דף הבית ספורט וכושר גופני תוספי מזון יעלות ובטיחות השימוש באומגה -3
יעלות ובטיחות השימוש באומגה -3
קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית 28/08/10 |  צפיות: 2519

יעלות ובטיחות השימוש באומגה -3

חומצת השומן מקבוצת אומגה -3 הן חומצות שומן רב בלתי רוויות חיוניות שמקורן בעיקר בדגי ים השוהים במים קרים ועמוקים  (הרינג, סרדינים, אנשובי, סלומון, מקרל, דגי חרב ועוד), העניין בחומצות שומן אלה התעורר  כאשר התגלה תחלואה באוכלוסיה היפנית, במחלות שעד לאחרונה נחשבו נדירות מאוד בקרב היפנים, מחלות כגון מחלות לב וכלי דם, סרטן, מחלות דלקתיות אוטו אימוניות,  מחלות נפש ועוד. התברר כי תזונה של היפנים השתנה מאוד במהלך השנים,  מתזונה שהייתה מורכבת רובה ככולה  מדגנים ופרות ים עברה לתזונה מערבית, עם ירדה משמעותית בצריכת חומצות שומן אומגה 3  ובמקומם חלה עליה  חדה בצריכת חומצות שומן מסוג אומגה  6. חומצות השומן בגוף האדם חיוניות  ה-ממבראנה  התאים המורכבות בעיקר  מחומצות שומן חלבונים. הרכב החלק השומני של הממבראנה משפיע על תכונות הממבראנה, על תהליכים  תוך תאים וכן על יצור והפרשת חומרים ע"י תאים. ככל שממבראנות  התא מורכבת יותר חומצות  שומן מסוג אומגה 6  חומצות השומן , יש עליה בפעילות הדלקתית, קרישת הדם ועוד, וככל שמורכבת מחומצות שומן מסוג אומגה -3 יש ירידה בנטייה לקרישי  הדם, בתנודת אינסולין, ברמות הטריגליצרידים ועוד.  חומצות אלה אמנם מיוצרות בגוף האדם, אך בכמויות מזעריות בלבד. יש שתי קבוצות שומן  של חומצת שומן המשתייכות לקבוצת האומגה  3 והן:

DOCOSAHERAENOIC   ACID   (DHA)

EICOSAPENTAENOIC   ACID   (EPA)

שומני אומגה חיוניים להתפתחות תקינה של מערכת העצבים והמוח אצל העובר, במיוחד בחודשים 8-4 להריון,  מלבד המוח מתפתחת גם הראיה וחומצות  שומן אלה מועברות מהאם במהלך ההיריון,  ואחרי הלידה מועברות בהנקה. עקב חשיבות  הרבה  שיש לחומצת אומגה 3 רבים מתחליפי החלב מועשרים בחומצות אלה. מומחים ממליצים על צרכה של 300 מ"ג ליום שלDHA   בנשים בהריון ומניקות אולם הצריכה היומית הממוצעת בארץ ובמדיניות מערביות אחרות קטנה הרבה יותר מכך (1) במחקר שבוצע בארה"ב  התברר כי הצרכה היומית הממוצעת של DHA  אצל נשים בהריון הייתה 54 מ"ג ליום בלבד, ורק 2% מהנשים צרכו כמות מספקת של חומצת שומן אלה.

מחקרים התומכים בהשלמת אומגה 3 בהיריון והנקה

*צרכה נמוכה של דגים במהלך היריון נמצאה קשורה ללידה מוקדמת ומשקל נמוך של הילוד. המחקר נערך בדנמרק ועקב אחר קרוב –ל 9000 נשים מאזורים שונים עם הרגלי תזונה שונים

*הרגלי שנה טובים יותר אצל תינוק  שלאימותיהן  היו רמות גבוהות יותר של DHA  בדם במהלך ההיריון. הרגלי שנה אצל תינוקות הם מדד לבשלות של מערכת העצבים המרכזית

*רמות נמוכות של חומצות EPA I DHA  בחלב האם היו קשורות לשכיחות יתר של דיכאון לאחר הלידה

*תוספת אומגה 3 של אומגה 6 לנשים בהריון והנקה הייתה קשורה לרמת משכל גבוהה אצל ילדים בגיל 4 שנים

*DHA  נימצא  כמרכיב  עיקרי החלב אם הגורם לעליה משמעותית  במבחנים קוגנטיים  ולהישגים אקדמיים לאורך 18 השנים הראשונות  לחיים.

*תוספת  של DHA  במהלך ההיריון וכלכלת התינוק בשנה הראשונה לחיים  מזרז את התפתחות מערכת העצבים המרכזית ואת חדות הראיה.

*תוספת שמן דגים לכלכלת התינוק בשנה הראשונה לחיים עשויה להפחית את השכחות ההתפתחות סוכרת נעורים.

השימושים העיקריים של אומגה 3

*הורדת רמות  טריגליצרידים  בדם

*מניעת מחלות לב וכלי –דם

*מניעה של הפרעות בקצב הלב

*יתר לחץ דם

*מחלות דלקתיות שונות כגון  מחלת המעי הדלקתיות, דלקת פרקים  ראומטית

*מחלות עור שונות כגון פסוריאזיס  ואקזמה

*חולי שתיון מסוג אלצהיימר

*עידוד התפתחות מערכת העצבים וראייה העוברים ותינוקות ויונקים.

תופעות לוואי

תופעות  הלוואי השכיחות מקורן מדרכי העיכול  וכוללות בחילות, הקאות, שלשולים ועצירות, יש הסובלים משיהוקים המתלוננים על ריח דגים.  במקרים אלה ניתן לשנות את מועד נטילת התרופה, ולהקפיד על נטילת אומגה 3 על קיבה רקה.

אזהרות :

עכב פעילות אומגה 3 על מערכת כרישה, יכולה להיווצר נטייה לדימומים, ולכן לא מומלץ ליטול אומגה  3 כאשר קימת נטייה לדימומים יש להיזהר משולב עם תרופות אחרות נוגדות קרישה כגון

ASPIRIN  ENOXAPARIN  /SLEXAN  WALTARIN  /COUMADIM SINTOM/  CLOPIDRGE  / PLAVIX/ DALTEPAIN   FRAGMIN/ HEPARIN שום גינקו-בילובה  וכך לדימומים בד"כ במינונים גבוהים מ- 3  ג"ר ליום של אומגה 3, ומינון קטן מ- 3 ג"ר ליום נחשב בטוח מבחנת נטייה לדימומים  הדימומים מתוארים הם קלים, כגון נטייה  לדימום תת עוריים, או לדימומים מהאף. יש לעקוב אחר תפקודי כבד כאשר יש נטייה  לרמות גבוהות של  טריגליצרידים, אך כאשר יש מחלת כבד ידוע.

אומגה 3 

רפואה אינטגרטיבית : כמו בטיפולים רבים, הצלחת הטיפול מותנית בשילוב גורמים טיפולים שונים וביניהם שילוב  תרופתי התנהגותי או שילוב כלים מתוך הרפואה המשלימה כמו מגע, צמחי מרפא  ותזונה.

גורמים מעכבים : תזונה עתירת שומנים בעיקר מסוג אומגה 6, פוגעת ביעילות אמגה3, בתזונה המכילה יותר אומגה 6 תתבצע פחות המרה של    DHA  - EPA- ALA   ,כיוון שאומגה 6 ו- ALA , מתחרות על אותם האנזימים.    

יחסים המומלצים : על כל 4 גרם אומגה 6 צריך להיות אומגה 3. יחסים אלו קשים מאוד להשגה בתזונה המקובלת, בהנחה שלפחות30% מהצריכה הקלוריות של רוב האוכלוסייה כוללת שומנים מסוגים השונים מאומגה 3 אנו מגיעים ליחסים של לפחות  1 :20  יחסים אלו קשים להשגה (5), במקרים אלו קיימות שתי אפשריות, ובד"כ מומלץ לשלב בניהן :

*הפחתת רמת השומנים הכללית ובעיקר זו של אומגה 6, שומנים רווים  ומוקשים

*הוספת חומצות שומן  אומגה 3 כחלק מהתזונה ותוספי תזונה.

מינון : אן מינון מדעי מדויק, אך כדי להשיג את  יחס האידיאלי  של אומגה 6: מומלץ לקחת גרם אומגה 3 לכל 10 קג" משקל ליום, במקרים מסוימים  אף 1.5  גרם לכל  10 קל" גרם משקל. וכך למשל, ילד שוקל 20 קילו יקבל מנון יומי של 3 -2  גרם אומגה 3 ביום.  

 

יעקב עזרא מומחה לרפואה נטורופתית (לטיפול בתחלואות שונות, דיאטות ותזונת ספורטאים). לפגישת יעוץ בקליניקה: 0528567140 www.HealthNFit.org   www.DietMe.co.il   www.diet2all.net 


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית

קובי עזרא Ph.D מומחה לרפואה נטורופטית, ומאמן כושר. מרצה במכון מור (לאוסטאופורוזיס) ובבית הספר להסמכות מאמנים של וינגייט - באוניברסיטת ת"א (אימונים לפיתוח הגוף ותזונה).

כתב את הספרים:
1. אבן הפינה בתחום פיתוח הגוף.
2. ספורטולוגיה - המדריך לספורטאי.
3. סטרואידים-כל מה שרצית לדעת? ולא העזת לשאות!

בעל קליניקה לרפואה נטורופטית ונותן שרותים:
* טיפול במחלות שונות (כולסטרול, מחלות לב, סוכרת ועוד...).
* דיאטות הרזייה ועיצוב הגוף.
* פיתוח גוף - עיצוב וחיטוב הגוף.
לפגישת יעוץ בקליניקה: 0528567140
אתר: פיתוח גוף, אתר: דיאטה מהירה

דיאטה מהירה1, סוכרת הריון, אנטי אייג'ינג

פיתוח גוף

דיאטה מהירה | דיאטה אישית 


מאמרים נוספים מאת קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית
 
צמיחה וגדילה בגובה - קובי עזרא PhD
צמיחה וגדילה בגובה - קובי עזרא PhD, צמיחה וגדילה בגובה נוצרת ע"י התארכות עצמות הארוכות, כתוצאה מכונדרוגנזה בצלחות האפיפיזאליות, המכונות גם צלחות הגדילה. תהליך זה נובע מהתרבות כונדרוציטים, היפרטרופיה והפרשת מטריקס חוץ תאית. המאורגן על ידי רשתות מורכבות של גורמים תזונתיים, תאיים, פרצרין ואנדוקריניים. ניתן להגדיר את גיל ההתבגרות כתקופת המעבר מילדות דרך התפתחות מאפיינים מיניים משניים ועד השגת הגובה הסופי בבגרות. מהירות הצמיחה מוגברת בתחילת המוקדמות או באמצע החיים, ידועה כגידול הפוברטלי.

קריאטין - קובי עזרא
קריאטין - קובי עזרא היא חומצה אורגנית חנקנית הנוצרת באופן טבעי. תפקידו העיקרי של הקריאטין הוא להקל על מיחזור של אדנוזין טריפוספט (ATP), מטבע האנרגיה של התא, בעיקר ברקמת השריר והמוח.

דיאטה מהירה מאוד
05/04/15 | דיאטה
דיאטה מהירה. דיאטות לירידה במשקל. ישנן סיבות שונות לאיזון המשקל ודיאטות שונות: החל ממראה חיצוני, עיסוק בספורט ובריאות, לרבות בריאות הלב וכלי הדם ומניעת סרטן....

חיטוב הגוף - קובי עזרא
21/06/14 | דיאטה
בדיאטת דיאט2אול אוכלים כמעט הכל! אך לרוב הדיאטה נקבעת בהתאם למה שהמטופל אוכל באורח ה"נורמאלי" שיגרתי. וכמובן בשילוב המזונות הייחודי! מניב את התוצאות האופטימאליות לחיטוב הגוף באופן מקסימאלי ומהיר ביותר.

מניעת סוכרת מסוג 2
יש חוקרים הטוענים שניתן למנוע סוכרת מסוג 2, זאת ע"י שינוי בהרגלי החיים. היות ותוכנית תזונה ודיאטה נכונה המותאמים לפרט בשילוב תוכנית אימונים אכן עשויים למנוע את התפתחות הסוכרת מסוג 2. סוכרת מסוג 2 או סוכרת מבוגרים בלשון העם, בעלת מרכיב גנטי חזק יותר, תזונה ואורח חיים משפיעים על הסיכוי שהמחלה תתרחש בגיל צעיר יותר-40 או מבוגר יותר 60 ומעלה או אולי לעולם לא?!. הסיכון לסוג להופעת סוכרת מסוג 2 וסוכרת הריונית יכול להיות ירידה ע"י בשמירה על משקל תקין – כלומר השמנה יתרה ותזונה לא בריאה.

ויטמין d אוסטאופורוזיס
ויטמין d אוסטאופורוזיס ויטמין D או (Cholecalciferol) הוא ויטמין מסיס בשומן העוזר לגוף לספוג סידן. ויטמינים מסיסים בשומן מאוחסן ברקמות השומן של הגוף. בנוסף לסיוע לגוף לספוג סידן, ויטמין D גם מסייעת לגוף לשמור על כמות של סידן וזרחן בדם הנכונה. תוספת סידן וויטמין D מהווה טיפול הכרחי באוסטיאופורוזיס. מחלת האוסטאופורוזיס נמצאה מלווה באבחון שכיחות גבוהה של חסר בויטמין D. מקורות מזון ויטמין D מצויה במזונות הבאים: מוצרי חלב גבינה חמאה חלב מועשר (כל חלב בארה"ב הוא מועשר בויטמין D) דגים צדפות דגני בוקר

אוקסנדרולון וניוון שרירים דושן
אוקסנדרולון וניוון שרירים דושן

אוקסנדרולון (Oxandrolone) משפר סינתזת שרירי השלד ופרופיל ביטוי גנים הגלובלי בניוון שרירים דושן.

מחקרים קודמים הראו כי ירידה בשרירים הקשורים בניוון שרירים דושן (Duchenne muscular dystrophy) כרוכה בחוסר איזון בין שיעורי סינתזה והפירוק של חלבוני השרירים. למרות שמחקרים קודמים הציעו כי האוקסנדרולון עשוי להיות מועיל בניוון שרירים דושן, מנגנון הפעולה של האוקסנדרולון על השרירים בניוון שרירים דושן עדיין אינו ברור.

ביופסיות שריר הגסטרוקנמיוס (שרירי השוקיים) ודגימות דם נאס


טיפול תזונתי בסוכרת - ד"ר קובי עזרא
29/08/13 | רפואה
טיפול תזונתי בסוכרת מטרות הטיפול תזונתי בטיפול בסוכרת כוללות שליטה על רמת הסוכר בדם ברמות כמעט נורמליות, שמירה על לחץ דם תקין ורמות כולסטרול, והשגת משקל בריא. דבקות בתזונה בריאה, פעילות גופנית סדירה, ושימוש בתרופות בעת צורך יכול להשיג יעדים אלה ולמזער את הסיכון לסיבוכים. תחזוקת משקל תקין דיאטה אישית: הנחיות נוכחיות של איגוד הסוכרת האמריקאי רושמים תכנית ארוחת מבוקרת קלוריות המשתמשות ברשימות חליפי המזון. יש לשמור על צריכת פחמימות קבועה למדי לאורך כל היום. ההנחיות גם להגביל את צריכת השומן הרווי ו

דיאטה הרזיה ושתיית קפה
דיאטה הרזיה ושתיית קפה: הקפאין מגביר תגובת הליפוליזה (Lipolysis), תגובה זאת גורמת להבין כי צריכת הקפאין תגביר את תהליך ניצול השומנים לאנרגיה ובעיקר בעת פעילות גופנית אירובית. מה הקשר בין שתיית קפה ודיאטה למטרת הרזיה? האלקלואיד קפאין אשר מצוי בקפה ובמשקאות אחרים הינו גורם לעלייה בפעילות המטבולית, בדומה להורמוני הסטרס, לכן הקפאין משפר ומגביר את רמות האנרגיה בגוף.

דיאטה וקפאין - ד"ר קובי עזרא
דיאטה וקפאין: כולם יודעים ששתיית משקאות המכילים קפאין (בריכוז מתאים) מסייעים לנו לתהליך ההרזיה וחיטוב הגוף, לכן כל דיאטה או לפחות מרבית הדיאטות אינן מגבילות את צריכת הקפאין בהליך הדיאטה. כמו כן, הקפאין גורם לנו לחוש ערניות יתר ומפיג מהר כל עייפות, ישנם הרבה ספורטאים (ואנשים בכלל) אשר צורכים אותו לפני האימונים…
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI