דף הבית ספורט וכושר גופני תוספי מזון מי זקוק לתוספי מזון ? / יעקב עזרא
מי זקוק לתוספי מזון ? / יעקב עזרא
קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית 29/12/08 |  צפיות: 1844

תוספי מזון

מי זקוק לתוספי מזון ?

התשובה היא שכמעט כולם !

למה? ומה הסיבה לכך ?

התשובה הינה מאוד פשוטה, היות והמזון שלנו אינו כבעבר! מה גם שכיום הנוער צורך יותר מזון מהיר ומעובד. נוסיף לזה יותר מצבי דחק (סטרס), ומחוללי קרינה, כגון: אנטנות, שימוש בסלולארי, החור באוזון, זיהום אויר ועוד... גורמים אילו ואחרים דורשים יותר חומרי הגנה שונים, כגון: ויטמינים ומינרלים.

חשוב לציין, כי נמצא כי מזון אשר גדל בשנות 1930 בהשוואה לשנות 1990, הינו עשיר יותר ביסודות מזינים - ויטמינים ומינרלים.

צריכת מזונות מזוקקים ומעובדים, הינה אחת הסיבות לצריכת ויטמינים ומינרלים נמוכה יותר. אתן דוגמא: למשל, כמות יסוד הקורט כרום אובדת בקמח לבן (98%) ובאורז מעובד (92%), לעומתו המינרל אבץ מסולק מקמח לב (78%) ובאורז מעובד (55%), המינרל מנגן אובד מקמח לבן (86%) ובאורז מעובד (75%).

לדברי ד"ר לינוס פאולינג אשר זכה בפרס נובל, אחד מחלוצי עולם הויטמינים, יש לצרוך ויטמינים ומינרלים בכמויות גבוהות, בעיקר כשמדובר על ויטמין C. ד"ר לינוס פאולינג נהג לצרוך כ- 18 גרם ליום במפוצל (הגיע לגיל מופלג 92). לדבריו יש לצרוך כ- 3 עד 16 גרם ויטמין C ליום במפוצל. ורק בכדי להבין כמה זה יוצא לנו בתפוזים, אז כך: 66 תפוזים שווים ל- 3 גרם ויטמין C.

לדברי ד"ר לינוס פאולינג, חיות אשר מייצרות ויטמין C הינן מחוסנות לגמרי מפני מספר סוגים של סרטן ומחלות נגיפיות. תוספי מזון.

האם אנו ניזונים טוב?

האם אנו ניזונים טוב? ניתן להכין שאלון אשר ינסה להשיב על כך:

אודות ויטמין A: האם הינך סובל מכיבים בפה, אקנה, זיהומים מרובים בעיקר בדרכי הנשימה, עור יבש וקשקשי, שלשול, נטייה לפטריות... יכול להיות שחסר לך ויטמין A?!

אודות ויטמין C: האם הינך נוטה להדבק ממחלות ביתר קלות ובעיקר במחלות של דרכי הנשימה, האם הינך סובל מדלקות חניכיים ודימומים, האם פצעים מחלימים ומחלידים לאט. יתכן שיש לכם מחסור בויטמין C?!

ויטמינים ומינרלים להפקת אנרגיה מאבות המזון הגדולים:

ויטמינים ומינרלים הינם חיוניים לתפקודי הגוף השונים, לרבות תהליכי הפקת אנרגיה וניצול שלושת אבות המזון הגדולים   -   ח ל ב ו נ י ם,    פ ח מ י מ ו ת    ו ש ו מ נ י ם..

הפקטורים החשובים ביותר לשם פעולה זאת הינם ויטמיני B-קומפלקס, כרום, ויטמין C, מגנזיום, סידן, מנגן, אבץ וקו-אנזים 10Q.

אנטי-אוקסידנטים (נוגדי-חמצון):

אנטי-אוקסידנטים הינם רכיבים חשובים ביותר לבריאותנו. רכיבים אילו פועלים כנגד תגובות החמצן בגוף. נוגדי החמצון הינם רכיבים אשר יכולים לסייע לנו להלחם ולעיתים אף למנוע חלק ממחלות הקדמה, כגון: מחלות אלצהיימר, מחלות לב, סוכרת, יתר-לחץ דם, אי-פוריות, מחלות זיהומיות, דלקות פרקים ועוד... להלן אנטי-אוקסידנטים

ויטמינים ומינרלים

ויטמינים אנטי-אוקסידנטים הינם ויטמיני C, E, A, קרוטנואידים (כגון: ליקופן, לוטאין, זקסנטים, אלפא קרוטן, בטא קרוטן ועוד).

מינרלים אנטי-אוקסידנטים הינם סלניום, מנגן, אבץ.

פרואנטואנטוציאנידים 

פרואנטוציאנידים או בקיצור אנטוציאנידים הינם רכיבים נוגדי חמצון ממשפחת הפלבונואידים. רכיבים אילו מצויים במגוון רחב של צמחים ומזונות שמקורם בעולם הצומח.

האנטוציאנידים הם אילו המספקים את צבעם של הענבים השחורים, חמוציות ואוכמניות.

חומצה אלפא-ליפואית

חומצה אלפא-ליפואית הינה רכיב דמוי ויטמין המכיל גופרית, בעל פעילות נוגדת חמצון יעילה. החומצה אלפא-ליפואית הינה מסיסה במים ובשמן.

תבלינים

תבלינים נוגדי-חמצון הינם רבים ומגוונים, כורכום, פפריקה, רוזמרין, מרווה ועוד...

כיצד ליטול ויטמינים ומינרלים ליעילות וספיגה אופטימאלית?

אז כך ראשית נתחיל מקבוצת הויטמינים המסיסים בשמן, אותם יש ליטול תמיד עם המזון אשר מכיל שומן וזאת בכדי לאפשר את ספיגתם המרבית.

ישנם גורמים שונים אשר עשויים להפריע לספיגתם של ויטמינים מסיסי שמן והם: תרופות המקטינות ספיגת שומנים, וקושרות מלחי מרה, תרופות משלשלות.

ויטמין A נספג טוב יותר עם אבץ, ויטמין E ו- C.

ויטמין E נספג טוב יותר עם סלניום, וויטמין C.

ויטמין D נספג טוב יותר עם סידן, זרחן, ויטמין E ו- C.

ויטמיני B-קומפלקס, הכוונה לויטמיני- B1 (תיאמין), B2 (ריבופלבין), B3 (ניאצינמיד), B5 (חומצה פנטותנית), B6 (פירידוקסין), B12 (ציאנוקובלמין), חומצה פולית, כולין, אינוזיטול וביוטין, רצוי ומומלץ לצרוך אותם יחד (למעט, ניתן ליטול לבד את ויטמין B12) עם המזון.

חשוב לציין, כי לויטמיני-B מפריעים לספיגתם הם: אלכוהול, סטרס, אנטיביוטיות שונות ועישון טבק.

מינרלים

סידן רצוי ליטול עם מזון חלבוני. רכיבים אשר מסייעים לספיגתו הינם: ויטמין D, מגנזיום, וחומצה הידרוכלורית (המופרשת בקיבה). חשוב לציין כי אנשים הנוטלים תרופות הסותרות חומצה, ותרופות נגד צרבת, כגון: מלוקס, אומפרדקס ועוד, מקטינים את ספיגת הסידן ממערכת העיכול למחזור הדם.

מגנזיום רצוי ליטול עם מזון חלבוני. רכיבים אשר מסייעים לספיגתו הינם: ויטמין D, סידן, וחומצה הידרוכלורית (המופרשת בקיבה) ויטמין B6.

ברזל רצוי ליטול עם מזון. רכיבים אשר מסייעים לספיגתו הינם: ויטמין C, וחומצת קיבה. חומצה אוקסלית (המצויה בירקות עליים), תה, קפה, ועישון מפריעים לספיגתו.

סלניום רצוי ליטול על קיבה ריקה. רכיבים המסייעים לספיגתו הינם: ויטמין E וחומצת קיבה. גורמים המפריעים לספיגתו הינם: קפה, תה וכספית.

תרופות אשר מגבירות צורך בויטמינים ומינרלים

ישנן תרופות רבות אשר פוגעות בספיגת ובניצול הויטמינים והמינרלים מהמזון. את לדוגמא, את התרופות השכיחות ביותר.

  • אספירין - מגביר את הצורך בויטמין C.
  • הורמונים וגלולות למניעת הריון - מגבירים את הצורך בויטמיני B6 ו- B12, חומצה פולית ואבץ.
  • אנטיביוטיקה - מגבירה את הצורך בויטמיני B-קומפלקס.
  • אקמול (או בשמו הגנרי: פאראצטמול) - מגביר את הצורך באנטי-אוקסידנטים (היות והוא מצמצם את הגלוטטיון פרוקסידאז בכבד).

תרופות אשר בשילות עם תוספי מזון עשויים להיות מסוכנים

תרופות אשר בשילות עם תוספי מזון עשויים להיות מסוכנים ועל כן טרם השימוש יש להוועץ הרופא המטפל.

  • תרופות מדללות דם, כגון: אספירין, קומדין ועוד... עשויים לגרום לדימומים מוגברים בעת נטילת ויטמין E ושמן דגים העשיר בחומצות שומן מסוג אומגה-3.
  • תרופות נוגדות התכווצות - חומצה פולית.
  • תרופות אנטי-דיכאוניות מקבוצת MAOI (מונו-אמינו-אוקסידאז) - להימנע מצריכת אלכוהול ושמרים.

דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית

קובי עזרא Ph.D מומחה לרפואה נטורופטית, ומאמן כושר. מרצה במכון מור (לאוסטאופורוזיס) ובבית הספר להסמכות מאמנים של וינגייט - באוניברסיטת ת"א (אימונים לפיתוח הגוף ותזונה).

כתב את הספרים:
1. אבן הפינה בתחום פיתוח הגוף.
2. ספורטולוגיה - המדריך לספורטאי.
3. סטרואידים-כל מה שרצית לדעת? ולא העזת לשאות!

בעל קליניקה לרפואה נטורופטית ונותן שרותים:
* טיפול במחלות שונות (כולסטרול, מחלות לב, סוכרת ועוד...).
* דיאטות הרזייה ועיצוב הגוף.
* פיתוח גוף - עיצוב וחיטוב הגוף.
לפגישת יעוץ בקליניקה: 0528567140
אתר: פיתוח גוף, אתר: דיאטה מהירה

דיאטה מהירה1, סוכרת הריון, אנטי אייג'ינג

פיתוח גוף

דיאטה מהירה | דיאטה אישית 


מאמרים נוספים מאת קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית
 
צמיחה וגדילה בגובה - קובי עזרא PhD
צמיחה וגדילה בגובה - קובי עזרא PhD, צמיחה וגדילה בגובה נוצרת ע"י התארכות עצמות הארוכות, כתוצאה מכונדרוגנזה בצלחות האפיפיזאליות, המכונות גם צלחות הגדילה. תהליך זה נובע מהתרבות כונדרוציטים, היפרטרופיה והפרשת מטריקס חוץ תאית. המאורגן על ידי רשתות מורכבות של גורמים תזונתיים, תאיים, פרצרין ואנדוקריניים. ניתן להגדיר את גיל ההתבגרות כתקופת המעבר מילדות דרך התפתחות מאפיינים מיניים משניים ועד השגת הגובה הסופי בבגרות. מהירות הצמיחה מוגברת בתחילת המוקדמות או באמצע החיים, ידועה כגידול הפוברטלי.

קריאטין - קובי עזרא
קריאטין - קובי עזרא היא חומצה אורגנית חנקנית הנוצרת באופן טבעי. תפקידו העיקרי של הקריאטין הוא להקל על מיחזור של אדנוזין טריפוספט (ATP), מטבע האנרגיה של התא, בעיקר ברקמת השריר והמוח.

דיאטה מהירה מאוד
05/04/15 | דיאטה
דיאטה מהירה. דיאטות לירידה במשקל. ישנן סיבות שונות לאיזון המשקל ודיאטות שונות: החל ממראה חיצוני, עיסוק בספורט ובריאות, לרבות בריאות הלב וכלי הדם ומניעת סרטן....

חיטוב הגוף - קובי עזרא
21/06/14 | דיאטה
בדיאטת דיאט2אול אוכלים כמעט הכל! אך לרוב הדיאטה נקבעת בהתאם למה שהמטופל אוכל באורח ה"נורמאלי" שיגרתי. וכמובן בשילוב המזונות הייחודי! מניב את התוצאות האופטימאליות לחיטוב הגוף באופן מקסימאלי ומהיר ביותר.

מניעת סוכרת מסוג 2
יש חוקרים הטוענים שניתן למנוע סוכרת מסוג 2, זאת ע"י שינוי בהרגלי החיים. היות ותוכנית תזונה ודיאטה נכונה המותאמים לפרט בשילוב תוכנית אימונים אכן עשויים למנוע את התפתחות הסוכרת מסוג 2. סוכרת מסוג 2 או סוכרת מבוגרים בלשון העם, בעלת מרכיב גנטי חזק יותר, תזונה ואורח חיים משפיעים על הסיכוי שהמחלה תתרחש בגיל צעיר יותר-40 או מבוגר יותר 60 ומעלה או אולי לעולם לא?!. הסיכון לסוג להופעת סוכרת מסוג 2 וסוכרת הריונית יכול להיות ירידה ע"י בשמירה על משקל תקין – כלומר השמנה יתרה ותזונה לא בריאה.

ויטמין d אוסטאופורוזיס
ויטמין d אוסטאופורוזיס ויטמין D או (Cholecalciferol) הוא ויטמין מסיס בשומן העוזר לגוף לספוג סידן. ויטמינים מסיסים בשומן מאוחסן ברקמות השומן של הגוף. בנוסף לסיוע לגוף לספוג סידן, ויטמין D גם מסייעת לגוף לשמור על כמות של סידן וזרחן בדם הנכונה. תוספת סידן וויטמין D מהווה טיפול הכרחי באוסטיאופורוזיס. מחלת האוסטאופורוזיס נמצאה מלווה באבחון שכיחות גבוהה של חסר בויטמין D. מקורות מזון ויטמין D מצויה במזונות הבאים: מוצרי חלב גבינה חמאה חלב מועשר (כל חלב בארה"ב הוא מועשר בויטמין D) דגים צדפות דגני בוקר

אוקסנדרולון וניוון שרירים דושן
אוקסנדרולון וניוון שרירים דושן

אוקסנדרולון (Oxandrolone) משפר סינתזת שרירי השלד ופרופיל ביטוי גנים הגלובלי בניוון שרירים דושן.

מחקרים קודמים הראו כי ירידה בשרירים הקשורים בניוון שרירים דושן (Duchenne muscular dystrophy) כרוכה בחוסר איזון בין שיעורי סינתזה והפירוק של חלבוני השרירים. למרות שמחקרים קודמים הציעו כי האוקסנדרולון עשוי להיות מועיל בניוון שרירים דושן, מנגנון הפעולה של האוקסנדרולון על השרירים בניוון שרירים דושן עדיין אינו ברור.

ביופסיות שריר הגסטרוקנמיוס (שרירי השוקיים) ודגימות דם נאס


טיפול תזונתי בסוכרת - ד"ר קובי עזרא
29/08/13 | רפואה
טיפול תזונתי בסוכרת מטרות הטיפול תזונתי בטיפול בסוכרת כוללות שליטה על רמת הסוכר בדם ברמות כמעט נורמליות, שמירה על לחץ דם תקין ורמות כולסטרול, והשגת משקל בריא. דבקות בתזונה בריאה, פעילות גופנית סדירה, ושימוש בתרופות בעת צורך יכול להשיג יעדים אלה ולמזער את הסיכון לסיבוכים. תחזוקת משקל תקין דיאטה אישית: הנחיות נוכחיות של איגוד הסוכרת האמריקאי רושמים תכנית ארוחת מבוקרת קלוריות המשתמשות ברשימות חליפי המזון. יש לשמור על צריכת פחמימות קבועה למדי לאורך כל היום. ההנחיות גם להגביל את צריכת השומן הרווי ו

דיאטה הרזיה ושתיית קפה
דיאטה הרזיה ושתיית קפה: הקפאין מגביר תגובת הליפוליזה (Lipolysis), תגובה זאת גורמת להבין כי צריכת הקפאין תגביר את תהליך ניצול השומנים לאנרגיה ובעיקר בעת פעילות גופנית אירובית. מה הקשר בין שתיית קפה ודיאטה למטרת הרזיה? האלקלואיד קפאין אשר מצוי בקפה ובמשקאות אחרים הינו גורם לעלייה בפעילות המטבולית, בדומה להורמוני הסטרס, לכן הקפאין משפר ומגביר את רמות האנרגיה בגוף.

דיאטה וקפאין - ד"ר קובי עזרא
דיאטה וקפאין: כולם יודעים ששתיית משקאות המכילים קפאין (בריכוז מתאים) מסייעים לנו לתהליך ההרזיה וחיטוב הגוף, לכן כל דיאטה או לפחות מרבית הדיאטות אינן מגבילות את צריכת הקפאין בהליך הדיאטה. כמו כן, הקפאין גורם לנו לחוש ערניות יתר ומפיג מהר כל עייפות, ישנם הרבה ספורטאים (ואנשים בכלל) אשר צורכים אותו לפני האימונים…
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI