעת מצוינת מקייטנה של ילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז אשר קיימה פעילות עם המתקנים המתנפחים ודווח כי להזדמנות לפרוק אנרגיה בצורה מהנה כל כך היתה השפעה חיובית ביותר על התנהגותם של הילדים ועל מצב רוחם. כדאי לנסות... 

המאמר פורסם בחסות  - הופלך – מתנפחים מצחוק


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 hopalach1


 


מאמרים נוספים מאת hopalach1
 
לפעילות גופנית השפעה חיובית על ילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז
03/05/12 | הורות
לפעילות גופנית השפעה חיובית על ילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז

חמישה רעיונות לשדרוג יום הולדת בקלי קלות
חמישה רעיונות לשדרוג יום הולדת בקלי קלות

מספר משתמשים והשגחה במתקנים מתנפחים להשכרה
מספר משתמשים והשגחה במתקנים מתנפחים להשכרה

דגשים וטיפים בעת שימוש במתקנים מתנפחים – חלק ראשון
בחירה במתקנים במתנפחים כאטרקציה ליום הולדת הפכה לנפוצה מאוד בשנים האחרונות. במאמר הבא תוכלו למצוא ייעוץ ודגשים חשובים שכדאי לדעת בבואכם לתכנן אירוע עם מתקנים מתנפחים.

כללים ושיקולי תכן לבלימת נפילת משתמשים במתקנים מתנפחים להשכרה
כללים ושיקולי תכן לבלימת נפילת משתמשים במתקנים מתנפחים להשכרה

"לשחק בחוץ" זה חשוב מאי פעם...
כיום אחד המאפיינים הבולטים בחברה המערבית הוא שפעילויות פנאי של ילדים הינן בעיקר צפייה בטלוויזיה, משחקי וידאו ומחשבים. פעילויות אלו החליפו את ה"משחק בחוץ" עבור ילדים רבים. כתוצאה ישירה מכך, הזמן שבו ילדים עוסקים בפעילות גופנית כחלק משגרת יומם הצטמצם משמעותית ולעיתים אף יש חוסר פעילות גופנית מוחלט, פרט לשיעורי ההתעמלות בגנים ובבתי הספר. חוסר פעילות גופנית יכול לגרום להשמנה, ולבעיות בריאות שונות בקרב ילדים.

חמישה רעיונות לשדרוג יום הולדת בקלי קלות
במאמר הבא תוכלו למצוא חמישה רעיונות שבעזרתם תוכלו בקלות רבה ובעלות מינימלית לשדרג כל יום הולדת.

דגשי בטיחות בעת שימוש במתקנים מתנפחים – חלק 2
דגשי בטיחות בעת שימוש במתקנים מתנפחים – חלק 2

פעילות גופנית משפרת את מצב הרוח
פעילות גופנית משפרת את מצב הרוח

ילדים זקוקים לפעילות גופנית
ילדים זקוקים לפעילות גופנית
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI