דף הבית רפואה ובריאות סרטן סרטן השד – אבחון מוקדם מציל חיים
סרטן השד – אבחון מוקדם מציל חיים
neri bennun 03/10/12 |  צפיות: 6589

סרטן השד הוא סרטן מאד שכיח אצל נשים ומקורו ברקמות השד העוטפות את בלוטות החלב. סרטן השד ידוע כסרטן שיכול לשלוח גרורות לאברים חיוניים בגוף אם לא התגלה בשלב מוקדם. את המחלה מזהים עם הופעת גושים בשד או בבית השחי. תופעה זו אינה מלווה בכאבים אך משם יכול הסרטן להתפשט לאברים נוספים בגוף כמו הכבד, המוח והריאות. סרטן השד מתגלה אצל נשים אחרי גיל חמישים והופעתו אצל נשים צעירות יותר, או אצל גברים היא נדירה. סרטן השד הנפוץ מכונה קרצינומה ויש המכונים ליפומה וסרקומה.

כריתת שד וניתוח פלסטי

אחת הדרכים הנפוצות להלחם בסרטן השד נעשית על ידי כרית השד. לאישה שעברה את גיל החמישים אין עוד שימוש פרקטי בשד והוא אינו נחשב איבר חיוני בגופה. הסרת שד מצילה חיים רבים ומנטרלת את יכולת המחלה להתפשט לאיברים חיוניים בגוף כמו הריאות, הכבד ואף המוח. במקרים כאלה ניתן לעשות ניתוח פלסטי להחזרת המראה הטבעי של חזה האישה. ניתוח פלסטי אינו מסוכן והוא יכול להחזיר את האישה לצורתה הקודמת ולהחזיר לה את הבטחון העצמי שיכול להיפגע כתוצאה מכריתת השד.

גילוי מוקדם של סרטן השד מציל חיים

אם מגלים את סרטן השד בשלב מוקדם ניתן להמנע מכריתת שד ובמיוחד מכל הגרורות העלולות להתפשט בכל חלקי הגוף. על כל אישה המגיעה סמוך לגיל חמישים לערוך בדיקה לגילוי סרטן השד ולהתמיד בכך לאורך שנים.

כאשר יש חשד לסרטן עם גילוי גוש בבית השחי או שינוי פתאומי של צורת השד או הפיטמה ניתן לעשות צילום ממוגרפיה שיאשר או שיאשש את המחלה בגופה. גם עריכת ביופסיה עשוייה לגלות את סרטן השד. הליך זה נעשה על ידי לקיחת דגימה מרקמת השד. דוגמת הריקמה נמסרת לפתולוג שבוחן אותה כדי לאתר האם יש בריקמה גידולים סרטניים.

השלבים השונים של סרטן השד

למחלת הסרטן חמישה שלבים

השלב המקדים - בשלב זה צינורות החלב שבשד נעטפים בתאי אפיתל ולאט לאט סותמים אותם. הגידול עדיין אינו מתפשט, אך הוא כבר נחשב למסוכן.

שלב ראשון - בשלב זה הגידול הופך פולשני בעקבות הגעת תאים סרטניים אל רקמות השד מצינורות החלב.

שלב שני - בשלב השני מגיעים התאים הסרטניים לבלוטות הלימפה הנמצאות ליד הגידול הראשוני שנע בין 2 ל 5 ס"מ. הגידול בשלב זה עדיין לא נוגע במערכת הלימפה.

שלב שלישי - בשלב זה מתפתח הגידול הסרטני לגודל של 5 ס"מ והגרורות במערכת הלימפה משנות את צורתן. הסרטן שולח גרורות לאיברים אחרים - לצלעות, בית החזה וכדומה. בשלב הזה הגידול הופך לדלקתי.

שלב רביעי - בשלב האחרון של המחלה הסרטן שולח גרורות לאיברי גוף חיוניים כמו הריאות, הכבד והמוח.

למרות שסרטן השד הוא מחלה נפוצה יחסית גילוי מוקדם של המחלה עשוי לרפא אותה לחלוטין ואם יש צורך בכריתת שד תמיד ניתן לעשות ניתוח פלסטי לשיפור המראה החיצוני.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 neri bennun


 


מאמרים נוספים מאת neri bennun
 
לימודי הנדסת מחשבים – לימודי הנדסה לכל דבר
לימוד מחשבים הפך בעשרות השנים האחרונות ללימודים מאד מבוקשים. עולם המחשבים זקוק לאנשי מקצוע מסוגים שונים ובעלי מיומנות שונה בכל תחום ספציפי. הנדסת מחשבים היא תת-תחום בענף במחשבים - מה לומדים במסלול זה?

הסבה מקצועית – לשיפור החיים
בעבר היה אדם מתקבל במקום עבודה והוא היה יכול להיות בטוח שמקומו מובטח לו עד הפנסייה. הזמנים השתנו ומקומות עבודה כאלה לא נשארו כמעט בכלל.

סוכרת – המחלה והטיפול
אורח החיים המלחיץ רבים מאיתנו גורם לרבים להזניח את אורח החיים הבריא, לתזונה לא נכונה הכוללת אוכל שומני ורווי סוכרים, לחוסר פעילות גופנית המביאים לעלייה לא מבוקרת במשקל ולצריכת חומרים ממכרים. אלה הם גורמי הסיכון המרכזיים לסוכרת מסוג 2.

סרטן השד – אבחון מוקדם מציל חיים
03/10/12 | סרטן
סרטן השד הוא סרטן מאד שכיח אצל נשים ומקורו ברקמות השד העוטפות את בלוטות החלב. סרטן השד ידוע כסרטן שיכול לשלוח גרורות לאברים חיוניים בגוף אם לא התגלה בשלב מוקדם.

חשיבות ביטוח בריאות פרטי
בשנת 1995 נחקק חוק בריאות ממלכתי הקובע כי כל אדם במדינת ישראל זכאי לביטוח בריאות מטעם הביטוח הלאומי.

סוגים שונים של ביטוח רכב
03/06/12 | ביטוח רכב
במדינת ישראל קיים חוק הנקרא 'חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים' אשר אומר כי כל אדם אשר נפגע בתאונת דרכים זכאי לקבל פיצוי כספי בגין נזק גופני או נפשי אשר נגרם לו, הוצאות רפואיות ועוד.

השוואת ביטוח טובה בשבילכם!
24/04/12 | ביטוח רכב
לרוב האנשים ישנו לפחות סוג רכב אחד שהם חולמים שיהיה להם, ולרוב החלום מתחיל בהיותם צעירים. למרות שישנה דעה כללית כזו שאומרת שרק גברים אוהבים מכוניות, או שגברים יותר אוהבים מכוניות, הרי שבשטח לא כך הדברים, וכמובן שגם לגבי הסטיגמה שנשים נוהגות פחות טוב, ישנם אנשים רבים שיחלקו עליה.

ביטוח צד שלישי – כך תבחרו את הטוב ביותר
11/03/12 | ביטוח רכב
כמו שכולכם בוודאי יודעים, על הכביש אף אחד לא ממש בטוח, בין אם אתם נוהגים ברכב ובין אם אתם הולכי רגל. תאונות לצערנו קורות ואף אחד אינו מחוסן מפניהן. לכן, אם אתם בעלי רכב, עליכם לבטח אותו.

ביטוח צד ג – מה זה ולמי זה מתאים?
11/03/12 | ביטוח רכב
סוף סוף הגשמתם משאלה וקניתם רכב. אין זה משנה אם הרכב שקניתם הוא חדש או ישן, גדול או קטן. אתם צריכים לבטח אותו. קיימים שלושה סוגי ביטוחי רכב – ביטוח חובה, ביטוח מקיף וגם ביטוח צד ג. במאמר זה נעסוק בסוג השלישי, אך לפני כן, נציג סקירה קצרה של כל סוגי הביטוחים.

רכישת ביטוח רכב און ליין - לנסוע עם הזמן
15/01/12 | ביטוח רכב
תחילת המאה ה21 היא תקופה מרתקת מסיבות רבות. ללא ספק מדובר במעין תקופת מעבר, בה אנו עדים לשינויים מרחיקי לכת, אשר משנים מדי יום ביומו את עולמנו ואת הדרך בה אנו מתנהלים.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI