דף הבית ספורט וכושר גופני ספורט וכושר גופני - אחר סמים בספורט, ממריצים, מגבירי כדיוריות דם והורמונים אנבולים – ד"ר קובי עזרא
סמים בספורט, ממריצים, מגבירי כדיוריות דם והורמונים אנבולים – ד"ר קובי עזרא
קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית 22/10/11 |  צפיות: 3014

סמים בספורט, ממריצים, מגבירי כדיוריות דם והורמונים אנבולים – ד"ר קובי עזרא

ניתן לחלק את הסמים בספורט למספר קטגוריות:

1.      חומרים ממריצים, כגון: אפדרין, קפאין, אמפטמינים ועוד.

2.      חומרים המגבירים את יצור הדם, כגון: ההורמון אריטרופואטין (EPO) והעמסת דם.

3.      חומרים אנבולים, כגון: הורמונים אנבולים, סטרואידים אנבולים אנדרוגנים, הורמון גדילה, אינסולין, פקטור גדילה דמוי אינסולין (IGF).

1.      חומרים ממריצים: חומרים ממריצים מסייעים לספורטאים האירוביים וכוח מתפרץ, הם מעלים את סף הכאב וגורמים לספורטאי ליכולת מוגברת לבצע פעילות ולהתעלם מתחושת המצוקה של הגוף.

תופעות לוואי עיקריות של השימוש בממריצים:

בדומה למצבי סטרס (לחץ): רעד, עלייה בלחץ הדם, בילבול, ירידה בתיאבון, הזעת יתר, נשימה מהירה.

2.      חומרים המגבירים את יצור הדם:  תרופות אילו, כגון: ההורמון אריטרופואטין, משמש להגברת יצור הארוטרוציטים (תאי הדם האדומים), כך למעשה יש לנו יותר נשאים של חמצן אשר מעבירים אותו מהריאות אל הרקמות השונים (השרירים).  האריטרופואטין ו\או העמסת דם מסייעים לספורטאים ובעיקר המקצה הארובי (ריצות ארוכות, שחייה למקצים ארוכים, רוכבי אופניים ועוד) לבצע את הפעילות שלהם הפחות נשימות ומאמץ.

תופעות לוואי עיקריות של השימוש בארוטרופואטין:

עקב יצירת ריבוי תאי דם אדומים (פוליציטמיה), הדם הופך לסמיך יותר וכך ישנה עלייה לנטייה לסתימת כלי דם, כך עולה הנטייה לאירוע לבבי ולאירוע מוחי.

3.      חומרים אנאבולים: תרופות אילו מסייעות לבניית השרירים מצורה מהירה יותר וכך גם שיפור בכוח הפיזי של הספורטאי. הסטרואידים האנבולים מזרזים את תהליך התאוששות השרירים לאחר אימון גופני מפרך.  התרופות וההורמונים מסייעים לספורטאים בעיקר במקצה האנ-אירובי (אצנים למקצים של 100 מטר, מרימי משקולות, מפתחי גוף, הדיפת כדור ברזל, זריקת דיסקוס ועוד), למרות כי ישנם רבים מהספורטאים האירוביים אשר נוטלים אותם. על כן, הסטרואידים האנבולים והורמונים הגדילה הינם הכי שכיחים בשימוש ע"י ספורטאים!

תופעות לוואי של סטרואידים אנבולים בעת שימוש כרוני:

·         שומנים בדם - עלייה בערכי הכולסטרול בדם, עלייה ברמות ה- LDL-כולסטרול וירידה בערכי ה- HDL-כולסטרול, דבר המחיש את טרשת העורקים, כך גם עלייה בנטייה למחלות לב וכלי דם, אירוע מוחי.

·         עלייה בלחץ הדם – עקב הנטייה להצטברות נוזלים מוגברת (נטייה מוגברת לבצקות).

·         היפרטרופיה בחדר השמאלי בלב, הדבר עלול להוביל לאי-ספיקת לב.

·         מערכת המין – התכווצות האשכים וירידה בכמות תאי הזרע עד כדי עקרות.

·         נזק לתפקודי הכבד ואפילו להתפתחות סרטן.

·         עצבנות יתר ונטייה לדיכאון.

גילוי ובדיקות סמים בספורט - Doping

לגילוי הסמים בספורט ישנה שתי בעיות: 1. העיתוי – מועד הבדיקות, 2. העלויות – כסף רב. היות ובדיקות הסמים בספורטאים הינה יקרה, ולא תמיד כל הספורטאים עוברים את הבדיקות.

בדיקות דם ושתן:

סטרואידים אנבולים ניתנים לגילו בבדיקת שתן. ניתן לגלות את השרידים של הסטרואידים, בודקים את היחס בין הטסטוסטרון לאפיטסטוסטרון. אם נמצה יחס של 1:4 לטובת הטסטוסטרון קיים החשד שהספורטאי אכן השתמש בסטרואידים אנבולים.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית

קובי עזרא Ph.D מומחה לרפואה נטורופטית, ומאמן כושר. מרצה במכון מור (לאוסטאופורוזיס) ובבית הספר להסמכות מאמנים של וינגייט - באוניברסיטת ת"א (אימונים לפיתוח הגוף ותזונה).

כתב את הספרים:
1. אבן הפינה בתחום פיתוח הגוף.
2. ספורטולוגיה - המדריך לספורטאי.
3. סטרואידים-כל מה שרצית לדעת? ולא העזת לשאות!

בעל קליניקה לרפואה נטורופטית ונותן שרותים:
* טיפול במחלות שונות (כולסטרול, מחלות לב, סוכרת ועוד...).
* דיאטות הרזייה ועיצוב הגוף.
* פיתוח גוף - עיצוב וחיטוב הגוף.
לפגישת יעוץ בקליניקה: 0528567140
אתר: פיתוח גוף, אתר: דיאטה מהירה

דיאטה מהירה1, סוכרת הריון, אנטי אייג'ינג

פיתוח גוף

דיאטה מהירה | דיאטה אישית 


מאמרים נוספים מאת קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית
 
צמיחה וגדילה בגובה - קובי עזרא PhD
צמיחה וגדילה בגובה - קובי עזרא PhD, צמיחה וגדילה בגובה נוצרת ע"י התארכות עצמות הארוכות, כתוצאה מכונדרוגנזה בצלחות האפיפיזאליות, המכונות גם צלחות הגדילה. תהליך זה נובע מהתרבות כונדרוציטים, היפרטרופיה והפרשת מטריקס חוץ תאית. המאורגן על ידי רשתות מורכבות של גורמים תזונתיים, תאיים, פרצרין ואנדוקריניים. ניתן להגדיר את גיל ההתבגרות כתקופת המעבר מילדות דרך התפתחות מאפיינים מיניים משניים ועד השגת הגובה הסופי בבגרות. מהירות הצמיחה מוגברת בתחילת המוקדמות או באמצע החיים, ידועה כגידול הפוברטלי.

קריאטין - קובי עזרא
קריאטין - קובי עזרא היא חומצה אורגנית חנקנית הנוצרת באופן טבעי. תפקידו העיקרי של הקריאטין הוא להקל על מיחזור של אדנוזין טריפוספט (ATP), מטבע האנרגיה של התא, בעיקר ברקמת השריר והמוח.

דיאטה מהירה מאוד
05/04/15 | דיאטה
דיאטה מהירה. דיאטות לירידה במשקל. ישנן סיבות שונות לאיזון המשקל ודיאטות שונות: החל ממראה חיצוני, עיסוק בספורט ובריאות, לרבות בריאות הלב וכלי הדם ומניעת סרטן....

חיטוב הגוף - קובי עזרא
21/06/14 | דיאטה
בדיאטת דיאט2אול אוכלים כמעט הכל! אך לרוב הדיאטה נקבעת בהתאם למה שהמטופל אוכל באורח ה"נורמאלי" שיגרתי. וכמובן בשילוב המזונות הייחודי! מניב את התוצאות האופטימאליות לחיטוב הגוף באופן מקסימאלי ומהיר ביותר.

מניעת סוכרת מסוג 2
יש חוקרים הטוענים שניתן למנוע סוכרת מסוג 2, זאת ע"י שינוי בהרגלי החיים. היות ותוכנית תזונה ודיאטה נכונה המותאמים לפרט בשילוב תוכנית אימונים אכן עשויים למנוע את התפתחות הסוכרת מסוג 2. סוכרת מסוג 2 או סוכרת מבוגרים בלשון העם, בעלת מרכיב גנטי חזק יותר, תזונה ואורח חיים משפיעים על הסיכוי שהמחלה תתרחש בגיל צעיר יותר-40 או מבוגר יותר 60 ומעלה או אולי לעולם לא?!. הסיכון לסוג להופעת סוכרת מסוג 2 וסוכרת הריונית יכול להיות ירידה ע"י בשמירה על משקל תקין – כלומר השמנה יתרה ותזונה לא בריאה.

ויטמין d אוסטאופורוזיס
ויטמין d אוסטאופורוזיס ויטמין D או (Cholecalciferol) הוא ויטמין מסיס בשומן העוזר לגוף לספוג סידן. ויטמינים מסיסים בשומן מאוחסן ברקמות השומן של הגוף. בנוסף לסיוע לגוף לספוג סידן, ויטמין D גם מסייעת לגוף לשמור על כמות של סידן וזרחן בדם הנכונה. תוספת סידן וויטמין D מהווה טיפול הכרחי באוסטיאופורוזיס. מחלת האוסטאופורוזיס נמצאה מלווה באבחון שכיחות גבוהה של חסר בויטמין D. מקורות מזון ויטמין D מצויה במזונות הבאים: מוצרי חלב גבינה חמאה חלב מועשר (כל חלב בארה"ב הוא מועשר בויטמין D) דגים צדפות דגני בוקר

אוקסנדרולון וניוון שרירים דושן
אוקסנדרולון וניוון שרירים דושן

אוקסנדרולון (Oxandrolone) משפר סינתזת שרירי השלד ופרופיל ביטוי גנים הגלובלי בניוון שרירים דושן.

מחקרים קודמים הראו כי ירידה בשרירים הקשורים בניוון שרירים דושן (Duchenne muscular dystrophy) כרוכה בחוסר איזון בין שיעורי סינתזה והפירוק של חלבוני השרירים. למרות שמחקרים קודמים הציעו כי האוקסנדרולון עשוי להיות מועיל בניוון שרירים דושן, מנגנון הפעולה של האוקסנדרולון על השרירים בניוון שרירים דושן עדיין אינו ברור.

ביופסיות שריר הגסטרוקנמיוס (שרירי השוקיים) ודגימות דם נאס


טיפול תזונתי בסוכרת - ד"ר קובי עזרא
29/08/13 | רפואה
טיפול תזונתי בסוכרת מטרות הטיפול תזונתי בטיפול בסוכרת כוללות שליטה על רמת הסוכר בדם ברמות כמעט נורמליות, שמירה על לחץ דם תקין ורמות כולסטרול, והשגת משקל בריא. דבקות בתזונה בריאה, פעילות גופנית סדירה, ושימוש בתרופות בעת צורך יכול להשיג יעדים אלה ולמזער את הסיכון לסיבוכים. תחזוקת משקל תקין דיאטה אישית: הנחיות נוכחיות של איגוד הסוכרת האמריקאי רושמים תכנית ארוחת מבוקרת קלוריות המשתמשות ברשימות חליפי המזון. יש לשמור על צריכת פחמימות קבועה למדי לאורך כל היום. ההנחיות גם להגביל את צריכת השומן הרווי ו

דיאטה הרזיה ושתיית קפה
דיאטה הרזיה ושתיית קפה: הקפאין מגביר תגובת הליפוליזה (Lipolysis), תגובה זאת גורמת להבין כי צריכת הקפאין תגביר את תהליך ניצול השומנים לאנרגיה ובעיקר בעת פעילות גופנית אירובית. מה הקשר בין שתיית קפה ודיאטה למטרת הרזיה? האלקלואיד קפאין אשר מצוי בקפה ובמשקאות אחרים הינו גורם לעלייה בפעילות המטבולית, בדומה להורמוני הסטרס, לכן הקפאין משפר ומגביר את רמות האנרגיה בגוף.

דיאטה וקפאין - ד"ר קובי עזרא
דיאטה וקפאין: כולם יודעים ששתיית משקאות המכילים קפאין (בריכוז מתאים) מסייעים לנו לתהליך ההרזיה וחיטוב הגוף, לכן כל דיאטה או לפחות מרבית הדיאטות אינן מגבילות את צריכת הקפאין בהליך הדיאטה. כמו כן, הקפאין גורם לנו לחוש ערניות יתר ומפיג מהר כל עייפות, ישנם הרבה ספורטאים (ואנשים בכלל) אשר צורכים אותו לפני האימונים…
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI